Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapasowy powerbank do smartfona 10000mAh, usb, baterie li-ion

18 Wrz 2012 19:42 8865 5
 • Poziom 2  
  Witam,

  szukalem podobnych tematów, trochę znalazłem jednak nie rozwiązały problemu. Wiedza, którą tu zaprezentuję pochodzi z tamtych wątków, czyli kompletny laik jestem ;)

  Chcę zbudować zapasową baterię do telefonu podawającą napiecie przez usb (5V) o natężeniu ok 1A (min. 700mA) z 4 akumulatorów 18650 o napięciu 3,7V i pojemności ok 2500mAh każdy. Coś jak powerbank omega 5000mAh.

  Tyle co się dowiedziałem to należy spiąć 2 baterie szeregowo i 2 równolegle, obniżyć napięcie do 5V (mam regulator L7805CV) i podłączyć do gniazda usb (do środkowych styków podpiąć oporniki po 100 omów każdy).

  Czy to wszystko? :)
  Jakie natężenie taki zestaw da na wyjściu?
  Za schemat podłączenia stawiam piwo :) (regulator ma 3 styki, usb 4 itd, nie wiem co do czego...)
  Co się będzie działo z napięciem na usb w miarę rozładowywania akumulatorów, czy to stanowi problem?

  Dodatkowo:
  - czy jest możliwe podłączenie np diody, która kolorem by sygnalizowała stan naładowania akumulatora (olbrzymia pojemność, chyba konieczne)?
  - czy istnieje możliwość ładowania takiego zestawu ładowarką usb do telefonu (pytam poważnie, nie znam sie na tym)?

  Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś chętny udzielić skromnej wskazówki.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Dominik
 • Poziom 2  
  Naprawdę nie ma tutaj nikogo kto by zechciał się podzielić wiedzą? Jestem pewny, że wiele osób byłoby taką konstrukcją zainteresowanych :)
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Witam.
  Według mnie lepsze byłoby zastosowanie diody zenera na 5,1V niż stabilizatora (mniejsze straty)
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Maksymalnie od stabilizatora możesz pobierać 1A, pod pin 1 układu 7805 plus pakietu akumulatorków, pod pin 2 7805 masy( pakietu akumulatorków i GND w usb) a pod pin 3 7805 wyjście ze stabilizatora dajesz +5V na USB, na usb zasilanie są to skrajne końce wtyczki w google znajdziesz sporo schematów.
  Nie możesz ładować tego układu ładowarką do telefonu( za niskie napięcie by naładować pakiet akumulatorów 7,2V, poza tym masz tam 7805 po drodze) Ładowanie trzeba zrobić oddzielne. Gdy napięcie spadnie poniżej 7V trzeba by zasygnalizować za niskie napięcie bo 7V wymaga 7805. Wskaźnik można zrobić na więcej niż 1 led, sygnalizujący napięcie ok np na 2 ledach np. czerwonej i zielonej, i gdy zgaśnie zielona to masz rozładowany akumulator.
  Poniżej najprostszy schemat oczywiście bez sygnalizacji LED na razie.
  Zapasowy powerbank do smartfona 10000mAh, usb, baterie li-ion Zapasowy powerbank do smartfona 10000mAh, usb, baterie li-ion
 • Poziom 2  
  dzieki mati211p czegoś takiego mi było trzeba, olbrzymia pomoc :)

  Mam pytanie, skoro rozładowywanie akumulatora oznacza spadek napięcia to czy różnica 0,2V pomiedzy wymaganym napieciem dla regulatora a pakietem akumulatorów nie jest zbyt mała? (tzn. mam wrażenie, że cały układ nie będzie oddawał całej swojej pojemności, trudno też znaleźć co się stanie z regulatorem poniżej 7V)

  bardzo fajny pomysł kaka0204 rozejrzę się za tym, bo widzę, że może działać lepiej przy niższym napięciu niż 7V
 • Pomocny post
  Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Tylko, że raczej też nie za dobrze dla akumulatorów rozładowywać je do 5V, maksymalnie to do 5,5V. W pełni naładowany i nieobciążony powinien mieć 8,4V.
  Poniżej 7V stabilizator nie da Ci 5V na wyjściu.
  Moje pytanie teraz, czy faktycznie lepiej budować stabilizator na diodzie zenera przy założeniu o prądzie wyjściowym 1A, i do tego jeszcze przyjmijmy, że napięcie nie pozostaje stałe w czasie tylko spada? Taki stabilizator będzie pobierał dużo prądu , i bez użycia wyłącznika cały czas pobierał będzie 1A, nawet bez włączonego obciążenia, jeżeli dobrze myślę. A może lepiej dodać dwa kolejne akumulatory i zwiększyć napięcie do 10,8V. Wtedy można zasilać na całej pojemności baterii stabilizator bo napięcie powinno się wtedy zmieniać w zakresie od 12,5V do około 8,5V.
  EDIT:
  Nie wiem czy to najprostsze rozwiązanie ale ciekawie zaprezentował się u mnie wskaźnik wysterowania jako wskaźnik napięcia na akumulatorze, po małej przeróbce, jedna LED oznaczała zmianę napięcia o około 0,6V. Było ich 7 i w przypadku zasilania napięciem 10,8V mamy też właśnie 7 LED oznaczających odpowiednio poziom napięcia wyjściowego na akumulatorze i jeżeli spada za nisko gasną wszystkie LED, trzeba go naładować. Niestety nie pokazuje on pojemności pozostałej, gdyż w takim akumulatorze na początku wolno spada napięcie a po osiągnięciu pewnego napięcia już zdecydowanie szybciej i to napięcie oznacza wtedy rozładowany akumulator.