Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyesyłanie danych przez moduły 433MHz

26 Sty 2005 22:11 4812 11
  • Poziom 21  
    Mam pewien problem: Czy można przesyłać dane po RS232 pomiędzy komputerem a procesorem AVR przy użyciu gotowych modułów nadawczo-odbiorczych 433MhZ? Nie musi to być duża odległość (tak, żeby wystarczyła w domu) i prędkość danych to max 9600kbps. Czy to w ogóle ma szanse zadziałać?
  • Poziom 17  
    Takich modułów jest pełno. Sprawdź moduły chipcona dostępne w sklepie internetowym soyter. W przypadku tego modułu, mikrosterownik (np. atmel) skonfiguruje transmisję po włączeniu zasilania a dane będą szły bezpośrednio do/z komputera poprzez jakiegoś maxa232.

Jednak są też prostsze i tańsze moduły transceiverów umożliwiające zestawienie jakiś prostych torów z modulacją ASK lub OOK.

Marmur99
  • Poziom 32  
    Ja jestem na etapie testowania radiomodemów firmy soyter, które oparte są na modułach chipcona. Zestaw ten posiada wyjście(wejście) RS232 sterowane sprzętowo (RTS/CTS) Jak narazie jestem zadowolony bo sporo roboty mi zaoszczędziły. Zasięgu maksymalnego jeszcze nie sprawdzałem ale wygląda mi to na kikadziesiąt metrów. Poprostu muszę pożyczyć laptop który będzie miał dobry akumulator aby trochę pochodzić po terenie i sprawdzać łączność z domem.
  • Poziom 26  
    Z tym zasiegiem to obyś się nie przejechal. Róznie to wyglada, ale an forum pisali, ze kilkanaście metrow to max...

A co do Chipconów. Są one fajne, można je skonfigurować(korzystając z SmartRF Studio i wartosci wpisywać do rejsetorw via mikrokontroller), ale sąprobrlmy z skalibrowaniem dwóch ukladow aby gadaly ze soba... no, ale troche rpacy i pojdzie. A z plusów to dane z ukladu wyciagnisz po UARTcie (standard wyjsciowy z modulu) przez dowolny mikrokontroller - chociaz w tym przypadku uproscili.
  • Poziom 19  
    Zbudowałem urządzenie (a właściwie 2: nadanik i odbiornik), które wykorzystywały moduły RT1 i RR3 (dostępne np. w sklepach AVT za 20 zł/szt). Bez problemów działają z transmiją UARTA, jednak maksymalna prędkość transmisji nie prakracza 2kb/s (wąskie gradło to odbiornik, który ma pasmo 2 kHz). U mnie pracowały z prędkością 1200 b/s i wszyskto hulało. Co do zasięgu to sygnał przechodził z piwnicy na pierwsze piętro (2 stropy, po przekątnej domu).
  • Poziom 21  
    ko_rex napisał:
    Zbudowałem urządzenie (a właściwie 2: nadanik i odbiornik), które wykorzystywały moduły RT1 i RR3 (dostępne np. w sklepach AVT za 20 zł/szt). Bez problemów działają z transmiją UARTA, jednak maksymalna prędkość transmisji nie prakracza 2kb/s (wąskie gradło to odbiornik, który ma pasmo 2 kHz). U mnie pracowały z prędkością 1200 b/s i wszyskto hulało. Co do zasięgu to sygnał przechodził z piwnicy na pierwsze piętro (2 stropy, po przekątnej domu).

Czy mógłbyś podesłać schemat (albo fragment z modułami nadawczo-odbiorczymi)?

Czy znacie w takim razie jakieś tańsze i prostrze rozwiązanie? Może są gotowe inne moduły do tego przystosowane. Aha i przydało by się żeby odbiornik nie 'pożerał' zbyt dużo prądu w czasie spoczynku.
  • Poziom 14  
    Witam
    Zajmowałem się kiedyś układem NRF 0433 firmy Nordic
    Prędkość tramsmisji dochodzi do 9600 bit/s
    Komunikacja odbywa się poprzez RS232. W internecie znajduje się dużo opisów i dokumentacji wraz z przykładowymi programami obsługi
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Na swojej stronie (www.picus.pl zakładka "projekty") umieściłem opis mojego toru radiowego. Powiedziałbym, że jest to opis "teorii w praktyce". Wymaga od czytelnika wiedzy nt. transmisji radiowej nieco głębszej niż umiejętność zastosowania gotowego modułu, ale jestem pewny, że może przydać się każdemu.

Marmur99
  • Poziom 19  
    Witam

Kilka lat temu zmuszony byłem zastosować bezprzewodową transmisję danych z czujników pomiarowych do komputera. Zastosowałem wówczas gotowe transceivery firmy RFM,zastosowanie transceiverów było podyktowane tym że odbierane dane musiały być poddane weryfikacji że są poprawne.Ten wymóg wymuszał zastosowanie pakietowej transmisji danych z potwierdzeniem odbieranych pakietów. Punktem wyjścia był opracowany przez RFM tzw. "Virtual Wire" (w załączniku) do którego firma udostępniała potrzebne oprogramowanie, kody źródłowe itp. Całość tj. 10 punktów pomiarowych pracuje bezawaryjnie w labolatorium do tej pory, Średnie odległości pomiędzy punktami pomiarowymi a komputerem wynosi około 80 m.

AB
    Załączniki:
  • Poziom 21  
    Dzięki wszystkim za pomoc, jak mi sie to uda zrobić to zamieszcze jakies schematy.
  • Poziom 14  
    ko_rex napisał:

Robię komunikację między dwoma uP 90s2313 na tych samych modułach i mam problem. Gdy mam je połączone kabelkiem to wszystko chodzi ok. Gdy zastąpię kabel modułami juz nie działa. Czy mógłbyś pokazać jak wyglądają procedury nadawcze i odbiorcze? Potrzebuję wysyłać 9 bajtów co okolo 1s. 9 bajt jest sumą kontrolną 8 wcześniejszych.

u mnie nadawanie wygląda tak:
    Code:

Print Hex(bd(1)) ; Hex(bd(2)) ; Hex(bd(3)) ; Hex(bd(4)) ; Hex(bd(5)) ; Hex(bd(6)) ; Hex(bd(7)) ; Hex(bd(8)) ; Hex(bd(9))

a odbiór tak:
    Code:

Config Serialin = Buffered , Size = 20
    Enable Interrupts

[...]
    Do
       Inputhex Hexbuf
       I = 1
       For X = 1 To 9
            I = X * 2
            Hexbuf2 = Mid(hexbuf , I , 2)
            Bd(x) = Hexval(hexbuf2)