Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laboga LR-1 - posiadam schemat, jakie potencjometry?

21 Wrz 2012 13:47 3693 10
 • Poziom 9  
  Odświeżam temat, ale dziś jestem lepiej uzbrojony – posiadam schemat.

  Reanimuję Labogę LR-1 (wersja na układach scalonych 2 x MA1458 i końcówce mocy na TDA2030) i nie mogę dojść do ładu z potencjometrami. Mam wątpliwości do wartości potencjometrów VOLUME, OVERDRIVE i MASTER. W posiadanej wersji są wstawione nowe. Podaję co mam u mnie:
  VOLUME - 50k log.
  OVERDRIVE - 10k log.
  MASTER - 50k log.
  REVERB - 220k lin.
  TREBLE - 220k lin.
  MIDDLE - 47k lin.
  BASS - 47k lin.

  W desperacji wymontowałem płytkę z pieca i narysowałem schemat aby mieć lepszy ogląd sytuacji (zadziwił mnie). Moja wiedza elektroniczna okazała się niewystarczająca by obliczyć ww. potencjometry. Dlatego proszę o pomoc specjalistów. Schemat jest narysowany na kilku kartkach (tak było mi łatwiej) ale układ blokowy ułatwia złożenie go w całość.
  Wątpliwe potencjometry zakreśliłem czerwonym kółkiem a pod spodem na niebiesko opisałem jakie wydaje mi się powinny być (miałem notatkę o tych wartościach - nie pamiętam skąd). Mam jeszcze kilka wątpliwości co do końcówki mocy (sprawdzałem kilka razy i chyba nie popełniłem błędu) – np. dwa oporniki (22 i 10 omów) połączone do masy z jednego punktu.
  Na schemacie są zaznaczone dodatkowe punkty A, B, C i X. Ułatwiały mi orientację na płytce i przenoszenie tego na schemat. Punkt C oznacza jakieś szczególne miejsce dla (chyba) polaryzacji napięciowej wejść wszystkich stopni wzmocnienia (?). Załączam schemat (jeśli mi się uda).
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Użytkownik usunął konto  
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 11  
  Od głośności i gainu w zasadzie można stosować i o 2-3 razy więcej nic sie nie dzieje. Tylko nie wiadomo jak z jakością zmiany barwy w przypadku duzych odstepstw.

  Oporniki 22 i 10 połaczone sa po prostu równolegle - to opór okolo 7-8 Ohm.

  Z drugiej strony co w tym wzmacniaczu nie działa? Ja pamiętam, że ten wzmacniacz nie miał zbyt pięknego brzmienia. Z drugiej strony TDA 2030 zamieniłbym na 2050... Mocniejszy lepiej brzmiący.
 • Poziom 43  
  Odnośnie wcześniejszej awarii tego wzmacniacza: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4907611&highlight=#4907611 - ten wzmacniacz po prostu tak miał z tym rozgłaśnianiem. Przynajmniej egzemplarz jaki mi się trafił grał dokładnie tak jak opisujesz. Po prostu złożyłem, wrzuciłem w paczkę i dałem na allegro.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za szybki odzew. Co w nim nie działa? W zasadzie wzmacniacz działa w sensie elektrycznym, ale jest trudny do regulacji – w niektórych ustawieniach minimalny ruch potencjometru powoduje gwałtowne (bardzo) pogłośnienie (dochodzące nawet do wzbudzenia się wzmacniacza). Dzieje się to w obrębie regulacji trzech potencjometrów (VOLUME, OVERDRIVE i MASTER). Kiedy po wymontowaniu płytki zobaczyłem, że właśnie te trzy potencjometry były wymieniane utwierdziłem się w przekonaniu, że mają źle dobrane wartości. Teraz kiedy dysponuję schematem widzę, że tylko MASTER jest podłączony standardowo (jako dzielnik między wyjściem i masą) i tu faktycznie dokładność wartości nie ma takiego znaczenia. Ale już VOLUME i OVERDRIVE są włączone w pętlę sprzężenia zwrotnego i to na różne sposoby i tu chyba ma to znaczenie czy potencjometr ma wartość 50 czy 10 k. Ja nie potrafię tego wyliczyć ale mam takie przeczucie, że tu tkwi problem. Może ktoś potrafi to policzyć?
 • Poziom 43  
  Wzmacniacz ma w preampie tylko dwa wzmacniacze operacyjne. Nie ma Volume zaraz na wejściu, tylko OPamp o dość duzym wzmocnieniu? Jakiego używasz efektu gitarowego?

  Na tym schemacie gdzie wraca pętla ze sprzężenia zwrotnego - strzałka w lewo przy TDA2030?
 • Poziom 9  
  Do Tremolo

  Nie używam dodatkowego efektu. Jak widać na schemacie ten przedwzmacniacz jest kanałem z przesterem, umożliwiającym też ustawienie w miarę czystego dźwięku (skrajne położenie suwaka OVERDRIVE zwiera do masy punkt, z którego jest wyprowadzenie na FOOT-SWITCH – czyli tak powinno być „zero” przesteru). W praktyce nie jest to takie proste bo potencjometrem VOLUME (który jest włączony trochę tak jak „CZUŁOŚĆ” w niektórych przedwzmacniaczach) można (przynajmniej w moim egzemplarzu) ustawić takie wzmocnienie, że dźwięk jest także przesterowany. Patrząc na schemat widzę, że konstruktor pieca projektował głównie kanał przesterowany. Np. wstawienie po REG. BARWY (po wzm. op.) dwóch diod przeciwstawnie do masy działa jak fuzz (dla większego wzmocnienia) – nie wiem, czy takie samo zadanie mają diody na wejściu układu TDA między wejściem „+” i „-”?.
  Co do „strzałki w lewo” na schemacie końcówki mocy, to jest właśnie pokazanie, że stąd (punkt C) jest połączenie do każdego wzm. operacyjnego na wejście przez opornik 220 k (z jednym wyjątkiem gdzie jest 470 k - REG. BARWY).
 • Poziom 43  
  Tak czy inaczej nie dziwie się, że ten wzmacniacz przerabiają na lampowy z mniejszą ilością 'bebechów' i prostszym naprawianiem - bardziej klasycznym brzmieniem... Się nie dziwie, że może się wzbudzać, skoro sygnał z "prawie wyjścia" wraca na wejścia nieodwracające wzmacniaczy operacyjnych.
 • Poziom 9  
  Doprowadziłem reanimację Labogi LR-1 do szczęśliwego końca. Na razie testuję i jestem zadowolony z rezultatów.
  Podmieniłem potencjometry na te sugerowane i zdecydowanie lepiej funkcjonują niż wcześniejsze. Nie skończyło się tylko na zmianie potencjometrów. Obawiając się problemów z końcówką mocy (dziwny nie znany mi wcześniej schemat) postanowiłem zmodyfikować ją do wersji standardowej (sprawdzonej) gwarantującej stabilną pracę. Dało się to zrobić usuwając, podmieniając i dodając kilka elementów, z wykorzystaniem zwolnionych ścieżek (szczegóły w osobnym pliku PDF). Zmieniłem także głośnik (oryginalny był w fatalnym stanie i na piankowym zawieszeniu – dałem go do wymiany zawieszenia na tekstylne i będę go testował w przyszłości). Na razie zaadoptowałem na „gitarowca” głośnik BEYMA 8AGN/T (40 W rms, 96 dB, 60-8000 Hz) – usztywniając górne zawieszenie lakierem chlorokauczukowym (też testuję rezultaty – na razie OK) co pewnie ograniczyło dolną granicę pasma ale to nawet lepiej (nie wiem co stało się ze skutecznością głośnika po takim zabiegu?).
  Wnioski? Potencjometr VOLUME to regulator czułości wejścia wzmacniacza (można ustawić na „czysto” albo już na tym etapie przesterować). OVERDRIVE działa nieźle dając dość szeroki zakres przesteru – od delikatnej chrypki do fuzza przy rozkręceniu na max. To oczywiście w jakiś sposób koresponduje z ustawieniem czułości. MASTER to normalny potencjometr głośności.
  Załączam poprawiony schemat (właściwe potencjometry i kilka poprawionych wartości oporników) z dołączonym schematem przeróbki końcówki mocy (na jednej planszy zaznaczyłem co trzeba usunąć a na drugiej co zostało i co trzeba dodać – inaczej, schemat po przeróbce).
  W osobnym pliku załączam instrukcję przeróbki końcówki mocy na ilustracjach płytki wzmacniacza, gdyby ktoś chciał wykonać podobny zabieg.
 • Poziom 9  
  Aby wyczerpać temat – jeszcze jedna uwaga dotycząca działania FOOTSWITCHA.
  Napisałem w tym poście wcześniej, że „skrajne położenie suwaka OVERDRIVE zwiera do masy punkt, z którego jest wyprowadzenie na FOOT-SWITCH – czyli tak powinno być ,zero’ przesteru”. Jest odwrotnie. Zwarcie do masy ww. punktu daje maksymalne przesterowanie sygnału. Kupiłem mianowicie dwuprzyciskowy footswitch (uniwersalny) i tak właśnie działa. Przycisk przełącza to co ustawimy pokrętłem OVERDRIVE a jego maksymalnym rozkręceniem. Drugi przycisk włącza i wyłącza REVERB (tutaj przełącza to co ustawimy albo „zero” reverbu).
  Jacek