Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka tokarki, dobór odpowiedniego układu

20 Wrz 2012 21:42 1977 4
  • Poziom 9  
    Witam. Jako że jest to mój pierwszy post na forum pasuje mi się przedstawić.
    Mam na imię Mateusz Studiuje automatykę i robotykę na AGH (WIMiR) niebawem rozpoczynam czwarty rok. Doświadczenia z elektroniką mam dosyć ubogie, no ale czas to w końcu zmienić.

Problemem jest tokarka 1G340 Link która ma dosyć skomplikowany układ sterowania, przez co ciężko czasem dojść z nią 'do łądu i składu'. Obecnie działa to tak:
    Jest to tokarka rewolwerowa z 16 rewolwerami. Napęd główny wrzeciona sterowany jest za pomocą 6 elektrosprzęgieł, dodatkowo jest możliwość ustawienia dwóch biegów (łącznie 12 różnych prędkości, wydaje mi się że 2 biegi są zrealizowane poprzez gwiazda-trójkąt) posuw jest ustawiany za pomocą 7 elektrosprzęgieł. Możliwe jest ustawienie prędkości i posuwu na każdym z 16 rewolwerów za pomocą 'zapałek' - powoduje to pojawienie się tablicy binarnej 16x6 co jest główna przyczyną skomplikowania układu. Układ rzecz jasna sczytuje aktualna pozycje rewolwru (niestety nie doszedłem do tego jak) Zmiana rewolweru następuje ręcznie i chyba tak też zostanie. dodatkowo jest kilka innych pierdółek ale w sumie nie o tym rzecz.

Przeróbka elektroniczna tokarki prawdopodobnie byłaby od 0. Cała szafa sterująca do wyrzucenia, zostałyby tylko działające przekaźniki transforamtory itp.

Finalnie układ powinien wyglądać następująco:

kilka przycisków (bezpieczeństwa zmiany obrotów) Panel operatorski + mikro-kontroler.
    Na panelu operatorskim byłaby możliwość wyboru trybu pracy: ręczny lub automatyczny, możliwość zaprogramowania przez operatora posuwu i obrotów dla każdego stanu rewolweru i w sumie chyba tyle.

O ile wiem jakby to zrobić na PLC SIMENS 1200, to jednak wstępnie jak liczyłem to nie wiem czy bym się zamknął z taką przeróbką w 5000zł licząc same koszty materiałów. Więc zastanawiam się czy nie dałoby się to zrobić jakoś taniej. Alternatywna opcją są układy scalone, patrzyłem na układy firmy ATMEL, ale cholera słabo się w tym orientuje, więc pasowałoby mi się trochę poduczyć w tej materii. Jeśli ktoś mógłby mi polecić jakieś gotowe układy które należy tylko zaprogramować, albo w miarę złożone układy przy których nie trza byłoby już dużo majstrować byłbym wdzięczny. Tyle ze nie wiem jak przy takich mikrokontrolerach z programowaniem paneli operatorskich - na ile jest to skomplikowane.

Wstępne założenia do układu
    ok 8-16 wejść
    ok 14-20 wyjść
    zasilanie od 5V do 24V

Pozdrawiam serdecznie
  • Relpol
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam

Pytanie czy robisz to dla siebie czy też na czyjeś zlecenie. Pytam ponieważ można to zrobić na dwa sposoby, czyli tano i byle jak lub dobrze ale niestety za większą ilość gotówki. Odradzałbym mikrokontrolery.
    Polecałbym sterownik VIPA seri s200. Ma on modułową budowę tz. sterownik to jedna kostka + dwie karty wejść każda po osiem wejść + cztery karty wyjść każda po cztery wyjścia. Za całość od 2000 do 3000 PLN. Wspominałeś jeszcze o wyłączniku bezpieczeństwa. Potrzebny więc bedzie modół bezpieczeństwa czyli urządzenie "pośrednie" . które rozłączy obwody siłowe i sterownicze maszyny. Koszt takiego to około 600 do 1200 PLN Dodatkowo jakieś przekaźniki, szafa, w której to wszystko umieścisz. Wydaje się że całość wyniesie więcej niż pięć tysięcy. Można wykorzystać np. inny sterownik w tym momęcie nie ma to znaczenia, ponieważ koszty i tak będą większe. Urządzenia automatyki niestety kosztują.

Pozdrawiam
  • Relpol
  • Poziom 9  
    Rozumiem ze chodzi o te sterowniki?

http://www.sds-automatyka.pl/vipa/system-200v/

Jak tak to byłoby całkiem przyjemnie bo akurat w Siemensie już coś tam robiłem.

Brat mnie prosił, żebym się zorientował ile takie coś by kosztowało (jest kierownikiem w małej firmie produkcyjnej). Za tokarkę dali 10000zł więc nie bardzo widzi im się przeróbka za 5000zł, no ale jak w ciagu 3 miesięcy już 2 razy im sie spierdzieliła to chyba będą musili się nad tym poważnie zastanowić.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam

Tak dokładnie.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc. Projekt póki co idzie do szuflady, za drogo im się widzi, moze kiedyś zmienią podejście to będę coś działał.