Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel RG-6 lub jaki inny do anteny naziemnej

kosiara-1990 21 Wrz 2012 13:06 2715 6
  • #1 21 Wrz 2012 13:06
    kosiara-1990
    Poziom 8  

Witam, Planuje na dniach dolaczyc do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wlasnie z antena Opticum'a, z odlegloscia ok 40km od nadajnika 100kW. Antene planuje zamontowac na balkonie 4 pietro (najwyzsze w bloku, z balkonu mam widok na duzy parking dla samochodow i nastepne budynki podobnej wysokosci za ok. 100m). Od Anteny do telewizora mam ok 22-25m, natomiast zostal mi przewod koncentryczny RG59, a z tego co widze, ze podaja, ze przewod powinien byc RG6U.
    Moje pytanie brzmi czy ten przewod nie bedzie zly? Pozdrawiam i dziekuje za pomoc;)

Przypominam o podpinaniu się do tematu.
    Zalecenia w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1990612.html .

Wyodrębniam temat do nowego wątku tematycznego.
    Proszę poprawić wpis aby był zgodny z Regulaminem pkt 3.1.13 .
    [SP5ANJ]

0 6
  • #2 21 Wrz 2012 14:42
    _cheetah_
    Poziom 37  

kosiara-1990 napisał:
    Moje pytanie brzmi czy ten przewod nie bedzie zly?
    Kable antenowe typoszeregu RG-59 mają stosunkowo duże tłumienia (istotne zwłaszcza przy odbiorze wysokich kanałów >k50)oraz, co gorsze - najczęściej bardzo symboliczne współczynniki ekranowania. Te dwa czynniki powodują, że średnio nadają się one do odbiorów DVB-T, ale, jak masz to podłącz i po prostu sprawdź, czy odbiór będzie stabilny.

Do DVB-T warto rzeczywiście używać kabli typoszeregu RG-6 (typowo średnica żyły środkowej 1,0...1,13mm) oraz o jak najwyższym współczynniku ekranowania (powiedzmy >95dB), zwłaszcza przy długich trasach kablowych.

0
  • #3 21 Wrz 2012 17:37
    kosiara-1990
    Poziom 8  

Dzieki za udzielenie pomocnych wskazowek ;)

Przypominam o Regulaminie pkt 3.1.13.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Trzeciego przypomnienia/podpowiedzi nie będzie a temat wyląduje w KOSZ-u.
    [SP5ANJ]

0
  • #4 21 Wrz 2012 23:38
    jupiter132
    Poziom 11  

Nie jestem pewien czy ten kabel rg-59 ma takie duże tłumienie. Jeżeli chodzi o taki, który ja mam to mogę powiedzieć, że wcale dużych tłumień nie ma. Nawet mniejsze niż rg-6. Kiedyś wymieniłem 20 m kabla od anteny do telewizora to odbiór spadł o 20 %. No ale ekranowanie ma neiwielkie tyle tylko że akurat u mnie ten kabel idzie w metalowej róże w maszcie a potem zaraz chowa się do domu więc chyba to nie ma wpływu (u mnie)

0
  • #5 22 Wrz 2012 10:13
    _cheetah_
    Poziom 37  

jupiter132 napisał:
    Nie jestem pewien czy ten kabel rg-59 ma takie duże tłumienie.
    Nie chodzi o 'pewność', ale o fizykę... :D

Tłumienie kabla koncentrycznego zależy zasadniczo od:

• średnicy żyły środkowej;
    • materiału dielektryka.

Typowe tłumienia dla kabli typoszeregu RG-59 oraz RG-6 są następujące (dielektryk piankowy):

RG-59: żyła środkowa Φ=0,6mm tłumienie: ≈32dB/100m dla 860MHz
    RG-59: żyła środkowa Φ=0,8mm tłumienie: ≈25dB/100m dla 860MHz
    RG-6 : żyła środkowa Φ=1,6mm tłumienie: ≈18dB/100m dla 860MHz

jupiter132 napisał:
    Nawet mniejsze niż rg-6. Kiedyś wymieniłem 20 m kabla od anteny do telewizora to odbiór spadł o 20 %.
    To znaczy, że kabel RG-6 był uszkodzony (zdarza się nawet przy nowych kablach) albo coś zostało wykonane nie tak na instalacji. Cudów przy instalacjach antenowych zasadniczo nie ma... :D

0
  • #6 27 Wrz 2012 19:58
    kosiara-1990
    Poziom 8  

Witam, Antena zalozona i wszystko razem spiete i dziala.
    Sila sygnalu okolo 42-48%, jakosc 100% na kanale 23, na 39 niestety brak sygnalu. Sygnal odbieram ze Stacji oddalonej jak pisalem ok. 22-25km i nie sciaga mi wszystkich programow :( Tak jak zaznaczylem w zalaczniku mozliwe programy z nadajnika ze strony Emitel (te ktore mam, sa zaznaczone kolorem zielonym, brakujace czerwonym). Nie Sciaga mi kilku z Multiplexu 2 i mam watpliwosci czy to czasem nie jest powod przewodu, ale mozna to wykluczyc ze wzgledu na odbior pozostalych.

Z gory dzieki za jakas podpowiedz z waszej strony Pozdrawiam ;)

http://zapodaj.net/4a9202a4aaa26.png.html

0
  • #7 27 Wrz 2012 20:14
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Widzę, że jesteś z tych niereformowalnych i mimo paru zaleceń, nic nie robisz aby poprawnie działać na tym Forum. :!:

Z regulaminu pkt 3.3 i za totalną niechęć współpracy z Moderatorem - temat ZAMYKAM.

Jeżeli zastanowisz się nad tym i zechcesz podjąć się współpracy w celu poprawienia wszystkich swoich wpisów to proszę o info na PW z podaniem linku do tego tematu.

Pozdrawiam.

Kabel RG-6 lub jaki inny do anteny naziemnej

0