logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zużycie świetlówek w szeregu z kondensatorem - dlaczego szybciej się psują?

lisos 26 Sty 2005 20:35 3081 4
REKLAMA
  • #1 1171066
    lisos
    Poziom 22  
    Posty: 791
    Pomógł: 21
    Ocena: 98
    doświadczyłem że świetlówka która jest włączona w szereg z kondensatorem zużywa się 1/5 czasu wcześniej niż druga bez kondensatora
    praktycznie wymieniam świetlowki z jednej strony ciągu lamp, po jakimś czasie z drugiej
    dlaczego tak się dzieje?
  • REKLAMA
  • #2 1182370
    monsinior
    Poziom 17  
    Posty: 162
    Pomógł: 18
    Ocena: 7
    Jeżeli masz połączone 2 świetlówki równolegle w jednej obudowie i druga jest połączona przez szeregowy kondensator, to jest to zastosowane w celu wyeliminowania zjawiska stroboskopowego, jest ona wtedy zasilona z napięcia przesuniętego w fazie o 90 stopni. Jeżeli masz te świetlówki w miejscu gdzie zjawisko stroboskopowe nie musi być eliminowane możesz usunąć ten kondensator i bedziesz miał po problemie!!
  • REKLAMA
  • #3 1192364
    Paweł W.
    Poziom 15  
    Posty: 181
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    lisos napisał:
    doświadczyłem że świetlówka która jest włączona w szereg z kondensatorem zużywa się 1/5 czasu wcześniej niż druga bez kondensatora
    praktycznie wymieniam świetlowki z jednej strony ciągu lamp, po jakimś czasie z drugiej
    dlaczego tak się dzieje?


    Być może kondensatory utracily część pojemności i układ stał się generatorem generującym pasożytnicze częstotliwości harmoniczne.

    Paweł.
  • REKLAMA
  • #4 1207223
    Paweł W.
    Poziom 15  
    Posty: 181
    Pomógł: 4
    Ocena: 22
    [quote="Paweł W."]
    lisos napisał:
    doświadczyłem że świetlówka która jest włączona w szereg z kondensatorem zużywa się 1/5 czasu wcześniej niż druga bez kondensatora
    praktycznie wymieniam świetlowki z jednej strony ciągu lamp, po jakimś czasie z drugiej
    dlaczego tak się dzieje?


    Być może kondensatory utracily część pojemności i układ stał się generatorem generującym pasożytnicze częstotliwości harmoniczne.

    Paweł

    Lub jak radzi kolega jeżeli nie potrzebujesz układu antystroboskopowego można kondensator wyeliminować, chyba, że jest to kondensator do poprawy współczynnika mocy, wtedy trzeba go zostawić w układzie.
  • #5 1208887
    krzychol66
    Poziom 25  
    Posty: 724
    Pomógł: 57
    Ocena: 125
    Paweł W. napisał:
    Lub jak radzi kolega jeżeli nie potrzebujesz układu antystroboskopowego można kondensator wyeliminować, chyba, że jest to kondensator do poprawy współczynnika mocy, wtedy trzeba go zostawić w układzie.

    Nie jest to dobry pomysł. Układ bez kondensatora będzie wprawdzie działał, ale światło będzie bardziej uciążliwe dla oczu.

    A co do meritum:
    może układ LC dostarcza mniejszej energii podczas zapłonu, niż sama cewka? Może z tego powodu zapłon trwa dłużej i następuje większe zużycie katod podczas pojedynczego zapłonu?
REKLAMA