Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana akumulatorów wkrętarki li-ion 16V

18 Wrz 2012 07:07 7530 6
  • Poziom 15  
    Witam. Posiadam wkrętarkę MacAlister, kupiłem ją kilka lat temu i powiem że kosztowała ponad 400zł. Trochę żal wyrzucać skoro pewnie istnieje możliwość wymiany ogniw akumulatora. Wewnątrz są cztery sztuki akumulatorków imr18650e. Czy muszę kupić np. 4szt po 3.7 1400mAh czy np. mogę nabyć 2x7.4V oraz czy muszę zwracać uwagę by zgadzały się mAh?Czy mógłby ktoś powiedzieć mi jakie muszę kupić do niej akumulatorki by to wszystko działało? Pozdrawiam

Wymiana akumulatorów wkrętarki li-ion 16V Wymiana akumulatorów wkrętarki li-ion 16V
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Witam.
    1. Jeśli nie masz oryginalnych to musisz zwrócić uwagę, aby akumulatorki były przeznaczone do elektronarzędzi (mają większy maksymalny prąd rozładowania).
    Możesz też zobaczyć akumulatorki modelarskie.
    2. Nie ma akumulatorków litowych 7,4V, są to dwa 3,7V połączone szeregowo - w tym wypadku jest nie istotne czy zastosujesz cztery 3,7V czy dwa 7,4V.
    3. mAh nie muszą się zgadzać. Jeśli będzie ich mniej to wiertarka się szybciej rozładuje, jeśli więcej to będzie działała dłużej. Ładowarka daje prąd 1.4A więc nie powinno być problemu.
    Pozdrawiam Janek.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Na alledrogo jest mnóstwo akumulatorów typu 18650, np. jest SANYO UR18650 1500mAh wysoko prądowy, ale widzę że są też o wiele bardziej pojemniejsze np.2200 czy 3000mAh. Ładowarka nie będzie mieć problemu z takimi wartościami? Po czym poznam że akumulatorki są przeznaczone do elektronarzędzi?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam
    shalashaska napisał:
    ale widzę że są też o wiele bardziej pojemniejsze np.2200 czy 3000mAh. Ładowarka nie będzie mieć problemu z takimi wartościami?

Akumulatorki te będą dłużej ładowane, dla ładowarki nie stanowi to problemu.

Cytat:
    Po czym poznam że akumulatorki są przeznaczone do elektronarzędzi?

"Standardowe" akumulatory dają mały lub średni prąd w długim czasie. Akumulatory przeznaczone do elektronarzędzi i modelarskie mogą dać w krótkim czasie bardzo duże prądy rozładowania przykładowo 30C. Jedynie po danych katalogowych można stwierdzić, do czego są przeznaczone. Pozdrawiam Janek

Według danych katalogowych Link twój akumulator posiada maksymalny prąd rozładowania 20A. Według oznaczeń modelarskich (prąd rozładowania / pojemność) wychodzi około 15C.
    Jeśli będziesz szukał akumulatora do elektronarzędzi, to z prądem zbliżonym do 20A lub większym, a modelarskie zbliżone do 15C i większe.
  • Poziom 15  
    sim_ napisał:
    Witam

"Standardowe" akumulatory dają mały lub średni prąd w długim czasie. Akumulatory przeznaczone do elektronarzędzi i modelarskie mogą dać w krótkim czasie bardzo duże prądy rozładowania przykładowo 30C. Jedynie po danych katalogowych można stwierdzić, do czego są przeznaczone. Pozdrawiam Janek

Według danych katalogowych Link twój akumulator posiada maksymalny prąd rozładowania 20A. Według oznaczeń modelarskich (prąd rozładowania / pojemność) wychodzi około 15C.
    Jeśli będziesz szukał akumulatora do elektronarzędzi, to z prądem zbliżonym do 20A lub większym, a modelarskie zbliżone do 15C i większe.

Jak na razie to znalazłem tylko dwa rodzaje akumulatorów pasujących:
    - http://allegro.pl/akumulator-sanyo-18650-wyso...owy-1500mah-f-vat-i2630205557.html#tabsAnchor
    - http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=38090
    Tylko boję się by nie sprzedano mi jakieś stare akumulatorki.

EDIT@
    Więc zamówiłem owe Sanyo 18650 wysoko prądowe. Dam znać jak przyjdą i jak się sprawują.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam
    Ta pierwsza pozycja (allegro) "wygląda" na fotce jak wysokoprądowe, ale cikawe jak wygląda pdf, jaka jest literka po 18650 ?, natomiast poz. druga (bto) to accu do zastosowań medycznych, laptopów pamięci, itp. prądy do 10A w szczycie (nie ciągłe!) oraz standardowe ładowanie - nie szybkie!.
    Takie ogniwa będą dobre do małych skręcarek (małe pobory mocy). Do typowych elektronarzędzi trzeba ogniwa powyżej 15C np. 20-25C, bo wkrętarka przy pełnym obciążeniu bierze powyżej 15A, ładowarki też są szybkie, no i trzeba je solidnie połączyć np. pozgrzewać ze sobą.(widziałem u siebie wiele ogniw powypalanych przy lutowaniu lub przy solidnym wierceniu :) )
    lepsze są np.:
    CGR18650K -Monitor
    L18650PH - Batimex...
    etc..
    ...i ciekawe, czy te pakiety nie mają jakiejś elektroniki PCB, uPC...?
  • Poziom 15  
    Adam D napisał:
    Witam
    Ta pierwsza pozycja (allegro) "wygląda" na fotce jak wysokoprądowe, ale cikawe jak wygląda pdf, jaka jest literka po 18650 ?, natomiast poz. druga (bto) to accu do zastosowań medycznych, laptopów pamięci, itp. prądy do 10A w szczycie (nie ciągłe!) oraz standardowe ładowanie - nie szybkie!.
    Takie ogniwa będą dobre do małych skręcarek (małe pobory mocy). Do typowych elektronarzędzi trzeba ogniwa powyżej 15C np. 20-25C, bo wkrętarka przy pełnym obciążeniu bierze powyżej 15A, ładowarki też są szybkie, no i trzeba je solidnie połączyć np. pozgrzewać ze sobą.(widziałem u siebie wiele ogniw powypalanych przy lutowaniu lub przy solidnym wierceniu :) )
    lepsze są np.:
    CGR18650K -Monitor
    L18650PH - Batimex...
    etc..
    ...i ciekawe, czy te pakiety nie mają jakiejś elektroniki PCB, uPC...?

Witam. Akumulatorki doszły, na chwilę obecną wkrętarka znowu żyje. Twoja wypowiedź sporo wniosła do tematu za co dziękuje. Co do elektroniki to jak na zdjęciu widać jest chyba czujnik temperatury. A na pewnej aukcji znalazłem inne ogniwa z odzysku uszkodzonego sprzętu (baterii laptopowych whitenergy) icr18650 23A henu, nabyłem za parę groszy i dam je do drugie akumulatora eksperymentalnie. Pozdrawiam
    Wymiana akumulatorów wkrętarki li-ion 16V