Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makita BL1830 - reset elektroniki

18 Wrz 2012 23:05 31347 29
  • Poziom 13  
    Witam.
    Mam problem z pakietami LiJon serii: MAKITA BL1830 i 1430 (z żółta wtyczką na górze), których po wymianie ogniw nie mogę przywrócić do życia (migają obie diody na ładowarce DC18 -błąd baterii).
    Może ktoś już wpadł na jakiś pomysł na te accu (interfejs, program, wsad...)
    uPC MC908JK3E? Sprawdzony działający.
    Wiem, że był już taki temat tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1868800.html
    Ale zamknięty i na razie bez rozwiązania problemu.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 13  
    Witam
    Wiem że te procki są zabezpeczone, ale ludzie mają otwarte umysły i wiele pomysłów na różne tematy (po to tu jesteśmy).
    ..te zamienniki niestety mają zaletę cenową, ale nie nadają sie do ładowania w orginalnych szybkich ładowarkach DC18.
    ...więc gdyby ktoś mógł pomóc to byłoby fajnie.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 1  
    Witam padła mi bl 1830, po błędzie nie wkładana ponownie do ładowarki.Szukam ogniw z niej ,może ktoś posiada lub popsutą baterię.
  • Poziom 18  
    A z ładowarki Makity nie da się jakoś uzyskac dostepu do baterii? Skoro bateria się uszkodzi to elektronika w ładowarce musi jakoś zmienić wsad w baterii...
  • Poziom 1  
    Witam ja mialem 6szt takich padnietych wiec wzialem rozkrecilem ladowarke odpialek kabel + i - podpiałem bezposrednio do prostownika samochodowego wlaczylem na 2 i po 2godz akublator był naladowany i tak zrobilem z kazda jedna i kazda sie naladowala

Dodano po 1 [minuty]:

poniewaz nowy aku jest troszke za drogi wiec polecam taki sposób ominiecia zabezpieczeń które makita zastosowala

3.1.13. Albo kosz. /Olek II/
  • Poziom 8  
    witam kupilem baterie makita bl1815 i mam kilak pytan prosze kilka informacji

a mianowicie czy wkretarka bedzie silniejsza na bateri 3 ah niz na 1,3 ah chodzi mi o sile nie o czas pracy na bateri ?
    jak dbac o baterie aby dlugo nam dzialala?

z gory dziekuej za kazda informacje
  • Poziom 15  
    Skoro nie można się dobrać do proca w baterii, to może dało by się oszukać ładowarkę. Może ktoś da radę sprawdzić co odpowiada sprawna bateria do ładowarki żeby załączyła ładowanie. Można by wbudować do ładowarki układ który odpowiadałby zamiast baterii a nawet przerywał ładowanie po określonym czasie.
  • Poziom 2  
    czecho2479 napisał:
    witam kupilem baterie makita bl1815 i mam kilak pytan prosze kilka informacji

a mianowicie czy wkretarka bedzie silniejsza na bateri 3 ah niz na 1,3 ah chodzi mi o sile nie o czas pracy na bateri ?
    jak dbac o baterie aby dlugo nam dzialala?

z gory dziekuej za kazda informacje

BL1815 i BL1830 używają tych samych ogniw w środku - 3,6V 1500mAh/1600mAh - w 1815 jest ich 5 połączonych szeregowo, w 1830 - 10 tj. 5 sekcji napięciowych po 2 ogniwa łączone równolegle. Dzięki łączeniu równoległemu można z całego pakietu wyciągnąć większy prąd. Samo ogniwo jest skonstruowane do dużych prądów - 10C (nie są to takie same ogniwa jak w laptopach). W pakiecie 1830 możemy pociągnąć teoretycznie 20C - tak jest mocniejsza.
    Aku li-ion będzie działał długo, ale też nie można o nim zapominać na 6 m-cy i potem oczekiwać że będzie działał jak nowy. Ogniwa ulegają samo rozładowaniu, jeśli rozładujemy aku i zostawimy go na długo może się zdarzyć, że napięcie spadnie poniżej progu akceptowanego przez elektronikę i ta nie pozwoli już naładować aku, uznając go za uszkodzony.
  • Poziom 2  
    Witam, jako ze jest to moj pierwszy post na forum witam wszystkich ;-) (Przepraszam za brak polskich znakow z powodu angielskiego systemu)

Od jakiegos czasu sledzilem temat. Udalo mi sie naprawic baterie!!! ;-)
    Przeszukalem chyba wszystkie zrodla, posiadalem 3 zepsute baterie z czego jedna pochodzila ze starszego zestawu z roku chyba 2009. Po rozkreceniu od razu zauwazylem ze starsze baterie sa inne i elektronika jest mniej skomplikowana. Wiec zaryzykowalem podmienie ogniw. Teraz krok po kroku jak tego dokonalem.

1. Sprawdzilem poszczegolne ogniwa w bateriach.

W jednej baterii wszystkie ogniwa byly dobre, ale pomimo tego cos spowodowalo blokade baterii. Tak czy siak mialem mniej pracy.

2. Poodcinalem elektronike od wsadu (Na tym etapie mozna podmienic zepsute ogniwa).

3. Zlutowalem elektronike ze starego typu baterii, podpialem do ladowarki i ku mojemu zdziwieniu dziala ;)

Niestety nie mam juz zadnej baterii starego typu wiec z 3 zepsutych mam przynajmniej jedna dobra ;)

Ponizej fotka dwuch baterii nowego i starego typu. Makita BL1830 - reset elektroniki

Ps. Przepraszam za moje lutowanie - nie zarabiam tym na zycie, najwazniejsze ze dziala ;-)
  • Poziom 2  
    czy masz możliwość sprawdzenia dokładnie roku produkcji starego i nowego akumulatora?
  • Poziom 2  
    Niestety nie, ale powiem wiecej. Dorwalem kolejna stra baterie i chcialem zrobic podobny trick ale z druga bateria juz nie bylo tak kolorowo. Obawiam sie ze ta pierwsza to czysty "fuks", nie jestem specem. Dla mnie najwazniejsze jest to ze dziala przynajmniej jedna ;-)
  • Poziom 8  
    dbdesign napisał:
    Niestety nie, ale powiem wiecej. Dorwalem kolejna stra baterie i chcialem zrobic podobny trick ale z druga bateria juz nie bylo tak kolorowo. Obawiam sie ze ta pierwsza to czysty "fuks", nie jestem specem. Dla mnie najwazniejsze jest to ze działa przynajmniej jedna ;-)

Jestem zielony w temacie elektroniki bardziej zaawansowanej (potrafie tylko co nieco lutować :P) ale używam praktycznie wszystko z makity na 18v ale logicznie myśląc skoro ten jeden układ działa to powinieneś go odlutować i zrobić z niego łącznik do popsutych (naprawionych pod względem ogniw) a raczej zablokowanych baterii bo przecież sprzęt pobiera prąd bezpośrednio z baterii omijając układ elektroniczny, tylko każda bateria miała by wyjście kablowe z gniazdem a podłączona do ładowarki elektronika ze starej baterii miała by wtyczkę, czy może się mylę? ja mam 13 popsutych z 17 baterii i to jest dopiero problem dlatego kombinuje jak mogę je naładować inną ładowarką nawet każdego ogniwa osobno ? ktoś pomoże? po pierwsze czy muszę rozłożyć 10 ogniw na pojedyncze aby określić czy działa, czy jest jakiś sposób miernikiem?
  • Poziom 11  
    Witam,
    Panowie mam ten sam problem posiadam kilka aku z 2009r i kilka z 2010r
    Jak kolega wyżej pisał pomyślałem, żeby układ który nie został jeszcze zablokowany podłączyć na stałe do ładowarki, a ogniwa złączyć do ładowania stykami które mamy dostępne, tylko teraz pytanie czy on się blokuje po kilkukrotnym osiągnięciu za niskiego napięcia czy na podstawie licznika ładowań ? lub tego i tego ?

Druga opcja to kopia eepromu z działającej elektroniki i wrzucanie do zablokowanych, jak się zablokuje to znowu programowanie z pliku zachowanym na pc.

Wymiana ogniw na nowe naładowane w zablokowanej elektronice nic nie daje jedynie można je jednorazowo użyć do czasu wyładowania :/

Programator mam jak by ktoś podpowiedział jak to zrobić to można się tym pobawić dla edukacji.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Jeżeli chodzi o zliczanie to jest ono na pewno bo niektóre baterie które posiadam mają dobre ogniwa a młodsze baterie które przegrzałem młotem udarowym mają uszkodzone ogniwa, i w obu przypadkach zostały zablokowane w elektronice, dobrze i źle że makita nie ma układu w samym sprzęcie, plus to że można naładować baterie inną ładowarka a minus to że przy spadku napięcia sprzęt mógł by się sam wyłączyć co by ochroniło ogniwa przed popsuciem, po burzy mózgów stwierdziłem że zakupie ładowarkę modelarską z balanserem i wyprowadzę wyjścia z każdej baterii ( 2x +- i 4 do balansera) oczywiście po wymianie uszkodzonych ogniw. Ładowarka wyniesie mnie 150-250zł i problem z głowy plus wtyczki z gniazdami, a szukanie innego rozwiązania na pewno jest (jak ktoś wpadł) ale nikt się do niego nie przyzna, szkoda że makita nie robi bateri z ogniwami panasonika!
  • Poziom 8  
    w czym są lepsze ogniwa Panasonica ? pytam z czystej ciekawości bo mam parę zamienników właśnie z tymi ogniwami
  • Poziom 2  
    Przeszukałem prawie cały internet w poszukiwaniu rozwiązania ale żadnego bezpiecznego oraz konkretnego rozwiązania nie znalazłem :( Swoją drogą ciekawy jestem kiedy ktoś coś wymyśli.

Na tą chwilę kupiłem zamiennik BL1830 i BL1430 w sklepie www.bto.pl. Chwalą się, że mają zamienniki, które kontrolują każdą sekcje z osobna. Pewnie wtedy układ działa na zasadzie blansingu. No i akumulator jest z ogniw Panasonica, o których też słyszałem dobre opinie.
  • Poziom 8  
    też mam ten zamiennik i działa
    pies leży pogrzebany w tym , że mam zupełnie nową baterią , dziewiczą można rzec , i nic z niej nie mogę wycisnąć
    W serwisie Makity powiedzieli mi że nic takiego nie istnieje jak reset baterii a jedynie jak mogą mi pomóc to sprzedać nową sztukę . Niepojętne jest dla mnie , że mając armię dziesiątek tysięcy inżynierów elektroników w kraju , nikt nie znalazł sposobu na naprawę tego cacka . Mało tego , mając klucz do tych drzwi przecież można by żyć w dostatku do emerytury.
  • Poziom 2  
    To nie kwestia tysięcy inżynierów w Polsce. Na całym świecie nie mają jeszcze sposobu na reset baterii. Dlatego na tą chwilę pozostały nam zamienniki.
  • Poziom 13  
    Jest jakaś firma co oferuje reset tej baterii, WWW.REGENERACJAAKU.PL

Ciekawe czy rzeczywiście robią reset,czy moze znaleźli sposób jak oszukać procesor.
  • Poziom 12  
    papen napisał:
    Jest jakaś firma co oferuje reset tej baterii, WWW.REGENERACJAAKU.PL

Ciekawe czy rzeczywiście robią reset,czy moze znaleźli sposób jak oszukać procesor.

Chyba wymieniają płytkę z elektroniką na inną.

Tak wygląda ostatnia wersja elektroniki:
    Elementy na polach zielonych są pokryte żelem.
  • Poziom 17  
    Na allegro pojawiły się już ogłoszenia o regeneracji akumulatorów jak i również o programowaniu elektroniki do nich

Tu znalazłem ciekawe info o naprawie aku.
    http://makita18vmod.blogspot.com/2013/03/fusible-link-repair.html

W sklepie www.bto.pl są akumulatory na ognwach Panasonic ale dlaczego napisali że nie można używać szybkich ładowarek Makita DC18RA, DC18RB, DC18RC, DC18SD ponieważ wysoki prąd ładowania spowoduje uszkodzenia akumulatora. :?: :?: :?:
    Co jest nie tak :?:
  • Poziom 10  
    Witam. Chciałbym kupić uszkodzoną baterię 3ah za parę złotych do mojej wkrętarki i ja zregenerować czy to się opłaca i czy jest już jakiś sposób na obejście zabezpieczenia żeby po wymianie ogniw można było bez problemu ładować ładowarka makita?
  • Poziom 18  
    Są na portalach aukcyjnych elektroniki które możesz wstawić do baterii i już się nie blokują jak padnie ogniwko.
  • Poziom 10  
    A opłaca się w ogóle samemu regenerować?
  • Poziom 18  
    Wszystko zależy za ile zdobędziesz ogniwa. Ale raczej nie.
  • Poziom 11  
    Witam,
    A ktoś mi wmawia że wystarczy wyciąć 4 pin i po kłopocie.
    Ma ktoś może schemat (rozpiskę jakąś) tych pinów żółtej złączki ?
    Szacunek
  • Poziom 11  
    Witam

płytki z elektroniką są ogólnodostępne w necie od 39 do 50 pln.
    Co do "wycięcia" pinu - to chyba ktoś miał na myśli żyłę biegnącą w połowie zpakietowanego ogniwa - według mnie do testu pakietu i jednocześnie zabezpieczenie przed rozładowaniem/przeładowaniem lub kontrola zbalansowania pakietu - w ten sposób prosty test na symetryczność pakietu.
  • Poziom 11  
    Z wielu opisów na elektrodzie wynika że możliwość odblokowania elektroniki jest mało prawdopodobna. Odblokowany zamiennik elektroniki można kupić już poniżej 30zł ale jest on bez balancera. Ładowanie ogniw jest możliwe bezpośrednio i ja używam do tego uniwersalnej ładowarki procesorowej B8 Imaxa (są też tańsze B6 ~100zł). Ładowarki B (1S-6S) maja balancer i można sobie wyprowadzić wiązkę balancera na dodatkowe gniazdo w obudowie aku( dla 18V czyli 5S to 6pinów). Jak się ma takie wyprowadzenie to można ładować aku całkowicie bezpiecznie, rozsądnie wybranym prądem szybko albo wolno.
    Ponadto ładowarki tzw. modelarskie są uniwersalne i możesz ładować każdy rodzaj aku: Li-Iony , paluszki, żelowe i Pb do samochodu . Możesz również sprawdzić ich pojemność lub podnieść indywidualnie mocno rozładowane ogniwa w pakiecie którego nie chce ładować dedykowana ładowarka.