Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM t43 - brak dostępu do BIOS, trudny przypadek

lukaszgb 19 Wrz 2012 11:53 2565 4
 • #1 19 Wrz 2012 11:53
  lukaszgb
  Poziom 6  

  Witam serdecznie,

  Na forum nie jestem pierwszy raz, moje poprzednie konto najwyraźniej wygasło

  Postaram się opisać mój problem od początku, z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc. Komputer pożyczyłem koleżance, wszystko było sprawne.

  1. Najprawdopodobniej laptop został zainfekowany wirusem, jego wydajność znacznie spadła - po pewnym czasie pod wpływem obciążenia procesora zaczął się wieszać, dioda cały czas sygnalizowała stan busy - słychać było jakieś ciche, powtarzające się sekundowe burczenie. W końcu komputer mógł tylko pracować z odłączonym Wifi, gdyż samo włączenie karty skutkowało przeciążeniem i zawieszeniem się systemu.
  2. System przestał startować, zawieszał się przy oknie powitalnym Windows XP - co mogło by wskazywać jak myślę na zużyte kondensatory. Następnie została sformatowana partycja systemowa i zainstalowany nowy system - podczas instalacji partycja na której znajdował się system została zidentyfikowana przez instalator jako "nieznana".
  3. System zainstalował się pomyślnie, wszystko działało jak należy, została sprawdzona druga partycja czy nie wkradł się tam jakiś wirus.
  4. Po około 2 tyg. bezawaryjnej pracy komputer przestał się uruchamiać, włącza się, wentylatory działają, kontrolka dysku nie zaświeca się, jest czarny ekran i nic nie da się zrobić, czasem wyskakuje napis IBM po czym komputer od razu się zawiesza, nie można wejść do BIOS-u.
  5. Wymontowałem dysk twardy, bez dysku komputer też się nie uruchamia. Dysk podłączyłem do komputera stacjonarnego i jest on rozpoznawalny przez BIOS - model się zgadza, jednak z niewłaściwą liczbą cylindrów i sektorów, wyświetla się błąd HDD Error.

  Wiem że przyczyn może być wiele, bardzo proszę o jakieś wskazówki.

  Dodam jeszcze że pamięć RAM została sprawdzona i jest sprawna.

  0 4
 • Pomocny post
  #2 19 Wrz 2012 16:01
  452387
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 19 Wrz 2012 16:52
  lukaszgb
  Poziom 6  

  Witam,
  dziękuję za zainteresowanie,

  Wentylator jest jak najbardziej sprawny, gdyby było inaczej bios wyświetlał by problem z wentylatorem - spotkałem się z takim problemem w T42. Przegrzewanie się można wykluczyć, ponieważ leży cały czas i jest zimny a mimo tego dzieje się tak samo.
  Zasilacz sprawny, oryginał IBM, bateria nie uszkodzona, laptop startuje - same wentylatory, więcej nic nie widać - po czym nie wyłącza się, wentylator zwalnia i pracuje tak jak zwykle - przy rozruchu ma wyższe obroty. Dzieje się tak samo zarówno na samej baterii, samym zasilaczu jak również na baterii i zasilaczu.
  System ... pewny nie jestem
  Linux w trybie Live działał przed formatem, teraz niestety nie da się nic uruchomić.

  Jutro go rozkręcam, być może został przegrzany i powstały "zimne luty", ale wcześniej spróbuję wyciągnąć baterię z płyty, może Bios ruszy

  Jeszcze jedna cenna uwaga o której całkiem zapomniałem, od około miesiąca wyskakiwał błąd "skok napięcia na porcie koncentratora USB", działo się to niezależnie czy do portu USB było cokolwiek podłączone czy też nie, nadmienię że oprócz wyskakującego błędu oba porty działały poprawnie, być może problem ten dotyczył któregoś portu na złączu do tej "podstawki" która nigdy nie była przeze mnie używana.

  0
 • Pomocny post
  #4 19 Wrz 2012 17:00
  452387
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 19 Wrz 2012 17:04
  lukaszgb
  Poziom 6  

  jeszcze nie próbowałem z zewnętrznym monitorem, niestety sprawdzić to mogę dopiero jutro i dam znać, pozdrawiam

  niestety z zewnętrznym monitorem dzieje się tak samo, pozostaje chyba jedynie rozkręcić i zajrzeć do środka

  na oko wszystko ok, nawet kurzu nie było dużo, chyba pozostaje jedynie serwis, pozdrawiam


  Laptop działa - problem powoduje najwyraźniej jakieś zwarcie - znalazłem temat na elektrodzie w którym proponowano "powyginanie" laptopa, metoda ta zadziałała, jednak zauważyłem że w przednim lewym rogu jest pęknięta obudowa - sam róg, poluzowałem śrubkę która tam właśnie się znajduje i wszystko działa - oprócz systemu. Wygląda na to że koleżance komputer spadł ... dziękuję i pozdrawiam

  0