Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zacząć i z czego zacząć uczyć sie informatyki?

Heheee 18 Wrz 2012 18:24 14580 20
  • #1 18 Wrz 2012 18:24
    Heheee
    Poziom 8  

Witam mam 13 lat.
    Ogarniam informatyke w takim stopniu ze umiem zaaktualizowac bios po usuwać wirusy z poziomu cmd itp.
    Bardzo chciałbym sie uczyć w tym kierunku jednak fundusze na to nie pozwalają.
    Z czego i z jakich źródeł sie uczyc aby umiec?

-1 20
  • #2 18 Wrz 2012 18:35
    bartek 8118
    Poziom 17  

Witam.
    Najlepiej spraw sobie książkę do liceum lub technikum o profilu informatycznym i z nich korzystać. Chodź lepiej wytłumaczone nasz to w internecie. Jak to mówi moja soka ( jestem uczniem LO o profilu mat-inf) Trzeba zacząć od pacala aby coś dalej programować. Choź pierwsza klasa ma już C+ zamiast pascala. I jak już się nauczysz pisać w pascalu to potem programowanie stoi otworem czy C+ cz jawa. Ale zanim programowanie to trzeba trochę poznać algorytmiki a reszta to nie problem.

3
  • #3 18 Wrz 2012 18:42
    alex1795
    Poziom 21  

Heheee napisał:
    Witam mam 13 lat.
    Więc masz jeszcze trochę czasu na to. Jeżeli jednak chcesz się uczyć to może kółko informatyczne macie w szkole? Dużo czytaj nawet tu na elektrodzie śledź tematy jak koledzy rozwiązują problemy to dużo się nauczysz no i oczywiście na własnych błędach jeżeli raz klikniesz i wyskoczy error to szukaj rozwiązania i będziesz wiedział żeby więcej na to nie klikać:)

2
  • #4 18 Wrz 2012 19:01
    c4r0
    Poziom 36  

Żadne tam książki i kółka. Internet, tutoriale, ANGIELSKI - czytać, czytać, czytać i programować, uczyć się jak działa system operacyjny. Próbować różnych ciekawych rzeczy. Moim zdaniem najlepiej jest zacząć od ANSI C chociaż może być to nie najprostsza droga, ale jeśli się przetrwa to wyjdzie na dobre. Kółko w szkole może trochę pomóc ale raczej z tego powodu, że będą tam inni zakręceni w ten sam sposób więc będziesz mieć kogoś, kto Twoje wypociny doceni (co jest dość ważne żeby nie stracić zapału).

2
  • #5 18 Wrz 2012 19:09
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Heheee, informatyka to nie jest aktualizacja BIOS-u, usuwanie wirusów itd. To są czynności rzemieślnika. Nikt z nas nie wie, bo i Ty sam jeszcze nie wiesz, co naprawdę Cię interesuje. Składanie i naprawa komputerów nie powinna być opatrywana etykietką "informatyka". Musisz samodzienie poczytać sobie o językach programowania, systemach operacyjnych, sieciach, i wielu, wielu innych zagadnieniach. Potem dopiero będziesz w stanie określić w grubym przybliżeniu, co naprawdę Cię interesuje: programowanie, administrowanie sieciami, administrowanie serwerami, programowanie mikrosterowników, a może jeszcze coś innego. I nie zabieraj się do nauki języka programowania dopóki nie będziesz potrafił określić tego, co twój program robić powinien. Przed rozpoczęciem nauki programowania w jakimkolwiek języku musisz potrafić narysować algorytm programu. A to nie jest zadanie trywialne.
    c4r0: nie odstęczaj młodego człowieka od książek, bo szkodę mu wyrządzasz. Żaden tutorial nie zastąpi porządnej książki opisującej podstawy zagadnienia. Uczyć się tego, jak działa system operacyjny z tutoriala? Nie szalej. Widziałeś tutorial dotyczący algorytmów i struktur danych? Widziałeś tutorial opisujący standard języka C?

2
  • #6 18 Wrz 2012 19:51
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Matematyki się ucz.

1
  • #7 18 Wrz 2012 19:54
    dyczkowski
    Poziom 12  

Tak jak napisał kolega jankolo

jankolo napisał:
    Musisz samodzielnie poczytać sobie o językach programowania, systemach operacyjnych, sieciach, i wielu, wielu innych zagadnieniach.

Co lubisz - posiedzieć grzecznie i klepać tylko w klawke czy grzebanie w obudowie w kabelkach?? Masz lutownice?

Informatyk musi znać wszystko przekrojowo, a potem się specjalizuje.

Rozwiązuj problemy....Twórz je i rozwiązuj.

c4r0 napisał:
    Internet, tutoriale, ANGIELSKI - czytać, czytać, czytać i programować, uczyć się jak działa system operacyjny.

NIE PASCAL !!!! Popisz coś w C z tutoriala... zrobisz kilka programów zrozumiesz po co ci algorytmy.
    Chociaż mamy czasy, że ważniejsze są języki wyższego poziomu jak np. Java.

Jak już poczujesz, że coś Ci się podoba to wtedy np. któryś język programowania to wtedy książka do niego - kilka książek i każda od deski do deski!!

0
  • #8 18 Wrz 2012 20:32
    tokyo18
    Poziom 8  

jankolo napisał:
    Heheee, informatyka to nie jest aktualizacja BIOS-u, usuwanie wirusów itd. To są czynności rzemieślnika. Nikt z nas nie wie, bo i Ty sam jeszcze nie wiesz, co naprawdę Cię interesuje. Składanie i naprawa komputerów nie powinna być opatrywana etykietką "informatyka". Musisz samodzienie poczytać sobie o językach programowania, systemach operacyjnych, sieciach, i wielu, wielu innych zagadnieniach. Potem dopiero będziesz w stanie określić w grubym przybliżeniu, co naprawdę Cię interesuje: programowanie, administrowanie sieciami, administrowanie serwerami, programowanie mikrosterowników, a może jeszcze coś innego. I nie zabieraj się do nauki języka programowania dopóki nie będziesz potrafił określić tego, co twój program robić powinien. Przed rozpoczęciem nauki programowania w jakimkolwiek języku musisz potrafić narysować algorytm programu. A to nie jest zadanie trywialne.
    c4r0: nie odstęczaj młodego człowieka od książek, bo szkodę mu wyrządzasz. Żaden tutorial nie zastąpi porządnej książki opisującej podstawy zagadnienia. Uczyć się tego, jak działa system operacyjny z tutoriala? Nie szalej. Widziałeś tutorial dotyczący algorytmów i struktur danych? Widziałeś tutorial opisujący standard języka C?

W pełni jestem z tym zdaniem zgodny- informatyk jest czym innym niż na przykład elektronik, robotyk, itp.
    Jak już programistka to zacznij od turbo pascala- może w tych czasach nie przydatny ale możesz go znaleźć na 'bazarach' za 5zł a bardzo łatwo pokaże Ci jak zrobić chociażby tabliczkę mnożenia, licznik logowania czy nawet możesz takiego programu używać do przekazywania jakiś informacji (program może mieć hasło), możesz popróbować łamać takie hasło, tworzyć gry z rodu mario czy bomberman.

Jeśli chodzi o rade w kierunku edukacyjnym to czysto subiektywnie i z mojego osądu poleciłbym technikum elektroniczne/elektryczne a potem studia typowo informatyczne czy robotyka.
    Są to kierunki powiązane więc jeśli np: będziesz chcieć sam złożyć komputer to nie tyle chodzi o samo zainstalowanie systemu, sterowników, itp ale i odpowiedni odbiór podzespołów, podłączenie odpowiedni niby banalnych portów usb na przednim panelu do płyty głównej, stworzenie dobrego 'środowiska' chłodzącego i znajomość marek, jakości- doświadczenie.

Daj się porwać swojej pasji, może zdobądź jakikolwiek nawet najstarszy komputer i eksperymentuj (na razie pod nadzorem rodzica) nawet jeśli masz go zjarasz to poznasz więcej przez taką praktykę więcej o wnętrzu komputera niż z jakichkolwiek książek :)
    Takie jest moje zdanie :)

Dodano po 3 [minuty]:

dyczkowski napisał:

c4r0 napisał:
    Internet, tutoriale, ANGIELSKI - czytać, czytać, czytać i programować, uczyć się jak działa system operacyjny.

NIE PASCAL !!!! Popisz coś w C z tutoriala... zrobisz kilka programów zrozumiesz po co ci algorytmy.
    Chociaż mamy czasy, że ważniejsze są języki wyższego poziomu jak np. Java.

Jak już poczujesz, że coś Ci się podoba to wtedy np. któryś język programowania to wtedy książka do niego - kilka książek i każda od deski do deski!!

Algorytmy to podstawa- nie zaczyna się nauki od środka bo potem będą braki i nie bezie wiedział na czym tak naprawdę polega cała mechanika.
    Na kartce, rozrysowany algorytm da mu wyobrażenie o nim- będzie mógł go modyfikować, ulepszać i poprawiać.
    W programie dostanie error i guzik mu z tego przyjdzie bo nie będzie mógł dojść jak to naprawić.

0
  • #9 18 Wrz 2012 21:04
    daavid117
    Poziom 42  

Na początek to polecam "Magiczne Bloczki" i w ogóle naukę algorytmów (książek nie potrzeba, w internecie jest wszystko). Dzięki takiemu programowi możesz sprawdzić czy jesteś w stanie myśleć algorytmicznie, co przy programowaniu jest niezwykle ważne (by rozbijać problem na proste "if", "case", wszelkie pętle wręcz w locie). Budowa schematów blokowych to podstawa, bo potem wystarczy je przetłumaczyć na jakiś język (dowolny przecież). Następnie najlepiej Turbo Pascal, bo jego struktura jest banalnie prosta, a przejście z niego na C++ lub inne podobne jest raczej płynne.

Co do książek, no to "literatura ciężka" jak Symfonia C++ lub podręczniki do programowania mogą początkowo zniechęcić... Polecam książki Kevina Mitnicka - potrafią zdrowo zmotywować i namieszać pozytywnie w głowie. No i radzę omijać szkolne podręczniki, bo są... tragiczne. Wszystko mocno pobieżnie, często bez ładu i składu.

Co do przyszłości... Dzisiaj światem i internetem rządzą języki typu flash, java (ajax), php, ale na ich naukę myślę nieco wcześnie.

0
  • #10 18 Wrz 2012 21:16
    c4r0
    Poziom 36  

jankolo napisał:

Może i tacja, że generalnie od książek odstraszać nie należy. Jednak w moim przypadku zawsze nauka takich rzeczy lepiej szła przez próby napisania czegoś samemu na podstawie przestudiowanych wcześniej przykładów, lub modyfikacja tych przykładów. Nigdy nie rozumiałem jak może działać podejście takie, jak przeczytanie jakiejś książki "o programowaniu" od deski do deski i potem próbowanie napisania jakiegoś kodu. Inna sprawa to książki które krok po kroku prowadzą przez pisanie jakiegoś programu lub serii programów edukacyjnych, w stylu "hello world" albo "jak zamrugać diodą na klawiaturze". Jednak tego typu książka to jest praktycznie papierowy tutorial. Myśląc "książka" mam na myśli jednak coś innego (nie wiem czy słusznie). Tutoriali nie miałem też na myśli w kontekście systemu operacyjnego.

Dla mnie osobiście najlepszą metodą wydaje się szukanie odpowiednich informacji na bieżąco - tego i tylko tego co akurat jest mi potrzebne. Oraz nauka przez robienie, popełnianie błędów i ich poprawianie, szukanie na bieżąco informacji a nie przyswajanie książkowej wiedzy przez jakiś czas a potem próba wdrożenia jej w życie.

dyczkowski napisał:

c4r0 napisał:

NIE PASCAL !!!!
    A czy ja coś wspomniałem o pascalu? :|

0
  • #12 18 Wrz 2012 21:56
    bartek 8118
    Poziom 17  

Ja polecam Ci chodź kilka godzin posiedzieć z pascalem i w tedy przejść na inny język bardziej nowoczesny, bo pascal to bardzo stary język w Polsce podajże na stronach Młodego technika w 1987 roku był kurs tego języka.

-1
  • #13 18 Wrz 2012 23:41
    phanick
    Poziom 28  

Przestańcie źle radzić chłopakowi.
    Pascal jest idealnym językiem do nauki programowania - posiada silne typowanie, proste słowa kluczowe, sprawdzanie zakresów tablic (o ile włączymy w kompilatorze).

To, że jest przestarzały, to inna sprawa. Nauczysz się dobrze programować w Pascalu, to nauka innych języków będzie równie prosta.

A Ty chcesz trzynastolatka uczyć programować od razu od C, i wytłumacz mu dlaczego przypisanie jest jednym równa się, po co jest tyle gwiazdek, ampersandów, dlaczego liczby rzutują się na typy logiczne, itp.

Ja nauczyłem się programować od Pascala i to zupełnie przypadkiem (brat mnie w to wciągnął) i zupełnie tego nie żałuję.

-1
  • #14 18 Wrz 2012 23:57
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 19 Wrz 2012 00:18
    jankolo

c4r0, nadal nie odróżniasz książki od tutoriala i dlatego też bzdury wypisujesz. Widziałes kiedyś tutorial do Photoshopa? Na pewno nie. Natomiast na pewno widziałeś na przykład tutorial opisujący jak przy pomocy Photoshopa zrobic HDR.
    Co do twojego tekstu o "przeczytaniu książki o programowaniu od deski do deski": nie mylisz przypadkiem podręcznika ze specyfikacją? Nie mylisz podręcznika programowania w C++ ze specyfikacją języka?
    Weź kiedyś do ręki "Sztukę programowania komputerów" Knutha i zobacz, jak wygląda książka ucząca programowania bez uzależnienia od konkretnego języka.

Pytający jest bardzo młodym człowiekiem więc nie mówcie mu tylko C! Niecierpliwość charakterystyczna dla jego wieku będzie żądała szybkich efektów jego pracy. I cóż ten młody człowiek zobaczy na ekranie komputera siadając do swoich pierwszych kroków programistycznych w C++? Bedzie już potrafił napisać program pokazujący mu coś fajnego na ekranie graficznym? Dlaczego ma nie zacząć od html, gdzie efekt swojej pracy zobaczy natychmiast na ekranie?
    A potem może Visual Basic for Application który pozwoli mu dopasowywać poszczególne programy pakietu Microsoft Office do własnych (i nie tylko) potrzeb? A może ktoś do niego zgłosi się z pytaniem, czy da się coś zrobić z pracą dyplomową, bo trzeba w niej wielkość wszystkich czcionek zmniejszyc o 1 punkt, praca ma 200 stron, uzywane są różne czcionki o różnych wielkościach, a takiej funkcji w Wordzie nie ma.

-1
  • #16 19 Wrz 2012 04:03
    MichalRo
    Poziom 9  

alex1795 napisał:
    Heheee napisał:
    Witam mam 13 lat.
    Więc masz jeszcze trochę czasu na to. Jeżeli jednak chcesz się uczyć to może kółko informatyczne macie w szkole? Dużo czytaj nawet tu na elektrodzie śledź tematy jak koledzy rozwiązują problemy to dużo się nauczysz no i oczywiście na własnych błędach jeżeli raz klikniesz i wyskoczy error to szukaj rozwiązania i będziesz wiedział żeby więcej na to nie klikać:)

Pieprzysz. Mlody sie ucz, bo hacking to już codzienność spotykana na każdym kroku. To jak kłamstewko przez polityków tylko bezpieczniejsze.

C, PErl, C++ napewno zapoznaj się z tymi programami polecam Auto Cad i 3dsmax na znalezienie natchnień na nowe programy oraz na częściowy zarobek czyli photoshoping :) :D

0
  • #17 19 Wrz 2012 08:29
    dyczkowski
    Poziom 12  

1. Na pewno musisz się już uczyć - SAM!! nikomu nie wierzyć. Internet Książki Angielski.
    Każdy jak widzisz tu ma swoje zdanie, musisz wyciągnąć z tego coś co poczujesz za stosowne dla Ciebie.
    2. Ja uważam, że proste prog w C - kolega Phanick uważa że Pascal. Tak naprawdę Sam musisz do tego dojść. Ja uważam, że C. Albo uwaga ucz się języków wyższego poziomu tak, żebyś coś widział - oj zaraz tu będzie gorąco. ;)
    3. Pogrzeb w komputerach, coś podłącz, coś swojego.

Do moderatora jankolo - pewnie wylecę za to z forum. Zauważ, że napisałem:

dyczkowski napisał:

Wynika z tego, że każdy sam musi zdecydować Co i kiedy przeczyta. Zauważ, również, że napisałem kilka książek. To czy Ci odpowiem czy mylę, czy nie młodemu nie pomorze. Nawet jeżeli założymy, że się mylę to Młody jak poczuje, że go coś kręci będzie wiedział co przeczytać.

0
  • #18 19 Wrz 2012 15:52
    daavid117
    Poziom 42  

MichalRo napisał:
    Pieprzysz. Mlody sie ucz, bo hacking to już codzienność spotykana na każdym kroku. To jak kłamstewko przez polityków tylko bezpieczniejsze.
    Jeżeli hackingiem nazywać umiejętność "włamania" do sieci WiFi lub umiejętność złamania hasła systemowego, to tak - takie rzeczy są w tutorialach w sieci... Ja mimo obracania się w takim, a nie innym środowisku nie spotykam się "na co dzień" z hackingiem. Ba! Dawno już żadnego, nowego hackera nie poznałem. Polecam film "Hackers are people too", który Ci uświadomi kim hacker jest. To nie tylko włamania i szukanie luk. Nie mieszaj młodemu w głowie, bo pomyśli, że hackerem można się stać i dołączy do reszty "script kiddies". Dlatego ja poleciłem książki Kevina Mitnicka - potrafią natchnąć do samodoskonalenia w tych dziedzinach i zainteresować "ciemną stroną mocy". Potem pozostaje kwestia czy ktoś się nadaje, czy też nie...

Najpierw młody autor powinien wypróbować wszystko po trochu - spróbować sił w programowaniu w Pascalu, PHP, HTMLu. Wtedy będzie wiedział czy interesuje go bardziej "webowa" strona programowania. Jeśli nic z tego nie wyniknie to niech zainteresuje się sieciami, urządzeniami sieciowymi (wtedy może wróci do programowania). Sam określił, że interesuje go "informatyka", a więc nie jest zdecydowany, nie wie co chce robić. Dlatego niech próbuje i dowie się co go "kręci".

Bawić się amatorsko PS'em to już dzieci w gimnazjum potrafią i nie widzę sensu nauki obsługi tego programu jeśli nie ma się zamiłowania do projektowania stron lub po prostu grafiki. 3dsMax - taaa, to może niech od razu zacznie od programowania obiektowego i mieszanych skryptów sieciowych?

-1
  • #19 19 Wrz 2012 18:22
    jankolo

MichalRo napisał:
    C, PErl, C++ napewno zapoznaj się z tymi programami

Czy jesteś pewien, że rozumiesz to, co sam napisałeś?

MichalRo napisał:
    polecam Auto Cad i 3dsmax na znalezienie natchnień na nowe programy oraz na częściowy zarobek czyli photoshoping :) :D

A co to ma wspólnego z informatyką oprócz tego, że nic?

-1
  • #20 20 Wrz 2012 08:04
    dyczkowski
    Poziom 12  

Pamiętaj, żeby nie mierzyć się miarą nauczycieli i ocen. Szczególnie nauczycieli informatyki.
    Opisz coś jeszcze.

-1
  • #21 20 Wrz 2012 15:17
    Heheee
    Poziom 8  

Mieszkam na wsi .
    Nie mam na wet gdzie pc formatu albo innej gazety kupic ..
    zaczne chyba od zainstalowania linuxa i pobawienia sie komputerem [kupie sobie jakis do 100zł] Dzieki wam za pomoc jakby ktos mial jeszcze cos pisac

-1