Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triset 113PE - przeprowadzenie przez przewód wentylacyjny - wyjście z komina

stolarek_1988 21 Wrz 2012 09:24 7626 20
  • #1 21 Wrz 2012 09:24
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Witam.
    Zakładam temat na potrzeby technologiczne z przeprowadzeniem przewodów - możliwe, że później bedziemy eksperymentować trochę z doborem anteny do DVB-T.

Na chwilę obecną prowadzę remont generalny mieszkania w bloku na 2gim piętrze przy ulicy Kasprzaka w Łodzi, blisko MAKRO.
    Wyposażyłem się w zestaw okablowania antenowego TRISET 113 PE (100mb) + 113 (100mb) + oczywiście wszystko inne co należy pochować w ściany (LAN, TELEFON, Zasilanie energetyczne).
    W dniu wczorajszym przeprowadziłem przewodem wentylacyjnym (ocztywiście za zgodą zarządu wspólnoty mieszkaniowej) zestaw 5ciu przewodów 113 PE z dachu do mieszkania.

Przewody kominowe mają przekrój kwadratu 12x12cm i są otwarte od góry. Kominy wystają około 40cm nad dach budynku. Przewody antenowe w chwili obecnej wchodzą do komina od góry. Zastanawiam się jednak nad tym, czy nie będzie z tym problemu, ze względu na możliwość zaciekania wody po przewodach przy intensywnych opadach deszczu. Może lepiej byłoby zrobić 5 otworów na pojedyncze przewody w boku komina i wyprowadzić nimi przewody?

W sumie to poprosiłbym o podpowiedź również co do anteny. W założeniu wiem, że potrzebuję przynajmniej dwóch anten. Na pasmo radia FM oraz do DVB-T. Antena radiowa i TV ma być zsumowana do jednego z pięciu przewodów, a nastepnie ponownie rozdzielona w garderobie, w rozdzielni na 2 TV (akurat ze względu na posiadanie cyfrowej kablówki staną dekodery WIWA HD90 obok TV) i 2 odbiorniki radiowe (YAMAHA RX - V450 RDS oraz przezstrojona TOSCA AWS 303). Wczoraj chodząc po dachu bloku (4 kondygnacje [ mam na myśli parter + 3 piętra] + czwarte piętro nieco niższe na którym znajdują się suszarnie) zauważyłem że idealnie w kierunku nadajnika na Sienkiewicza i EC4 znajdują się drzewa - nie ma możliwości ich ominięcia. Plusem może być, to że są to tylko 2 rzędy topól. Niestety są wyższe od mojego bloku o około 5-7 metrów.
    Nie chciałbym jednocześnie wystawiać swojej anteny najwyżej na bloku ze względu na tworzenie piorunochronu z tej anteny. W około w odległości 50m są tylko 2 wyższe o jedno piętro budynki, raczej bez anten.

W związku z tym kolejne pytanie:

Jak zabezpieczyć się przed burzą, żeby wszystkiego nie musiec rozłączać. Maszt antenowy będzie służył do montażu anteny DVB-T oraz anteny radiowej - nie chcę korzystać z radia dostarczanego przez multimedię, ponieważ w grudniu kończy mi się umowa i planuję pozostawić tylko Cyfrę+.

Sprawdziłem odległość do Sienkiewicza - 2,4 km. Tak jak mi się wydawało - niestety drzewa zasłaniają bezpośrednią widocznośc optyczną :/
    DO EC4 jest niecałe 9 km - również te same drzewa drzewa :/

Różnica azymutów to około 11 stopni, więc ustawienie anteny w kierunku nadajnika na Sienkiewicza przy antenie kierunkowej nie powinno znacząco wpłynąć na odbiór muxów z EC4.

0 20
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 21 Wrz 2012 09:59
    andrefff
    Poziom 36  

Instalacje wentylacyjne niezależnie od tego kto się zgodzi na korzystanie z nich nie służą do prowadzenia w nich przewodów. Przyjdzie mądry kominiarz i każe wszystko wywalić i tak się skończy. A Zarząd Wspólnoty to sobie może udzielać zgody na grilla przed blokiem.

0
  • #3 21 Wrz 2012 10:03
    fidotp
    Poziom 22  

Myślę że ten schemat ci pomoże.
    Link

Jest on trochę rozbudowany ale skup się bardziej na jego prawej stronie.
    Jak wejdziesz na ten link to schemat jest aktywny,z odnośnikami.

Przewody wentylacyjne na dachu od góry przecież są zakryte,zabezpieczone przed opadami.
    Ale tak jak piszesz.Możesz z boku wywiercić otwór,przeprowadzić kabel (kable) i zasilikonować.
    Jeśli mieszkasz blisko nadajnika to do anteny symetryzator i rezygnujesz ze wzmacniacza.

A kilka drzew to nie przeszkoda.
    Co do anten TV i Radiowej to dokładniej takie rozwiązanie polecam.

0
  • #4 21 Wrz 2012 10:57
    vodiczka
    Poziom 43  

andrefff napisał:
    Przyjdzie mądry kominiarz i każe wszystko wywalić i tak się skończy.

Mądry kominiarz niczego nie wywali tylko każe wykorzystać nieużywany pion i ewentualnie przeprowadzić w peszlu aby zabezpieczyć przewody przed omyłkowym wpuszczeniem kuli i szczotki. Mamy tak podciągnięte ogrzewanie dachu od licznika w piwnicy.
    Jeżeli wszystkie piony są używane to może być problem.

0
  • #5 21 Wrz 2012 11:05
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Liczyłem szczerze mówiąc na 2-3 propozycje anteny. Znam doskonale łódzkie i podłódzkie realia - chodzi o wiadomy nieszczęsny mux 0,4kW. Jeśli chodzi o przewody wentylacyjne i kable antenowe. Kominy są właśnie otwarte od góry co mnie nieco zdziwiło (w sumie wszedłem położyć przewody bez specjalnego przygotowania. Jesli chodzi o peszle - w tej chwili już nie ma już za bardzo łatwej możliwości ich nasunąć (musiałbym je wpychać od góry komina do drugiego piętra). Macie jakies pomysły co do peszli? A gwoli wyjasnienia - około 2 lat temu budynek przeszedł termomodernizację - nie chce ciągnąć kabli po odnowionej elewacji, choć pewnie byłoby to o niebo łatwiejsze.

Komin ma kształt litery T - jak ominąć daszek żeby przymocować solidnie maszt do komina? Anteną satelitarną się nie martwię, bo to nie będzie problem. Jednak wczoraj widziałem 2 maszty leżące na dachu - poszedłem zobaczyc dlaczego. Z moich obserwacji widać 2 kwestie. Technicznie połączeniowa - druciarstwo, skręcone kable, brak symetryzatorów, czy jakiejkowiek konserwacji - przewody lutowane bez złączek, zwrotnic itp. Z kwestii montażowej - maszty wyrwane razem z mocowaniami (maszty nie przekraczają 2.5 - 3m wysokości) z kominów. Kołki rozporowe nie wytrzymaly. Antena SAT będzie po jednej stronie komina, a maszt TV po drugiej kawałek dalej - nie chcę wiercić otworów blisko siebie (zostawiłem zapas okablowania odpowiedni), tym bardziej, że tak na prawde to komin o długości około 2m mam cały do własnej dyspozycji.

Co do użytkowania przewodów kominowych - komin był zamurowany przez moją babcię wiele lat temu i nikt się nie czepiał. Na chwilę obecną odkułem to co zamurowała babcia podczas któregoś malowania. Po drugie komin którego używam jest tylko do mojego lokalu - nie schodzi nawet poniżej kratki wentylacyjnej. Ostatnia konserwacja przewodów kominowych sprowadziła się do oczyszczenia tych, którymi odprowadzane są spaliny od termy w łazience i wentylacji kuchni i łazienki. Pokojowe kominiarze czyścili z 5-7 lat temu. Ja wczoraj swoje wyczyściłem przed montazem okablowania.

Jeśli chodzi o same połączenia i rozdzielenia to nie ma problemu. To co ma być wewnątrz lokalu wiem i rozprowadziłem. Chodzi o sam dobór anten do konkretnych warunków. Zwykle właśnie się posiłkuję tym forum.

1
  • #6 21 Wrz 2012 11:11
    vodiczka
    Poziom 43  

Jak już położyłeś to nie przejmuj się peszlami, jeżeli masz zgodę zarządu na piśmie to możesz założyć że uzgodnili to z kominiarzami. Zarząd jest zobowiązany znać obowiazujące przepisy.

0
  • Pomocny post
    #7 21 Wrz 2012 11:23
    _cheetah_
    Poziom 37  

stolarek_1988 napisał:
    Zastanawiam się jednak nad tym, czy nie będzie z tym problemu, ze względu na możliwość zaciekania wody po przewodach przy intensywnych opadach deszczu. Może lepiej byłoby zrobić 5 otworów na pojedyncze przewody w boku komina i wyprowadzić nimi przewody?
    1. jeśli te kominy nie mają żadnych daszków, to i tak będzie się tam lała woda z deszczu czy topniejącego śniegu.

2. Normalnie, przy wprowadzaniu kabli do wnętrza obiektu (nieważne czy ściana czy komin) powinno się zrobić specjalny przepust tzw. "fajkę" - najprościej rzecz ujmując poziomy odcinek rury w ścianie, a do tego na zewnątrz kolanko do dołu. To najprostsze i najskuteczniejsze zabezpieczenie, żeby woda z kabli antenowych nie dostawała się do wnętrza budynku.

3. Jeśli wprowadzanie kabli na boku ściany bez "fajki", to wtedy trzeba je tak ułożyć i zamocować, aby była półpętla w dół przed ścianą, uniemożliwiająca pojawianiu się wody w miejscu wejścia kabla w ścianę / komin.

4. kable powinny dodatkowo iść w peszlu wychodzącym na zewnątrz, bo to dodatkowo zabezpiecza później przed ewentualnymi roszczeniami wspólnoty, gdyby komin był nieszczelny i woda pojawiła się we wnętrzu budynku.

stolarek_1988 napisał:
    Antena radiowa i TV ma być zsumowana do jednego z pięciu przewodów, a nastepnie ponownie rozdzielona w garderobie,

ja bym położył sześć, TV i Radio osobnymi, zwrotnica wewnątrz budynku. Wtedy jest największa możliwość bezproblemowej modernizacji instalacji, jest najbardziej niezawodnie, a poza tym, jest tak na prawdę jeden kabel antenowy w zapasie.

Zwrotnica antenowa do DVB-T powinna być w metalowej obudowie i na złączach F.

stolarek_1988 napisał:
    Jak zabezpieczyć się przed burzą, żeby wszystkiego nie musiec rozłączać. Maszt antenowy będzie służył do montażu anteny DVB-T oraz anteny radiowej -

nie ma takiej możliwości, aby się zabezpieczyć na 100% przy antenie na dachu, poza wyciąganiem wtyczek antenowych z odbiorników.

Maszt i anteny powinny być wyposażone w instalację odgromową, podłączoną do instalacji budynku, ale to już jest zajęcie dla profesjonalistów, coby nie napytać sobie problemów. W kwestii informacyjnej - możesz poczytać tam.

Jeszcze zależy gdzie, jak maszt będzie usytuowany oraz jakiej wysokości będzie. Pamiętaj, że zasadniczo, jeśli wysokość masztu z antenami przekracza 3m, to taka konstrukcja podlega zgłoszeniu budowlanemu.

EDYCJA

stolarek_1988 napisał:
    Z kwestii montażowej - maszty wyrwane razem z mocowaniami (maszty nie przekraczają 2.5 - 3m wysokości) z kominów. Kołki rozporowe nie wytrzymaly. Antena SAT będzie po jednej stronie komina, a maszt TV po drugiej kawałek dalej - nie chcę wiercić otworów blisko siebie (zostawiłem zapas okablowania odpowiedni), tym bardziej, że tak na prawde to komin o długości około 2m mam cały do własnej dyspozycji.
    tumasz dowolne stojaki i uchwyty - można wybierać do woli.

Do komina są specjalne obejmy kominowe, tak by stojak nie wyrywał się z kołków albo komin się nie rozleciał pod wpływem naporu wiatru na anteny.

stolarek_1988 napisał:
    Komin ma kształt litery T - jak ominąć daszek żeby przymocować solidnie maszt do komina? Anteną satelitarną się nie martwię, bo to nie będzie problem.
    jw

stolarek_1988 napisał:
    Liczyłem szczerze mówiąc na 2-3 propozycje anteny.
    UHF-200 Maximuma, LP45NF Fracarro. Tym mux-3 to się zbytnio nie przejmuj, kwestia czasowa, po 2014 będzie normalnie.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #8 21 Wrz 2012 11:43
    stolarek_1988
    Poziom 20  

vodiczka napisał:
    Jak już położyłeś to nie przejmuj się peszlami, jeżeli masz zgodę zarządu na piśmie to możesz założyć że uzgodnili to z kominiarzami. Zarząd jest zobowiązany znać obowiazujące przepisy.

Żeby nei było - jestem członkiem zarzadu, ale się nie podpisałem sobie sam :D

Antena dipol tri digit nie będzie zbyt mocna (zbyt duży zysk?)??

Zobaczę czy dam radę zrobic ten manewr z rurką - jakby coś komin się dotynkuje, gyby coś pękało po wierceniu - to biorę na siebie.

Jesli patent z wprowadzeniem rurki nie da rady, to spróbuję przewiercić otwory do komina na pojedyncze przewody tuż pod daszkiem. Uchwyty zaraz przejrzę, mocowania też.
    Maszt na pewno nie przekroczy 3m. Bardzo dziękuję za informacje - o tym zdecydowanie nie wiedziałem, leci pomógł.
    Jeśli chodzi o instalkę odgromową, to nie wiem jak u mnie to wygląda - czy to moga być takie stalowe linki rozciągnięte po dachu?

DODANO PO CHWILI:

Obejrzałem stojaki i mam 2 propozycje:
    http://www.hollex.pl/stojaki-i-uchwyty/stojaki-do-anten/1527-stojak-alu-scienny-as-sat-60cm do niego antena 100 lub 110 cm.
    http://www.hollex.pl/stojaki-i-uchwyty/stojaki-do-anten/868-maszt-1-5m-z-uchwytami- to do anteny TV

0
  • #9 21 Wrz 2012 12:25
    _cheetah_
    Poziom 37  

stolarek_1988 napisał:
    Antena dipol tri digit nie będzie zbyt mocna (zbyt duży zysk?)??
    Tego nigdy nie wiadomo, bo sygnały w mieście to mogą być bardzo różne i nieprzewidywalne, ale stłumić sygnał to zawsze można bez problemu. Można zwykłym tłumikiem regulowanym, a można i odgałęźnikiem.

stolarek_1988 napisał:
    Uchwyty zaraz przejrzę, mocowania też.
    Uważaj, bo kominy wentylacyjne to nie są konstrukcje przewidziane do wieszania tam anten i innych wynalazków. Prawo budowlane i pokrewne (ppoż, bhp, etc..) ... warto poczytać, jak się jest w zarządzie wspólnoty...

Dodam tylko, że są specjalne maszty niepenetrujące, do stawiania bezpośrednio na powierzchni dachu (jeśli płaski jest, rzecz jasna)

stolarek_1988 napisał:
    Jeśli chodzi o instalkę odgromową, to nie wiem jak u mnie to wygląda - czy to moga być takie stalowe linki rozciągnięte po dachu?
    Różnie może być - maszt odgromowy ze zwodami (czyli grube druty biegnące najczęściej kilkanaście cm nad powierzchnią dachu) albo same zwody dookoła i w poprzek budynku. Ale przy tej instalacji to naprawdę samemu lepiej nie grzebać... coby się nie narazić ewentualnie na jakieś duże roszczenia...

0
  • #10 21 Wrz 2012 15:39
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

andrefff napisał:
    Instalacje wentylacyjne niezależnie od tego kto się zgodzi na korzystanie z nich nie służą do prowadzenia w nich przewodów.

Jestem również za tym.
    Niestety widziałem jak po tzw. "złości" - kominiarze - czepiali się takich kabli a i chyba jest (nie wiem i nie analizowałem tego) jakaś ustawa, która o tym wspomina.

Cytat:
    Przyjdzie mądry kominiarz i każe wszystko wywalić i tak się skończy.

Jak to w RP, przyjdzie kominiarz i zobaczy a w tedy Nasza Słowiańska Gościnność z typowym 0,5L (pół literka na twarz) sprawę powinna załatwić. :D

Pozdrawiam.

0
  • #11 21 Wrz 2012 16:20
    Elmont
    Poziom 23  

Ustawa Prawo Budowlane tego zabrania:Instalacje wentylacyjne niezależnie od tego kto się zgodzi na korzystanie z nich nie służą do prowadzenia w nich przewodów.

0
  • #12 21 Wrz 2012 17:54
    stolarek_1988
    Poziom 20  

SP5ANJ napisał:
    Jak to w RP, przyjdzie kominiarz i zobaczy a w tedy Nasza Słowiańska Gościnność z typowym 0,5L (pół literka na twarz) sprawę powinna załatwić. :D

Z tym się muszę zgodzić. Nikogo nie namawiam, ale niestety bez tego części spraw się nie da w miarę szybko załatwić. Chciałbym tylko podkreślić, że:
    a) jak otwór wentylacyjny w pokoju był zamurowany przez lata, to nikt się nie czepiał
    b) kominiarze sprawdzają tylko tak gdzie jest gaz - u mnie w bloku rzecz jasna
    c) jeszcze jedną rzecz planuję wykonać teoretycznie nie do końca zgonie z przepisami
    d) myślę, że to co teraz zrobiłem nikomu nie zagraża
    e) bezinwazyjnego stojaka nie da się postawić - dach jest spadzisty, o małych powierzchniach jednolitych - co kawałek jest jakiś komin.
    W sobotę o ile nie bedzie padało postaram się dostarczyć tu dokumentację fotograficzną.
    Mam świadomość, że w pewien sposób naruszam przepisy, ale jak ktoś nade mną przestawiał ściany w mieszkaniu to nikt się nie czepiał - wiem że robota nie była zgłaszana. Ja chciałbym nie uszkodzić po prostu komina. Na to, że mam mieszkanie w bloku z lat 50 ubiegłego wieku nie mam wpływu. Staram się wyremontować całość własnymi siłami, ale zrobić to porządnie. Po elewacji przewodów nie puszczę - będą dyndać na wietrze. Kiedyś przewody były mocowane do elewacji na kołkach, ale było to wiele lat temu.
    W ostatnich latach ludzie pomontowali anteny sat i wszystko zostało przykryte ociepleniem i nowym tynkiem. Na chwilę obecną mam mieszkanie w bloku, takie na jakie mnie stać i chciałbym uzyskać tam jako taki standard życia dla siebie i mojej drugiej połówki.
    prowadzaniem przewodów są mile widziane.
    Pozdrawiam i dziękuję zainteresowanym za pomoc. Oczywiście nadal wszelkie sugestie związane z antenami i samym wyprowadzeniem przewodów z komina.

Czy ktoś bardziej obeznany mógłby ocenić dobór mocowań antenowych?

0
  • #13 21 Wrz 2012 19:00
    _cheetah_
    Poziom 37  

stolarek_1988 napisał:

Czy ktoś bardziej obeznany mógłby ocenić dobór mocowań antenowych?
    Pokaż może zdjęcia tego komina.

0
  • #14 07 Paź 2012 13:47
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Przepraszam, że tak długo, ale natłok obowiązków i grypa spowodowały, że miałem przerwę w pracach. Zdjęcia zrobiłem co prawda od razu, ale nie mogłem się zebrać, żeby je wstawić. Niemniej jednak dni są coraz chłodniejsze i częściej pada, więc należałoby temat przeprowadzenia przewodów antenowych zakończyć choć na etapie powieszenia anteny DVB-T i radiowej (SAT mogę założyć wiosną, gdyż kablówkę muszę mieć do końca przyszłego roku....

Tak wychodzą przewody obecnie.
    To jest mniej więcej kierunek patrzenia anteny satelitarnej - wzdłuż komina, przy czym anteny patrzą o jakieś 3-5 stopni w lewo od niego.
    To zdjęcie pokazuje kierunek na obiekty nadawcze - Sienkiewicza i EC4. Różnica azymutów o ile pamiętam to około 10 stopni. Ponieważ nie miałem pod ręką kompasu ,nie potrafię tak na szybko wskazać które drzewo wskazuje kierunek.
    Triset 113PE - przeprowadzenie przez przewód wentylacyjny - wyjście z komina Triset 113PE - przeprowadzenie przez przewód wentylacyjny - wyjście z komina Triset 113PE - przeprowadzenie przez przewód wentylacyjny - wyjście z komina

PS.

W sklepie dipol wypatrzyłem 3 anteny satelitarne:
    110cm: http://www.dipol.com.pl/antena_satelitarna_stalowa_110cm_famaval_off-set_110_lh_A9658.htm
    oraz 2 sztuki po 100cm, ale nie wiem czym się różnią poza ceną (oczywiście poza materiałem wykonania) i którą z tych 3 ewentualnie wybrać:
    http://www.dipol.com.pl/antena_satelitarna_aluminiowa_100cm_famaval_off-set_100_lh_A9662.htm
    http://www.dipol.com.pl/antena_satelitarna_stalowa_100cm_famaval_off-set_100_lh_A9664.htm

Maszty są podane we wcześniejszym poście.

0
  • #15 07 Paź 2012 17:33
    _cheetah_
    Poziom 37  

stolarek_1988 napisał:
    oraz 2 sztuki po 100cm, ale nie wiem czym się różnią poza ceną (oczywiście poza materiałem wykonania)...
    Ceną... :D Nie podają parametrów dla anteny Al, ale są zapewne z punktu widzenia odbiornika takie same, jak dla stali...

stolarek_1988 napisał:
    i którą z tych 3 ewentualnie wybrać:
    Zasada jest prosta - czym większy wymiar czaszy, tym lepszy poziom i jakość odbieranych sygnałów. Ale, jednocześnie - czy większa średnica czaszy tym większy opór na wiatr i tym mocniejsze mocowanie trzeba dawać.

Ja uważam, że ZAWSZE antena z Al.

A co do wielkości - jeśli nie masz zamiaru odbierać w jakimś multi - zezie jakichś ultra-słabych sygnałów, a standardowo Hotbird i Astrę, to 85...90cm z powodzeniem starcza nawet dla poczwórnych konwerterów.

Corab-900 - fajna antena, bardzo dobrze ustawiająca się

Satman - a ta ma elementy montażowe z nierdzewki, więc ma szansę przeżyć swojego właściciela.

stolarek_1988 napisał:
    Maszty są podane we wcześniejszym pośc
    A jak antena SAT będzie zorientowana względem nadbudówki kominowej - bo ze zdjęć by wynikało, że chyba prostopadle?

0
  • #16 07 Paź 2012 20:38
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Dokładnie tak - prostopadle.

W bloku ograniczę się pewnie do standardu 19.2E+13E, choć czasem chciałoby się spróbować odbiorów BBC z wiązki kierunkowej

0
  • Pomocny post
    #17 07 Paź 2012 21:52
    _cheetah_
    Poziom 37  

stolarek_1988 napisał:
    Dokładnie tak - prostopadle.
    No to na początek ramie uchwytu / stojaka powinno mieć długość co najmniej pół węższego wymiaru czaszy + szerokość okapu kominka, żeby móc swobodnie manewrować anteną. Poza tym ta nadbudówka kominowa wydaje się niska, więc to też trzeba wziąć pod uwagę.

Przy czaszy 85...90 to można by myśleć o którymś z kątowych
    lub do większych średnic taki, tylko pytanie, czy ścianka nie jest za niska.

Popatrz też tam - spory wybór różnych mocowań.

Jak widzisz wiele zależeć będzie od wymiarów kominka i czaszy.

stolarek_1988 napisał:
    W bloku ograniczę się pewnie do standardu 19.2E+13E, choć czasem chciałoby się spróbować odbiorów BBC z wiązki kierunkowej
    Osobna antena.

0
  • #18 08 Paź 2012 08:47
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Sama nadbudówka kominowa ma około 30cm :/ To znaczy, że muszę bardzo mocno się natrudzić przy szukaniu mocowania, a w sumie tego nie brałem pod uwagę.

Pomyślałem sobie nad jeszcze jedną opcją montażu. Nie będe dawał multiswitcha na górę. Może dam 4x diseqC (2 - 4x1 i 2 - 2x1) i za ich pomocą przedłużę przewody SAT tak, żeby przymocowac antenę do zwieńczenia komina od południowej strony? Ewentualnie jest jeszcze jedna możliwość montażu za plecami (na zdjęciach go nie widać) na nieco wyższym kominie przy zachowaniu 4 sztuk diseqC. Ustawienie niewidocznego komina jest prostopadłe do tego ze zdjęcia. Zasłoniłby on nieco wiatr, jednoczesnie możnaby było zastosować krótsze i bardziej stabilne mocowanie. Jesli nie bedzie lać i wiać to dziś zrobię tego zdjęcie. KAble od konwerterów do przełączników nie byłyby dłuższe jak 3m, a przełączniki moge zamontować w puszcze SCAME.

0
  • #19 26 Paź 2012 10:05
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Piszę nowego posta nie bez powodu:
    Wczoraj podpinałem część instalacji związaną z TVK Multimedia. Złącza typu F są co prawda nakręcane, ale zarobione jak najbardziej poprawnie.
    Przewody jak już wspomniałem to po domu Triset113
    Po podłączeniu wszystkiego razem do kupy przy użyciu oryginalnych rozdzielaczy danych wcześniej przez instalatora multimedii zauważylem, że na cyfrowym dekoderze Multimedii ADB siła sygnału nie przekarcza 11, S/N jest na poziomie 33 - 34 dB, a BER zmienia się od 0.0E0 do nawet 9.5E (niestety ostatniej wartości nie zapamiętałem). Pasek siły sygnału jest zielony.

Poniewaz występowały problemy z uruchomienieniem postanowiłem zadzwonić do serwisu MM i poprosić o sprawdzenie online.

Według nich sygnał jest bardzo słab, a to może skutkować dużymi problemami również z internetem. Analog odbiera wyśmienicie i czyściutko. Z klatki wchodzi do mieszkania kabelek w pełni oryginalny (ma już z 15 lat, jeszcze z napisem Telewizja Kablowa TOYA).

Jeśli chodzi o rozgałęźniki:
    Pierwszy to filtr sygnału o dwóch wyjściach:
    a) -3,5dB na TV analogową w paśmie 5 - 862 MHz
    b) -10,5dB wyjście sygnały DTV i modemu z filtrem na uplink i downlink
    Drugi ma tłumenność na wyjściach po 3,5dB (czyli dzieli sygnał pół na pół ze stratami na połączeniach).
    Do niego są podłaczone własnie modem i DTV.

Przy omijaniu filtra analog cyfra siła sygnały skacze do poziomu 42-45 BER 0 SN 37 - 38
    Jesli dokładamy podział po 3,5 dB na modem i DTV proporcjonalnie siła spada o połowę - około 21 - 22, BER nadal 0, SN 35-36
    Przy podłączeniu kompletu pojawiają się błędy (odbiór jest stabilny, ale pierwsze uruchomienie jest utrudnione).

Czy istnieje jakiś odpowiednik tego telmorowskiego rozgałęźnika z filtrem z mniejszym tłumieniem na wyjściu z kanałem zwrotnym? Jeśli tak to poprosiłbym o linka do takiego sprzetu - oczywiście za rozsądną cenę. Myślę, że gdyby podział na pierwszym rozdzielneniu byłby równy, to nie byłoby większego problemu. Niemniej jednak mam świadomość, że zwykły rozdzielacz bez filtra kanału zwrotnego nie będzie działał.

Chyba napisałem odwrotnie - filt oczywiście znajduje się w wyjściu na TV analog, a przepuszczanie odbywa się wyjściem -10,5 dB w paśmie 5 - 65 MHz. Właśnie tutaj potrzebuję rozwiązania - urzadzenie z mniejszą tłumennością na wyjście przepuszczające kanał zwrotny.

0
  • #20 26 Paź 2012 12:30
    _cheetah_
    Poziom 37  

Sieć domowa w takim przypadku powinna być wykonana przez kablówkę, bo oni odpowiadają za dystrybucję sygnału do gniazd abonenckich (w tym przypadku zwrotnice multimedialne i rozgałęźnik). Dodatkowo, użyte elementy i poziomowanie sieci powinny odpowiadać standardowi stosowanemu w kablówce.

Gniazda multimedialne Telmor.

Gniazda multimedialne Technetix

Rozgałęźniki z tłumieniem ingresu serii ESI-xxN.

Podobny temat

0
  • #21 26 Paź 2012 13:02
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Mam dokładnie takiego GMF 350A. Wiem, że nie powinienem ingerować w kablówkę. Niemniej jednak za przeniesienie tunera od cyfrowej TV z pokoju do pokoju wołają sobie 150zł. Chyba kogoś powaliło....
    Mam kablówkę od 15 lat. Instalacja tyle nie kosztowała. Poza tym czy mam rozumieć że triset 113 PE nie jest przewodem akceptowalnym i dobrej jakości bo nie ma napisu "dedykowany do TVK TOYA lub TVK Multimedia" ??? Na codzień pomagam sąsiadom i znajomym w problemach instalacyjnych i nikt nie ma żalu, że coś nie działa. Zawsze wszyscy są zadowoleni. Nie sprawdzałem poziomu sygnału przed demontażem, ale wątpię żeby była jakaś różnica. Jedyne co mam wrażenie że jest źle, to za duza tłumenność na wyjściu DATA.

Możesz zaproponować jakoś konkretny?

Potrzebuję 2 wyjścia na analog, 2 Dekodery Cyfrowej kablówki i 1 na modem. Czyli 2 na pasmo 80 - 862 z blokadą kanału zwrotnego i 3 Wyjścia data

Ten problem się rozwiązał. Okazało się, że technicy TVK podczas przełączeń w skrzynce klatkowej wpięli mnie w za duży tłumik przez pomyłkę. Komuś się ubzdurało, że w mieszkaniu mam tylko analog. Tak czy inaczej W instalacji siedzi znowu GMF i oryginalny osprzęt TVK.

0