Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jonizator powietrza z EDW 03/2003

20 Wrz 2012 11:15 2391 4
  • Poziom 10  
    Witam.
    Chcę wykonać jonizator z powielaczem napięcia w oparciu o opis w artykule z EDW:
    www.elportal.pl/pdf/2003/edw_2003_03_s54.pdf
    Jeśli ktoś zrobił taki jonizator, to może podzieli się ze mną doświadczeniem. W postach o powielaczach zawsze jest informacja, że powielacz opisany w tym artykule może działać wyłącznie przy napięciu o zmiennym potencjale. Jak więc ma działać powielacz z EDW. Z kolei w opisie:
    http://jnaudin.free.fr/html/lwhvps.htm
    zamieszczony jest wykres gdzie napięcie zmienia się w zakresie +0,8 -1,12V.
    Gdzie popełniam błąd w rozumowaniu?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    W postach o powielaczach zawsze jest informacja, że powielacz opisany w tym artykule może działać wyłącznie przy napięciu o zmiennym potencjale.

Powielacz wymaga napięcia zmiennego, nie ma czegoś takiego jak zmienny potencjał napięcia.
    Cytat:
    Jak więc ma działać powielacz z EDW.

Dostaje zmienne napięcie i działa.
    Cytat:

Z kolei w opisie:
    http://jnaudin.free.fr/html/lwhvps.htmzamieszczony jest wykres gdzie napięcie zmienia się w zakresie +0,8 -1,12V.
    A sprawdziłeś jakiego napięcia jest to przebieg, bo na pewno nie tego na powielaczu.
    Cytat:
    Gdzie popełniam błąd w rozumowaniu?

Gdzie to rozumowanie, bo nie widzę logicznego związku, pytania jak działa powielacz z EdW, z poziomami napięcia na bazie tranzystora z jakiejś innej strony.
  • Poziom 10  
    Masz rację jarek_lnx , że mój post jest niezrozumiały. Już poprawiam się. Oczywiście że nie ma czegoś takiego jak zmienny potencjał napięcia, i brzmi to jak humor z zeszytów z ostatniej strony "Przekroju". Proszę o wybaczenie :D
    Proszę o wyjaśnienie jak może działać powielacz z artykułu z EDW

www.elportal.pl/pdf/2003/edw_2003_03_s54.pdf

Na zaczepie 3 transformatora podane jest napięcie +12V. Zaczep 5 w stanie przewodzenia tranzystora T1 (555 podaje sygnał na bazę) przyłączony jest do masy, więc pomiędzy zaczepami 3 i 5 pojawia się napięcie +12V. Przy nieprzewodzącym tranzystorze napięcie to wynosi 0V.
    Aby powielacz działał musi otrzymać napięcie zmienne +U do -U. Wydaje mi się, że opisany w EDW generator podaje napięcie zmienne, ale od +U do 0. Naładuje więc pierwszy kondensator z kaskady i na tym koniec.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Na zaczepie 3 transformatora podane jest napięcie +12V. Zaczep 5 w stanie przewodzenia tranzystora T1 (555 podaje sygnał na bazę) przyłączony jest do masy, więc pomiędzy zaczepami 3 i 5 pojawia się napięcie +12V. Przy nieprzewodzącym tranzystorze napięcie to wynosi 0V.
    Przy wyłączonym tranzystorze na uzwojeniach pojawia się napięcie samoindukcji, o przeciwnym kierunku i wyższej wartości niż 12V.
    Cytat:
    Aby powielacz działał musi otrzymać napięcie zmienne +U do -U.

Jeśli coś, ma kondensator szeregowo na wejściu, to nie ma znaczenia, czy podasz +U i -U czy +2U i 0V czy +10U i +8U po prostu składowa stała jest obojętna.
    Cytat:

Wydaje mi się, że opisany w EDW generator podaje napięcie zmienne, ale od +U do 0.
    Jakby dawał zero i+U też by zadziałało, pod warunkiem że przy zerze też może popłynąć prąd (przez wyłączony tranzystor nie może, ale przez uzwojenie wtórne przy wyłączonym tranzystorze na pierwotnym może) , czyli obwód nie jest rozwarty.
    Cytat:
    Naładuje więc pierwszy kondensator z kaskady i na tym koniec.

jeśli może się ładować i rozładowywać, to przekaże ładunek dalej.
  • Poziom 10  
    Dziękuję.

O takie wyjaśnienie mi chodziło.