Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeszcze raz Pionier u2. Napięcie anodowe na lampie głośnikowej.

26 Sty 2005 19:20 5279 32
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich! Znalazłem starego pioniera u2, niestety milczy. A konkretnie czy ktoś może mi powiedzieć jakie ma być napięcie anodowe na lampie głośnikowej, oraz jaka wartość ma mieć prąd żarzenia? Zaczynam dopiero przygodę z lampami stąd moje banalne pytanie.
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Napięcie anodowe około 280 - 290V a prąd żarzenia lamp 100mA.
 • Poziom 10  
  Wielkie dzięki!
 • Poziom 19  
  No, to napiecie anodowe lekko przesadzone, przeważnie jest nie więcej niż ok 240-250V. Lampy są tam żarzone szeregowo, łacznie z żarówkami oświetlającymi skalę, także jak jest gdzieś przerwa to odbiornik "stoi". Pewnie o tym wiesz, ale przypominam że chassis (masa) jest podłączona bezpośrednio (przez mały opór) do jednego bieguna sieci, także wkładaj wtyczkę zawsze tak, żeby na podstawie było zero, a nie faza :) Mam nawet chyba gdzieś opis działania całego układu odbiornika, rysunki przeącznika zakresów, filtrow p.cz itp. Jakby co to mogę zeskanować.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Dzięki! Ale mam jeszcze jedną wątpliwość , Przeglądałem wiele schematów pioniera u2 i na każdym są dwie żarówki6.3v a w moim odbiorniku jest tylko jedna. Podobnie ma się sprawa z elektrolitem u mnie jest tylko jeden 2 x 32 µf a na schematach jest jeszcze 50 µf. Czy mam jakąś inną wersje?
 • Poziom 19  
  By ło produkowanych kilka wersji Pioniera, są do nich 3 schematy, ale przez kilka lat produkcji przechodziły wiele modyfikacji.
 • Poziom 10  
  Widziałem wczesniej stronę fonaru, i właśnie tam oglądałem schematy, pionier philips to chyba zupełnie inny odbiornik,inne lampy a przede wszystkim zasilacz z transformatorem.
 • Poziom 33  
  porównaj z odbiornikiem MAZUR - to z tego samego okresu i prawie taki sam schemat, różnica w obudowie była..
 • Poziom 19  
  Mogę zeskanować te trzy schematy, każdy odnosi się do Polskiego odbiornika Pionier u2 i jego odmian.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  wzagra napisał:
  porównaj z odbiornikiem MAZUR - to z tego samego okresu i prawie taki sam schemat, różnica w obudowie była..


  Główną róznicą był sposób zasilania - Mazur miał transformator sieciowy i lampy serii E żarzone rownolegle. Zamiast lampy prostowniczej UY1N w Mazurze była AZ1.
 • Poziom 10  
  Właśnie chodzimi o zasilanie , bo myślę że od tego trzeba zacząć, no i dalej nie mam pewności czy ma być jedna żarówka czy dwie bo jak pisałem wcześniej nie widziałem schematu pioniera u2 z jedną żarówką.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Napisałem wcześniej, moge zeskanować schematy i odbiorników z dwoma zarówkami i z jedną. Były trzy wersje - z dwoma żarówkami i czterosekscyjnym oporem drutowym (ograniczającym prąd żarzenia i udar prądowy lampy prostowniczej podczas włączenia), oraz dwie wersje z jedną zarówka ż cztero lub trzysekscyjnym oporem i z elektrolitem z masą włączoną bezpośrednio do chassis, albo przed oporem wytwarzającym ujemne napięcie na masie.

  Dodano po 19 [minuty]:

  Oto trzy schematy Pionierów.
 • Poziom 10  
  Wielkie dzieki pleno! Mam jednak jeszcze jedną wątpliwość, pisałeś ze nap.anodowe wynosi 240-250 V a na schemacie jest 180V ?
 • Poziom 19  
  Tak, napiecia mogą byc różne w zależności od napiecia sieci. Napiecie to może być także wyższe, zależy też od emisji lampy prostowniczej. Ale to czy będzie 200V czy 220 nie ma specjalnej różnicy, ważne aby było stałe. Zależy to też od układu odbiornika. Czy dotarłeś może już do jakiejś usterki? Warto też wspomnieć że w niektórych (późniejszych) wersjach tego radia w obwód żarzenia był włączany termistor, który kompensował udar pradowy żarzenia lamp po włączeniu do sieci. Zazwyczaj był montowany pod chassis, przy przełączniku napiec zasilających. Napiecia zasilające są dwa, jedno po prostowniku bezpośrednio zasila lamę końcową m.cz, pobierane jest z pierwszego elektrolitu. Drugie napiecie idzie przez filtr RC (opór 3kOhm i druga sekcja elektrolita) i zasila pozostałe stopnie (w.cz, p.cz i wzmacniacz napieciowy m.cz). Jest ono niższe.
 • Poziom 10  
  Nie dotarłem jeszcze do żadnej konkretnej usterki z brasku czasu( mały brzdąc w pokoju nie pozwala mi na to) staram się na razie zdobyć trochę teoriia co do radia to lampy się żarzą żarówka świeci blado, przy zasilaniu obniżonym napięciem ok 180 V napięcie anodowe na lampie gł 240V a w głośniku cisza.

  Dodano po 43 [minuty]:

  Jak go uruchomię to opisy usterki. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Piotr Bobek napisał:
  lampy się żarzą żarówka świeci blado, przy zasilaniu obniżonym napięciem ok 180 V napięcie anodowe na lampie gł 240V a w głośniku cisza.


  Zobacz co się stanie jak dotkniesz śrubokrętem końcówki siatki pierwszej UBL21 (potencjometr ustaw w pozycji środkowej).
 • Poziom 10  
  śrubokrętem już sprawdzałem i nic
 • Poziom 19  
  Jeśli byłaby potrzebna wiedza teoretyczna to także służe pomocą. Posiadam opis wszystkich obwodów tego odbiornika, z ksiązki bodajże "Jak czytać schematy radiowe" Klimczewskiego. A czy mozę po rozgrzaniu odbiornika (potrzeba na to około minuty) słychać w głośniku tętnienia (przydźwięk)? Skoro napiecie na anodzie jest, to transformator jest sprawny. Mozliwe że nie ma napiecia za członem wygładzającym, który podaje napiecie na resztę odbiornika (pisałem o nim wyżej). Mógł przepalić się ten rezystor 3kOhm na skutek np zwarcia w obwodzie. Z napiecia tego zasilana jest siatka druga lampy końcowej, jeli nie bedzie tam napięcia, to nie będzie też żadnej reakcji na wyjściu przy dotykaniu srubokrętem. Może być także uszkodzony opór 120Ohm, z którego uzyskiwane jest ujemne przednapięcie dla siatki sterującej lampy końcowej. Najlepiej by było gdybyś pomierzył napiecią na wszystkich elektrodach lampy (lamp). Naprawę odbiornika z reguły rozpoczyna się od wzmacniacza mocy m.cz cofając się do wejścia odbiornika.
  Pozdrawiam serdecznie
 • Poziom 10  
  Na razie dzięki pleno. Jak znajdę chwilę czasu spróbuje go uruchomić a jak by co to się odezwę. Oba napięci są.
 • Poziom 10  
  Noi dzięki koledze k24 okazało się że mój pionier to chyba U3 a nie U2 (brak ekranu na pierwszym filtrze, oraz jedna żarówka) zmylił mnie napis na tylnej ściance najwyrżniej jest nie z tego radia.
 • Poziom 10  
  Po wymianie lampy UBL 21 radio się odezwało, niestety nawet przy minimalnej sile głosu w głośniku słychać bardzo głośny warkot. Po odlutowaniu przewodu sygnałowego od potencjometru słychać tylko cihy przydzwięk, więc wzmacniacz sprawny. Po zamianie miejscami lamp UCH 21 (niestety nie mam nowych) sytuacja bez zmian również warkot. Podajcie proszę koledzy jakiś trop. A swoją drogą prąd żarzenia po tylu latach wynosi równo 100 mA.
 • Poziom 23  
  Witam,a czy ten warkot nie jest spowodowany zakłóceniami spowodowanymi np.przez komputer lub świetlówki,czy występuje na wszystkich zakresach,czy tylko na falach długich?Komputer może być wyłączony,ale jego zasilacz pracuje cały czas i powoduje zakłócenia,właśnie warkot - o ile to nie jest przedźwięk sieci spowodowany utratą pojemności elektrolitu.
 • Poziom 27  
  a może kondensatory elektrolityczne straciły pojemność.
 • Poziom 10  
  Szanowni koledzy! Sprawdziłem wszystko o czym pisaliście. Założyłem 2 nowe elektrolity 22µF (oczywiście tylko na próbe, bo zupełnie nie pasują do zabytkowego wnętrza) Jak już pisałem wzmacniacz po odłączeniu przewodu ekranowanego pracuje poprawnie, oczywiscie przydzwięk jest, ale po podaniu sygnału z generatora lub CD nie jest on słyszalny. Po podłączeniu z powrotem przewodu sygnałowego znów słychać bardzo silny warkot ok 50Hz na każdym zakresie, dodam że potencjometr ustawiony prawie na min.
 • Poziom 19  
  Posprawdzaj wszystkie napiecia na UBL21, sprawdź połączenie katody, może tu leżeć przyczyna. Może też być uszkodzony opór upływowy siatki. Pomierz wszystkie części jakie są w obrębie tej lampy, nie jest ich tam dużo :)
 • Poziom 12  
  Żarówka pojedyncza 12v/0,225A jako bezpiecznik
  i podświetlenie skali zarazem.Pulsuje świecenie przy
  dostrajaniu do silnych stacji oraz dotykaniu wkrętakiem do środka potencjometru(siatka 1UC(H) 21(drugiej).Uwaga!Na szasi może być napięcie 230V!!!
 • Poziom 10  
  Uruchomiłem radyjko! A jaka była usterka? Nikt mi nie uwierzy, jakiś mądry człowiek podłączył do wyjścia drugiego filtra pcz. zasilanie prosto z sieci 220 V, mostek sprytnie ukryty. No ale znowu mam problem, radyjko po podłączeniu do wejścia antenowego przewodu ok.3 m odbiera tylko na falach krótkich, na długich i średnich odbiór mocno zagłuszony mocnym charczenim. Warszawy 1 nie udało mi się odebrać. Morze wiecie w czym problem?