Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebny agregat prądotwórczy do domu. Co z AVR ?

tmsx 21 Sep 2012 11:28 43437 23
Automation24
 • #1
  tmsx
  Level 12  
  Witam,

  w związku z nadchodzącą zimą zachodzi potrzeba zakupienia agregatu prądotwórczego do zabezpieczenia ogrzewania (współczesny 1-f. kocioł gazowy), oświetlenia oraz "podstawowych" warunków bytowych (lodówka, automatyka bramy itp..) w domku jednorodzinnym.

  Jest to teren wiejski z liniami napowietrznymi narażony (głownie przez wiatry) na niezbyt częste ale długie braki dostawy prądu. Przerwy dochodzą nawet do 3 dni.

  Wyliczyłem, że poszukuję agregatu o mocy ok 2.2-2.6 kW, a w związku z wykorzystaniem go przez kilka dni w roku, jego cena nie powinna być większa niż 2 tyś zł.

  Robiąc wstępne rozeznanie w sieci, pomijając "turystyczne" generatory inwertorowe (słabe i drogie, mała pojemność baku) oraz ordynarne chińczyki (chondy), zwróciłem uwagę na model firmy Einhell BT-PG 2800 . Prawie ideał, 15l zbiornik, wyjeżdżasz, odpalasz i zapominasz na cały dzień.
  Niestety, ze specyfikacji wynika że nie posiada stabilizacji napięcia AVR i tu mam kilka pytań:

  - czy to dyskwalifikuje ten generator do zasilania kotła (mam na myśli jego elektronikę) ?
  - widzę, że moduł (a właściwie radiator z kondensatorem) można nabyć osobno, czy taki zakup będzie miał sens ?

  Może Koledzy zaproponują własne sprawdzone produkty ?

  PS. Mam pełną świadomość wymogów i warunków prawnych jakie musi spełniać domowa instalacja elektryczna, dlatego prosiłbym o nierozwijanie tego wątku.

  Kolego, nie wiesz nawet jak się pisze "Honda"? I bądź uprzejmy nazwy własne pisać z wielkiej litery, tak samo rozpoczynać zdanie. [retrofood]

  Do Moderatora:
  1) Oczywiście, że wiem jak się pisze Honda, ale nie zawsze wiedzą o tym producenci z Azji, stąd jeden z przykładów wymyślanych przez nich nazw.
  2) Proszę o wskazanie, który początek zdania nie został napisany z wielkiej litery.
  Pozdrawiam
 • Automation24
 • #2
  andrefff
  Level 36  
  To też jest chińczyk. Weź zastanów się nad tymi
 • #3
  tmsx
  Level 12  
  Nie gadaj :) a myślałem ze Germany, jak pisze na wielkich naklejkach na tanich agregatach z allegro...

  Co do Twojej propozycji, to różnica agregat FM 3001 bez AVR jest 2x tańszy od jego odpowiednika ze stabilizatorem FM 3001 R. Ten pierwszy się mieści w budżecie.

  Pytanie w dalszym ciągu aktualne, czy musi być AVR ?
 • Automation24
 • #4
  andrefff
  Level 36  
  Niestety, ale powinien być z AVR o ile szkoda Ci sprzętu, ale Twój budżet będzie przekroczony raptem o 700 zł, odżałuj i masz porządny sprzęt.
 • #5
  kkknc
  Level 43  
  AVR można dać zewnętrzny i to nie jest problem. Problemem jest to co ten generator podaje na wyjściu, częstotliwość, harmoniczne. Nowemu telewizorowi RACZEJ ( nie napewno ) to nie zaskodzi, ale lodówka, brama, piec już tak. Poszukaj na forum temat wałkowany wiele razy. Poszukaj czegoś z demobilu.
 • #7
  tmsx
  Level 12  
  Z tego co właśnie czytam to AVR gwarantuje stabilizację napięcia wyjściowego na poziomie 1-2%, bez AVR 8% *.
  Nie dawno zwracałem się tu z problemem wahań napięcia w moim domu bodajże w przedziale 208-242V co odpowiada nawet 10% i ponoć nadal spełnia normy jakości, a sprzęty domowe wytrzymują, problemem jest natomiast mruganie żarówek.

  Jeżeli dobrze wnioskuję to te kilka dni w roku agregat bez AVR nie powinien poczynić wielkich strat w AGD ?

  * http://www.genpower.pl/przenosne.html

  Do kkas12:
  Nie jestem pewien czy do mnie te pytania, bo nie widzę na pierwszy rzut oka ich związku z moim pytaniem, ale jestem zdania, że życie to najwyższa wartość i każde zagrożenie, nie tylko porażenie, ale także zatrucie spalinami, wpływ 96dB na słuch i wiele wiele innych należy mieć na uwadze.
  Co do konfiguracji generatora to niestety żaden z oglądanych przeze mnie produktów nie miał go wyspecyfikowanego.
 • #9
  masonry
  Level 30  
  Jak zacznie wnikać w układ generatora to okaże się że nie moze nic kupić.
 • #10
  mikstu2
  Level 27  
  Mam ogrzewanie domu kotłem na ekogroszek. Przy dłuższych przerwach w dostawie energii el. (pow. 4 godzin) wynoszę z piwnicy agregat 2 kVA i nim zasilam osobną linią kocioł. Mogę też zasilić najpotrzebniejsze odbiory, np. lampy przenośne, radio lub telewizor (jest rezerwa mocy).
  Wszystko to bez włączania się pod podstawową instalację!
 • #11
  grzesdc
  Level 16  
  masonry wrote:
  Jak zacznie wnikać w układ generatora to okaże się że nie moze nic kupić.


  Bo większość pracuje w układzie IT
 • #12
  Anonymous
  Anonymous  
 • #13
  kkknc
  Level 43  
  Bronek22 wrote:

  Ja słyszałem wiele zarzutów użytkowników AVR, że agregat z AVR nie jest pewny.
  Zdarzają się spalenia sprzętu.
  Ludzie dokładali kontrolery napięcia sieciowego.


  To niech ci narzekający ludzie kupią porządny generator a nie taki, na który ich stać. Bo kupując sprzęt z 1500-2000zł z naklejką „profesjonal, profesjonal” lub tym podobnie brzmiącą cudów się nie zrobi zawłaszcz, że porządny AVR do porządnego sprzętu ma właśnie taką cenę jak ten cały generator. A dokładność stabilizacji napięcia tych tanich generatorów z AVR należy przemnożyć przez 3-5 w stosunku do tego, co w instrukcji. Nie wspomnę, że cześć ich nie ma w ogóle, mimo że sprzedawcy się tym chwalą. Największa tragedia zaczyna się wówczas, gdy mam tani agregat 3f, w którym AVR robi pomiar napięcia na jednej fazie jest obciążony niesymetrycznie a najwięcej na tej fazie, z której AVR mierzy napięci, i wcale nie jest to takie trudne, bo wystarczy włączyć czajnik na tej fazie i jeszcze bojler. To, co dzieje się na pozostałych dwóch to horror.
 • #14
  mikstu2
  Level 27  
  Tak sobie myślę...
  Czy AVR jest naprawdę potrzebne do zasilania przeciętnego gospodarstwa domowego, w razie zaniku napięcia, nawet na 2 lub 3 dni?
  Jakie to są odbiorniki bardzo czułe na zasilanie? i ile mamy ich w domu?. No chyba, że mamy jakieś laboratorium.
  Ten czas braku energii el. trzeba jakoś przetrwać, w miarę komfortowych warunkach (zasilanie kotła, oświetlenie, TV, radio, lodówka).
  Nie sadzę aby do tego było potrzebne AVR...
  P.S.
  Dostawca energii el. powinien zapewnić nam napięcie 230V, +/-10%.
  Proszę policzyć samemu jakie to są odchyłki.
 • #15
  Anonymous
  Anonymous  
 • #16
  kosmos99
  Level 38  
  grzesdc wrote:
  Bo większość pracuje w układzie IT


  Mam takie pytanie:

  W układzie sieci TN-S jeśli zastosowany by został cztero-torowy przełącznik agregat - sieć to czy podłączenie takiego agregatu (IT) do instalacji domowej jest błędem?
 • #17
  boe666
  Level 12  
  Proszę zaznajomić się czym jest IT i czym się różni od TNS czy TNCS. Proszę nie myślec o TT bo takich jest już naprawdę mało.

  Może ja sie nie znam i może zaraz ktoś znający się powie inaczej, ale agregaty pracują w IT tylko dlatego że przeważnie agregat się stawia gdzieś na budowie odpala i podłącza się urządzenia - nikt nie uziemia agregatu!. Uziemiony punkt wspólny prądnicy np. z przewodem ochronnym instalacji w budynku i wyrównany do otoku budynku, sprawia iż agregat pracuje już w TNS lub TNCS (zależnie od tego co w budynku jest). Zresztą odłączenie odcinka sieci wewnętrznej od sieci miejskiej i zasilenie go z agregatu nie powoduje rozłączenia połączeń ochronnych, więc agregat moim zdaniem MUSI być uziemiony, żaby impedancja pętli zwarcia była dostatecznie mała.

  Natomiast niwelacja przebicia fazy agregatowej na jego obudowę i poprawne zabezpieczenie przed porażeniem nie jest już takie proste, gdyż zabezpieczenie musiałoby być tuż za prądnicą, albo nawet w niej samej. Ogólnie przy poprawnym podłączeniu i zabezpieczeniu i uziemieniu - ochrona porażeniowa jest natomiast nie ma jej pomiędzy agregatem a punktem wpięcia, stąd IT (izolowany) który daje fazę względem lokalnego N. teoretycznie więc dotknięcie fazy agregatu nie powoduje porażenia.

  Oczywiście moim zdaniem.
 • #18
  kosmos99
  Level 38  
  boe666 wrote:
  stąd IT (izolowany) który daje fazę względem lokalnego N. teoretycznie więc dotknięcie fazy agregatu nie powoduje porażenia.


  No właśnie, czyli stosując Fr 4 biegunowy oddzielamy N z PE i powstaje jak gdyby układ odizolowany? W przypadku załóżmy uszkodzenia izolacji i pojawienia się fazy z agregatu na obudowie, a co za tym idzie i przewodzie PE, niebezpieczeństwa nie ma bo PE nie jest drugim biegunem. Porażenie jest możliwe tylko w przypadku dotyku L i N agregatu. Dobrze myślę?
 • #19
  Anonymous
  Anonymous  
 • #20
  Anonymous
  Anonymous  
 • #21
  kosmos99
  Level 38  
  Bronek22 wrote:
  Bo jak nastąpi przebicie na obudowę, to faza będzie połączona z PE.


  No tak, ale czy nastąpi porażenie skoro drugi biegun agregatu nie będzie uziemiony?
 • #22
  bartek_p
  Level 31  
  Kolego tmsx, idąc tym tropem
  "Jeżeli dobrze wnioskuję to te kilka dni w roku agregat bez AVR nie powinien poczynić wielkich strat w AGD ?"
  to jak podłączysz lodówkę do 400 V " ale tylko na chwilę" to też się nic nie stanie?
  Każda dyskusja na temat agregatów zawsze schodzi w tą samą stronę, a i tak ludzie kupują to na co ich stać. A potem wieli żal, że coś poszło z dymem
 • #23
  boe666
  Level 12  
  bartek_p wrote:
  Kolego tmsx, idąc tym tropem
  "Jeżeli dobrze wnioskuję to te kilka dni w roku agregat bez AVR nie powinien poczynić wielkich strat w AGD ?"
  to jak podłączysz lodówkę do 400 V " ale tylko na chwilę" to też się nic nie stanie?
  Każda dyskusja na temat agregatów zawsze schodzi w tą samą stronę, a i tak ludzie kupują to na co ich stać. A potem wieli żal, że coś poszło z dymem
  .

  Dobrze wnioskujesz, jednak insynuacje kolegi na temat tego co ludzie kupują, moim zdaniem podchodzą pod apkt 3.1.9 regulaminu forum - nie prywatne opinie na temat zachowań innych są tematem tego wątku.

  Co do meritum - tak, kupując agregat na rynku EU (np. w Polsce) masz prawo wymagać aby spełniał on założenia zasilania z własnej tabliczki znamionowej. Jeśli posiadasz multimetr, i coś wiesz na temat silników spalinowych, bez problemu ustawisz agregat tak jak ma być. Jeśli masz agregat 3-f - to już trochę problem, dlatego też warto mieć agregat 1-fazowy.
  Co do porażenia - nieuziemiony agregat 1-f z którego wychodzi L, N i tzw. PE podłączone na wejściu RG (odizolowane od L,N. i PE budynku) - nie zmienia zasad działania zabezpieczeń w RG - ochrona porażeniowa będzie zachowana. Inaczej jednak będzie gdy masz wydzielone obwody i nie możesz rozłączyć PE. Wówczas agregat nalezy uziemić i wyrównać by zachować pewność niskiej i pewnej impedancji pętli.

  Teoretycznie dotknięcie fazy agregatu nieuziemionego (dobrze odizolowanego) nie powinno powodować porażenia. Ale w praktyce wolę nie sprawdzać. No i należy pamiętać jak wygląda schemat agregatu - bo z tego co pamiętam to takie TNCS czylu układ z rozdziałem PEN na N i PE tyle że PE jest izolowane od ziemi.
 • #24
  rafal131313
  Level 26  
  Ochrona przed porażeniem elektrycznym.
  http://zsel.edu.pl/dydaktyka/ochrona/ochrona.pdf

  boe666 wrote:
  Teoretycznie dotknięcie fazy agregatu nieuziemionego (dobrze odizolowanego) nie powinno powodować porażenia. Ale w praktyce wolę nie sprawdzać. No i należy pamiętać jak wygląda schemat agregatu - bo z tego co pamiętam to takie TNCS czylu układ z rozdziałem PEN na N i PE tyle że PE jest izolowane od ziemi.


  To zmierz napięci fazy agregatu (dobrze odizolowanego) a PEN i zobaczysz czy przeżyjesz.

  Nie powinno powodować porażenia ale Ty także musiał byś być odizolowany.