Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NETIA WLR/BSA - Parametry łącza

jojoro 22 Wrz 2012 18:39 2430 5
  • #1 22 Wrz 2012 18:39
    jojoro
    Poziom 11  

Mam obecnie 40Mb/s w Netii (BSA/WLR) w technologii VDSL.
    Netia nie świadczy obecnie wyższych prędkości dla VDSL na liniach TPSA, ale jestem ciekaw czy przynajmniej teoretycznie mógłbym liczyć na zwiększenie prędkości.

Cytat:
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,2 / 12,1
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,5 / 19,1

Widzę też że pojawia się trochę błędów - czy to duże wartości?

Cytat:
    Error Seconds (Local/Remote): 3 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 298 / 4.284
    CRC Errors (Up/Down): 2 / 17
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 445

Parametry łącza

0 5
  • #2 22 Wrz 2012 19:39
    terrade
    Poziom 36  

jojoro napisał:
    Cytat:
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,2 / 12,1
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,5 / 19,1
    Tak, opcja do 80 Mb/s właściwa, tłumienie (i to już z VDSL2) i zapas SNR-u. Typowanie dokładnych wartości nie ma sensu, bo wykres idzie niemal pionowo.
    NETIA WLR/BSA - Parametry łącza

jojoro napisał:
    Widzę też że pojawia się trochę błędów - czy to duże wartości?
    Zależy, nie tylko od łącza, ale też od routera, widziałeś pewnie w temacie o Netii VDSL2 (ale na ich własnej sieci) jakie szalone ilości FEC oni mają. Ponadto wielka synchronizacja leży odłogiem na upstream (tylko obciąża łącze, a upload to tylko 2 Mb/s, gdy przy opcji "do 80" masz szanse na pełne 8). Inne błędy akceptowalne (o ile to jest np. z 1 dnia, a nie minuty).

0
  • #3 22 Wrz 2012 19:54
    jojoro
    Poziom 11  

Podczas migracji na VDSL przybyli do mnie technicy i stwierdzili, że mam straszne zakłócenia na linii. Wycięli 30-letni płaski dwużyłowy kabel montażowy w skrzynce TPSA na budynku i stamtąd pociągnęli do gniazdka na ostatniej parze zwykłego kabla utp kat 5e. Nie mieli ze sobą nic innego.
    Ja ze swojej strony zdobyłem mastersplitter i kupiłem porządny kabel YTKSYEKW1X2X0,5, wywaliłem całą dotychczasową instalację telefoniczną i elegancko od mastersplittera tym kabelkiem rozprowadziłem do gniazdek abonenckich.

Zastanawiam się, czy patrząc na te parametry wnioskować o "poprawienie roboty techników" czyli instalację usługi na normalnym kablu a nie na zwykłej skrętce. Czy próbować wywalczyć zmianę skrzynki TPSA na budynku na coś nowszego (bo ta nie była od 30 lat otwierana i technicy musieli wyłamywać zamek - ale oczywiście skrzynki i złącz i tak nie wymienili)

0
  • #4 22 Wrz 2012 23:31
    ajanek9
    Poziom 28  

Cytat:
    Zastanawiam się, czy patrząc na te parametry wnioskować o "poprawienie roboty techników" czyli instalację usługi na normalnym kablu a nie na zwykłej skrętce. Czy próbować wywalczyć zmianę skrzynki TPSA na budynku na coś nowszego (bo ta nie była od 30 lat otwierana i technicy musieli wyłamywać zamek - ale oczywiście skrzynki i złącz i tak nie wymienili)

Coś u ciebie nie działa, czy po prostu sie czepiasz. Pewna ilość błędów jest dopuszczalna i na każdym łączu powstają. Po to stosuje się przeplot i korekcję błędów.

0
  • #5 23 Wrz 2012 15:57
    jojoro
    Poziom 11  

Po prostu się czepiam :)
    A tak serio to jestem najzwyczajniej w świecie ciekaw jakie parametry ma moja linia i co można ewentualnie poprawić jeszcze przy stosunkowo niskich kosztach.
    Ta skrzynka instalacyjna to mnie po prostu niepokoi - drzwiczki zostały wyłamane, kołki wyrwane ze ściany, w środku pewnie połowa złączy pogniła. Budynek jest mój i zastanawiam się czy jak komuś to w końcu spadnie na głowę to czy ja nie będę prawnie odpowiadał za ten złom. No i oczywiście za kolejne kilka lat jak coś się zepsuje to jeszcze ktoś powie, że to ja wyłamałem tam drzwiczki i to moja wina.

0
  • #6 23 Wrz 2012 22:28
    ajanek9
    Poziom 28  

Cytat:
    Budynek jest mój i zastanawiam się czy jak komuś to w końcu spadnie na głowę to czy ja nie będę prawnie odpowiadał za ten złom.

Jeśli budynek jest twój to najlepiej wystosuj pismo do TP. W piśmie zwróć uwagę na zły stan sieci i jako właściciel poproś o uporządkowanie sieci z uwagi na planowany remont klatki schodowej czy piwnicy. W piśmie zaznacz, że po remoncie nie wyrazisz zgody na wbudowanie jakiegokolwiek kabla czy wymiany skrzynki.
    Pismo oczywiście wysyłasz poleconym za potwierdzeniem odbioru i czekasz na odpowiedź, ale od momentu potwierdzenia jesteś już w pewien sposób zabezpieczony przed odpowiedzialnością.

0