Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen C3 1.4I - Awaria zap這nu i hamulca - elektryka/elektronika

22 Sep 2012 18:04 6618 8
  • Level 10  
    Witam wszystkich w dziale!

Citroen C3 1.4 benzyna rocznik 2003. Kupiony jako super, hiper pewny, od znajomego rodziny, w zasadzie bez sprawdzania.

Najch皻niej odkopa豚ym stary znaleziony temat, jednak nie jest to mo磧iwe. Dlatego chcia豚ym prosi o wyt逝maczenie o co chodzi i jak problem rozwi您a. Niestety nie jestem mechanikiem samochodowym, ani elektrykiem, ale pewne przeszkolenie techniczne i og鏊ne poj璚ie mam.

Problem jaki napotka貫m w samochodzie mojej przysz貫j te軼iowej jest podobny do tego:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic1891290.html
    Niestety jest tam wiele innych usterek, a ona je寮zi p鏦i si da, ja z kolei mam do czynienia z tym autkiem raz na tydzie, wi璚 cz瘰to dowiaduj si o problemach po czasie. Z tego te powodu nie znam zbyt dobrze citroena, ale instrukcje czyta貫m ;)

W skr鏂ie wygl康a to tak:
    1. 安iat豉 stopu pal si ca造 czas przy w陰czonych 鈍iat豉ch (tak瞠 przy wy陰czonym zap這nie na pozycyjnych.
    2. Przy wy陰czaniu silnika, je郵i s w陰czone 鈍iat豉 i trzymam peda hamulca, silnik si nie wy陰cza, deska ga郾ie. Mo積a wyj望 kluczyk!
    3. Puszczenie hamulca powoduje wy陰czenie wszystkiego przy wy陰czonym zap這nie. Deska na chwil si zapala.
    4. Od momentu kupienia (4 mc) "klei" si do pod這gi peda stopu. Czasami zostaje w pozycji wci郾i皻ej mimo 瞠 nie wciska si go z ca貫j si造. Po prostu si jakby blokuje.
    5. Przy naciskaniu peda逝 hamulca widz, 瞠 porusza si czujnik hamulca.
    6. Radio (bardzo stare jak na taki samoch鏚) jest tak pod陰czone 瞠 w陰cza si je przyciskiem i wy陰cza tak samo - nie wy陰cza si samo po wyj璚iu kluczyka czy od陰czeniu zap這nu.

A dok豉dnie by這 to tak:
    Dzi zmieni貫m 瘸r闚k w 鈍ietle pozycyjnym/stopu w tylnej lampie (przepali豉 si par dni temu), oraz 瘸r闚k g鏎nego stopu kt鏎ej nie by這. Zaraz po wymianie 瘸r闚ek zauwa篡貫m 瞠 po w陰czeniu 鈍iate stopy si pal jak g逝pie.
    Poniewa i tak by貫m um闚iony z elektrykiem na komputer, bo wydawa這 mi si 瞠 ABS szwankuje, zacz掖em zmierza w jego stron. W po這wie drogi stwierdzi貫m 瞠 umieszcz na tylnej p馧ce tr鎩k徠 ostrzegawczy wi璚 zjecha貫m na parking i przekr璚i貫m kluczyk w pozycj 0. O dziwo silnik dalej pracowa mimo, 瞠 deska rozdzielcza zgas豉. Wyj掖em kluczyk, a samoch鏚 dalej chodzi. W這篡貫m kluczyk, przekr璚i貫m w pozycj zap這nu i deska si za鈍ieci豉. Powt鏎zy貫m to trzy razy nie dowierzaj帷 (narzeczona, 鈍ie穎 upieczony kierowca by豉 w szoku). W ko鎍u silnik zgas.
    Dojecha貫m do elektryka i odkry貫m 瞠 silnik ga郾ie jak puszcz peda hamulca. Opisa貫m co i jak i zostawi貫m go do sprawdzenia. Go嗆 nie m鏬 uwierzy. Po godzinie jak wr鏂i貫m powiedzia 瞠 komputer nie znajduje, 瘸dnych usterek, a ABS dzia豉. Stwierdzi te 瞠 nie zauwa篡 klej帷ego si hamulca (nie zawsze si to zdarza), a z tym zap這nem rzeczywi軼ie jest co nie tak ale powiedzia 瞠 nie spos鏏 doj嗆 co kiedy kto m鏬 zrobi. By豉 sobota blisko obiadu i ko鎍a pracy wi璚 go rozumiem ;) Jak na z這嗆 鈍iat豉 dzia豉造 dobrze i go嗆 pewnie stwierdzi 瞠 si czepiam.
    Wyjechali鄉y i na 鈍iat豉ch sprawdzi貫m jak jest. Stopy si znowu zacz窸y pali. W czasie powrotu do domu (30 km) sprawdza貫m to jeszcze par razy w陰czaj帷 i wy陰czaj帷 silnik w r騜nych konfiguracjach i jest tak 幢e jak to opisa貫m powy瞠j - 鈍iat豉 stop pal si ca造 czas, a silnik nie ga郾ie normalnie.

W wy瞠j przytoczonym temacie wyst瘼owa podobny problem jednak nie bardzo rozumiem o co chodzi. Poniewa jeden reflektor jest do wymiany, chcia豚ym dok豉dnie wiedzie co powiedzie mechanikowi/elektrykowi je郵i t usterk da si zlokalizowa na podstawie opisu.

Dodatkowo chcia豚ym si zapyta co z tym klej帷ym si hamulcem. Zdarza si 瞠 po ostrzejszym hamowaniu (nie na ABSie, ani z piskiem) peda zostaje w pod這dze, samoch鏚 si zatrzymuje, ja nie wiem co si dzieje, stwarza to niebezpiecze雟two na drodze, a peda albo mi po chwili odskakuje, albo musz go podnie嗆(!). Wioskowi mechanicy przysz貫j te軼iowej twierdz 瞠 jest ok, elektryk u kt鏎ego dzi by貫m stwierdzi 瞠 po kr鏒kiej przeja盥盧e niczego nie zauwa篡. Przysz豉 te軼iowa twierdzi 瞠 jej si je寮zi dobrze, tylko raz przysz豉 i m闚i 瞠 samoch鏚 nie rusza, poszed貫m i patrz 瞠 hamulec wci郾i皻y i trzyma reszt. Dodam jeszcze 瞠 nied逝go po zakupie wypad sworze od sprz璕豉. Mama narzeczonej je寮zi豉 z wysuni皻ym przez tydzie (co tam si jej zaczepia這, ale my郵a豉 瞠 to inne buty) i zaczepia o uk豉d hamulca. Jak ja zacz掖em naciska i wyczuwa o co chodzi to nagle mi to wszystko strzeli這 i wypad這. Czy co mog這 si wtedy rozwali, np ten uk豉d czujnika kt鏎y jest w takim dziwnym miejscu? Naprawy dokonali wioskowi mechanicy, kt鏎ych uwa瘸m za partaczy i naci庵aczy.

Bardzo prosz o pomoc, bo narzeczona nied逝go odbiera prawko, a nawet ja boj si je寮zi tym samochodem :(
    Czy Twoje urz康zenia IoT s bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj si za darmo
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Helpful post
    Level 33  
    Mo瞠 wymieniaj帷 瘸r闚ki zwar貫 w oprawce dwie podstawki, czyli + z aku (z pozycyjnych) z + po stacyjce (przez w陰cznik stopu).
  • Helpful post
    Level 29  
    dodo02 wrote:
    2. Przy wy陰czaniu silnika, je郵i s w陰czone 鈍iat豉 i trzymam peda hamulca, silnik si nie wy陰cza, deska ga郾ie. Mo積a wyj望 kluczyk!
    3. Puszczenie hamulca powoduje wy陰czenie wszystkiego przy wy陰czonym zap這nie

Z豉 lub 幢e w這穎na 瘸r闚ka (np zamiast dwuw堯knowej w這穎na jednow堯knowa)
  • Level 36  
    dodo02 wrote:

Dzi zmieni貫m 瘸r闚k w 鈍ietle pozycyjnym/stopu w tylnej lampie (przepali豉 si par dni temu), oraz 瘸r闚k g鏎nego stopu kt鏎ej nie by這. Zaraz po wymianie 瘸r闚ek zauwa篡貫m 瞠 po w陰czeniu 鈍iate stopy si pal jak g逝pie.

dodo02 wrote:
    Stwierdzi te 瞠 nie zauwa篡 klej帷ego si hamulca (nie zawsze si to zdarza), a z tym zap這nem rzeczywi軼ie jest co nie tak ale powiedzia 瞠 nie spos鏏 doj嗆 co kiedy kto m鏬 zrobi.

To nadaje si raczej do Hyde Parku , popro moda o skasowanie tematu , robisz sobie i "elektrykowi" wstyd ...publicznie
  • Level 10  
    Koledzy, dobrze mi doradzili軼ie. Problemem by豉 瘸r闚ka. Na paragonie z intercarsu mam PY21/5W, a dosta貫m PY21W. Nie sprawdzi貫m tego bo zmienia貫m wszystko w po酥iechu i po prostu lecia貫m po rozmiarach, bo mia貫m jeszcze inne rzeczy do wymiany. Uda這 mi si do tego doj嗆 od razu, ale odpisuj dopiero teraz bo na wsi internetu w zasadzie brak.

jurekk55 wrote:
    To nadaje si raczej do Hyde Parku , popro moda o skasowanie tematu , robisz sobie i "elektrykowi" wstyd ...publicznie

Nie znalaz貫m jako w sieci odpowiedzi na to pytanie, a Twoja odpowied niewiele wnosi do tematu. Nie ka盥y musi si zna na samochodach, szczeg鏊nie citroenach i w dziale "samochody pocz徠kuj帷y". Mo瞠 przy okazji komu ten temat pomo瞠, gdy zamiast w這篡 z陰 瘸r闚k po prostu poprzecinaj mu si przewody ze staro軼i.

Mo瞠 i robi sobie wstyd, ale gdy zauwa篡貫m problem, zd捫y貫m tylko rozkr璚i reflektor i sprawdzi czy nie ma zwarcia na przewodzie przy reflektorze. Nie wiedzia貫m jeszcze o zap這nie, a potem nie by這 mo磧iwo軼i rozkr璚ania wszystkiego kolejny raz. Na szybko da si wyj帷 tylko g鏎nego stopa. U elektryka jak na z這嗆 鈍iat豉 dzia豉造 normalnie. Mam troch starsz Astr i zwarcie tych samych przewod闚 (przeci窸y mi si kiedy stare przewody) nie wp造wa na zap這n samochodu. Nie wspominaj帷 ju o tym 瞠 do 瘸r闚ek i p造tek reflektora jest normalny dost瘼. Na samochodach si nie znam, ale chyba trzeba by idiot 瞠by zaprojektowa co takiego. Jest jakie uzasadnienie tego rozwi您ania?

Je郵i chodzi o hamulec, to chc jeszcze tylko zapyta czy to co jest widoczne na poni窺zych zdj璚iach wygl康a normalnie czy kto porz康nie to rozgrzeba? Chodzi chocia瘺y o powierzchni oporow dla czujnika hamulca - wszystko wygl康a jakby kto to prostowa na imadle za pomoc siekiery. Dwa pierwsze zdj璚ia pokazuj otw鏎 na czujnik hamulca i wypadaj帷 z boku p豉sk powierzchni oporow peda逝. Peda zaczepia si gdzie g喚biej, wi璚 chyba wszystko b璠zie do wymiany... W okolicy niestety nie mam ju dobrego mechanika i je郵i samemu si nie poka瞠 paluszkiem co jest 幢e, to oni najcz窷ciej nie widz problem闚.

Citroen C3 1.4I - Awaria zap這nu i hamulca - elektryka/elektronika Citroen C3 1.4I - Awaria zap這nu i hamulca - elektryka/elektronika Citroen C3 1.4I - Awaria zap這nu i hamulca - elektryka/elektronika Citroen C3 1.4I - Awaria zap這nu i hamulca - elektryka/elektronika

Na koniec. Je郵i ten post i to co w nim jest widoczne rzeczywi軼ie s takie 鄉ieszne to prosz umie軼i w odpowiednim dziale. Dla mnie to wszystko wygl康a przera瘸j帷o. Kiedy my郵a貫m 瞠 po plastikowym pedale sprz璕豉 nic mnie ju w tym aucie nie zaskoczy.
  • Moderator on vacation ...
    dodo02 wrote:
    zy to co jest widoczne na poni窺zych zdj璚iach wygl康a normalnie czy kto porz康nie to rozgrzeba?

Faktycznie to wygl康a "nie oryginalnie" i z pewno軼i co by這 robione (brutalnie*). Tak nie jest w oryginale... Kto tam porz康nie "rze嬌i mechanik" :D
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Jaki baran, kt鏎y nie potrafi ustawi czujnika stop, uczy si jeszcze na polonezach. Trzeba wszystko wyprostowa, i b璠zie dobrze.
  • Level 10  
    Dzi瘯uj wszystkim za uwagi i wskaz闚ki. Ja nie b璠 si w to bawi i my郵 瞠 teraz przekonam w豉軼icielki, 瞠 nie tylko mi 幢e le篡 ten peda. Poszukam dzi porz康nego mechanika.

Temat uwa瘸m za rozwi您any. Pozdrawiam