Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Możliwości na prędkość 20Mb/s

afticn 22 Wrz 2012 13:54 1797 12
  • #1 22 Wrz 2012 13:54
    afticn
    Poziom 18  

Witam.
    Kończy mi się umowa z dostawcą internetu-neostrada na 6Mb/s,myślę nad 20Mb/s,zastanawiam się czy parametry mojego łącza na to pozwolą.

Centrala obsługuje ADSL 2+,odległość od centrali 700 metrów.

Z góry dzięki za podpowiedzi.

0 12
  • #3 22 Wrz 2012 14:51
    afticn
    Poziom 18  

No tak.ale nurtuje mnie stabilność utrzymania tej prędkości.

0
  • #4 22 Wrz 2012 15:39
    alex1795
    Poziom 21  

Zadaj sobie podstawowe pytanie czy wykorzystasz łącze do 20Mb/s?

0
  • #5 22 Wrz 2012 15:53
    afticn
    Poziom 18  

Trójka dzieci,każdy z nich coś ogląda w sieci na swoim kompie,i stąd opcja do 20Mb/s

0
  • #6 22 Wrz 2012 16:09
    terrade
    Poziom 36  

alex1795 napisał:
    Powinny pozwolić.
    To było 2 tygodnie temu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2373697.html

afticn napisał:
    Kończy mi się umowa z dostawcą internetu-neostrada na 6Mb/s,myślę nad 20Mb/s,zastanawiam się czy parametry mojego łącza na to pozwolą.
    Zero szans. Router typuje synchronizację 20428 (czyli ~17 Mb/s na prędkości), takie typowania są zwykle zawyżane więc pewnie będzie jeszcze mniej (np.16), w normie dla tego tłumienia.
    afticn napisał:
    nurtuje mnie stabilność utrzymania tej prędkości.
    Stabilność to zawsze inna sprawa. Obecnie masz ogromny zapas (Margin aż 26 dB), gdy spadnie na 6 dB to stabilność może wyglądać inaczej.

Póki co niepokoi:
    -bardzo niski Margin na upstream 10 dB (poparty pesymizmem 796)
    -bardzo duża rozbieżność tłumienia (choć rzeczywiście możesz mieć 700 m do centrali - wskazuje na to up), a w takich przypadkach często bywają kłopoty (i niezwykle wysokie synchronizacje, bo tłumienie bywa zawyżone usterką, czasem w małym stopniu obniżającą synchronizację, a groźną dla stabilności, np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11299910#11299910 ).
    O ile obecnie nie rwie synchronizacji, a Margin jest stabilny to można zaryzykować z opcją "do 20 Mb/s".

0
  • #7 22 Wrz 2012 23:47
    ajanek9
    Poziom 28  

Cytat:
    Zadaj sobie podstawowe pytanie czy wykorzystasz łącze do 20Mb/s?

Moim zdaniem dziwne pytanie, a co ciebie obchodzi czy wykorzysta czy nie, w końcu kolega pyta czy będzie działać czy nie, a co sobie poogląda to nic ci do tego.
    Cytat:

Centrala obsługuje ADSL 2+,odległość od centrali 700 metrów.

Po kablu chyba więcej, ale wg. załączonych parametrów i tego co mówią normy to na twoim miejscu spróbowałbym od opcji 20 Mb/s ( 20,5 dB dla opcji 20 Mb/s jak wiadomo odstępstwa są). Może nie będzie pełne 20, a w razie problemów migracja na pełne i stabilne 10 Mb/s.

0
  • #8 26 Wrz 2012 10:21
    afticn
    Poziom 18  

Witam.
    Jestem już na nowej prędkości,czyli opcja do 20Mb/s i nie jest najgorzej prędkości wachają się między 14Mb/s-16Mb/s.
    Wyskakuje trochę błędów w charakterystyce ale nie ma żadnych "zwiech"net idzie stabilnie.

Zaczynając ten wątek,co najważniejsze nie poinformowałem,iż połączenie jest na wifi.
    Własnie spróbowałem puścić po kablu,no i jestem zaskoczny prędkość znacznie wzrosła 18Mb/s do 21Mb/s.
    Skąd ta utrata na wifi,komputer oddalony od routera w otwartym połorzeniu 4 metry?

0
  • #9 26 Wrz 2012 11:51
    alex1795
    Poziom 21  

Wi-fi masz zabezpieczone? Jeżeli nie to możliwe,że ktoś korzysta z twojego łącza. A może przed routerem stoi jakieś urządzenie korzystające z fal radiowych?

0
  • #10 26 Wrz 2012 12:16
    angelo18
    Poziom 15  

Szczerze różnie to wygląda z tymi prędkościami. Ja mieszkam od centrali 300m i powiem, że nie zawsze jest 20M. W szczycie ciężko jest osiągnąć taką przepustowość i to niezależnie od operatora.

0
  • #11 26 Wrz 2012 14:06
    terrade
    Poziom 36  

afticn napisał:
    Własnie spróbowałem puścić po kablu,no i jestem zaskoczny prędkość znacznie wzrosła 18Mb/s do 21Mb/s.
    To oznacza, że robisz nieprawidłowy test. Testy robi się ściągając z szybkich serwerów (jak noc.gts.pl), bez wirusów i antywirusów itp. Na tej synchronizacji masz ok.17,5 Mb/s (o ile błędy lub przeciążenia nie zakłócają wyniku). Na niepoważnych speedtestach powinno być ok. 18,5 Mb/s (bo one uznają, że Mb to niby milion bitów, gdy realnie jest to 1024*1024 b), co zapewne oznacza że masz programy zakłócające w komputerze (jak antywirus, który np. u mnie na niby podniósł prędkość 12 razy). Co do synchronizacji to potwierdza 700 m i dość słabe kable, czyli jest bardzo wysoka, ale błędów dużo.

afticn napisał:
    Skąd ta utrata na wifi
    To normalne, zapewne masz tryb "g", a tutaj 54 Mb/s to teoria. Praktyka jest inna, zależy od zakłóceń sieci, routera, wydajności karty wifi w komputerze itd.

0
  • #12 26 Wrz 2012 15:07
    afticn
    Poziom 18  

terrade@
    Stosując się do Twoich zaleceń,przeprowadziłem test na>noc.gts.pl<
    Komputer spięty kablem ethernet,i przy tym zostanę.
    Jak słusznie zauważyłeś,w opcji wifi mam ustawiony tryb"g"bo nie mam możliwości zamiany na "n"

0
  • #13 26 Wrz 2012 23:20
    ajanek9
    Poziom 28  

Cytat:
    Wyskakuje trochę błędów w charakterystyce ale nie ma żadnych "zwiech"net idzie stabilnie.

Parametry wyglądają dobrze, co do błędów to powstają na większości łączy, ale po to ustawiany jest przeplot i są one buforowane i naprawiane. Problem jest gdy tych błędów jest za dużo, wtedy skutkuje to "zwiechami".

0