Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai F790- nie działa, wysokie nie startuje

26 Sty 2005 22:07 1776 24
  • Poziom 15  
    Witam
    Monitor jak w temacie- nie staruje wysokie, napięcia wychodzące z zasilacza są zaniżone(wszystkie), dioda led zapala się na chwile na zielono potem na pomarańczowo i tak w kółko. HOT jest OK. Nie wiem czy to uszkodzenie zasilacza czy coś blokuje przetwornice i dlatego są niższe napięcia.
    Z gory dzięki za pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 18  
    wylutuj diodę odpowiedzialną za 80V i sprawdź czy świeci zielona dioda....jeśli świeci, to prawdź tę diodę i kondensator filtrujący za nią...
  • Poziom 15  
    Sprawdziłem jak pisałeś, po wylutowaniu bez zmian dioda LED świeci , wylutowana dioda sprawna. Podaje pomierzone napięcia :
    Ma być Jest
    7 3
    14 8
    -12 -7
    80 54
    13 6
    165 137
  • Spec od monitorów
    Sprawdź jaką masz diodę ZDP02, powinna być 7,5V a czasami fabrycznie wkładają 5,1V.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 15  
    ZDP02 jest OK, podmieniłem inną szt. ale dalej bez zmian :(
  • Spec od monitorów
    W tym modelu przetwornica pracuje w dwóch fazach.
    1. Na CP05 (główny kondaesator w przetwornicy) jest 300V - monitor pracuje na S-by.
    2. Po włączeniu POWER przetwornica dostaje sygnał poprzez transoptor ICP03 i podbija napięcie na CP05 do 400V.
    W Twoim przypadku sprawdziłbym czy jest sterowany transoptor.
  • Poziom 15  
    Jest tak ja piszesz, 300V po włozeniu wtyczki, 398~400V po włączeniu zasilania, czyli sterowanie jest ?
  • Spec od monitorów
    Tak, przetwornica jest OK.
    Sprawdź co obciąża 12V. W pirewszej kolejności TDA4841 i KA2142
  • Poziom 15  
    TDA 4841 podmieniłem ale nic sie nie zmieniło, a tego KA2142 nie mam więc musze go najpierw kupić, chyba że da się go jakoś sprawdzić ?
    (tyle tylko że naprawiam amatorsko i nie mam jeszcze oscyloskopu :( )
  • Spec od monitorów
    Naprawiając w ten sposób wydasz sporo kasy.
    Odpinaj zasilanie 12V od scalaków i sprawdzaj co się z tym zasilaniem dzieje.
    Mówiąc o scalakach miałem na myśli to że częst padają.
    A tak normalnie aby sprawdzić co obciąża zasilanie trzeba odpinać (robić przerwę w obwodzie) to zasilanie od samego jego początku. W Twiom przypadku od DP15. Odepnij najpierw QP07, potem QP10 itd.
  • Poziom 15  
    odpięcie DP15 powuduje że nie zapala się juz zielona LED, odpięcie QP07 nie zmienia nic nastepnie odpiłem QP10 i niestety dalej nic.
    Natomiast odpięcie zasialania z TDA i KA nie zmienia nic w napięciach , natomiast zaczyna dioda led pulsowac raz zielona raz pomarańczowa
  • Spec od monitorów
    Nie chodzi tutaj o to czy dioda przestaje migać tylko o napięcie 12V. Jakie jest to napięcie po odpięciu QP07, RP29, itd
  • Poziom 15  
    ok, nieprezcyzyjnie się wyraziłem , pisząć że odpinam QP07 i QP10 i nic się nie zmienia miałem na mysli że napięcia dalej są zaniżone.
  • Spec od monitorów
    Na wszelki wypadek podmień CP27 470uF/25V.
    Sprawdż jaką wartość ma 12V w chwili włączenia.
    Jeśli nie osiąga 12V, to do podmiany transoptor ICP03, ICP04 TL431 i do sprawdzenia elementy współpracujące z nimi.
  • Poziom 15  
    Wyminiłem to co pisałeś, dalej napięcia zaniżone, posprawdzałem elementy wokół transoptora i są OK. nie wiem czy dobrze myśle ale jak odpinam diodę DP15 to odłaczam całe 12V i skoro nie wzrasta napięcie to znaczy że ta część nie obciąża przetwornicy?
  • Spec od monitorów
    Trudno jest pomagać na odległość.
    napięcie 12V jest potrzebne do stabilizacji przetwornicy, dlatego nie można odłączyć DP15 i wymagać normalnej pracy przetwornicy.
    Sprawdziłeś co się dzieje z napięciem 12V w chwili włączenia?
    ICP04 TL431 nie da się w 100% sprawdzić miernikiem, trzeba podmienić.
    Przyszła mi jeszcze inna myśl, odłącz wiązkę od PK jest na wtyku. Na wszelki wypadek odłącz G2 od płyty głównej.
    Sprawdź co będzie się działo z napięciami zasilającymi.
  • Spec od monitorów
    Miałem przed chwilą taki monitor z podobną usterką - w chwili włączenia dioda świeciła na zielono potem pomarańczowo i gasła. Gałąź zasilania 12V miała 8,5V.
    Uszkodzona była pamięć.
  • Poziom 15  
    Nie jest to pamieć bo podmieniłem na nową i jest to samo, ten ICP04 też podstawiłem ze sprawnego monitora, natomiast odpięcie wiązki od PK , powoduje że przy stracie jest na DP15 ok 20-24 i spada na ok 4-6V.
  • Spec od monitorów
    Odepnij tylko 12V i 80V od PK, wyeliminujesz w ten sposób usterkę na PK.
    Aby nie narobić bigosu odepnij S2.
    Skończyły mi się pomysły odnośnie tej usterki. Jeśli nie dasz sobie rady to przyślij mi samą płytę.
  • Poziom 15  
    sorki, za pytanie ale który to S2 ??
  • Spec od monitorów
    Gruby, czerwony przewód. Biegnie do PK do płyty gł. i jest zamocowany na wsuwkę obok trafopowielacza.
  • Poziom 15  
    tak myślałem ,ale wolałem się upewnić :),ale coś chyba źle pomierzyłem , bo po odpięciu przewodów od PK przy starcie jak podawałwem około 20V to jest przez ułamek sekundy ale napięcie jest ujemne -, a potem jest około 8 do 9 V, odpinanie 80V i 12 z PK nic nie dało, nawet wstawiłem całą nową PK z innego monitora ale to nie jest jej wina :(. pewnie już tracisz cierpliwość dla mnie ale nadal proszę Cię o pomoc. Z góry dzięki
  • Spec od monitorów
    Brak cierpliwości przy elektronice to zły prognostyk.
    Może wyjaśnię Ci dlaczego upierałem się przy 12V.
    W tych monitorach może być tak że w chwili włączenia jest 12V i jeśli nie wystartuje WN to przetwornica nie ma obciążenia. Wtedy wszystkie napięcia są OK oprócz 12V i 7V.
    Spróbuj może obciążyć żarówką 180V, przedtem jednak odepnij np LH02.
    Z ostrożności odepnij S2.
  • Poziom 15  
    tak więc, po podpięciu żarówki (60W) pod 180V:
    żarówka najpierw się żarzy, nastapnie jest start , zarówka się świeci(nastapuje klapnięcie przekaźnika( wcześniej tego nie było)
    oraz nastapiła zmiana napięć i tak : na DP15 jest teraz 12V (na trasformatorze pisze 14V), zamiast 7 V jest 6 , zamiast 80V jest 110V, zamiast -12 jest -7 , a zamiast 165V jest 148V.
  • Spec od monitorów
    Myślę, że jest tak jak napisałem w poprzednim poście.
    Czy WN próbuje wstać? Trafko TH03 nie jest lekko przegrzane?
    Z TDA4841 wychodzą impulsy B-OUT z pin 6 i H-DRY z pin 8? Impulsy sprawdzaj w chwili włączenia.