Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizacja zwarcia w zasilaczu

artmik 20 Wrz 2012 00:27 2634 6
  • #1 20 Wrz 2012 00:27
    artmik
    Poziom 11  

Witam,

Mam prosty zasilacz na układzie LM350 o napięciu wyjściowym 1.25 do 24V. Chciałbym do tego zasilacza dołożyć jakiś prosty układ który sygnalizowałby światłem i dźwiękiem -mam buzzer 12v (+ ewentualnie nastąpiłoby załączenie przekaźnika), że na wyjściu zasilacza nastąpiło zwarcie.

Narysowałem taki schemat:

W kolorze czarnym istniejący obwód, w kolorze czerwony to co chciałbym dołożyć, ale mam wątpliwości czy taki będzie prawidłowo działał

Proszę o ewentualne wskazówki

• #2 20 Wrz 2012 07:14
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Układ jest źle zrobiony, a sama idea jest zła.
    Uproszczony sposób wykrycia zwarcia to sprawdzenie że na wyjściu jest <1,25V zwarcie wykryje, przeciążenie nie. Dobry sposób (wykryje i przeciążenia) to sprawdzenie czy napięcie pomiędzy Out i Ref stabilizatora nie spadło poniżej 1,25V
    To samo można sprawdzić mierząc prąd, który płynie przez potencjometr regulujący napięcie do masy (łatwiej wykonać) ale wymaga to niewielkiego zmniejszenia zakresu regulacji od dołu. Nie możesz wpuścić prądu buzera, LED'a i przekaźnika w dowolne miejsce (do wyjścia) musisz użyć jakiegoś elementu wzmacniającego, albo tranzystory albo komparator scalony.

• #3 20 Wrz 2012 14:58
    artmik
    Poziom 11  

Poszukałem troszkę i znalazłem taki układ, który powinien spełniać założoną rolę - zaświecenie diody LED i zadziałanie buzzera:

z tego co się orientuję, bo opis jest w niezrozumiałym dla mnie języku, to po zwarciu lub zaniku/spadku Uadj poniżej 1.25V (przeciążenie) powinien zadziałac buzzer i zaświecić LED.

• #4 22 Wrz 2012 14:43
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Koncepcja dobra, ale układ ma jedną wadę, jak ustawisz napięcie 1,25V, czyli Adj będzie zwarte z masą, to dioda w transoptorze też zgaśnie i układ zasygnalizuje zwarcie. Zamiast transoptora możesz dać zwykły tranzystor bipolarny, przy 1,25V też nie zadziała, ale minimalne napięcie przy którym zadziała, będzie niższe niż dla transoptora.

• #5 26 Wrz 2012 15:54
    artmik
    Poziom 11  

Jeszcze mam kilka pytań

Czy można zrobić układ sygnalizacji zwarcia na LM358 jak poniżej:

Z tego co poczytałem o wzmacniaczach operacyjnych to w czasie normalnej pracy (bez zwarcia) napięcie na wejściu + = ok 0.7V czyli jest mniejsze niż na wejściu -, w związku z tym na wyjściu LM358 nie ma sygnału i tranzystor jest zatkany. W momencie "zwarcia" na wejściu - pojawia się 0 co skutkuje pojawieniem się sygnału na wyjściu wzmacniacza i odetkaniem tranzystora.

Czy to zadziała?
    Czy potrzeba dodać jakieś elementy?
    ew. jak przerobić taki układ aby zamiast Vout badał Vadj?

• Pomocny post
    #6 26 Wrz 2012 19:17
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Ja bym zrobił tak że tam gdzie potencjometr od regulacji napięcia łączy się z masą dodał bym rezystor o takiej wartości żeby odłożyło się na nim 0,1V i to podał na wejście komparatora, na drugie wejście komparatora podał bym napięcie minimalnie niższe od 0,1V (np o 10mV) tak żeby komparator reagował już w chwili gdy napięcie na wyjściu LM317 zaczyna spadać (w wyniku przeciążenia, czy przegrzania). Jako komparator lepiej dać LM393 prawie to samo co LM358, ale jest to komparator, a nie wzmacniacz operacyjny.

Inny sposób to zbudować na LM358 wzmacniacz różnicowy, który sprowadzi różnicę pomiędzy REF a OUT do napięcia względem masy i wtedy porównywać z 1,25V.

• #7 02 Paź 2012 16:19
    artmik
    Poziom 11  

O wykorzystaniu komparatora nie pomyślałem, bo mam kilka LM358.
    W chwili obecnej zrobiłem układ na LM358 i częściach które miałem u siebie.

Układ bada napięcie na wyjściu z LM317/350 i w momencie gdy następuje zwarcie do masy zaczyna piszczeć buzzer i świeci dioda LED. Sprawdziłem na całym dostępnym u mnie w zasilaczu zakresie napięć z LM317/350 (1.25 do 25V) i układ działa prawidłowo.
    Na układ sprawdzający spadek napięcia referencyjnego LM317/350 przyjdzie czas.

Dziękuje za wskazówki.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo