Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ośla łączka - pyt. o jeden układ

gerberiusz 21 Wrz 2012 19:34 972 5
  • #1 21 Wrz 2012 19:34
    gerberiusz
    Poziom 2  

Witam,
    Na wstępie cześć wszystkim, jestem nowym użytkownikiem i zacząłem moją przygodę z elektroniką. Nabyłem kurs "Oślą łączkę", póki co jest on maksymalnie przystępnie napisany, co mnie bardzo cieszy i motywuje do nauki :) jedak mam problem ze zrozumieniem jednego obwodu.

Gdy przełączamy przełącznik do drugiej pozycji, kondensator rozladowywuje się i to jest jasne. Jednak w tej pozycji co jest na schemacie, jako ze to kondensator elektrolityczny czyli biegunowy, czy nie wystepuje w tym momencie odwrotne podlączenie do układu? Czerwonymi symbolami zaznaczyłem jak ja to widzę. W ten sposób rozumując powinno nie hulać, a hula. Dlaczego?

0 5
  • #2 21 Wrz 2012 20:08
    jony
    Specjalista elektronik

Po pierwsze w oryginalnym układzie jest czerwona dioda LED która nie będzie świecić przy zasilaniu z 1.5V baterii. Co oznacza, ze nie będzie żadnego spadku napięcia na R1. A to da nam 1.5V na obu okładzinach kondensatora. Czyli 0V na kondensatorze.
    Normalnie układ działa tak.
    Kondensator ładuje się przez R1 do 1.5V i po przełączeniu S1 w górne położenie napięcie na diodzie będzie sumą napięć baterii plus napięcia na kondensatorze.
    3V w pierwszej chwili. Oczywiście kondensator zostanie błyskawicznie rozładowany głownie przez diodę LED.

0
  • #3 21 Wrz 2012 20:35
    gerberiusz
    Poziom 2  

Dzieki za wyjasnienie, tylko czego nie rozumiem to to, ze normalnie nie wolno podlaczac kondensatora elektrolitycznego odwrotnie. A na drugim rysunku, on jest w ukladzie podlaczony odwrotnie?

0
  • #4 21 Wrz 2012 20:44
    sebek3
    Poziom 27  

To jest normalne połączenie szeregowe [baterii i kondensatora]. Plus jednego do minusa drugiego itd.

0
  • #5 21 Wrz 2012 20:46
    jony
    Specjalista elektronik

Na ale ile wynosi te wsteczne napięcie ? Bo ja tam widzę 0V więc nie można mówić o napięciu wstecznym. Zresztą elektrolity bez problemu wytrzymują lekkie napięcie wsteczne ( do 1V).

0
  • #6 21 Wrz 2012 20:52
    gerberiusz
    Poziom 2  

Wreszcie zalapalem, dzieki wielkie :)

0