Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie przyłącze kablowe do internetu w nowo budowanym domie

GonzoRulez 18 Sep 2012 17:22 6741 13
 • #1
  GonzoRulez
  Level 9  
  Witam!

  Jestem w trakcie budowy domu i już teraz myśle o dostepie do Internetu po skończeniu. Zastanawiałem się nad Netią, bo całkiem rozsądna cena za ilość Mbit, ale rzecz polega na tym, że chciałbym wykonać instalacje przewodów jeszcze przed zrobieniem elewacji, żeby poźniej niepotrzebnie nie wiertać i żeby wszystko było już w ścianach.
  Dzwoniłem do netii i po uzgodnieniach ustaliliśmy, że mogą oni zrobić wcześniejszą instalacje i spiszemy przedwczesną umowę. Jak dom będzie gotowy to umowa wejdzie w życie. Lecz wystąpił problem. Dom nie ma jeszcze nadanego numeru i w związku z tym w netii powiedzieli, że nie moga spisać umwy bez numeru domu.  Bardzo chciałem zrobić tą instalację, gdyż tak jak pisałem wyżej skoro to nowy dom, to chce, żeby to było wszystko tak jak ma być. Żadnych kabli na widoku itp...

  Przechodząc do sedna sprawy, chciałbym sam wypuścić kabelek i zakopać na podwórku. Problem tylko jaki kabel. Bo prowadzony on będzie musiał być ziemią, oraz czy kupić od razu odcinek do samej skrzynki netii, czy tylko kawałek przewodu, aby wypuścić z domu i poźniej netia połączy się z nim. Skrzynka netii znajduje się około 150m od domu.

  Proszę o pomoc.

  Post poprawiłem, w przyszłości polecam korzystać z przycisku "Pisownia" przed opublikowaniem wiadomości. [piterus99]
 • Helpful post
  #2
  WP_elewator
  Level 25  
  Witam,

  Ja na Twoim miejscu wypuścił bym 2 x taki przewód jak w tym linku:

  http://www.dipol.com.pl/przewod_netset_utpw_5...any_czarny_skretka_zewnetrzna_1m__E1410_1.htm

  W okolicach ściany swojego domu postawiłbym zewnętrzną skrzynkę przyłączeniową na rozszycie tych przewodów .
  W razie potrzeby zawsze można dociągnąć do miejsca wskazanego przez firmę z którą podpiszesz umowę i podłączyć w skrzynce
  Zawsze wychodzę z założenie że lepiej mieć 1 przewód więcej w zapasie - pewnie długość położonego przewodu nie przekroczy 2 x 5 m więc kwota raczej niska
 • #3
  dyczkowski
  Level 13  
  Nie zapomnij doprowadzić sobie skrętki do TV. Jeżeli masz dom piętrowy i chcesz wi-fi na wszystkich kondygnacjach to przygotuj też sobie gniazda na wszystkich kondygnacjach.
 • #4
  domaniqs
  Level 11  
  Najlepszym, chociaż droższym rozwiązaniem przy prowadzeniu kabelka na zewnątrz, jest użycie światłowodu (o ile tylko jest taka możliwość) - pioruny w niego nie walą. Jeżeli nie, to należy zastosować odpowiednie zabezpiecznenia, żeby kogoś nie zabiło, najlepiej wszystko porozłączać w czasie burzy.

  Inna sprawa, to kabelek należy puścić w rurce, wtedy, jest on chroniony oraz jest go prościej wymienić. Oczywiście jeżeli po zakopanym kably będą jeździć ciężarówki, to jeżeli jest zbyt płytko, to i tak mu nic nie pomoże.
 • #5
  GonzoRulez
  Level 9  
  Czy nie wystarczy że kabel podciągnę na parter i tam będzie router. Następnie z tego miejsca będę przez wifi rozsyłał sygnał do TV na parterze i komputera i TV na poddaszu.
 • Helpful post
  #6
  dipol_wlan
  Level 24  
  WP_elewator wrote:
  Ja na Twoim miejscu wypuścił bym 2 x taki przewód jak w tym linku:

  http://www.dipol.com.pl/przewod_netset_utpw_5...any_czarny_skretka_zewnetrzna_1m__E1410_1.htm
  oczywiście taki przewodzi w odpowiednich rurkach w ziemi. Doprowadź go do piwnicy. Nie zapomnij o przewodach w UTP do każdego pomieszczenia (min 2x UTP) - o kuchni też pamiętaj :)
  Więcej o okablowaniu domu tutaj: http://www.dipol.com.pl/przyklady_instalacji_antenowych_tv_sat_wlan_gsm_schematy.htm
 • #7
  domaniqs
  Level 11  
  problem z WIFI polega na tym, ze w budynkach sa sciany i zbrojenia, ktore czasem nie przepuszczaja sygnalu, wiec nie liczylbym na to, ze bedziesz mial internet w kazdym miejscu domu. Rozwiazaniem tego problemu moze byc pociagniecie UTP kat 5e do kazdego pomieszczenia, najlepiej w rurce (wtedy mniej biedy, gdy sie zestarzeje lub bedzie uszkodzony - latwiej wymienic). Innym rozwiazaniem jest pociagniecie UTP na kazde pietro i ustawienie tzw Access Pointa WIFI tam, gdzie nie bedziesz mial zasiegu WIFI z routera. Jest to jednak malo praktyczne, poniewaz te urzadzenia musza byc podlaczane do pradu, wiec czerpia energie co nie jest zbyt ekonomiczne na dluzsza mete.
  W przypadku laczenia sie tylko do routera, moga pojawic sie problemy z brakiem zasiegu, zrywaniem polaczenia, slabym transferem danych itp. Najlepsze jak dotad rozwiazanie to siec kablowa. Przy czym musisz uwazac, by pojedynczy odcinek UTP nie byl dluzszy niz 100m, jezeli jest, to nalezy zastosowac repeater albo switch co 100 metrow.
  Oczywiscie nie znam rozkladu Twojego domu, lecz jezeli nie jest to budynek parterowy z jednym lub dwoma duzymi pomieszczeniami i cienkimi gipsowymi scianami bez metalowej siatki podtynkowej, proponowane rozwiazanie wydaje sie byc najsensowniejsze.
 • #8
  GonzoRulez
  Level 9  
  Będzie to dom drewniany. Ścianka: stelaż drewniany, wełna mineralna, płyta OSB i płyta gipsowa, strop: 2 pyty OSB i guma wyciszająca.

  Chyba lepiej wypuszczę na wszelki wypadek przewody do pomieszczeń, żeby później nie było problemów jak wszystko będzie już skończone.
 • #9
  dipol_wlan
  Level 24  
  GonzoRulez wrote:
  Chyba lepiej wypuszczę na wszelki wypadek przewody do pomieszczeń, żeby później nie było problemów jak wszystko będzie już skończone.
  Dokładnie tak zrób.
 • #10
  domaniqs
  Level 11  
  Twoj dom nie powinien stanowic problemu dla fal wifi. Jednak dom stawia sie zwykle na lata, a rozprowadzenie sieci w wykonczonym domu zawsze stwarza problemy. Nie wspominajac o tym, ze nie wiemy, jakie standardy sieciowe pojawia sie na rynku za 10-15 lat.
 • #11
  GonzoRulez
  Level 9  
  ale wypuszczać po 2 kable czy jeden wystarczy. W końcu i tak wszystkie będą w rurkach wiec jak sie coś stanie to nie będzie problemu z wymianą.
 • Helpful post
  #12
  domaniqs
  Level 11  
  jeden to minimum, jeden przewód = jedno gniazdko. Jeżeli chcesz mieć możliwość podłączenia drugiego urządzenia, to będziesz potrzebował 2 przewody. W przypadku ciągnięcia sieci np. na drugie piętro, pomiędzy pierwszym a drugim piętrem możesz mieć nawet 4 przewody (2 dla pierwszego piętra i 2 dla drugiego). Jeżeli rozprowadzasz na więcej pokoi na poszczególnych piętrach, to będziesz miał tyle przewodów ile gniazdek, chyba, że... na każdym piętrze będziesz mieć switch, żeby rozdzielić sygnał. Jeżeli użyjesz switcha na pierwszym piętrze, wtedy możesz łączyć piętra pojedynczym przewodem między piętrami i dopiero rozprowadzać na poszczególne pokoje od poszczególnych switchy (router<->switch + komputery<-> następny switch na 2gim piętrze +komputery itd. (jeżeli potrzebny) - przy czym od pierwszego switcha też możesz rozgałęziać na komputery na pierwszym piętrze).
  Albo rozprowadzasz wszystko osobnymi kablami od routera (połączonego bezpośrednio ze switchem jeżeli Ci zabraknie portów do podłączenia), albo szeregowo jak powyżej. Switche potrzebują zasilanie. Polecam switche gigabitowe (bardzo dobra prędkość połączenia pomiędzy komputerami wewnątrz sieci co jest przydatne, jeżeli sobie zamarzysz aby mieć na NAS, czyli serwer plików i multimediów podłączony do sieci domowej).
 • #13
  GonzoRulez
  Level 9  
  Ja bym chciał z zewnątrz doprowadzić bezpośrednio na poddasze do routera i później od routera do pokoi na poddaszu i na parter do pokoi. Bo to będą 2 oddzielne mieszkania w jednym domu. Tylko i tak będę musiał kupić switch-a bo mi zabraknie portów w routerze.
 • Helpful post
  #14
  domaniqs
  Level 11  
  no to w takim razie jeden bezpośrednio na poddasze i tam będzie router. Potem z routera jak w moim poprzednim poście: może się łączyć z komputerami na poddaszu oraz switchem na pierwszym piętrze; od switcha na pierwszym piętrze sygnał na parter do switcha na parterze i dalej do komputerów na parterze.
  Lub bezpośrednio do wszystkich gniazdek od pierwszego switcha przy routerze lub na pierwszym piętrze (jeżeli starczy portów dla komputerów na poddaszu we wbudowanym w router switchu aby podpiąć komputery na poddaszu i jeszcze przeciągnąć kabel do switcha na pierwsze piętro).
  W ścianach dobrze mieć drut, zaś z gniazdka łączymy linką (drut lepszy ale się łamie, linka elastyczna ale gorsza, bo szybciej się miedź utlenia). Kable do połączenia komputerów z gniazdkami dobrze jest kupić gotowe, nie dłuższe niż 2-3m.