Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dvbt, overmax - Ciągły brak sygnału DVB-T mimo różnych instalacji antenowych.

przemekdvbt 19 Wrz 2012 11:12 4224 15
  • #1 19 Wrz 2012 11:12
    przemekdvbt
    Poziom 7  

Witam. Od razu mówię, że jestem tu nowy i jeśli robię coś źle to proszę mnie poprawić. Nie znalazłem tematu z problemem podobnym do mojego. Otóż posiadam tuner Overmax. Na początku był podłączony do zwykłej anteny szerokopasmowej ze wzmacniaczem oraz zasilaczem. Po jakimś czasie wyświetlił się komunikat 'brak sygnału'. Zaznaczam, że do momentu pojawienia się tego komunikatu wszystko było ok. Najpierw wymieniłem zasilacz, co nic nie pomogło, potem płytkę wzmacniacza. Wszystko wróciło do normy lecz po jakimś czasie problem wrócił. I tak kilka razy pod rząd, ciągła wymiana płytek. Wczoraj zakupiłem cyfrową antenę lambda, siła sygnału była mocniejsza niż na starej siatkówce. Już się cieszyłem, że wszystko będzie w porządku, bo sprzedawca bardzo chwalił tą antenę, niby nie ma możliwości żeby cokolwiek się spaliło. Wieczorem włączyłem tv, wszystko ładnie pięknie a tu w jednej chwili znów komunikat 'brak sygnału'. Już zupełnie nie mam pojęcia co może być przyczyną tych ciągłych usterek. Dodam, że do nadajnika mam ok. 40 km w linii prostej. Tuner na pewno sprawny, bo sprawdzany na innej instalacji. Bardzo liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam

0 15
  • Pomocny post
    #2 19 Wrz 2012 11:29
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Widzę po Twoim wpisie, że wspólnym elementem takiej instalacji jest zawsze zasilacz a właściwie to napięcie zasilania sieci ~230V.

We wszystkich wymienionych czy podmienionych zasilaczy, wzmacniaczy i tej nowej ( a właściwie co to za wynalazek ta Lambda ? ) jest napięcie pierwotne na zasilaczu. :!:

Domniemywać można, że :
    - niedokręcona śruba w złączu/bolcu gniazda sieciowego
    - napięcie wyższe od ~230V (między-fazowe)
    - przepięcia w sieci energetycznej
    _____

Z typowo "zżerającej" mnie ciekawości :

Cytat:
    Wczoraj zakupiłem cyfrową antenę lambda

Co to takiego - ta "cyfrowa lambda" - bo brzmi to jak "masło maślane" czy "mydło mydlane". :?:

Pozdrawiam.

0
  • #3 19 Wrz 2012 11:40
    przemekdvbt
    Poziom 7  

Przyznaje się szczerze, że nie wiem czy można wklejać linki, jeśli nie to usuń:

Link usunąłem a zdjęcie z linku wkleiłem. [SP5ANJ]

To takie cudo. Napisałem, że cyfrowa, bo na opakowaniu jest tak napisane.

Wszystko na pewno jest sztywno skręcone. A jeśli byłyby jakiekolwiek przepięcia to nie byłoby problemów z innym sprzętem podłączonym w domu?
    Dodam jeszcze, że u mnie w domu mieszka druga rodzina, mają zwykłą antenę siatkową z targu i odbierają idealny analog. I nie mają żadnych problemów z płytkami itp.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Wrz 2012 11:49
    otapi
    Poziom 25  

Cytat:

- napięcie wyższe od ~230V (między-fazowe)

takie wpisy powinny być moderowane... tylko przez kogo skoro je moderator umieszcza.

Skoro tuner był sprawdzany na innej instalacji i działał to masz coś nie tak w swojej, sprawdź połączenia kabli, czy koncentryki nie są połamane/pogięte/przycięte przez drzwi czy coś w tym rodzaju, zarób na nowo złącza efki czy jakie tam masz... ewidentnie coś nie łączy jak raz jest raz nie.... a zasilanie hmm podłącz zasilacz wzmacniacza do innego gniazdka i sprawdź czy coś się zmieni.
    Jak masz po drodze jakieś zwrotnice, rozgałęźniki itp to wywal to... dla testu podłącz antenę kawałkiem kabla bezpośrednio do TV/tunera pomijając całą instalacje.

0
  • #5 19 Wrz 2012 11:59
    przemekdvbt
    Poziom 7  

To nie jest tak, że raz łączy raz nie. Działa wszystko dobrze, bez pikseli i w ogóle aż tu nagle brak sygnału. Wszystko poskręcane na F-ki. A czyteraz jest taka możliwość, że w tej antenie, której widać zdjęcie spaliła się płytka wzmacniacza?

0
  • Pomocny post
    #6 19 Wrz 2012 12:03
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

przemekdvbt napisał:
    Przyznaje się szczerze, że nie wiem czy można wklejać linki, jeśli nie to usuń

Linki jak najbardziej możemy wklejać, ale nie wszystkie.

Do aukcji, w której po pewnym czasie link taki "ginie" i w myśl Regulaminu pkt 3.1.18 - NIE podajemy takich linków.

Cytat:
    To takie cudo. Napisałem, że cyfrowa, bo na opakowaniu jest tak napisane.

Bez obrazy, ale jakby producent napisał - NIE otwierać - to co. :?:

A tak już serio to producent powinien dać na opakowaniu komunikat, że " NIE otwierać pod rygorem utraty gwarancji w odległości wyższej niż 10km od nadajnika " . :D

Pisaliśmy już wielokrotnie o takich i podobnych antenach pokojowych i wniosek jest chyba tylko jeden aby nie "myśleć" o takich antenach w odległości większej niż 5km do 10km od nadajnika w linii prostej. :!:

Cytat:
    Dodam jeszcze, że u mnie w domu mieszka druga rodzina, mają zwykłą antenę siatkową z targu i odbierają idealny analog. I nie mają żadnych problemów z płytkami itp.

Zdanie od razu jest podpowiedzią - co i jak zrobić poprawnie z instalacją antenową.

Pozdrawiam.

0
  • #7 19 Wrz 2012 12:10
    przemekdvbt
    Poziom 7  

Wszystko rozumiem, ale na tej antenie sygnał był silniejszy niż na siatkowej, którą miałem wcześniej. A mi chodzi o to, że zarówno na siatkówce jak i na tej, którą kupiłem teraz po pewnym czasie ( nie od razu) po prostu ginie sygnał. Tak jak mówiłem, w siatkowej ciągle paliła mi się płytka wzmacniacza. Do otapi: Nie mam żadnych rozgałęźników itp.

0
  • #8 19 Wrz 2012 12:18
    otapi
    Poziom 25  

Jeżeli wszystko jest dobrze podłączone, zasilacz odpowiedni (zazwyczaj 12V DC) to nie ma większej możliwości żeby coś się spaliło... sprawdź napięcie na wyjściu zasilacza.

0
  • #9 19 Wrz 2012 12:20
    przemekdvbt
    Poziom 7  

Zasilacz był w zestawie z tą anteną (12 DC). Chyba po prostu kupię dziś nowy zasilacz. Jeśli to nie pomoże to oddaję antenę z powrotem do sklepu. A jaki zasilacz polecacie? Taki zwykły o stałym napięciu czy regulowany?

0
  • Pomocny post
    #10 19 Wrz 2012 12:48
    otapi
    Poziom 25  

Nie wiem jak Twój, ale niektóre STB mają możliwość zasilania wzmacniacza antenowego, wystarczy włączyć w opcjach tunera.

0
  • #11 19 Wrz 2012 13:40
    przemekdvbt
    Poziom 7  

Mój też to ma. I zawsze włączałem to zasilanie. Czy w zestawieniu z zasilaczem to nie za duże wzmocnienie?

0
  • Pomocny post
    #12 19 Wrz 2012 15:33
    _cheetah_
    Poziom 37  

przemekdvbt napisał:
    Mój też to ma. I zawsze włączałem to zasilanie. Czy w zestawieniu z zasilaczem to nie za duże wzmocnienie?

to jest zasilanie dla wzmacniacza antenowego. Jeśli używa się zewnętrznego zasilacza antenowego ("buły"), to jego wtyczka antenowa i tak separuje wyjście dekodera od anteny dla napięć zasilających z dekodera, więc wzmacniacz w antenie zasilany jest i tak TYLKO z zasilacza zewnętrznego.

Więc nie włączaj tej opcji w dekoderze, jeśli używasz zewnętrznego zasilacza antenowego.

0
  • Pomocny post
    #13 19 Wrz 2012 17:45
    matnis
    Poziom 12  

miałem podobny problem założyłem u pani antenę kierunkowa dodałem wzmacniacz rurkowym za 2 dni nie działa przyjechałem wymieniłem wzmacniacz bo nie działał dałem inny na drugi dzień znów nie działa znów wzmacniacz myślę co jest ku... daje kolejny i znów za parę godzin że nie działa i wtedy wymieniłem wzmacniacz i zasilacz klient nie dzwoni albo ustał problem albo mnie ma dość lecz chyba nie bo za żadnym razem nie wziąłem pieniędzy

0
  • Pomocny post
    #14 19 Wrz 2012 18:54
    otapi
    Poziom 25  

Jest jeszcze jeden patent do sprawdzenia... postaraj się uziemić kabel antenowy, masę/oplot/efke połącz z czymś uziemionym... jak nie masz konkretnego uziemienia to połącz z rurą od wody albo kaloryferem. Na paru metrach kabla "nie podłączonego do niczego' potrafi powstać parę ładnych voltów ;]

Regulamin pkt 3.1.11 . [SP5ANJ]

1
  • #15 19 Wrz 2012 19:07
    przemekdvbt
    Poziom 7  

Dzięki, wypróbuje wszystko o czym tu piszecie :)
    Jeszcze jedno pytanie. Czy w takiej antenie jak ta wyżej jest możliwość spalenia się wzmacniacza tak jak w zwykłej antenie siatkowej?

1
  • #16 19 Wrz 2012 20:52
    _cheetah_
    Poziom 37  

przemekdvbt napisał:
    Czy w takiej antenie jak ta wyżej jest możliwość spalenia się wzmacniacza tak jak w zwykłej antenie siatkowej?

Tak.

Prawdę mówiąc, to ta twoja nowa antena to po prostu ¼ 'siatki', więc można chyba powiedzieć, że zamieniłeś "siekierkę na kijek"... :D

Ponieważ wygląda na to, że systematycznie przepalają się wzmacniacze, to jest spory problem, bo jest wielce prawdopodobne, że będzie się tak działo dalej, jak nic nie podziałasz.

Problem jest albo w instalacji antenowej, albo coś się dzieje z twoją instalacją elektryczną w mieszkaniu.

Jak i do czego były / są podłączane anteny? Odbiór ustawał zawsze na jednym zasilaczu antenowym czy na dwu po kolei, bo coś nie mogę się zorientować?

0