Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częste palenie się halogenów (300W,500W,1000W) na zewnątrz

18 Wrz 2012 18:01 2886 8
 • Poziom 10  
  Witam. Przeglądałem wiele wypowiedzi, ale nie znalazłem satysfakcjonującej.
  Otóż w rodzinnym domu bardzo często palą się żarówki halogenowe w oprawie, która jest przymocowana na zewnątrz domu.

  Oprawa to dokładnie coś takiego:
  Link

  Wcześniej była mniejsza oprawa (do 500W) i po założeniu żarnika 300W, wytrzymała mniej więcej kilka minut. Nic to pomyślałem - pewnie wadliwy żarnik. Kupiłem nowy 500 W dobrej firmy - to samo.. Kilka pstryknięć, i do widzenia. Przyszedł elektryk, założył swój żarnik 200W - historia się powtórzyła. Maksymalny czas pracy żarnika to 5-8 minut. Pomyślałem że może obudowa nieszczelna, że może jakieś zwarcie. Kupiłem tą oprawę jak powyżej, nowy żarnik General Electric 1000W, nowe okablowanie, żarnik włożony delikatnie przez szmatkę. 3 minuty ciągłej pracy i to samo.

  Ręce opadają. Nie mam pomysłu co jest przyczyną że każdy żarnik wytrzymuje max kilka minut. Na forach było napisane o lepszym odprowadzeniu ciepła, ale jak tu dać lepsze odprowadzenie skoro to fabryczna obudowa?

  Żarnik dobrej firmy, zakładany delikatnie, nowa obudowa więc ma działać, a nie działa. Myślę że może jakiś filtr, stabilizator napięcia by pomógł? Tracę pomysły dlatego zwracam się do Was z prośbą o doradę. Dodam że wiele osób ma takie lampy na fotokomórki, że to sie non stop włącza i wyłącza i jakoś działa miesiącami, a tu nawet paru godzin nie wytrzymuje.

  Za wszystkie sugestie bardzo dziekuję.

  Pozdrawiam
 • OptexOptex
 • Poziom 38  
  Zmierz miernikiem napięcie sieci.
 • OptexOptex
 • Poziom 10  
  Dotąd nie zmierzyłem bo nie mam miernika. Dodam jeszcze że w pomieszczeniu skąd jest wyprowadzona instalacja na zewnątrz są 2 zwykłe żarówki które pracują już parę lat, oraz inne urządzenia jak wiertarka stołowa itd,
 • Poziom 38  
  Winna jest niska temp. włókna halogenu( mala rezystancja w czasie włączania).
  Sąsiedzi mogą mieć podłączone cienkimi przewodami i ich rezystancja przy dużym prądzie powoduje spadek napięcia.
  Nie jesteś pierwszy, który to przeklina. :D

  Poczytaj: Trochę z pogranicza techniki lampowej pochodzi moje doświadczenie
  z termistorami i transformatorami zasilającymi lampy... halogenowe.
  W układzie w którym do transformatora toroidalnego 200 VA podłączone jest równolegle pięć żarówek halogenowych 35VA 12V na pierwotnym transformatora stosuję termistor wymontowany z zasilacza od sprzętu komputerowego o mocy ok 500 VA. W stanie zimnym oporność ok 8 Ω a na ciepło ok 0.1-0.2 Ω (tak pokazuje multimetr). Jest to taka czarna pastylka o średnicy ok 2 cm. Pomysł okazał sie na tyle skuteczny, że od ok 7 lat nie spalił się żaden halogen. Pomiarów prądu nie robiłem.

  Są jeszcze inne metody, z termistorem i PK, soft start itp, ale też chodzi o prostotę.
  Do żarówki 500W termistor z TV może mieć za małą moc, wtedy należy polaczyć równolegle 2 szt, lub szer/równolegle 4 szt.
 • Poziom 10  
  Dzięki, mam nadzieję że pomoże,

  Dodano po 2 [godziny] 45 [minuty]:

  Aha... jeszcze jedno. Kabel to 2 x 1.5 mm. Ponadto nie podłączałem uziemienia do kostki w oprawie, ale to chyba nie ma żadnego wpływu?
 • Poziom 38  
  Więc tak, kabel co do przekroju masz dobry, dostałem ostrzeżenie, bo nie doradziłem ci żebyś podłączył to uziemienie, (ma być) jednak jego brak nie ma nic wspólnego z przepalaniem tego żarnika.
 • Poziom 38  
  atlantel napisał:
  weź czyste rękawiczki (nowe) lub papier.

  Tylko że nie chodzi o pęknięcie rurki, lecz o przepalenie żarnika, a tu nic nie pomogą rękawice, czy papierki.
 • Poziom 16  
  Witam. Kolego , u mnie w pracy mieliśmy trochę podobnie. Stary żarnik świecił kilka lat a nowe tak do tygodnia. Lekarstwem było wymiana na oprawę metalohalogenową. Warunek -ma świecić non stop , nie ma opcji na czujkę ruchu.

  Fabryczna oprawa jest droga ale możesz wykorzystać tą co masz. Jak jesteś zainteresowany to podam linka do forum i wytłumaczę ja zrobiłem u siebie w domu.
  ( żarnik 35w/942 -ok 3000 lm)