Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co gorzej przewodzi ciepło - pianka czy powietrze ?

skaktus 20 Wrz 2012 00:08 1362 2
  • #1 20 Wrz 2012 00:08
    skaktus
    Poziom 37  

Witam.

Mam taką sprawę - naprawiam lodówkę marki X w kamperze. Lodówka już działa, ale przy pracach, okazało się, że wewnętrzna osłona z pianki poliuretanowej ma "niedoróbki" i brakuje jej w górnych miejscach - chińczyk wciskał plastikowe wnętrze w "świeżą" piankę, która rozszerzając sie miała wypełnić przestrzenie. Niestety tak się nie stało i w górnej części powstało kilka pustych miejsc, oddzielonych z góry i dołu plastikiem. Sprawdzając zasoby internetu, znalazłem kilka sprzecznych informacji o przewodności cieplnej powietrza i pianki poliuretanowej. Jedne źródła piszą o tym że przewodność jest identyczna, inne że pianka znacznie lepiej izoluje.

W tym wypadku, waszym zdaniem, lepiej wypełnić puste przestrzenie pianką czy pozostawić jak jest obecnie ?

0 2
  • #2 20 Wrz 2012 01:35
    Komorowice
    Poziom 10  

Pianka to (w przybliżeniu) unieruchomione powietrze i w tym sensie ma taką samą przewodność cieplną. Niestety przy większych pustkach (brakach pianki) i rurznicach temperatur dochodzi do ruchów konwekcyjnych powietrza ( po prostu zaczyna krążyć) i jego izolacyjność drastycznie spada. Pomijając małe pustki pianka zawsze będzie lepsza.

0
  • #3 22 Wrz 2012 00:14
    Natalia99
    Poziom 2  

Też wydaje mi sie ,ze pianka bedzie lepsza .

0