Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić starter do agregatu lodówkowego.

17 Wrz 2012 22:55 7539 10
  • Poziom 23  
    Witam, mam 3 szt agregatów lodówkowych. Wszystkie bez starterów. Muszą się one uruchamiać po podaniu na nie napięcia (z wyłącznika ciśnieniowego). Wiadomo: dwa uzwojenia. Na uzwojenie pracy podaje się napięcie w tym samym czasie co na uzwojenie rozruchowe z tym że po 1-2 (może 3) sekundach uzwojenie rozruchowe musi się automatycznie rozłączyć. Po odłączeniu napięcia od uzwojeń i ponownym jego podaniu ta sama operacja... Odłączanie uzw. rozruchowego najlepiej na jakimś przekaźniku, ponieważ chciałbym jeden starter do wszystkich silników. Coś mi świta jakiś układ czasowy RC ale te 230V jeszcze sinusa pozbawiają mnie pomysłów... Liczę na Wasze doświadczenie i pomoc :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator Samochody
    Oryginalnie jest w obudowie przy agregacie wyłącznik naprądowy - nadmierny prąd uzwojenia roboczego przy nieruchomym wirniku przyciąga zworę, która załącza uzwojenie pomocnicze. Po rozruchu prąd uzwojenia roboczego spada -zwora zostaje odpuszczona. Da się zrobić z niewielkiego przekaźnika, kwestia dobrania ilości zwojów cewki i grubości drutu.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 23  
    Dobieranie... Nie miałbym w swoich zapasach za bardzo jak dobrać... Ani z czego... A jakiś mały schemacik na elementach dyskretnych? Ewentualnie małe trafko i zrobić to na małym stałym napięciu i zwykłym przekaźniku.
  • Moderator Samochody
    Na małym trafku się nie da. Ostatecznie można by próbować na boczniku, to co się na nim odłoży wyprostować, ewentualnie wzmocnić i próbować zasilić przekaźnik.
  • Poziom 23  
    Z tym małym trafem to chodziło mi o coś w rodzaju zasilacza (sterownika). Trafo włączane byłoby razem ze sprężarkami i dawało napięcia na jakiś układ niskiego (np 12V) napięcia. A wtedy już układzik rezystor kondensator jako timer :D + np BD 239 jako wykonawczy dla przekaźnika.. Dobrze kombinuję?
  • Poziom 26  
    Nie, może bocznik na mocnym rezystorze, i wzmacniacz operacyjny, który przy dostatecznym spadku napięcia na boczniku, wysteruje tranzystor.
    Jeżeli prąd spadnie, tranzystor przestaje przewodzić.
  • Moderator Samochody
    Do tego agregatu nie zrobisz żadnego układu czasowego - nie zapewnisz w ten sposób prawidłowego rozruchu. Musi być coś, co kontroluje czy silnik już ruszył i osiągnął nominalne obroty, czy nie. W oryginale jest tak jak napisałem - przekaźnik wpięty uzwojeniem w szereg z uzwojeniem roboczym silnika, który reaguje na podwyższony prąd. Do tego jeszcze jest zabezpieczenie termiczne, w razie sklejenia styków przekaźnika.
  • Poziom 23  
    Witam, posiadam jeszcze taki agregat:

Jest w nim starter na tej pastylce, która zmniejsza swoją rezystancję wraz ze wzrostem temperatury. Sprawa jest taka, że potrzebuję aby agregat po dość krótkiej przerwie znowu się załączał. Tak się niestety nie dzieje, ponieważ pastylka jeszcze nie zdąży ostygnąć... Zamontowałem kondensator rozruchowy 6uF w jej miejsce ale w uzwojeniu rozruchowym wciąż płynie 400 mA prądu i agregat trochę się grzeje... Na pastylce było to zaledwie 50 mA. Czym można zastąpić ten starter?
  • Poziom 14  
    Witam.
    Robiłem kilkanaście lat temu pompkę do roweru na takim agregacie.Dałem podwójny wyłącznik(jeden normalny,a drugi przerobiłem jako dzwonkowy).Naciskam dwa przyciski jednocześnie,przytrzymam moment,jeden z nich trzyma,a drugi(ten dzwonkowy sam odbija).Oczywiście ten dzwonkowy jest na uzwojeniu rozruchowym.
    Działa u mnie już kilkanaście lat i żadnego problemu z tym nie mam.Proste,ale niezawodne.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Gdybym miał tylko ten agregat i tylko do pompowania bezpośrednio przez wężyk to właśnie tak bym zrobił... Z tym ze na wózku mam zainstalowane cztery różne agregaty do tego zbiornik na powietrze z butli turystycznej i do tego mały pistolet do malowania (3 bary ciągłego ciśnienia) i nie uśmiecha mi się mając wyłącznik ciśnieniowy dodatkowo włączać takim kołyskowym. W innym przypadku to super rozwiązanie...
  • Poziom 28  
    Najłatwiej byłoby iść na pierwszy lepszy złom i pogrzebać w starych lodówkach - mają rozruszniki elektromagnetyczne, mogące działać bezzwłocznie. W nowszych natomiast są termistyory PTC, o ktorych piszesz, że są nieodpowiednie.
    Jeśli nie znajdziesz rozruszników, kup przekaźniki z cewką prądową - np. coś z tabeli 6.
    Prąd nominalny przekaźnika dobierasz ok. 3-4 razy większy, niż prąd pobierany przez agregat (uzwojenie główne) podczas pracy przy maksymalnym ciśnieniu powietrza. Musisz go sobie zmierzyć dla każdego podzespołu.

Łączysz jak na rysunku:
    Zabezpieczenie przed nadmiernie długim rozruchem trzeba będzie rozpatrzeć osobno, np. przekaźnikiem czasowym.