Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny włącznik światła w zależności od liczby osób

emer2 20 Wrz 2012 19:55 12477 24
 • Automatyczny włącznik światła w zależności od liczby osób

  Jest to sterownik oświetlenia domowego, który włącza bądź wyłącza światło w pomieszczeniu w zależności od liczby osób przebywających w pomieszczeniu. Jakiś czas temu powstała jedynie koncepcja takiego rozwiązania, natomiast teraz, autor zamieścił już działający prototyp w przejściu do pokoju. Sercem projektu jest płytka z mikrokontrolerem MSP430. Mikrokontroler monitoruje dwa czujniki podczerwieni wchodzące w skład projektu. Czujniki te monitorują osoby wchodzące i wychodzące z pomieszczenia. Czujniki, których użył, wystarczy zamontować po jednej stronie przejścia. Nie ma potrzeby montowania oddzielnie nadajnika po jednej stronie i odbiornika po drugiej. Umieszczenie pojedynczego czujnika, pozwoliłoby jedynie na wykrycie ruchu, czyli np. wejścia lub wyjścia z pomieszczenia. Wówczas pojawia się jedynie informacja o ruchu, natomiast nie można określić czy ktoś wszedł do środka czy wyszedł. Dlatego też autor umieścił dwa czujniki do tego celu. Dzięki monitorowaniu czujników, mikrokontroler otrzymuje sygnał, który czujnik wykrył ruch jako pierwszy i można określić czy ktoś wszedł do pomieszczenia czy wyszedł. Mikrokontroler po przeliczeniu ile osób jest w pomieszczeniu załącza lub wyłącza przekaźnik, który steruje oświetleniem.
  Autor zamontował płytkę sterującą razem z czujnikami na podstawce z plexi i za pomocą haczyków, zamontował cały prototyp na ścianie.

  Schemat projektu poniżej:
  Automatyczny włącznik światła w zależności od liczby osób

  Zdjęcie układu sterującego opartego o mikrokontroler MSP430:
  Automatyczny włącznik światła w zależności od liczby osób

  Kompletny prototyp:
  Automatyczny włącznik światła w zależności od liczby osób

  Strona źródłowa 1
  Strona źródłowa 2

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  emer2
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Specjalizuje się w: projektowanie i montaż elektroniki
  emer2 napisał 438 postów o ocenie 47, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2008 roku.
 • Relpol przekaźniki
 • #2
  LnxTx
  Poziom 11  
  A jaka jest zależność liczby osób od włączania światła?
  Czy dopóki ktoś jest to światło zostaje włączone, aż do ostatniej osoby która wyjdzie?
 • #3
  h jaworski
  Specjalista AGD
  emer2 napisał:
  Dzięki monitorowaniu czujników, mikrokontroler otrzymuje sygnał, który czujnik wykrył ruch jako pierwszy i można określić czy ktoś wszedł do pomieszczenia czy wyszedł. Mikrokontroler po przeliczeniu ile osób jest w pomieszczeniu załącza lub wyłącza przekaźnik, który steruje oświetleniem.
  To kolega LnxTx przeczytał i rozumie??czy nie.
 • #4
  LnxTx
  Poziom 11  
  Przeczytał, ale nie doczytał się zależności, wzoru, czegokolwiek.
 • #5
  miwi
  Poziom 27  
  A czego tu nie rozumiesz ?? Dzięki zastosowaniu przez autora dwóch czujników układ wykrywa czy ktoś wchodzi czy wychodzi z pomieszczenia. Dodatkowo układ zlicza osoby wchodzące i wychodzące ( po chłopsku potrafi dodawać i odejmować ).
 • #6
  daroslav15
  Poziom 15  
  Niefortunne jest sformułowanie:
  Cytat:
  światło w pomieszczeniu w zależności od liczby osób przebywających w pomieszczeniu.


  Wynika z tego, że np przy 4 osobach światła jest więcej niż przy 1 osobie. To zdanie powinno brzmieć tak:
  Cytat:
  światło w pomieszczeniu w zależności czy ktoś przebywa w pomieszczeniu
 • Relpol przekaźniki
 • #7
  Atreyu Makiavel
  Poziom 34  
  Zapala światło gdy ktoś przebywa w pomieszczeniu a gasi gdy nikogo nie ma. Wejdzie pięć osób a wyjdzie cztery - światło się świeci. Wyjdzie piąta - światło gaśnie.
 • #8
  SylwekK
  Poziom 30  
  Kiedyś nawet o czymś takim myślałem do momentu poważnego zastanowienia się nad sensem takich sterowników. Chodzi mi o to, że obecnie w większości stosowane są żarówki energooszczędne, które nie lubią "dyskoteki" (włączania i wyłączania co chwilę). Powyższy układ moim zdaniem ma sens tylko jeśli algorytm uwzględni zwłokę czasową po wyjściu ostatniej osoby, np. wychodzę z pokoju do kuchni po szklankę soku i wracam za 1 minutę - czy jest sens wyłączać na tą minutę oświetlenie ?? - nawet dla żarówek zwykłych jest to dyskusyjne, bo w momencie ich włączenia przez zimne włókno idzie większy prąd i to wtedy najczęściej się palą.
 • #9
  Atreyu Makiavel
  Poziom 34  
  Dodać zwłokę do programu kontrolera to żaden problem. Można nawet ściemnić żarówkę do iluś tam procent po wyjściu ostatniej osoby. Tak się dzieje w sygnalizacji świetlnej aby przedłużyć żywotność żarówek to daje się minimalny prąd aby włókno nie wystygło.
 • #10
  dominon
  Poziom 18  
  A co jeżeli dwie osoby mina się przy czujniku? Czy wtedy zarejestruje się nie zmieniony stan?
  Albo gdy na przykład dwie wejdą razem? Czy czujnik zdąży to wyłapać?
 • #11
  Quazzami
  Poziom 17  
  A jeżeli wejdę do pokoju i pójdę spać? :)
 • #12
  BEARR
  Poziom 12  
  Pomysł nie nowy,dawno temu ,na początku lat 90,widziałem taki układ (działający) na liczniku rewersyjnym 74193,ale obecnie bez mikrokontrolera się nie obędzie :D .
 • #13
  SylwekK
  Poziom 30  
  Sądząc po pytaniach jest dokładnie tak jak mówiłem ;-D sens stosowania takiego rozwiązania jest dyskusyjny i możliwy do zastosowania w ograniczonym zakresie... np. łazienka, kibelek ;-)...
 • #14
  carot
  Poziom 26  
  Cudze chwalicie swego nie znacie :P W EDW był kilka lat temu bardziej rozbudowany projekt :)
  dominon napisał:
  A co jeżeli dwie osoby mina się przy czujniku?

  To jest w USA, tam się nie da z kimś minąć w drzwiach :) Chyba, że garażowych :)
 • #15
  JohnySpZOO
  Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Jeśli chodzi o mnie to najlepszymi rozwiązaniami są rozwiązania najprostsze. Do automatycznego sterowania oświetleniem użyłbym zwykłej i sprawdzonej czujki ruchu ze zwłoką czasową np. 2 min. Jeśli chodzi o zastosowanie urządzenia prezentowanego w temacie to można by coś takiego wykorzystać np. zliczając liczbę osób wchodzących do sklepu/centrum w celu otrzymania wykresu.
 • #16
  zielony_gajowy
  Poziom 14  
  emer2 napisał:
  Jest to sterownik oświetlenia domowego

  Mnie, to wygląda na autoreklamę :(.
  Projekt ma wiele błędów merytorycznych. Np. ze zdjęcia wynika, iż "czujki" są na złej wysokości, masa "czeguś" na ścianie . itd.
  Tytuł tematu sugeruje wzrost natężenia oświetlenia, od ilości osób tam przebywających, ale przedstawiona dokumentacja, tego nie odzwierciedla.

  Na marginesie.
  Po 8 latach, mieszkania w domu z trzema łazienkami (mają ubikację), czterema sypialniami i jedną ubikacją samodzielną - odeszła mi ochota na automatyzację. OSTATNI GASI ŚWIATŁO!!!
 • #18
  Maticool
  Poziom 20  
  Właśnie problem tego rozwiązania polega na tych wszystkich "a co gdyby..?". Jest masa sytuacji w których działanie może być niepożądane, ale myślę, że sprawę rozwiązałby dodatkowy wyłącznik trzy-pozycyjny "ON - AUTO - OFF" do wymuszania stanu światła w wyjątkowych sytuacjach.
 • #19
  zielony_gajowy
  Poziom 14  
  Maticool napisał:
  Właśnie problem tego rozwiązania polega na tych wszystkich "a co gdyby..?". Jest masa sytuacji w których działanie może być niepożądane, ale myślę, że sprawę rozwiązałby dodatkowy wyłącznik trzy-pozycyjny "ON - AUTO - OFF" do wymuszania stanu światła w wyjątkowych sytuacjach.

  Że niby, zamiast włączyć światło jednym dużym przyciskiem z podświetleniem, miałbym w ciemności gmerać po ścianie? Ale, mnie pęcherz ciśnie !!!
  ;).
  Tradycyjnie, jedną ręką łapię za klamkę, a drugą ( na "oślep") zapalam światło.
  Jak, wychodzę, to postępuje odwrotnie. Można, inaczej, ale ... celebrytą lub politykiem nie jestem.
 • #20
  Maticool
  Poziom 20  
  zielony_gajowy napisał:
  Że niby, zamiast włączyć światło jednym dużym przyciskiem z podświetleniem, miałbym w ciemności gmerać po ścianie?

  Jeden duży podświetlany przycisk, umieszczony klasycznie przy drzwiach, ale z dodatkową opcją "auto" po środku, przeznaczoną dla działania automatu. WTP?
 • #21
  maszkotek
  Poziom 16  
  JohnySpZOO napisał:
  Jeśli chodzi o zastosowanie urządzenia prezentowanego w temacie to można by coś takiego wykorzystać np. zliczając liczbę osób wchodzących do sklepu/centrum w celu otrzymania wykresu.

  Można i się wykorzystuje, dlatego dziewczyny pracujące w butikach, wychodząc na papieroska, schylają się żeby nie psuć sobie statystyk sprzedaży. :)

  Generalnie pomysł raczej z ubiegłego stulecia, obecnie rozwija się technologie śledzenia domowników przy pomocy kamer (kinect itp.), więc powyższy projekt jest tylko kolejną implementacją, która niestety nie rozwiązuje podstawowych wad takich czujników.
 • #22
  odpady
  Poziom 13  
  Kiedyś założyłem taki czujnik na wejściu do mojego warsztatu, wszystko było pięknie gdy się wchodziło i wychodziło, niestety współpracownicy lubią stawać w drzwiach żeby coś powiedzieć i wtedy czujnik głupieje, bo ludzie często się wiercą i powstają problemy ze zliczonymi osobami. Projekt generalnie sprawdza się przy wąskim przejściu gdzie ciężko żeby się mijały 2 osoby.
 • #23
  starepc.pl
  Poziom 24  
  Podobne rozwiązanie zostało opatentowane w Polsce - ba, nawet w mojej szkole :D

  We wtorek spiszę i podam nr. patentu
 • #24
  zielony_gajowy
  Poziom 14  
  starepc.pl napisał:
  Podobne rozwiązanie zostało opatentowane w Polsce

  Podobne, ale może nie takie same?
  Ten sam przedmiot patentu może być zastrzeżony w kilku krajach (nie stowarzyszonych w ochronie patentowej).
  Zastrzeżenie patentowe nie dotyczą powtórzeń w celach badawczych, lub na własny użytek.
  Z tym, własnym użytkiem może być problem. Teraz, w czasach kapitalizmu realnego, może się nawet i U.S. przyczepić do uzyskiwanie korzyści bez odpowiedniej opłaty skarbowej, że o licencyjnej nie wspomnę.

  A, nawet jest gorzej.
  Aby otrzymać patent, przedmiot patentu musi mieć cechę wyróżniającą.
  Np. ostatnia sprawa o GTI. Pewnie zakończy się ugodowo, ale, wspólną cechę posiadały dwa różne zastrzeżenia :D .

  Ale, jakbyś mógł ...
  Bo mam nadzieję, że OBCY wyważają drzwi, otwarte przez Polaków. :D
 • #25
  krisziom
  Poziom 2  
  Witam
  Mam pytanie odnośnie tego projektu. Czy posiada ktoś zrobiony schemat w eaglu bądź protelu dla tego układu? Planuje sobie zrobić taki projekt do garażu a oszczędziło by mi to projektowania tego układu