Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 37LG5000 LCD - Po kilku sekundach obraz staje się powolny

21 Wrz 2012 21:12 4848 16
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie
    Mam problem z telewizorem LCD LG 37LG5000. Przejrzałem inne tematy, ale nie znalazłem takiej usterki ani rozwiązania.
    Po włączeniu telewizora ekran jest idealny. Jednak po ok. 10s prawa połowa ekranu (choć po lewej też coś zawadza) zaczyna skakać przez jakiś czas, jakby klatki przesuwały się do góry i po chwili to ustaje. Ale za to obraz robi się bardzo powolny, tym bardziej im bliżej prawej krawędzi. Po lewej jest w porządku. Oprócz tego przy statycznym obrazie po dłuższym czasie wyświetlania zastyga on, jak w plazmach.
    Wyłączenie telewizora i uruchomienie ponownie daje identyczną sekwencję: przez 10s jest OK, później obraz się psuje.
    Znalazłem filmik z mniej więcej podobną usterką: http://www.youtube.com/watch?v=04eb42VBXk8
    W moim przypadku obraz jest dużo bardziej powolny, widać szczegóły sprzed kilkunastu sekund, a na nowe też trzeba chwilę poczekać.
    Pogrzebałem przy nim nieco, poprawiałem przewód między płytą główną i T-CON, również 2 taśmy idące od T-CON.
    Ma ktoś jakiś pomysł co mogę jeszcze spróbować?

Pozdrawiam
    Maciek
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Ma ktoś jakiś pomysł co mogę jeszcze spróbować?

Możesz oddać do serwisu w celu zdiagnozowania usterki.
  • Poziom 36  
    Coś mi mówi, choć się na LCD nie za bardzo znam, że takie objawy daje problem z wydajnością zasilania panela LCD lub też zbyt niskim / zbyt wysokim napięciem. Musiałbyś pomierzyć stabilizatory i dorwać DS matrycy. Oczywiście, moja diagnoza może być nietrafna.
  • Poziom 23  
    Ture11 - skoro jest to dział serwis - to nie mieszaj w głowach innym (Twoja diagnoza jest napewno "nietrafna").
  • Poziom 36  
    Mogę sobie dać spokój z takimi przypuszczeniami, ale wiem, jak się zachowuje ekran LCD w momencie utraty zasilania. Sam naprawiałem kilka monitorów LCD i robiłem różne ciekawe przeróbki. Mniejsza o to. Autorowi życzę powodzenia.

• Poziom 28  
    Uszkodzone szkło matrycy. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Kombinowałem dzisiaj dość sporo, może nawet za dużo. Patrzyłem co jest bez jednej taśmy od logiki do matrycy, bez drugiej. W końcu ekran zrobił się czarny, po chwili robią się poziome paski, które po jakimś czasie wygasają - matryca nic nie wyświetla. Możliwe, że uszkodziłem logikę, albo była uszkodzona, tylko ją doprawiłem. Scalak na niej dość mocno się grzeje. Czy wada opisana na początku może być spowodowana wadliwym modułem logiki?
  • Poziom 10  
    Tak się kończą lamerskie zabawy.

Cytat:
    Czy wada opisana na początku może być spowodowana wadliwym modułem logiki?

Oczywiście.
  • Poziom 9  
    Zabawa to nie była, tym bardziej lamerska.
    A "oczywiście" było do tego, że tak Ci się wydaje i jest jak zwykle niezerowe prawdopodobieństwo, czy rzeczywiście znasz się na tym i oceniłeś sytuację? Wolałbym zobaczyć jakieś uzasadnienie, a najlepiej coś pomocnego. "Możesz oddać do serwisu w celu zdiagnozowania usterki." nie było zbyt pomocne ani odkrywcze.
  • Spec od monitorów
    Jak tam matryca i T-con?

czy LC370WUN (SB)(A1) i t-con 6870C-0247A(wg.Ph Part Number 6871L-1528A )

p.s

problem albo z odświeżaniem matrycy czyli coś z nap. Von na bocznych driverach / albo T-con?!
    bez pomiarów ..wrózenie .
    ten objaw był po wszystkich wejsciach sygnałowych? zamraża obraz i menu?

Rozwiążania problemu szukaj po nazwie matrycy.
  • Poziom 9  
    Dokładnie model LC370WUN-SAA1(B1) 6870C-0214A
    Objaw był niezależnie od wejścia, menu również kiepsko się wyświetlało. Jest to raczej wina części tworzącej obraz do wyświetlenia.

lisek, jeśli jesteś w stanie coś pomóc i choćby mniej więcej określić gdzie może być problem, to mogę porobić różne pomiary, o ile multimetr wystarczy. Oscyloskopu niestety nie mam pod ręką. Być może będę miał możliwość kupna sprawnego modułu logiki, ale chciałbym mieć pewność, czy jest sens go kupować.
    Dzięki.

PS. I prosiłbym o informację co mam pomierzyć.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Być może będę miał możliwość kupna sprawnego modułu logiki, ale chciałbym mieć pewność, czy jest sens go kupować.

Takiej pewności nie będziesz miał i lisek w niczym tu nie pomoże.

Cytat:
    I prosiłbym o informację co mam pomierzyć.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1796351.html

2. Działy TV CRT Serwis, TV LCD Plazma Serwis służą do wymiany doświadczeń pomocnych w naprawach głównie przez użytkowników zajmujących się zawodowo naprawą RTV lub potrafiących wykazać się wystarczającą wiedzą w tym zakresie.
    Dla nieposiadających odpowiedniego doświadczenia w naprawianiu urządzeń RTV, ale bezwzględnie posiadających podstawową wiedzę z zakresu elektroniki (miernictwo, czytanie schematów, budowa i działanie elementów elektronicznych, podstawy teoretyczne działania urządzeń omawianych w działach TV), służy dział TV Początkujący - kliknij.
    Tam też (lub do kosza) będą przenoszone tematy niespełniające wymagań regulaminowych bądź merytorycznych działów wymienionych wcześniej.
  • Poziom 9  
    Poskładałem go do kupy, żeby mieć pewność, czy czegoś nie przeoczyłem. Jednak nadal pojawiały się na początku białe paski, przy czym za każdym razem partie z różnych flex świeciły w innym odcieniu szarości.
    LG 37LG5000 LCD - Po kilku sekundach obraz staje się powolny
    Proszę się nie kierować kolorowymi paskami na zdjęciu, to tylko defekt matrycy aparatu.
    Pasek zaczyna się od kreski, poszerza się przez jakieś 10 sekund i zanika. Co ciekawe, na tym zdjęciu ująłem ten pasek po raz ostatni, teraz widać tylko cienką szarą kreskę, która przesuwa się w dół i znika - to wszystko. Obrazu nadal nie wyświetla, ekran jest czarny.
  • Poziom 33  
    ordos18 napisał:
    Czy wada opisana na początku może być spowodowana wadliwym modułem logiki?

Teoretycznie tak, bo powolne, lub brak odświeżania treści obrazowej może być związane z uszkodzonym kontrolerem matrycy LCD, gdyż na nim ulokowana jest pamięć, w której bufery ramkowe z odpowiednią szybkością ponownie przypisują dane do każdego piksela, np z częst. 60Hz.

Ale praktycznie, to takie usterki pamięci raczej nie występują a uszkodzona jest linia zasilająca drivery DAC która 'biegnie' po krawędzi szkła matrycy, bo płynie nią znaczny prąd. Wszystkie drivery wierszy muszą być zasilane z jednej linii a jak matryca jest kiepsko wykonana to po jakimś czasie robią się przerwy.

Dlatego, bez doświadczenia sam nie naprawisz, a jak oddasz do serwisu to może cię nie wyniesie drogo jak taką szybę gdzieś zdobędą z części zamiennych...
  • Poziom 9  
    O, to już coś więcej wiem. Tylko zastanawia mnie skąd tam taki duży prąd, skoro od logiki idą 2 cienki taśmy. Ale nie będę się sprzeciwiał specjalistom, ja się na tym prawie nie znam. A jeśli chodzi o ten problem opisany w moim poprzednim poście? Co mogłem zrobić źle i ew. co mogę zrobić z takim obrazem, jak na zdjęciu? Nie bardzo chcę wchodzić w koszty serwisu bo i tak uratowałem go przed wywaleniem na śmietnik u kogoś z rodziny.
  • Poziom 33  
    Logika pewnie jeszcze dobra, a uszkodzona matryca może dawać różne efekty na obrazie z czasem obraz może wrócić a później znowu go nie będzie...'Lutowanie panelu' to robota b. precyzyjna i nie wiadomo jaki efekt końcowy, najlepiej w kolegi wypadku wymienić cały ekran, dlatego pisałem o serwisie, bo wiem, że tam mogą mieć taki ekran i po prostu wymienić co czasem wynosi mniej niż kupowanie nowego.

Pozdr.
  • Poziom 9  
    Myślę, że warto będzie popytać w serwisach, może faktycznie uda się go wymienić za niewielkie pieniądze. Nie bardzo mam jak wozić ten telewizor, ale jak będzie okazja, to coś się wymyśli. Najwyżej odsprzedam na części, jeśli znajdzie się chętny. Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
    Maciek