Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GeForce 8800GT - Wentylator do chłodzenia

22 Wrz 2012 18:26 2253 9
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich. Mam kilka problemów, które mam nadzieje, pomożecie mi szybko rozwiązać :) Może napisze w pkt:

1. Mam w komputerze kartę graficzną GeForce 8800GT, która niestety nie posiada na radiatorze dodatkowego chłodzenia w postaci wiatraka. Karta zaczęła się ostatnio nagrzewać "na sucho" do nawet 67°C, a podczas grania do 80° - 90°.. Chce na niej zamontować wiatrak chłodzący, który mam ze starej płyty głównej (zdj poniżej) ale potrzebuje pomocy z podpięciem kabli od molexa do wiatraka. Wiem, że wiatrak działa na napięciu 12V więc trzeba wykorzystać żółty przewód no i czarny na masę. Tylko, że wiatrak ma przewody w kolorach zielony - czerwony - czarny.
    Dodatkowo na pinie od wiatraka przewody oznaczone są tak:

- czarny -> (taka strzałka z połową grotu) więc to chyba masa
    - czerwony TKG
    - zielony 2510

Mam też srebrną pastę termo przewodzącą, więc dodatkowo zmienię starą. Nie chcę niczego spieprzyć na starcie, więc potrzebuje Waszej rady.

2. Jest jakiś sposób, żeby dowiedzieć się co to za model procesora, prócz tego, że AMD, bez podpinania go do komputera? (Był w starej płycie głównej)

3. Mam 2 kartę graficzną ATI Radeon X1600PRO AGP 512MB jednak ma ona inaczej rozmieszczone styki ( na zdjęciu) niż GeForce 8800 GT. W płycie głównej nad wejściem w którym wpięta jest GeForce jest slot, w którym Ati się mieści tylko po włączeniu komputera w ogóle jej nie wykrywa.. Nawet obrazu na monitorze nie ma.. A karta 'powinna' być sprawna. Oczywiście uruchamiam komputer tylko z 1 kartą graficzną.

GeForce 8800GT - Wentylator do chłodzenia GeForce 8800GT - Wentylator do chłodzenia

Z góry dziękuję za wszelką pomoc oraz poświęcony czas. Jeśli czegoś brakuje to proszę powiedzieć.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ad1. Czarny masa, czerwony 12V.

Ad2. Powinno być napisane na rdzeniu procesora - zetrzyj pastę i sprawdź.

Ad3. Podaj dokładny model płyty głównej - Asrock...
  • PCBway
  • Poziom 7  
    Co do pkt 1 to po takim podłączeniu coś jakby "wybijało" bezpiecznik w zasilaczu i automatycznie odłącza napięcie. Jeszcze jutro sprawdzę na zwykłym 12 v zasilaczu czy mi ten wiatrak odpali bo to może być też jego wina.

Faktycznie na procesorze jest napisane:
    AMD Athlon
    AX1600DMT3C
    Nie bardzo mi się przyda bo dość słaby jest ;)

3. Chodzi o 775DUAL-VSTA/A/ASR ?
  • Poziom 20  
    Ten wentylatorek jest od coolera procesora, podepnij go pod złącze wentylatora na płycie głównej.
    Ta druga karta jest na złącze AGP, podłączyłeś jej zasilanie jak sprawdzałeś?
    Na twoim zdjęciu prawy górny róg karty, podłącza się tam zasilanie FDD.
  • Poziom 7  
    tylko że jak go tam podepnę to będę musiał odpiąć cooler z procka bo 2 wejścia niestety nie ma..

Tak myślałem, że to jest coś ważnego ale nie bardzo wiedziałem po co ;) Niestety google nie wiedziały ocb ;) Ja z resztą nadal nie wiem :D Zasilanie FDD wygooglowalem tylko nie wiem jakiego pina tam podpiąć :D chodzi o tego małego molexa czy jest jakaś inna wtyczka?

Edit:

W googlach piszą też że do tej karty można podpiąc kabel ze stacji dyskietek, tylko, że wydaje mi się że nie bardzo spasuje bo ja mam zasilanie w niej z molexa :D
  • Poziom 43  
    99% zasilaczy ma wtyczkę mini-molex taka jak przy FDD - więc odepnij stację i podepnij zasilanie do karty.
  • Poziom 7  
    No mini-molex'ów mam 6 ;) A to jak wsadzę tą wtyczkę będzie miało jakieś znaczenie? Bo mogę ją wsadzić normalnie i do góry nogami :D
  • Poziom 20  
    Na dole płyty głównej masz jeszcze jedno złącze do wentylatora.
    Złącza FDD w zasilaczu masz max 2 podpina się to tak że ten pojedynczy ząbek powinien być skierowany w dół, a te dwa po bokach złącza do pcb grafiki.
  • Poziom 7  
    W sumie to tych małych płaskich naliczyłem 6 ale to mniejsza o to ;) Zaraz zobacze jak to wygląda i dam znać ;)
    Edit:
    Fakt, jest P8 i P9 i faktycznie są tylko 2 ;)
  • Poziom 20  
    Zobacz zdjęcia tych grafik w googlu większość z nich ma w gnieździe zasilania grafiki jeszcze taką płytkę, tak że nie da się inaczej jej podpiąć.