Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ekrany LCD wypalają się także ??

26 Sty 2005 17:35 16173 20
  • Poziom 10  
    Witam i mam do Was zapytania dotyczące produkowanych telewizorów LCD - obecnie bardzo modnych na rynku .Słyszałem że ekrany tych telewizorów również się wypalają ,podobnie jak plazma CZY TO JEST PRAWDĄ ??.Również modele o wm.od 30" są niedopracowane .Bardzo proszę o opinie na ten temat.
  • Poziom 32  
    Matryce LCD nie wypalają się. Starsze modele matryc miały podobnie jak plazmy określony czas życia na ogół 5 lat po tym okresie zastosowane ciekłe kryształy traciły swoje właściwości. Ale jeśli chodzi LCD to jest już przeszłość.
  • Spec od akustyki
    Natomiast zurzywajacym elementem sa lampy sluzace do podswietlania matrycy bo chyba nie stosuje sie jeszcze szeroko bialych diod (i tak trwalosc lamp obliczaja na 8-20tys godzin zaleznie od producenta)
  • Poziom 29  
    Chyba właśnie ne Elektrodzie niedawno był watek:
    kupiłem telewizor kcd z wystawy i ma widoczne logo (chyba)mtv...
    Na wystwie był właśnie ten program załączony...

Gościa to zdziwiło, mnie też dziwi - w jaki sposób..?!
  • Poziom 32  
    Jakoś nie chce mi się wierzyć, może to była plazma? widziałem już nawet bardzo wiekowe matryce i oprócz znacznego pogorszenia jakości wyświetlanego obrazu żadnych trwałych śladów nie widziałem.
  • Poziom 19  
    Oprócz spadku jasności matrycy LCD, zdarzają się tez przypadki braku świecenia pojedyńczych pikseli na ekranie monitora (nawet w nowych monitorach!!!).
    Nie łudźmy się -wszystko się zużywa!
  • Poziom 32  
    Spadek jasości wiaże się nie z samą matrycą a ze świetlówką podświetlania niemniej jednak jest to nieodzowna część składowa wyświetlacza. Autorowi chodzi raczej o wypalanie jak już kolega wcześniej zauważył obrazu na matrycy podczas długotrwałego wyświetlania tego samego obrazu, mnie się wydaje, że takie zjawisko tu nie występuje ale mogę się mylić. A co do martwych pikseli to np. Philips i chyba Samsung nie dopuszczają teraz ani jednego i każdy pojedyńczy piksel jest podstawą do reklamacji a więc nie jest tak źle.
  • Spec od akustyki
    hehe pikse ale nie subpixel belainea tez daje gwarancje zero martwych pixeli kolega kupil matryce ich 19" i ma jeden swicacy na niebiesko punkcik...... reklamacja nie wuwzgledniona bo to subpixel a nie pixel swoja droga caly martwy pixel to chyba zadkosc :)
  • Poziom 14  
    Wypowiem się jako wieloletni użytkownik matrycy. Kupiłem matrycę 15 "
    bardzo dawno, bo kosztowała 4200 zł. Jest używana bardzo intensywnie min.8 godz. codziennie. Nie zauważyłem żadnych zmian w jakośći.Nie przybył martwy piksel i co najbardziej istotne jeżeli obok postawię nowego to wydaje się że staruszek jest w lepszej formie.
    Pozdrawiam
    Stefan
  • Poziom 33  
    Tak matryce lcd niektorych producentow tez sie "wypalają". Ale predzej padnie podswietlenie niz sie matryca zużyje.
  • Poziom 15  
    Kilka lat temu zawoziłem parę Philipsów LCD do jednej elektrowni. I po 2 latach (monitory chodziły ciągle 24/24 jako wyświetlacze do liczników wszelakich, były na nich wykresy paskowe) no i po ich wyłączeniu zostawały zaćmione, aczkolwiek widoczne paski od wykresów. PHILIPS POLSKA odrzucił reklamację powołując się na to: OBRAZ MA BYĆ ZMIENNY. To tyle mojej praktyki z LCD.
  • Poziom 19  
    kupiłem LCD porządny SHARP i po 3 dniach wypaliły mi sie na "amen" 4 pixele na gwarancji nie chcieli bo sharp bierze na serwis jak się chociaż 10 wypali , więc co za gadanie puste że nie wypalają sie . kumplowi po paru miesiącach w LG wyskoczyły dwa czerwone piXele i jeden biały .
  • Poziom 10  
    Jak już to polecam firme iiyama. mój kuzyn ma 2 rok monitor 0 bad i subpixli, ja kupiłem niedawno nowy model także 0 problemów z pixelami. Polecam
  • Specjalista AGD
    Odświeżę temat.

Wyczytałem w instrukcji do monitora Samsung, jak i potem wyszperałem w necie, że matryce typu TN tak mają. Statyczny obraz wypala piksele.

Czyli jak w marketach i nie tylko jak na wystawie stoi kilkanaście monitorów i dniami często wyświetlany jest tylko pulpit na nich, to dobrze to nie wpływa na matrycę?
  • Poziom 35  
    danielossss napisał:
    Kilka lat temu zawoziłem parę Philipsów LCD do jednej elektrowni. I po 2 latach (monitory chodziły ciągle 24/24 jako wyświetlacze do liczników wszelakich, były na nich wykresy paskowe) no i po ich wyłączeniu zostawały zaćmione, aczkolwiek widoczne paski od wykresów. PHILIPS POLSKA odrzucił reklamację powołując się na to: OBRAZ MA BYĆ ZMIENNY. To tyle mojej praktyki z LCD.

...tak może być.
    doczytać instrukcję obsługi, czy gwarancję na LCD i w części jest wstawiona informacja , by np. nie używać przez 2h statycznych obrazów..., gdyż efekt wypalenia (zawieszenia?) nie podlega to naprawie gwarancyjnej.... .
  • Moderator
    W LCD zjawisko wypalania pikseli nie występuje. Matryca LCD jest jedynie filtrem przepuszczającym światło. Dlatego LCD świetnie sprawdza się w monitorach komputerowych. Natomiast występuje zjawisko tzw. "martwych" pikseli ale nie ma to związku z wyświetlaniem statycznego obrazu.
  • sprzedawca - konsultant
    widziałem takie wypalone LCD Philipsa. W sklepie wyświetlali VIVA i napis pozostał na stałe.
  • Moderator
    Widziałem to. Jest to bardzo ciekawe, gdyż z teoretycznego punktu widzenia zjawisko to nie powinno występować. Czy ktoś zna wytłumaczenie wypalania się ekranów LCD?
  • Poziom 28  
    O trwałym utrwaleniu się obrazu w LCD nie słyszałem, ale słyszałem, że może się zdarzyć chwilowe utrwalenie obrazu, które z czasem zanika i dlatego obraz powinien być zmienny, a jak monitor ma pracować 24 godziny, to lepiej codziennie na godzinę czy dwie wyłączać.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image_persistence