Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

avt-531 , rs485 - sterowanie pod linuxem

22 Sep 2012 20:19 1308 2
  • Level 17  
    Mam kłopot ze sterowaniem kartą przekaźników na rs485 (avt-531). Podobny wątek jest tutaj, ale niestety zamknięty https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic329616.html

Sama karta ładnie daje się sterować z windowsa, ale nie mam pojęcia jak zmusić ją do działania na linuxie. Korzystam z adaptera USB>rs485 na układzie ft232rl (projekt manekinen opisany tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1731213.html ). Tak jak mówiłem adapter ten doskonale dogaduje się z kartą z poziomu windowsa. Czy ktoś powie jak powinno wyglądac polecenie zmiany stanu karty pod linuxem. Adapter widziany jest przez linuxa jako urządzenie ttyUSB1.

Mysłałem, że problem jest w przejciu USB>RS485, więc zastosowałem konwerter avt-530 RS232>RS485 . Port rs ustawiłem na base 9600 divisior 8 (czyli 1200). Napisałem skrypt tej tresci:

#!/usr/bin/php
    <?php

$en = chr(0x0D);
    $es = chr(27);
    $string0 = $es."1w11".$en ;
    $string1 = $es."1w31".$en ;

$plik = fopen('/dev/ttyS0','w');
    fputs($plik,$string1);
    fclose($plik);
    sleep(15);

$plik = fopen('/dev/ttyS0','w');
    fputs($plik,$string0);
    fclose($plik);
    #sleep(15);

?>

I nie działa. MOże ktoś pomóc?
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 27  
    A uprawnienia do obsługi portu USB masz?
    Spróbuj odpalić ten programik z konta root. Jak zadziała, to znaczy że musisz zmodyfikować sposób dostępu do USB, np. dodając reguły w udev.
  • Level 17  
    Z roota go startuje. Na rs232 ruszyło ale na przejściówce FTDI nie. Problem jest z prędkością transmisji na 90 proc. Wie ktoś jak obniżyć prędkość do 1200 na porcie FTDI ?

Tak jak myślałem przyczyną była prędkość portu na ftdi. Zmniejszenie jej uzyskuje się poleceniem stty -F /dev/ttyUSB1 speed 1200. Po tym karta zaczęła działać.

Niestety nie umiem odczytać statusu poszczególnych wyjść karty. Czy ktoś wie jak to zrobić?
pcbway logo