Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

strojenie anteny magnetycnej president florida ext

malek lukas 26 Sty 2005 20:55 47266 34
  • #1 26 Sty 2005 20:55
    malek lukas
    Poziom 12  

problem jest nastepujacy:poszukuje skutecznego sposobu zmniejszenia wspolczynnika fali stojacej SWR z ponad 3 do przynajmniej 2.antena jest troche dziwna bo nie znalazlem na niej cewki.a przewidziana jest na pasmo CB.ijuz na glowie staje zeby z tym cos zrobic,obcinanie kabla bez skutku przestawianie jej na dachu auta bez rezultatu,regulacje wysokosci babki znajdujacej sie na bacie tez nic! za podpowiedzi serdecznie dziekuje.

-1 29
  • #3 27 Sty 2005 07:49
    malek lukas
    Poziom 12  

drogi kolego na stronie www.president-electronisc.com wybiez anteny >magnetyczne anteny>florida jest jej zdjecie. chodzi o magnetyczna podstawe tej anteny, dlugosc 450mm 1/4 fali bat wlukno/grafit.gdybys mial jakis sposob na strojenie tego dziwolaga to byl bym wdzieczny. nie jest to jakies cudo bo ma 1dB zysku ale musze wiedziec jak to stroic.pozdrawiam

1
  • #4 28 Sty 2005 09:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Sty 2005 13:21
    malek lukas
    Poziom 12  

ale obcina sie bat anteny tak? to jak przy stacjonarnej.mialem co do tego zabiegu pewne watpliwosci bo antena juz ma tylko 450mm ale chyba masz racje ze innego sposobu nie bedzie.bede probowal napisac do PRESIDENTA na ich stronach jak oni to sobie wyobrazaja i dla czego nie ma instrukcji.na razie dzieki.pozdrawiam lukas

0
  • #6 29 Sty 2005 22:53
    dipol
    Poziom 33  

powtarzam to nie jest antena magnetyczna,
    antena magnetyczna jest inaczej zbudowana ,promieniuje składową magnetyczną
    w/w antena coś napewno promieniuje ale jest to antena mało sprawna
    żeby ją zestroić potrzebny jest reflektometr i przycinając część pionową lub wydlużając dokonujemy strojena na minimum fali odbitej a max. padajacej

1
  • Pomocny post
    #7 30 Sty 2005 17:39
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 01 Lut 2005 08:45
    malek lukas
    Poziom 12  

dzieki chlopaki za pomoc i poswiecony czas, macie racje trzeba ciac bat bo jest to jedyny sposob aby cos z ta antena zrobic

0
  • #9 14 Lis 2005 09:31
    klaifi
    Poziom 10  

witam zanabylem tez taka... ale poszukalem poszperalem podzwonilem i sie okazuje ze istnieje regulacja... beczulka... z mapisem president
    bez ciencia ktore nie mam sensu ze wzgledu na i tak krutka dlugosc tej anteny....

ALE mam tez inne pytanie czy idzie wymienic przewod w takiej antenie....
    bo wydaje mi sie byc wtopiony w podstawe... :(

bo ktos mi mowil ze to iz slysze zaplon to moze byc wlasnie wina przerwanej gdzies masy anteny....

zaplon nie zawsze slysze... i to jest ciekawe...

jak pytalem sie czy montowac filtr na zasilaniu powiedzial ze nie ze wymian przewodu powinna starczyc...

pozdrawiam

0
  • #10 02 Gru 2005 22:02
    tomek9632
    Poziom 10  

mialem dokladnie taki sam problem, swr na 1 kanale ponad 3,5, a na 40 ok 1,5 i za nic w swiecie nie szlo tego ustawic. wzialem kawalek sreberka z czekolady, owinolem go na samym czubku antenki, troche podregulowalem tym stroikiem i udalo sie. swr na 1 1,4 na ostatnim 1,4, na 20 1,2.

0
  • #11 03 Gru 2005 12:55
    speedy10
    Poziom 10  

Ja osobiście rozbierałem tą antenkę i już ci mówie co musisz zrobicby wymienić kabel.
    1. ostrożnie odlep aluminiową folie pod spodem
    2. usuń klej z rowka znajdującego się od spodu
    3.odlep kawałek plastiku który przytrzymuje kabel
    4. następnie wkrętakiem musisz obducić magnes aby wycięcia magnesie pokrywały się z wypustkami na plastiku
    5. odlutuj kabel
    6. utnij go
    7. odizoluj i przylutuj
    8. upewnij sie ze jedna z blaszek dotykających magnesu dobrze masuje
    9. złóż przekręcająć magnes tak by wycięcia weszły za wypustki
    10. uszczelnij tam gdzie uprzednio był klej najlepiej odrobiną silikonu
    11. przyklej plasticzek pod kablem
    12. przyklej folie aluminiową pod spodem

0
  • #12 04 Gru 2005 23:21
    MAcGYVER007
    Poziom 12  

z antenami na magnesie zawsze jest problem bo przewód zasilający ,by uzyskać swoje parametry musi być zakończony masą!!!

-1
  • #13 28 Maj 2008 16:02
    adiz1
    Poziom 9  

Antenka President Florida to antena CB typu helikalnego (helikal). Chodzi o to, że w przypadku tych anten nie ma klasycznej cewki tylko występuje uzwojenie na całej długości pręta anteny. Pres. "Florida" jest klasyczną "magnesówką" ("helikale"Presidenta do mocowania "na stałe" to z kolei Indiana, Gamma itp.) Tego typu antenki mają większą sprawność od tej samej długości klasycznych anten CB. Z mojego doświadczenia 45 cm Florida bije często na głowę (jeśli chodzi o osiągi) wiele anten w przedziale 0,5-1m, tak magnesówek jak i tych montowanych na stałe.
    NIE MA POTRZEBY STROJENIA aneny President FLORIDA (President INDIANA też)!!! TU SIĘ NICZEGO NIE PRZYCINA bo tak to ustrojstwo jest skonstruowane, że ma zawsze poprawny (niski) SWR. Po prostu stawiasz Floridę na blaszanym dachu dowolnego samochodu i musi być ok. Ten plastikowo gumowy pierścień jest w praktyce tylko nośnikiem dla naklejki z logo Presidenta - to moja teoria. Odwiedzilem specjalnie autoryzowany serwis Presidenta w Cz-wie i na moją prośbę robiliśmy pomiary SWR (na profesjonalnym sprzęcie) polegające na przesuwaniu tego pierścienia w różnych pozycjach. Dało się zaobserwować różnice w poziomie SWR, ale na tyle nieznaczne , i nie mające w praktyce ŻADNEGO wpływu na sprawność, że można je spokojnie zmarginalizować i dać sobie z tą koleiną teorią spokój. Pozdrawiam

Dodano po 7 [minuty]:

dipol napisał:
    powtarzam to nie jest antena magnetyczna,
    antena magnetyczna jest inaczej zbudowana ,promieniuje składową magnetyczną
    w/w antena coś napewno promieniuje ale jest to antena mało sprawna
    żeby ją zestroić potrzebny jest reflektometr i przycinając część pionową lub wydlużając dokonujemy strojena na minimum fali odbitej a max. padajacej

Przepraszam Dipol, ale twój tekst (może) odnosi się do klasycznych anten (z cewką u dołu i stalowym prętem) -w przypadku anten helikalnych patrz Pres. Florida to co napisałeś to brednie.

0
  • #14 28 Maj 2008 19:18
    maxbyniek
    Poziom 12  

@adiz1 ma rację przecież florida jest helikalem i jak chcecie ją ciąć ?? na antenie jest cewka (zaznaczona na zdjęciu) to nią stroimy floride no i pomaga wymiana kabelka. Zmieniłem w 2 i rezultaty w 100% lepsze....

strojenie anteny magnetycnej president florida ext

1
  • #15 28 Maj 2008 19:38
    Kostek7
    Poziom 27  

maxbyniek napisał:
    @adiz1 ma rację przecież florida jest helikalem i jak chcecie ją ciąć ?? na antenie jest cewka (zaznaczona na zdjęciu) to nią stroimy floride no i pomaga wymiana kabelka. Zmieniłem w 2 i rezultaty w 100% lepsze....

Kolego mam Floridę i to co zaznaczyłeś na zdjęciu to zwyłky kawałek plaskitku a nie cewka. a stroimy tą antenkę kracajać ją poprzez ucięcie paru mm

0
  • #16 28 Maj 2008 21:08
    maxbyniek
    Poziom 12  

:O wow o widzisz to coś nowego dla mnie??!! Kawałek plastiku powiadasz i jeszcze dodaj że nie zmienia SWR..... jeśli tak to nie w moim przypadku....

może rzeczywiście nie zjedziesz SWR z 3 na 1 ale w granicach 1-1,5 możesz nim regulować...

0
  • #17 28 Maj 2008 21:18
    radiolatarnia
    Poziom 17  

To nie tylko plastik to regulacja. Przesuwając ten trochę niedopracowany stroik możesz dopasować wartość swra. Ciekawe gdzie kolega to przycinał. Strojenie tej tym zgrubieniem anteny można porównać do kręcenia rdzeniem w cewce.Niedopracowany bo każdy może na poczekaniu przesunąć i zmienić swr ten element nie ma żadnego utwierdzenia na stałe.

0
  • #18 28 Maj 2008 21:33
    Kostek7
    Poziom 27  

Jaki regulator ? To plastik tworzywo które na ma wpływu na SWR. wielokrotnie na życzenie klienta zdejmowałem tę część.

0
  • #19 28 Maj 2008 21:56
    pszemek79
    Poziom 12  

Floride podobno stroi się tym kawałkiem plastiku, ale ja mam to zdjęte
    i SWR nie przekracza 1.3.

Moim zdaniem Twoja antena jest uszkodzona, być może ktoś ją
    przycinał wcześniej, Florida z oryginalnym kabelkiem postawiona
    na blaszanym dachu samochodu musi mieć prawidłowy SWR.

0
  • #20 28 Maj 2008 21:56
    maxbyniek
    Poziom 12  

no to chyba sprawdzę to, bo ja zamontowałem chyba z 20 egzemplarzy i zawsze tym zmieniałem SWR nie dużo aze zawsze, no chyba że miałem 20 wadliwych antenek.... zawsze klientom zaznaczam białym markerem gdzie jest najlepszy SWR

Kostek7 napisał:
    Kolego mam Floridę i to co zaznaczyłeś na zdjęciu to zwyłky kawałek plaskitku a nie cewka. a stroimy tą antenkę kracajać ją poprzez ucięcie paru mm

skracając o parę mm??

ja nigdy nie przycinałem floridy bo to jest helikal a nie zwykła antena z cewką na dole i batem u góry! i w ogóle pierwszy raz słyszę żeby ktoś skracał helikala czy to florida czy indiana...

73!

0
  • #22 28 Maj 2008 22:20
    radiolatarnia
    Poziom 17  

To może ktoś przez skracanie dopasuje gumówkę w ręczniaku . Co ty na to max.
    ...Chcę tylko pokazać że strojenie anten nie kończy się na skracaniu i wysuwaniu, są też elementy które dopasowywują przez zmianę indukcyjności .
    Rozwiązania są różne są elementy przesuwane wkręcane lub róznego rodzaju pojemności wstawione najczęściej w szereg.
    Widzę że najczęściej stosowaną formą fachowej pomocy ze strony moderatorów jest ostra krytyka.

0
  • #23 28 Maj 2008 22:37
    maxbyniek
    Poziom 12  

a co ja na to tak że przecież nie stroisz anteny w ręczniku ...

chyba mnie nie zrozumiałeś to Kostek7 napisał że skraca helikala..... przynajmniej ja to tak zrozumiałem.... no a teraz 2 posty wyżej pisze

Kostek7 napisał:
    Polecam poczytać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic820008.html
    Cytat:
    Jeżeli antena nie ma regulacji fabrycznej nigdy nie należy jej we własnym zakresie ucinać

nie wiem czy się wszyscy dobrze rozumiemy....

-1
  • #24 29 Maj 2008 00:07
    radiolatarnia
    Poziom 17  

Antenę w ręczniaku nie stroisz bo jest fabrycznie dopasowana. To wyjątek gdzie nie trzeba stroić . Ja myślę że producent nie bez powodu dał taką ozdobę do suwania po bacie.

0
  • #25 29 Maj 2008 05:56
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

radiolatarnia napisał:
    To może ktoś przez skracanie dopasuje gumówkę w ręczniaku . Co ty na to max .

Brawo! Skrócić jest raczej łatwo, ale w drugą stronę niekoniecznie. Za 'fachowe' sugestie powinni palić na stosie. I to kilka razy...

A powyższa antena może być MAGNESOWA - nie MAGNETYCZNA.

0
  • #26 29 Maj 2008 07:52
    pszemek79
    Poziom 12  

Nie mogę zrozumieć dlaczego najistotniejsze
    jest czy to antena magnetyczna czy magnesowa

A może antena helikalna z podstawą magnesową ?

SWR się zmienia wraz ze zmianą położenia tego
    stroika, ale są to małe różnice... może kolega
    który ma problem robi pomiary w blaszanym garażu ?

Według mnie antena uszkodzona lub nieprawidłowo zamontowana.

0
  • #27 03 Cze 2008 22:51
    dipol
    Poziom 33  

adiz1- ponawiam pytanie czy masz pojęcie o antenie magnetycznej, antena z magnesem w podstawie nie jest anteną magnetyczną- poczytaj na temat anten magnetycznych to jest inna bajka.
    73!!

0
  • #28 05 Cze 2008 07:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 05 Cze 2008 22:07
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Alpaczino napisał:
    Florida,antena magnetyczna:

Nie prawda
    Cytat:
    1/4fali

Nie prawda
    Cytat:
    swr 1,1/1

Prawda
    Cytat:
    zysk +1dbi

NIE Nie prawda (-20dBi minus : Prawda)
    Cytat:
    50pep

??? może PEP ???
    Cytat:
    450mm promiennik

Prawda lecz NIE jest to ¼λ (¼λ to około 2,64m czyli 2640mm na CB)
    Cytat:
    [absolutnie nie wolno jej skracać!!!]

Oczywiście prawda.

Pozdrawiam.

0
  • #30 11 Wrz 2008 22:30
    kris pt
    Poziom 10  

:D

Dodano po 3 [minuty]:

Panowie,jakiś tydzień temu kupiłem tą antenke i jest ok!!!!Ta babka na antence to zwykły plastik,sprawdzałem SWR reflektometrem i też jest ok!!!Posiadam alana 48 plus i alana 42 a mój SWR jest następujący;1-1,5,,,,20-1,1,,,40-1,3.Tej antenki się nie stroi!!!!!!!!!!Pozdrawiam wszystkich.

0