Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizator świetlny/ choinka startowa

Flaman11 17 Wrz 2012 22:15 11322 20
  • Sygnalizator świetlny/ choinka startowa

Witam,

Moją pasją jest jazda samochodem, więc startuję w różnych zawodach, ale również posiadam licencję sędziego, gdy akurat nie mogę brać udziału czynnego w zawodach, wtedy sędziuje. Klub, którego jestem członkiem, korzysta z aparatury mojej konstrukcji i dziś właśnie chciałbym zaprezentować sygnalizator startowy, służący do startowania zawodników.

"Choinka" została wyposażona w interfejs RS232 oraz jedno wejście do podłączenia foto bariery służącej do ustawiania zawodników na linii startowej.

Zasada działania jest prosta. W momencie "złamania" bariery na foto celi podłączonej do sygnalizatorze zostaje wyświetlone pomarańczowe światło, tuż pod czerwonym. Natomiast sprzęt pomiarowy wysyła informacje w celu załączenia odpowiedniego koloru.

Komendy sterujące sygnalizatorem:

0- zgaszenie wszystkich lamp
    1- zaświecenie światła czerwonego
    2- zaświecenie światła pomarańczowego1
    4- zaświecenie światła pomarańczowego2
    8- zaświecenie światła pomarańczowego3
    16- zaświecenie światła zielonego
    254- blokada foto bariery, zgaszenie świateł
    255- odblokowanie foto bariery

Na schemacie jest błąd, gdyż emiter z tranzystora Q7 nie jest podłączony do portu D4 a do portu D3. Tranzystory sterujące żarówkami LED są sterowane bezpośrednio przez mikrokontroler, a nie przez tranzystory sterujące tak jak na schemacie.

Przy każdorazowym włączeniu sygnalizatora lub jego resecie, poprzez wciśnięcie przycisku znajdującego się na ścianie obudowy następuje test, tak jak to pokazano poniżej na filmie.

Całe urządzenie dzięki zastosowaniu żarówek ledowych zasilane jest przez zasilacz sieciowy 12DC o wydajności prądowej 200mA.

Na koniec kilka fotek ze składania.
    Sygnalizator świetlny/ choinka startowa Sygnalizator świetlny/ choinka startowa Sygnalizator świetlny/ choinka startowa Sygnalizator świetlny/ choinka startowa

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Flaman11
    Poziom 17  
    Specjalizuje się w: c#, asp.net, c++, bascom
    Flaman11 napisał 317 postów o ocenie 273, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Zgierz. Jest z nami od 2009 roku.
  • Osprzęt kablowy
    adekmenti
    Poziom 9  
    Wszystko ładnie i zgrabnie, mam tylko takie pytanie, gdzie można dostać takie lampy / oprawki ?
    raven155
    Poziom 14  
    Zgrabny projekt :) Mam jedno pytanie, czy podczas startowania zawodnika światła zapalają się w równym odstępie czasu jak na filmie?

pozdrawiam,
    Flaman11
    Poziom 17  
    Oprawki były kupowane z Niemiec przez Polskiego dystrybutora, jak znajdę nazwę firmy, to podam. To było budowane jakiś czas temu i teraz nie mogę sobie przypomnieć ani znaleźć, ale jak tylko będę wiedział to napiszę.

Za odstęp czasu odpowiada już aparatura pomiarowa. Jak np. na ostatnich zawodach choinka wyświetlała w taki sposób:

40s do startu włączenie pomarańczowego3( bliżej zielonego)
    30s -------------------------pomarańczowego2
    20s-------------------------pomarańczowego1
    10s-------------------------czerwonego
    5s wyłączenie czerwonego
    4s czerwone
    3s pom1
    2s pom2
    1s pom3
    start zielone

W jednym czasie świeciło tylko jedno światło.

W momencie zaświecenia się światła zielonego do złamania drugiej bariery podłączonej do aparatury pomiarowej jest mierzony czas reakcji kierowcy z dokładnością do 0,01s. Natomiast czas przejazdu liczony od złamania bariery na linii startu do złamania bariery na linii mety jest wyświetlany do 0,1s.
  • Osprzęt kablowy
    Karol966
    Poziom 30  
    Witam

Czas nie powinien być z dokładnością do 0.01s?
    Jakich dokładnie barier kolega używa? Mogę jakiś link prosić?
    rafixs
    Poziom 24  
    Witam.
    Efekt ciekawy. tylko mam pytanie dlaczego nie dałeś na kablu Dławika kablowego PG-xx mm

pozdrawiam
    Flaman11
    Poziom 17  
    Czas mierzony jest z dokładnością do 0.01s, a wyświetlany do 0.1s. Jedynie czas reakcji jest wyświetlany do 0.01s.
    Nie mam żadnego linku do barier. A po co koledze?

Hm, nie myślałem o dławiku, ale póki co wszystko działa niezawodnie na 50m kabla nawet zimą, więc póki problemów nie ma nie będę już niczego zmieniał.

Odgiętka założona tylko foto było robione podczas składania, a wtedy nie mogłem jej znaleźć.
    eugon
    Poziom 11  
    Ja mam pytanie z innej beczki.
    Widzę, że płytka drukowana od strony ścieżek jest zabezpieczona, i ty pytanie czy sam robiłeś te płytki? Jak tak to jak wykonałeś warstwę ochronną.
    Michał Walczak
    Poziom 18  
    Czy mierzenie czasu reakcji nie bedzie obarczone bledem? Swiatla zapalane protokolem RS232 beda powodowac opoznienia...
    Ja w swoim projekcie staralem sie maksymalnie uproscic konstrukcje... Jako swiatla zastosowalem LEDY bo maja zdecydowanie szybszy czas zapalania.
    Citek
    Poziom 22  
    Przecież tu też są zastosowane LEDy...
    Flaman11
    Poziom 17  
    eugon napisał:
    Widzę, że płytka drukowana od strony ścieżek jest zabezpieczona, i ty pytanie czy sam robiłeś te płytki? Jak tak to jak wykonałeś warstwę ochronną.

Płytka zamówiona, niestety moje nie wychodzą tak dobrze, ale widocznie nie można umieć wszystkiego.

Michał Walczak napisał:
    Czy mierzenie czasu reakcji nie bedzie obarczone bledem?
    Swiatla zapalane protokolem RS232 beda powodowac opoznienia

Jest, ale teoretycznie dla każdego kierowcy opóźnienie powinno być takie samo, a wyniki mają za zadanie porównać czasy zawodników, dlatego to nie powinno być problemem. Z ciekawości sprawdzę ile wynosi czas transmisji dwóch znaków.
    Karol966
    Poziom 30  
    Flaman11 napisał:
    Nie mam żadnego linku do barier. A po co koledze?

Po co? A po to, że się zastanawiam jak to kolega rozwiązał ponieważ na szybko znalazłem kilka różnych rozwiązań poczynając od bariery laserowej poprzez czujniki refleksyjne aż po czujniki ruchu na czujnikach indukcyjnych kończąc :D
    Najdokładniejsze rozwiązanie to chyba bariera laserowa jednak minus tego jest taki, że jeśli ma być tania to zasilanie musi być po obu stronach toru a to wiąże się albo z dodatkowym przewodem, który od razu należy wykluczyć (bo niby jak puścić przewód przez tor) lub dołożyć dodatkowy mały akumulator do zasilania wiązki. Kolejny problem to samo ustawienie (trafienie wiązką w czujnik). Stąd najwygodniejsze chyba byłoby rozwiązanie z czujnikiem refleksyjnym a te niestety są drogie :(
    Flaman11
    Poziom 17  
    Karol966 napisał:
    Po co? A po to, że się zastanawiam jak to kolega rozwiązał ponieważ na szybko znalazłem kilka różnych rozwiązań poczynając od bariery laserowej poprzez czujniki refleksyjne aż po czujniki ruchu na czujnikach indukcyjnych kończąc

Bariery są na podczerwień, o zasięgu z tego co pamiętam do 10m. Kabel jest jedynie poprowadzony od odbiornika do urządzenia pomiarowego/ sygnalizatora, a nadajnik jest wyposażony w akumulatory i nie potrzeba żadnego kabla. Co do barier, to klub już je ma.
    Refleksyjne to akurat tańsze rozwiązanie, mają mniejszy zasięg.
    Karol966
    Poziom 30  
    Refleksyjne są również stosowane przy np bramach więc te 4-6 m na pewno mają zasięgu a na tor, na którym samochody startują jeden po drugim a nie kilka na raz obok siebie taki zasięg jest wystarczający. Inna sprawa jeśli sprzęt stoi na stałe, nie ruszany to nawet można kupić wskaźnik laserowy za 15zł i zrobić barierę laserową. Z tym trafieniem w czujnik byłaby tylko jednorazowa zabawa a później perfekcyjne pomiary.
    Flaman11
    Poziom 17  
    Nie zawsze 4-6 metrów wystarcza, bo zawody odbywają się w różnych miejscach jak, np. te przedostatnie http://www.mmpabianice.pl/pl/wielkie_sciganie_za_nami/galeria.html

Tu bariera musiała sięgnąć od krawężnika do krawężnika, bez zakłóceń.
    master.s
    Poziom 9  
    adekmenti napisał:
    Wszystko ładnie i zgrabnie, mam tylko takie pytanie, gdzie można dostać takie lampy / oprawki ?

Takie oprawy produkuje m.in. firma Swarco (ich produkty sprzedaje firma APM)
    Innych producentów można szukać pod hasłem "sygnalizator pomocniczy".
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Flaman11 napisał:
    Moją pasją jest jazda samochodem, więc startuję w różnych zawodach, ale również posiadam licencję sędziego, gdy akurat nie mogę brać udziału czynnego w zawodach, wtedy sędziuje. Klub, którego jestem członkiem, korzysta z aparatury mojej konstrukcji i dziś właśnie chciałbym zaprezentować sygnalizator startowy, służący do startowania zawodników.

Do kompletu przydałby się jeszcze filmik z zawodów, gdzie widać tę sygnalizację w akcji :)

Schemat czytelny - to lubimy. Jedyne czego brakuje, to podłączenia MAX232D (brak pinów zasilających VCC i GND). To istotne gdyby, ktoś chciał się wzorować.

EDIT:
    No może jeszcze kondensatorek 100nF blisko pinów zasilania ATtiny,
    Flaman11
    Poziom 17  
    dondu napisał:
    Do kompletu przydałby się jeszcze filmik z zawodów, gdzie widać tę sygnalizację w akcji

Hm, nigdy nie nagrywałem samej aparatury, bo wolałem innych zawodników nagrać, ale znalazłem coś, z grudnia tamtego roku jak akurat było ciemno :)
    Jedyna KZK w tamtym roku, która zaczęła się za dnia, a skończyła wieczorem. Tak już na marginesie, akurat gdy było ciemno wykręcałem najlepsze czasy :P

i jedno foto poglądowe jak wygląda linia startu.

miszczo997 napisał:
    dondu napisał:
    Jedyne czego brakuje, to podłączenia MAX232D (brak pinów zasilających VCC i GND)

Leżą na lewo od stabilizatora.

Dokładnie, fotka trochę ucięła przez co piny zasilające znalazły się przy samej krawędzi.
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Flaman11 napisał:
    miszczo997 napisał:
    dondu napisał:
    Jedyne czego brakuje, to podłączenia MAX232D (brak pinów zasilających VCC i GND)

Dokładnie, fotka trochę ucięła przez co piny zasilające znalazły się przy samej krawędzi.

Nie Panowie. Ten kondensator zgodnie z datasheet 7805 niweluje zakłócenia pochodzące z 7805 i powinien być jak najbliżej pinów 7805.

Ja natomiast mówię o kondensatorze filtrującym zakłócenia przy pinach mikrokontrolera (jak najbliżej) pochodzące ze ścieżek oraz samego mikrokontrolera,

Jeżeli możesz to dolutuj, jeżeli nie to zostaw jak jest, a w przyszłych projektach trzymaj się datasheetów i/lub tego: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

Fajnie to w nocy wygląda - tak profesjonalnie :)
    Flaman11
    Poziom 17  
    dondu napisał:
    Flaman11 napisał:
    miszczo997 napisał:
    dondu napisał:

Nie Panowie. Ten kondensator zgodnie z datasheet 7805 niweluje zakłócenia pochodzące z 7805 i powinien być jak najbliżej pinów 7805.

Zacytowałeś odnośnie brakujących podłączonych pinów max232, a piszesz o kondensatorze, czegoś tu nie rozumiem.

dondu napisał:
    Ja natomiast mówię o kondensatorze filtrującym zakłócenia przy pinach mikrokontrolera (jak najbliżej) pochodzące ze ścieżek oraz samego mikrokontrolera,

Tak wiem, że zaleca się go tam umieszczać, ale uznałem, że kondensator elektrolityczny i ceramik na stabilizatorze będzie w tym wypadku już wystarczający.

dondu napisał:
    Jeżeli możesz to dolutuj, jeżeli nie to zostaw jak jest, a w przyszłych projektach trzymaj się datasheetów i/lub tego: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

Bardzo fajny i na pewno przydatny link.

dondu napisał:
    Fajnie to w nocy wygląda - tak profesjonalnie :)

Dzięki za słowa uznania :D