Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT2858 + AVT2222. Wspólna anoda.

22 Wrz 2012 20:09 1758 12
  • Poziom 21  
    Witam.
    Od kilku godzin zmagam się z podłączeniem tych wyświetlaczy do zegara AVT2858. Już brakuje mi pomysłów. Jak wykorzystać duże wyświetlacze zamiast wskaźnika minutowego? Próbuję wpiąć się przed układ ULN2003. Próbowałem również zmiany stanów przed wejściem tranzystorami w układzie OE. Nic nie działa. Czy da się jakoś podłączyć te wyświetlacze? Cały czas po włączeniu zasilania świecą się wszystkie segmenty. Ostatnie rozwiązanie, które przyszło mi do głowy to zastosowanie transoptorów ale może jest jakieś "lepsze" rozwiązanie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Witam.
    Tak 4543 wogóle nie montowałem korzystam tylko z ULN2003.
  • Poziom 30  
    A masz schemat tego AVT2858? Konkretnie podłączenia oryginalnego wyświetlacza (tego jaki powinien tam być). Bo w tym linku, który znalazłem tego nie ma.
    Andrzej
  • Poziom 30  
    A uwzględniłeś to, że w AVT2858 wyświetlacze sterowane są sekwencyjnie?
    Andrzej
  • Poziom 21  
    Tak. Zamiast tranzystorów T1 T2 wykorzystałem tranzystor zamontowany na płytce AVT2222, przecinając oczywiście ścieżkę X3.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Nie było mnie przez parę godzin i nie mogłem pisać.
    Mam jeszcze pytanie: jakim napięciem zasilasz wyświetlacz (emitery tranzystorów sterujących) i jakim napięciem jest zasilany procesor w zegarze.
    Podejrzewam, że tranzystory cały czas przewodzą ponieważ napięcie na bazie wynosi około 0V lub około 5V (przed rezystorami), a na emiterze około np. 20V i wtedy tranzystory zawsze przewodzą.
    Może nieskładnie piszę, ale miałem dzisiaj ciężki dzień i właśnie robię sobie "reset" wewnętrznej pamięci przy pomocy związku chemicznego o wzorze C2H5OH słuchając "mini max" na słuchawki.
    Jeśli jakieś trudne pytania, to poproszę jutro (oczywiście liczę na wyrozumiałość moderatorów).
    Pisownię sprawdziłem.
    Andrzej

Dodano po 13 [minuty]:

A tak w ogóle to jak włącza się indeks dolny, aby prawidłowo zapisać wzór chemiczny tego związku służącego do "resetu"?
    Moja percepcja jest trochę zaburzona.
    Koniec, bo będzie drugie ostrzeżenie. A limit wynosi chyba 5szt.
    Przepraszam, Andrzej
    Pisownię sprawdziłem. :|
  • Poziom 21  
    Zegar zasilam z 7V chwilowo ale w układzie jest stabilizator więc 5V. Wyświetlacze z 12V.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    BigPablo napisał:
    Zegar zasilam z 7V chwilowo ale w układzie jest stabilizator więc 5V. Wyświetlacze z 12V.

I to jest właśnie przyczyna złego działania.

AVT2858 + AVT2222. Wspólna anoda.
    Rozumiem, że masz układ zasilania taki jak na rysunku 1.
    Na wyjściu układu scalonego (w punkcie A) jest przebieg prostokątny o poziomach około 0V i około 5V.
    Na emiterze tranzystora (w punkcie B) jest 12V. Zarówno gdy w punkcie A jest 0V jak i wtedy gdy jest 5V, tranzystor przewodzi.
    Aby wyświetlacz był wygaszony (a musi być okresowo wygaszany w sekwencyjnym odczycie) to gdy na wyjściu układu scalonego jest 5V tranzystor powinien przestać przewodzić. W takim układzie jak na rysunku 1 przy 5V tranzystor przewodzi słabiej niż przy 0V ale przewodzi.
    Proponuję zmienić konfigurację na np. taką jak na rysunku 2.
    Jest tam dodatkowy tranzystor sterujący tranzystorem wykonawczym i jeszcze jeden dla zanegowania sygnału.
    Andrzej
  • Poziom 21  
    Układ zmontowałem i nadal brak reakcji ;/. Nadal wszystkie diody świecą, tym razem słabiej.
    Mogę jeszcze dodać, że po podłączeniu wyświetlacza dioda DW5 na zegarze cały czas świeci.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    No to problem.
    Konfiguracja jaką zaproponowałem powinna zapewnić prawidłowe wyłączenie tranzystora.
    Zostają jeszcze tranzystory T3 i T4 oraz diody LED.
    Jeśli możesz to narysuj ten fragment który pokazuje zasilania: układu scalonego, wyświetlacza, poszczególnych grup LED-ów w tej wersji jaką teraz testowałeś.
    Może się okazać, że trzeba zmienić sterowanie wszystkich tranzystorów (T1-T4), dodać rezystory ograniczające prąd do LED-ów i zasilić LED-y z tego samego napięcia co wyświetlacze.
    Nie wiem czy tak robiłeś, czy inaczej. Rysunek lub opis tego co robiłeś by się przydał.
    Andrzej

Dodano po 16 [minuty]:

I jeszcze jedno. W schemacie kitu AVT2222 układ ULN2003 jest narysowany jako inwerter. W tej sytuacji trzeba by dać dodatkowe inwertery przed nim (tak jak pisałeś na początku) lub wyrzucić go całkowicie pozostawiając z tego kitu tylko diody LED.
    Byłoby wtedy tak, że zamiast tych wyświetlaczy z kitu AVT2858 byłyby wyświetlacze złożone z LED-ów zasilane wyższym napięciem poprzez tranzystory sterowane tak jak zaproponowałem wcześniej. Pozostałe LED-y były by zasilane tak samo (sterowanie i napięcie). Trzeba jeszcze ograniczyć prąd tych diod dorzucając rezystory.
    Przemyśl takie rozwiązanie.
    Andrzej

Dodano po 12 [minuty]:

To co napisałem o wyrzuceniu ULN i podłączeniu dużego wyświetlacza bezpośrednio do procesora może nie wyjść bo nie wziąłem pod uwagą, że procesor nie ma wyjścia typu otwarty kolektor. W tej sytuacji dałbym na wyjściach z procesora rezystory podłączone do baz tranzystorów npn. Do kolektorów tych tranzystorów podłączyłbym katody LED-ów.
    Mam nadzieję, że za mocno nie zamotałem.
    Przemyśl to aby nie robić pochopnych ruchów.
    Ze sterowania bezpośrednio LED bezpośrednio z procesora się wycofuję (ze względu na różnice w napięciach zasilania).
    Pozostaje albo ULN + inwertery lub prościej tranzystory z rezystorami w bazach.
    Andrzej
  • Poziom 21  
    Witam.
    Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem. Udało mi się zdobyć transoptory po 30gr, podłączę je zamiast diod oryginalnego wyświetlacza. Przepraszam, że zabrałem tyle czasu, i bardzo dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam.