Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak stworzyć monitoring i sieć ?

fido 22 Wrz 2012 18:11 13122 59
    Pawel2420
    Poziom 30  
    fido napisał:
    Karta z dostępem do APN'u to na abonament ? Co kolega ma na myśli i o jakim urządzeniu mobilnym mówimy

Urządzenie mobilne to te z kartą SIM.

Musisz jeszcze pamiętać specyfice połączenia GSM. Ma ono stosunkowo małą przepustowość a czas przesyłania pakietów IP może się wahać w bardzo dużych granicach. Upraszczając nieco, jeśli na działce jest HSDPA to klasyczne rozwiązania jakoś będą działały. Jeśli brak jest 3G to pojawią się poważne kłopoty.

Pisząc o nawiązywaniu połączenia przez urządzenie mobilne miałem na myśli np. takie rozwiązanie jak na http://telekamery.net/
    Tu kamera przesyła obraz na wskazany serwer, z którego jest on udostępniany przez stronę WWW. Ma to taką zaletę, że nie są wymagane specjalne karty SIM.
  • Sklep ECSYSTEM
    fido
    Poziom 26  
    hermes-80 napisał:
    Ale dlaczego tak kombinować ?? Na działce MR - wsadzasz tam Gargoyle/OpenWRT - w domu internet z kablówki czyli publiczne IP i odblokowane porty - w domu stawiasz serwer VPN, ssh, PPTP i konfigurujesz klienta by automatycznie nawiązywał połączenie z serwerem - i sprawa załatwiona - problem tylko z przepustowością łącza.

No to jeśli tak można zrobić to niech kolega bardziej dokładnie opisze konfiguracje VPN co i jak. Gargoyle już zainstalowałem jak tylko zakupiłem router bo na orginalnym jakoś się potrafił przyblokować router, ale wracając do tema jak to skonfigurować i czy wówczas będzie można rejestrator czy kartę DVR. I jak to teraz mogę sprawdzić u siebie w domu mając do dyspozycji tego MR laptopa i swój domowy komputer podłączony też do kablówki

Dodano po 3 [minuty]:

Pawel2420 napisał:

Musisz jeszcze pamiętać specyfice połączenia GSM. Ma ono stosunkowo małą przepustowość a czas przesyłania pakietów IP może się wahać w bardzo dużych granicach. Upraszczając nieco, jeśli na działce jest HSDPA to klasyczne rozwiązania jakoś będą działały. Jeśli brak jest 3G to pojawią się poważne kłopoty.

Pisząc o nawiązywaniu połączenia przez urządzenie mobilne miałem na myśli np. takie rozwiązanie jak na http://telekamery.net/
    Tu kamera przesyła obraz na wskazany serwer, z którego jest on udostępniany przez stronę WWW. Ma to taką zaletę, że nie są wymagane specjalne karty SIM.

Na działce jest dostęp do HSPA+ ale z pomiarów udało się uzyskać 5MB download ok 2MB upload
    hermes-80
    Poziom 43  
    Tu masz ssh - OpenWrt - SSH Reverse tunnel
    OpenVPN to bardziej wymagający temat - można było gdzieś dograć plugin do Gargoyle lub lecieć wszystko z konsoli.
    PPTP też są materiały w sieci
    Ja ci tego nie skonfiguruje - podałem tylko idee

Najlepiej by było jak byś w domu postawił router z Gargoyle/Openwrt aby można było stworzyć bezproblemowo tunel między urządzeniami.
    fido
    Poziom 26  
    hermes-80 napisał:
    Tu masz ssh - OpenWrt - SSH Reverse tunnel
    OpenVPN to bardziej wymagający temat - można było gdzieś dograć plugin do Gargoyle lub lecieć wszystko z konsoli.
    PPTP też są materiały w sieci
    Ja ci tego nie skonfiguruje - podałem tylko idee

Najlepiej by było jak byś w domu postawił router z Gargoyle/Openwrt aby można było stworzyć bezproblemowo tunel między urządzeniami.

Już to czytałem ale troszkę czarna magia jak dla mnie.
    Czy to mam instalować na MR3420 bo on ma przecież być na działce. A co instalować w domu na kompie ?
    U mnie w domu by nie było problemu ale znajomy ma w domu też niedawno zakupiony router bodajże z serii 841ND i tam nie ma możliwości zainstalowania gargoyle
    hermes-80
    Poziom 43  
    Musisz mieć serwer w domu, a na działce klienta - teraz pytanie na co się decydujesz - bo rodzai tuneli jest dużo.
    Jeśli OpenVPN to na MR konfigurujesz klienta, a w domu serwer i tak z każdą usługa automatyzując po stronie klienta łączenie się z serwerem i sprawdzanie tunelu.

Jak już pisałem w domu było by dobrze też mieć router z alternatywnym softem by na nim zautomatyzować tunel a nie na PC bo nie wiem czy jest serwer OpenVPN dla WIN-a - w tym również dochodzi konfiguracja routera brzegowego.

Ale skoro piszesz, że to czarna magia to możesz mieć nie lada problem z tym podejściem - całkowicie do zrobienia ale wiedza jakaś tam musi być.
  • Sklep ECSYSTEM
    Pawel2420
    Poziom 30  
    Określ jeszcze czy chcesz mieć dostęp obrazu tylko z domu czy również z innych miejsc ?
    fido
    Poziom 26  
    hermes-80 napisał:
    Musisz mieć serwer w domu, a na działce klienta - teraz pytanie na co się decydujesz - bo rodzai tuneli jest dużo.
    Jeśli OpenVPN to na MR konfigurujesz klienta, a w domu serwer i tak z każdą usługa automatyzując po stronie klienta łączenie się z serwerem i sprawdzanie tunelu.

Jak już pisałem w domu było by dobrze też mieć router z alternatywnym softem by na nim zautomatyzować tunel a nie na PC bo nie wiem czy jest serwer OpenVPN dla WIN-a - w tym również dochodzi konfiguracja routera brzegowego.

Ale skoro piszesz, że to czarna magia to możesz mieć nie lada problem z tym podejściem - całkowicie do zrobienia ale wiedza jakaś tam musi być.

Oczywiście mówimy o serwerze VPN ? bo jeśli tak to w windowsie jest coś takiego właśnie czytam pomoc na ten temat ale może być problem. Z tego co wnioskuję to bym taki serwer musiał stworzy w domu a na działce tak skonfigurować router żeby się łączył z serwerem w domu ale w jaki sposób bym podglądał.
    Zdecydować bym się chciał na coś prostego i nie trudniej najmniej sprawiającego problemy.

Pawel2420 napisał:
    Określ jeszcze czy chcesz mieć dostęp obrazu tylko z domu czy również z innych miejsc ?

Jak są takie problemy to na razie podgląd z jednego miejsca z domu. A już szczytem byłby już podgląd z każdej dowolnej lokalizacji ale to już chyba za dużo jak na razie.
    hermes-80
    Poziom 43  
    Przecież jak masz rejestrator to on umożliwia dostęp do internetu z ustawieniem strumienia ?? Nie widzę problemu przy tunelu - mówimy cały czas o Uploudzie i 2Mb/s to nie taka tragedia.

Powiem ci tak najlepiej wziąśc 2 routery z OpenWRT/Gargoyle/Tomato.

PC---LAN(router1)WAN----WAN(router2)LAN-----PC i skonfigurować tunel by z każdego PC można było pingować drugi PC - w takiej konfiguracji stawiasz na miejscach docelowych i musi działać.
    Pawel2420
    Poziom 30  
    Routery mają zwykle możliwość utworzenia tunelu GRE. Dwa takie routery pozwolą chyba uzyskać taką funkcjonalność jak potrzebujesz.
    fido
    Poziom 26  
    hermes-80 napisał:
    Przecież jak masz rejestrator to on umożliwia dostęp do internetu z ustawieniem strumienia ?? Nie widzę problemu przy tunelu - mówimy cały czas o Uploudzie i 2Mb/s to nie taka tragedia.

Powiem ci tak najlepiej wziąśc 2 routery z OpenWRT/Gargoyle/Tomato.

PC---LAN(router1)WAN----WAN(router2)LAN-----PC i skonfigurować tunel by z każdego PC można było pingować drugi PC - w takiej konfiguracji stawiasz na miejscach docelowych i musi działać.

Rejestrator nie jest jeszcze kupiony (całe szczęście) ale jak będzie to taki co się podłącza do routera poprzez przewód LAN. Raczej nie możliwe postawienie dwóch routerów z gargoyle bo znajomy sobie zakupił wcześniej router a na nim nie ma możliwości wgrania innego oprogramowania, więc pozostaje to co ma. Mam nadzieję że on w domu ma IP zewnętrze bo ostatni coś kablówka tworzyła i zmieniała adresy na nr za NAT z powodu braku nr.

Kolego pisze o dwóch PC a co w przypadku jak na działce by nie było PC
    hermes-80
    Poziom 43  
    Jeśli chcesz to postawić na PC to musisz pododawać odpowiednie trasy routingu - ale tez to jest wykonywalne na tym co masz.
    Kamerka IP traktuj jako PC bo ona też ma serwery odpowiednie odpalone - ten schemat był do ustawienia poprawnej konfiguracji i diagnostyki tunelu.
    fido
    Poziom 26  
    hermes-80 napisał:
    Jeśli chcesz to postawić na PC to musisz pododawać odpowiednie trasy routingu - ale tez to jest wykonywalne na tym co masz.
    Kamerka IP traktuj jako PC bo ona też ma serwery odpowiednie odpalone - ten schemat był do ustawienia poprawnej konfiguracji i diagnostyki tunelu.

Ja właśnie chcę wykorzystać to co mam i najlepiej zakupić i wykorzystać rejestrator ale jak się nie da to kompa na działkę i kartę DVR.

To co mam to pisałem w poście 1.
    Dom a w nim
    1. Internet z kablówki
    2. Router
    3. Laptop podłączony do routera WIFI

Działka
    1. Router Tp-Link MR-3420
    2. Modem 3G Huawei E3131s-2 z kartą z Plusa pre-paid
    3. Rejestrator z kamerami podłączonymi do routera poprzez przewód LAN
    hermes-80
    Poziom 43  
    Nie wiem jakie opcje ma ten rejestrator i jak można go skonfigurować ale dostęp do niego można uzyskać również na końcówce przez tunel w domu.
    fido
    Poziom 26  
    hermes-80 napisał:
    Nie wiem jakie opcje ma ten rejestrator i jak można go skonfigurować ale dostęp do niego można uzyskać również na końcówce przez tunel w domu.

Ja też nie wiem bo jeszcze nie zakupiony został na razie jest dylemat czy będzie zakupiony nie wiem czy spraw się nie zakończy na podłączeniu do kompa karty DVR lub zmiana dostawcy internetowego

Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

Tak sobie myślę jak decyzja zapadnie na uruchomienie tego wszystkiego z komputerem na działce to chyba nie ma znaczenia czy to będzie karta DVR czy rejestrator do obrazu z kamer i tak się dostanę jak się połączę poprzez Teamviewera zgadza się czy się mylę ?
    hermes-80
    Poziom 43  
    No ale jak TV zainicjujesz jak nie będzie nikogo na działce?? Poza tym PC cały czas włączony - to rachunki za prąd będą znaczne.
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet
    Osobiście poszukał bym jakiegoś lokalnego dostawcy internetu wraz z publicznym IP lub chociaż przekierowaniu odpowiednich portów.
    Marek31415
    Poziom 31  
    fido napisał:
    No to jestem załamany a miało być tak dobrze zakupy zrobione i nie potrzebnie kurde szkoda

Oczywiście wszystko będzie działać tak jak chcesz.
    Na działce musisz postawić komputer z oprogramowaniem Selcamnet.
    Nie potrzebujesz tu żadnych przekierowań ani DDNS.
    Wystarczy dowolny dostęp do Internetu, nawet z zablokowanymi portami wejściowymi.
    Proponowane rozwiązanie nie wiąże się z żadnym obniżeniem wydajności, jak to napisał Jamasek.
    W domu na kablówce robisz odpowiednie przekierowanie portów pod własny serwer proxy do monitoringu.
    Tu jedna uwaga, oprogramowanie do proxy dostaniesz dopiero po zakupie Selcamnet.
    Możesz napisać do firmy, może udostępnią wcześniej do testów.
    W domu instalujesz Selcamnet Proxy (nie musi być cały czas uruchomiony!) i program kliencki lub dowolną przeglądarkę internetową do podglądu.
    Zasada działania jest następująca:
    Program Selcamnet (na działce) łączy się z Proxy i "trzyma" to połączenie bez ciągłego pobierania danych. Tylko co jakiś czas wysyła "sygnał życia", tak aby Proxy wiedział o możliwości wymiany danych.
    Ty łączysz się zawsze z własnym Proxy wpisując w przeglądarkę adres 127.0.0.1, czyli tzw. localhost.
    I dodatkowa funkcja, jeżeli wystawisz własny proxy w Internecie (przekierowanie portów w domu), możesz z kamerami na działce połączyć się z dowolnego miejsca w świecie.
    Do testów możesz też skorzystać z publicznego Selcamnet Proxy.
    Połączenie jest konfigurowane automatycznie w momencie instalacji darmowej wersji testowej.
    jimasek
    Marek31415 napisał:
    Proponowane rozwiązanie nie wiąże się z żadnym obniżeniem wydajności, jak to napisał Jamasek.

Cały czas miałem na myśli teamviera i płynność obrazu z kamer.

Marek31415 napisał:

Trzeba wziąć pod uwagę koszty oprogramowania, które działa jak dobrze rozumiem z serwerem pośredniczącym.
    Marek31415
    Poziom 31  
    jimasek napisał:
    Cały czas miałem na myśli teamviera i płynność obrazu z kamer.
    ....
    Trzeba wziąć pod uwagę koszty oprogramowania, które działa jak dobrze rozumiem z serwerem pośredniczącym.

Rzeczywiście, każde połączenie tunelowe obniża wydajność.
    W Selcamnet Proxy nie ma tego zjawiska, to nie jest tunel tylko odwrócenie kierunku połączenia.
    Serwerem pośredniczącym w tym wypadku może być komputer klienta.
    Czyli włącza komputer i podgląda kamery, przegląda zapisy i dodatkowo ma możliwość wejścia na zdalny komputer.
    Selcamnet ma wbudowany zdalny pulpit działający również przez Proxy.
    Koszty oprogramowania w wersji do 4-ch kamer nie są wysokie.
    Można wykupić również licencję na mniejszą ilość kamer.
    W końcu za kamery trzeba zapłacić, a oprogramowanie każdy by chciał mieć za darmo.
    jimasek
    Marek31415 napisał:
    Koszty oprogramowania w wersji do 4-ch kamer nie są wysokie.
    Można wykupić również licencję na mniejszą ilość kamer.
    W końcu za kamery trzeba zapłacić, a oprogramowanie każdy by chciał mieć za darmo.

Jak dla mnie wszystko jasne ;) chciałbym tylko żeby autor tematu zrozumiał problem i wybrał dla siebie, czy klienta najbardziej optymalne rozwiązanie.

Mam jeszcze pytanie do ciebie Marku jak wygląda sprawa z instalowaniem samego oprogramowania, czy instalacja na komputerze stacjonarnym w domu (1 licencja) uniemożliwia zainstalowanie aplikacji w innej lokalizacji, bo jest to wtedy pewne ograniczenie.
    fido
    Poziom 26  
    hermes-80 napisał:
    No ale jak TV zainicjujesz jak nie będzie nikogo na działce?? Poza tym PC cały czas włączony - to rachunki za prąd będą znaczne.

Ale po co inicjować TV jak się będę łączył z PC a rejestrator będzie poprzez LAN do routera podpięty.

jimasek napisał:
    Osobiście poszukał bym jakiegoś lokalnego dostawcy internetu wraz z publicznym IP lub chociaż przekierowaniu odpowiednich portów.

Też będę ze znajomym rozmawiał i się zobaczy tylko w tym położeniu tylko radiowe może będzie

Marek31415 napisał:

Oczywiście wszystko będzie działać tak jak chcesz.
    Nie potrzebujesz tu żadnych przekierowań ani DDNS.
    Wystarczy dowolny dostęp do Internetu, nawet z zablokowanymi portami wejściowymi.
    W domu na kablówce robisz odpowiednie przekierowanie portów pod własny serwer proxy do monitoringu.
    Tu jedna uwaga, oprogramowanie do proxy dostaniesz dopiero po zakupie Selcamnet.
    Możesz napisać do firmy, może udostępnią wcześniej do testów.
    W domu instalujesz Selcamnet Proxy (nie musi być cały czas uruchomiony!) i program kliencki lub dowolną przeglądarkę internetową do podglądu.
    Zasada działania jest następująca:
    Program Selcamnet (na działce) łączy się z Proxy i "trzyma" to połączenie bez ciągłego pobierania danych. Tylko co jakiś czas wysyła "sygnał życia", tak aby Proxy wiedział o możliwości wymiany danych.
    Ty łączysz się zawsze z własnym Proxy wpisując w przeglądarkę adres 127.0.0.1, czyli tzw. localhost.
    I dodatkowa funkcja, jeżeli wystawisz własny proxy w Internecie (przekierowanie portów w domu), możesz z kamerami na działce połączyć się z dowolnego miejsca w świecie.
    Do testów możesz też skorzystać z publicznego Selcamnet Proxy.
    Połączenie jest konfigurowane automatycznie w momencie instalacji darmowej wersji testowej.

No fajne rozwiązanie ale znowu sprawa kosztów. Tak jak pisałem chodzi o jak najtańsze rozwiązanie ale to już właściciel musi podjąć decyzje.

Co do transferu to wydaję mi się że nie będzie aż tak tragicznie bo testy już były przeprowadzone fakt było tylko wykonane połączenie dwóch komputerów poprzez teamviewera ale nie było to najgorsze. Przy sprawdzaniu łącza wyniki były

Download ok 3-5Mb/s
    Upload ok 1-2,5Mb/s
    Marek31415
    Poziom 31  
    jimasek napisał:
    Mam jeszcze pytanie do ciebie Marku jak wygląda sprawa z instalowaniem samego oprogramowania, czy instalacja na komputerze stacjonarnym w domu (1 licencja) uniemożliwia zainstalowanie aplikacji w innej lokalizacji, bo jest to wtedy pewne ograniczenie.

Program główny jest zabezpieczony kluczem USB i można go zainstalować tylko na jednym komputerze. Oczywiście można przenieść na inny, ale nie da się korzystać z dwóch instalacji jednocześnie (trzeba przepiąć klucz USB).
    Programy klienckie nie mają żadnych ograniczeń.
    Prywatny Proxy może obsługiwać tylko jeden system Selcamnet.
    W opisywanej instalacji licencja na komputer w domu nie jest potrzebna, tu instalujemy program kliencki, do podglądu na żywo kamer i połączenia zdalnego pulpitu.
    W miejscu gdzie są kamery instalujemy główne oprogramowanie (Selcamnet) z kluczem USB.
    fido
    Poziom 26  
    Koledzy a może rozwiązaniem będzie zakup kamerek foscam, ponoć mają własne konfigurowalne dydns, co o tym sadzicie. Oczywiście może być coś innego podobnego http://www.foscam.pl/
    jimasek
    fido napisał:
    ponoć mają własne konfigurowalne dydns

Domena ddns to tylko stała nazwa (adres) przy zmiennym publicznym IP.
    fido
    Poziom 26  
    Może problem nie został rozwiązany ale na dzień dzisiejszy zostanie zamontowana kamera IP i komputer na działce będzie pracował jako rejestrator a do kompa będzie można się logować poprzez Teamviewera.
    jimasek
    Też jest jakieś wyjście. Teamviwer też działa z serwerem pośredniczącym.
    rav_bt
    Poziom 12  
    Pojawiły się już kamery działające w sieci p2p. Kamera działa na zablokowanych portach przychodzących. W załączniku zrzut ekranu z modelu BTICAM BT-H01W testowane osobiście w sieci GSM AERO2 oczywiście od strony kamery. Tablet miałem w innej sieci.

Nie trzeba nic kombinować z przekierowaniem portów, DDNS etc...podajesz unikalny UID kamery i program odnajduje ją w sieci p2p. Porty przychodzące od strony kamery mogą być zablokowane wiec działa na każdej sieci GSM w tym AERO2.

Jak stworzyć monitoring i sieć ? Jak stworzyć monitoring i sieć ?
    jimasek
    rav_bt napisał:
    .podajesz unikalny UID kamery i program odnajduje ją w sieci p2p

Jak dobrze rozumiem też jest to forma jakiegoś serwera pośredniczącego.
    rav_bt napisał:
    modelu BTICAM BT-H01W

Więc pytanie, działa tylko z określonymi modelami kamer?
    fido
    Poziom 26  
    Kamera przez wifi podłączona do routera do którego podłączono modem 3G z plusa i komputer stacjonarny podłączony do routera przez lan i służy jako rejestrator. Dostęp do komputera poprzez teamwiever