Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonać robota "line follower"?

21 Sep 2012 19:36 1554 6
 • Level 9  
  Witam dziś na jednej z lekcji odwiedzili nas uczniowie politechniki warszawskiej. Przedstawili nam kilka doświadczeń lecz pod koniec pokazu powiedzieli kilka słów o robotyce. ukazali nam najprostszego robota line followera. Oglądałem już kilka innych tematów lecz tamte projekty są zbyt rozbudowane. Bardzo bym prosił o pomoc w budowie jak najprostszego linefolllowera (dobór części, skombinowanie schematu). Gotówkę na ten projekt mam nieograniczoną a mieszkam w warszawie więc na wolumen po części bezproblemowo podjadę. Tak od razu spytam jak się robi płytkę pod układ w domowych warunkach ?
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Level 14  
  Jeśli chcesz zbudować robota sam i przy okazji się czegoś nauczyć musisz sam trochę poszperać i pogłówkować. Rozbudowane projekty, można zawsze okroić i dopasować do swoich umiejętności. Nikt raczej za Ciebie nie będzie projektu robił, bo to traci całkowicie sens (w sensie naukowo - poznawczym).
  A jak chcesz tak bardzo iść na łatwiznę i masz za dużo kasy to kup sobie takie gotowe cacko albo zleć komuś jego wykonanie.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • moderator of Robotics
  Nie ma powodu od razu się brać za trawienie płytek. Jedziesz na Wolumen, prosisz o płytkę uniwersalną i na niej robisz tzw. "pająka". Zamiast ścieżek, łączy się punkty układu zwykłymi przewodami. Do takiej elektroniki to wystarczy kupić kilka metrów przewodu 0,75mm2. Też na Wolumenie mają.

  Obojętnie za jakiego robota chcesz się wziąć, to jakieś podstawy trzeba mieć.
  Zacznij najpierw od poszukania informacji o podstawach elektrotechniki, elementach elektronicznych, podstawowych prawach obowiązujących w obwodach elektrycznych.

  Poznaj techniki lutowania i montażu elementów, poczytaj coś o ogniwach i akumulatorach.

  Podstawy napędów.

  Potem poszukaj różnych projektów followlinerów, poczytaj o nich, wybierz taki, który ci pasuje.
  Jak się z miejsca porwiesz na gotowy projekt, utkniesz na jakimś drobiazgu i guzik z tego wyjdzie.
 • Moderator on vacation ...
  bochian wrote:
  Witam dziś na jednej z lekcji odwiedzili nas uczniowie politechniki warszawskiej. Przedstawili nam kilka doświadczeń lecz pod koniec pokazu powiedzieli kilka słów o robotyce. ukazali nam najprostszego robota line followera.

  A ja polecę Ci nieco bardziej uporządkowaną drogę.
  Tam jest opisana budowa prostego line follower'a i dużo wiedzy na początek tej przygody :)

  Powodzenia i pochwal się, gdy już go zbudujesz!
 • Level 39  
  Zgadzam się z poprzednikami zacznij od podstawowej wiedzy teoretycznej , pierwszy robot nie musi być od razu na mikrokontrolerze . Zapoznaj się z tematem beam line follower przykłady znajdziesz w sieci jak również na tym forum , technika analogowa na początek dla tego typu robota jest wystarczając i dużo prostsza od typowej analogowo / cyfrowej .