Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asmax AR-1004G - Zabija internet.

19 Wrz 2012 23:17 1416 4
  • Poziom 9  
    Witam.

Otrzymałem od Netii Asmaxa AR-1004G i już po pierwszej próbie podłączenia zaczęły sie problemy - na moje oko z routingiem, do którego ten delikwent rości sobie prawa.

Ale po kolei.
    Moja sieć to Modem/router Siemens SpeedStream 4101, który łączy mnie ADSL z Netką, z adresacją LAN - 10.0.0.1
    Za modemem jest switch, do którego przez ETH/WAN podłączony jest NetiaSpot adresujący 192.168.1.X, celem podlączenia laptopa przez WiFi - i net chodzi bez problemu.

Asmaxa próbowalem sparować z NetiaSpotem przez WiFi - puki co bez efektu,ale przy tym sie okazało,że:
    - Asmax mimo trybu wirelles-bridge nie lączy się z NetiaSpotem,
    - podłączenie Asmaxa przez ETH z laptopem przy jednoczesnym połączeniu WiFi z NetiaSpotem blokuje internet (bez względu na włączenie lub wyłączenie WiFi w Asmaxie) a odłączenie go naprawia ten stan - gdzie Asmax z niczym innym nie jest połaczony
    - zastąpienie NetiaSpota - Asmax'em nie dość, że nie umożliwia korzystania z internetu przez WiFi, to jeszcze wchrzania się do adresacji sieci - wypierając SpeedStream'a (komp. stacjonarny dostaje adres z puli Asmaxa,laptop po WiFi raz dostał adres z SpeedStreama, innym razem z Asmaxa) !

Czy to problem sprzętowy czy kwestia konfiguracji ?
    Jeśli konfiguracji to co zmienić by Asmax nie próbował przejmować kontroli w sieci ?
    Czy istnieje możliwość połączenia Asmaxa z NetiaSpotem przez Wifi w takiej konfiguracji jak u mnie, tak by z Asmaxa kablem ETH mieć dostęp do netu?
  • PCBway
  • Specjalista Sieci, Internet
    Tryb bridge - tylko sprzęt tego samego producenta.

Nie ogarniam tego za bardzo co kombinujesz (daj schemat to się wyjaśni) ale wydaje mi się że SS robi za router i ma załączony DHCP (a ma ?) i inne DHCP serwery w NS i asmaxie powinny być wyłączone oraz LAN IP adresy urządzeń powinny być ustawione różne i poza pulą DHCP.
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Już wyjaśniam.

SS jest modemem i głównym routerem z pula 10.0.0.0
    Do niego jest podłączony switch.
    Do switch'a jest podłączony komp stacjonarny - przez ETH,
    oraz NS - również przez ETH przez WAN w NS,który routuje z puli 192.168.1.0
    Przez NS przez WiFi podłączony jest laptop i wszystko działa o.k
    (xDSL » SS » NS » laptok)

Dostałem też Asmax'a,bo z NS miałem problemy.
    Na początek wymieniłem NS na Asmax'a i A zaczął od razu się gryźć z SS (fakt - A nie ma WAN'a)
    NS po podłączeniu przez ETH1-4 tego nie robił, tylko grzecznie przepuszczał DHCP od SS do WiFi - podejrzewam,że ustawiał się automatycznie w tryb Bridge udostępniając funkcję WiFi i też wszystko hulało (DHCP na NS było załączone).
    To skłoniło mnie do podobnego podłączenia Asmax'a,ale widać urządzenie nie jest tak "inteligentne" jak NS i poszło na półkę.

Ale pomyślałem, że mógłbym je wykorzystać, by podłączyć choćby telewizor czy tuner sat do netu po ETH, parując A z NS przez WiFi i z A poprzez ETH do odbiorników.
    Podłączyłem się więc do A kablem ETH, mając połączenie WiFi z NS i ...
    internet padł - do czasu odłączenia A (DHCP włączony-pula 192.168.3.0)
    I mimo,że adres z NS po WiFi dostawałem normalnie (192.168.1.101)
    i adres po kablu z A też (192.168.3.2) i miałem dostęp do obu routerów (i NS miał połączenie z netem - WAN otrzymywał prawidłowy adres od SS) to pakiety nie wychodziły na zewnątrz.
    Asmax w trybie AP i Wireless Bridge nie udostępnia połączenia,choć na liście dostępnych zdalnych mostów jest tylko NS (a routerów WiFi w okolicy jest więcej) i jest zaznaczony jako aktywny.
    Kanał radiowy i tryb zabezpieczenia jest ten sam - zgodnie z instrukcją Asmaxa.
    Jedno czego zgodnie z instrukcja nie da się zrobić, to przydzielić WiFi tego samego MAC'a co NS. Ale po to się chyba zaznacza na liście konkretny zdalny most.

Czy da się coś z tym zrobić i tak to skonfigurować,żeby hulało ?

Asmax AR-1004G - Zabija internet.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Pokaż Status i inne ustawienia asmaxa.
    Asmax model ? link do instrukcji PDF ?

Spokojnie możesz scalić siec NS z SS
    W NS:
    - wyłącz DHCP server
    - zmień lan ip na zgodny z SS i poza pulą DHCP SS
    - kabel z SS do portu LAN NS, port WAN w NS pusty.

Jeśli asmax nie pracuje jako router (czyli nie ma strony WAN zyli pracuje jako AP Client a nie jako WISP) to wyłącz DHCP w asmaxie.
  • Poziom 9  
    Co do NS to już tak łączyłem - i bez wyłączania DHCP działało, nie było żadnych zgrzytów. Jedynie podświetlenie na NS świeciła ciągłym czerwonym.

W Asmax'ie zmieniłem jego adres na 172.16.1.X i wyłączyłem DHCP.
    Mam teraz połączenie WiFi z NS oraz kablowe z Asmax'em i net działa.

Do Asmax'a AR91004G instrukcja jest tu:
    ftp://ftp.asmax.pl/pub/instrukcje/ar-1004G_ns_wireless/man_AR1004g.pdf

Resztę podam później.