Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlink DIR-501 - Wolny/przerywający internet wi-fi

JinLisek 20 Wrz 2012 20:23 1884 2
 • #1 20 Wrz 2012 20:23
  JinLisek
  Poziom 12  

  Witam. Moim dostawcą internetu jest Netia, prędkość downloadu to 16 MB/s, uploadu 4 MB/s. Mój router to Dlink DIR-501, a laptop to Dell 17R SE-7720. Na komputerze stacjonarnym podłączonym kablem prędkość jest stale dobra. Natomiast na moim laptopie, kiedy łączę się przez wi-fi to np. czasem strony wolno się ładują, filmiki na youtube ładują się do pewnego momentu, później zatrzymują i po jakimś czasie znowu zaczynają się ładować. Zrobiłem kilka razy test od Netii z tej strony tester.netia.pldo pomiaru szybkości i wyniki były bardzo różnorodne: szybkość pobierania wahała się od 5 MB/s do 15 MB/s, wysyłania od 0 (!) do 6 MB/s, a ping od 11 do 3500 ms (!).

  Po zainstalowaniu sterownika na laptopie z tej strony: dell.com... zauważyłem poprawę - ściągałem grę ze Steam z prędkością 2 MB/s i filmy przestały się wolno ładować, a strony wolno wczytywać. Zostawiłem laptopa włączonego i wyszedłem na dwie godziny, po powrocie zauważyłem, że znowu występuje problem z powolnym (albo przerywającym - trudno mi określić) łączem. Według Windowsa stan połączenia cały czas jest znakomity. Laptop znajduje się w odległości około 1,5 metra od routera. Po powrocie zrobiłem znowu test Netii, tym razem na komputerze stacjonarnym i na laptopie jednocześnie i wynik był taki jak podejrzewałem. Na stacjonarnym był taki jak powinien być, natomiast na laptopie znowu spadły szybkości pobierania i wysyłania (znowu do 0, ale pod koniec testu wzrosło do około 300 KB/s), a ping wynosił 90 ms. Dlatego myślę, że połączenie znów (albo cały czas było tylko nie zauważyłem) jest niestabilne. W jaki sposób mogę to naprawić? Czy zainstalowałem zły sterownik? Laptopa kupiłem kilka dni temu z Windowsem 7 Home Premium (nowego, nieużywanego) i nie instalowałem na nim żadnych sterowników oprócz tego jednego do karty sieciowej, kiedy odkryłem problem z połączeniem. Dzwoniłem do Netii i powiedzieli, że to prawdopodobnie problem z routerem albo z laptopem, ale dużo mi to nie dało...Próbowałem też zmienić coś w konfiguracji routera (włączyłem SSID, bo gdzieś czytałem, że to jest bezpieczniejsze, aczkolwiek nie wiem co to jest), ale nic się nie zmieniło. Nadal ściągam to samo ze Steama co wcześniej, ale o ile wcześniej prędkość wahała mi się od 1000 KB/s do 1.9 MB/s, to teraz waha mi się od 20 KB/s do 300... Filmiki z youtube znowu się zacinają, a strony (nawet te, na których jest głównie tekst - jak np. bash.org.pl) wolno się wczytują. Pilnie proszę o pomoc, za niedługo się przeprowadzam i jeśli to wina któregoś urządzenia, a nie oprogramowania to chciałbym zgłosić jeszcze tutaj reklamację. Jeśli to wina źle skonfigurowanego routera to prosiłbym o pomoc w skonfigurowaniu go. Router też kupiłem kilka dni temu i ja go instalowałem (przez ip), a nie znam się na tym, więc mogłem coś zrobić źle.

  0 2
 • #2 20 Wrz 2012 20:32
  mbo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Wklej tutaj obrazek z listą sieci z programu inSSIDer.

  0
 • #3 20 Wrz 2012 20:40
  JinLisek
  Poziom 12  

  Screen z programu InSSider (chociaż nie wiem czy dokładnie o to chodziło):

  Dlink DIR-501 - Wolny/przerywający internet wi-fi  Edit: Dodam, że z tego połączenia w tej chwili korzystam (albo przynajmniej powinienem korzystać) tylko ja. Dostęp do routera zabezpieczyłem hasłem albo tak mi się przynajmniej wydaje. Znowu zrobiłem test w Netii i tym razem download był jeszcze mniejszy (wahał się od 0 do 1200 KB/s), zamieszczam link do wyniku tego testu: wynik.

  Edit2: Po pewnym czasie znowu spojrzałem na listę InSSider i tym razem zielona kreska przy Lisia nora (tak się nazywa moja sieć) nie była prosta jak na screenie, ale jakby zapadała się co jakiś czas. Nie wiem czy to ważne, dlatego nie zamieszczam screena, ale chyba warto o tym wspomnieć.

  Edit3: Sprawdziłem w konfiguracji routera listę aktywnych sesji i jest ich 4, chociaż mój komputer stacjonarny jest wyłączony. Ip mojego laptopa to 192.168.0.100, a routera 192.168.0.1. Ale na liście są też dwa inne adresy... Nie wiem czy to znaczy, że ktoś mi się podpina czy to raczej zewnętrzne adresy routera albo coś w tym stylu... W każdym razie zamieszczam screen:

  Dlink DIR-501 - Wolny/przerywający internet wi-fi

  0