Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie obiektów (altana, budynek gospodarczy i inne) na zewnątrz budynku

Tekde 18 Wrz 2012 17:22 1830 2
  • #1 18 Wrz 2012 17:22
    Tekde
    Poziom 2  

Witam,
    Pomimo przeglądnięcia wielu tematów nie znalazłem odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Stąd też prośba do doświadczonych użytkowników o poradę w zakresie przygotowania instalacji elektrycznej pomiędzy "budynkiem matką" a dodatkowymi elementami.

Już tłumaczę w czym rzecz:
    Chciałbym przygotować instalację elektryczna której zdaniem będzie zasilenie:
    1. altany ogrodowej (2 gniazdka + oświetlenie)
    2. budynku gospodarczego (1 gniazdko + oświetlenie)
    3. drewutni (oświetlenie)
    4. pompa w studni
    5. oświetlenie ciągów komunikacyjnych w ogrodzie (około 30 punktów świetlnych)
    6. brama wjazdowa (uchylna, dwuskrzydłowa)
    7. lampa ogrodowa (2szt)
    8. video-domofon przy furtce

Przy planowaniu powyższych prac natknąłem się na szereg pytań, które strącają mi sen z powiek:
    a.) czy wszystkie kable ciągnąć z głównej rozdzielni budynku czy lepiej pociągnąć dodatkowy kabel ziemny do rozdzielni z bezpiecznikami (np. wewnątrz danego obiektu)?
    b.) jak rozwiązać kwestie wyłączania poszczególnych obwodów (np. wyłączenie światła w drewutni zarówno będąc w drewutni jak i z budynku matki (żeby się nie cofać ;))
    c.) czy jest możliwość wykonania wspomnianych instalacji w oparciu o sterownik ("budynek inteligentny"), ze sterowaniem również z dwóch punktów (jak w pytaniu b.)
    d.) czy kable wychodzące z budynku matki muszą przechodzić pod ław fundamentowa (czy wystarczy przewiercić się przez ścianę i "zejść do ziemi")
    e.) i na koniec - jakie kable i do czego.... zdaję sobie sprawę, że to temat rzeka, ale będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

• #2 18 Wrz 2012 18:25
    Miniax
    Poziom 30  

Tekde napisał:

a.) czy wszystkie kable ciągnąć z głównej rozdzielni budynku czy lepiej pociągnąć dodatkowy kabel ziemny do rozdzielni z bezpiecznikami (np. wewnątrz danego obiektu)?

Bez wizji lokalnej trudno powiedzieć. Odpowiednio wykonane oba rozwiązania będą poprawne.
    Tekde napisał:

b.) jak rozwiązać kwestie wyłączania poszczególnych obwodów (np. wyłączenie światła w drewutni zarówno będąc w drewutni jak i z budynku matki (żeby się nie cofać ;))

Możliwości jest dużo, ot choćby wyłącznik schodowy.
    Tekde napisał:

c.) czy jest możliwość wykonania wspomnianych instalacji w oparciu o sterownik ("budynek inteligentny"), ze sterowaniem również z dwóch punktów (jak w pytaniu b.)

Tak.
    Tekde napisał:

d.) czy kable wychodzące z budynku matki muszą przechodzić pod ław fundamentowa (czy wystarczy przewiercić się przez ścianę i "zejść do ziemi")

Wystarczy przewiercić się przez ścianę.
    Tekde napisał:

e.) i na koniec - jakie kable i do czego.... zdaję sobie sprawę, że to temat rzeka, ale będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Za mało danych. Poza tym jeżeli kolega chce się zabierać za coś takiego, to powinien chociaż to minimum wiedzieć.

• #3 18 Wrz 2012 18:52
    Tekde
    Poziom 2  

Ok, może faktycznie mój błąd - za mało szczegółów.
    Postaram się przybliżyć problem.

ad.a.) odległości pomiędzy poszczególnymi elementami są spore:
    - budynek - brama, wideodomofon: 60m
    - budynek - altana, budynek gospodarczy: 15m
    - budynek - drewutnia, pompa: 10m
    Chciałbym uniknąć skrzynek rozsianych po całym terenie, ale pytanie czy przy odległości 60m
    nie jest to rozsądniejsze wyjście (proszę o odpowiedz praktyków).

ad. b.) ok, ale jak wyłącznik schodkowy jeżeli skrzynkę zasilająca przeniesiemy do innego obiektu (odłączymy całość zasilania...., a gdybym chciał niezależnie odłączyć gniazdka a oświetlenie pozostawić włączone... :) )?? Poszukuję wskazówek, pomysłów... :)

ad. c.) ok, to podobnie jak przy pytaniu b.) - sprawa zaczyna być jasna :) - doczytam :)
    ad. d.) ok, dzięki za odpowiedz
    ad. e.) ok, jakie dane sa potrzebne. Wstępnie koncepcja rodzi się w głowie - tak jak wspomniałem proszę jedynie o sugestie i propozycje rozwiązań np. na co zwrócić uwagę, nie wymagam precyzyjnego określenia jaki kabel :) Zdaję sobie sprawę, że docelowo będzie zależeć to zarówno od obciążenia jak i odległości i warunków jak i gdzie będzie lecieć kabel. :)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo