Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

URMET 1127/11 - Nowy panel rozmówny jak podłączyć

chamien 21 Sep 2012 19:54 5322 9
 • #1
  chamien
  Level 10  
  Witam. Stary panel rozmówny URMET zalał się wodą i trzeba go wymienić, kupiłem nowy o tym samym symbolu 1127/11 i wyglądzie zewnętrznym i poszedłem przełączyć i... okazało sie, że w starym i nowym są inne podłączenia:
  W starym kolejno:
  2 - -/~ ~ ~ 1 1A PS G/T U1
  Przy czym 1A było wolne, a PS i G/T zmostkowane.

  W nowym zaś jest:

  GŁ GŁ 441 MK ~12 ~0 G G1

  Jak wywnioskowałem to oczywiście ~~ odpowiada ~12 i ~0 i to zasilanie, G1 odpowiada U1 i to wywołanie unifonu. Pozostałych nie rozumiem, które w starym są od mikrofonu, głośnika i elektrozaczepu?
  czy ktoś z kolegów może to pomóc rozszyfrować? Zasilacz to 18T, czyli zwykły zasilacz 12V
  Pozdrawiam
  Andrzej
 • #2
  Ircys
  Intercoms specialist
  Masz coś pomieszane. Jeżeli faktycznie masz zasilacz 18T (to nie jest zwykły zasilacz 12V!) to Twoje stare oznaczenia są od innego modułu rozmównego np. 5150/500 ale wtedy to pasuje z innym zasilaczem. Chyba coś źle odczytujesz..?

  Proponuje nie patrzeć na stare podłączenie tylko zlokalizować jakie żyły gdzie są podłączone w zasilaczu 18T(sprawdź to jeszcze raz) i podłączyć:
  zasilacz-kaseta
  G-G
  GŁ-GŁ
  GŁ-GŁ
  441-441
  ~- ~12
  odwróconeT-~0

  kaseta-unifon
  MK-1
  G1-CA

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl
 • #3
  chamien
  Level 10  
  Ok, dzięki, sprawdzę rano jak jest z zasilaczem. Stare oznaczenia są na bank prawdziwe, bo spisane z natury i model też na pewno był 1127. Zobaczę czy rzeczywiście zasilacz jest 18T, czy jakiś inny? Ale to rano. Pozdrawiam
 • #4
  chamien
  Level 10  
  No tak jest w tym jakaś maniana.
  Zasilacz nie jest 18T, tylko 9300/230, czyli zwykły transformator 12V AC. Zaś cała elektronika mieściła się prawdopodobnie w kasecie bramowej (fot.). Musiała to być jakaś stara seria, bo w instrukcji z 2002 r., którą znalazłem, występują już zasilacze serii 18 lub 19 (w wersji interkomu) i pamiętam, że chłopak, który to podłączał nie mógł się na początku połapać, bo się nie zgadzało.
  Podejrzewam więc, że to co w starej wersji było w panelu bramowym, potem przeniesiono do zasilacza, czyli (proszę o potwierdzenie Ircys) czeka mnie zakup nowego zasilacza np 18T lub 18A czy coś w tym rodzaju. Tego nie przewidywałem, bo z zewnątrz oba panele bramowe (stary i nowy) wyglądają identycznie i mają to samo oznaczenie 1127/11.
  Pozdrawiam URMET 1127/11 - Nowy panel rozmówny jak podłączyć
 • #5
  Ircys
  Intercoms specialist
  No to dałeś się zwieść obudowie kasety, która jest taka sama w różnych systemach.
  Nie kupisz już kasety pasującej do Twojego systemu, bo nie jest już produkowana.
  Można starą kasetę wysłać do Urmeta w celu naprawy (jest uszkodzona?) lub wymienić cały system na inny/nowy. Trzeba tylko sprawdzić ile masz żył w relacji kaseta-zasilacz, zasilacz-unifon, bo stary system wymagał innego okablowania. Możesz kierować się podpowiedziami na: http://tinyurl.com/bpqvqex
  W zasadzie kasetę już masz, potrzebujesz zasilacz (np. 18A1) i unifon (np.1131), tylko przy unifonie nie daj się zaskoczyć tak jak z kasetą - identyczne obudowy!

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl
 • #6
  chamien
  Level 10  
  No to ciąg dalszy. Dokupiłem zasilacz 18A1, podłączyłem zgodnie z instrukcją wszystkie żyły i nie do końca wyszło tzn. mam wywołanie z panelu OK, elektrozaczep OK. W słuchawce unifonu słyszę przydźwięk częstotliwości sygnału wywołania, a w panelu przy bramie głucho tzn. nic nie słychać ani w jedną, ani w drugą stronę. Unifon jest stary ale wszystko w środku i oznaczenia ma jak w instrukcji (fot), wolałbym go zostawić bo mam tam przycisk od sterowania bramą i garażami (napędem bram). Co może być nie tak, bo nic nie rozumiem. Połączenia są zrobione dokładnie jak w instrukcji str 10.

  URMET 1127/11 - Nowy panel rozmówny jak podłączyć
 • #7
  Ircys
  Intercoms specialist
  Czy jesteś na 100% pewny, że nie ma komunikacji w 2 strony? Do sprawdzenia tego potrzebne są 2 osoby. Jedna staje przy kasecie i ciągle mówi, a druga podnosi słuchawkę i też ciągle mówi. Później wymieniają się informacjami czy ktoś cokolwiek słyszał. Tłumaczę tak obrazowo, bo często jeździmy do uszkodzeń typu: nie słychać w obie strony, a gdy przyjeżdżamy to okazuje się, że nie słychać tylko w 1 stronę np. od kasety do unifonu - ten przy unifonie nic nie mówił do tego przy kasecie, bo nic nie słyszał, więc nie wiedział nawet kiedy ma mówić :)

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl
 • #8
  chamien
  Level 10  
  Niestety jestem pewien, chociaż po twoim poście jeszcze raz to testowałem, jest to o tyle łatwe, że jak otworzę drzwi, to widzę i słyszę osobę przy furtce, stojąc z unifonem w ręku. Nie działa w żadną stronę. Do tego powinna być tzw. zwrotka, tzn jak ktoś dzwoni do domofonu, to słyszy dźwięk wywołania i wie, że w domu też dzwoni. U mnie teraz jeżeli zwrotkę w ogóle słychać, to bardzo cicho.
  Tak naprawdę można by się obejść bez komunikacji, bo jak dzwoni, to można otworzyć drzwi i zapytać kto, ale nie zawsze jest to ok. szczególnie jak dzieciaki są same w domu. Nie wiem co ew. można pomierzyć (napięcia na zasilaniu mikrofonu i głośnika w panelu?) czy też jest tak, że znowu starego typu unifon nie pasuje.
  W moim na płytce są dwie zwory. Jedna wygląda na mostek między 6 a 10, druga pionowa koło wtyczki słuchawki N1-B1? Może w nowych nie ma takiego mostka?
  Pozdrawiam.
 • #9
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Skoro masz nowy sprzęt to dużo wskazuje na kable. Sygnał z generatora pp przebija się na głośnik, do tego słaba/brak masy i być może coś więcej.Podłącz żeby się upewnić czy niczego nie pozamieniałeś/ masz sprawny sprzęt panel zewnętrzny na krótko do zasilacza. Kolejny krok to sprawdzenie masy
  pozdrawiam
 • #10
  Ircys
  Intercoms specialist
  Unifon, jest właściwy, pozostaje kwestia tego, czy jest sprawny.
  Zrób tak jak pisze kol. suworow: podłącz kasetę, zasilacz i unifon na stole pewnymi, dobrymi, krótkimi przewodami, aby wyeliminować ewentualne uszkodzenia kabli.

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl