Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiwibrator astabilny pobór prądu

23 Wrz 2012 10:20 3426 24
  • Poziom 16  
    Witam,
    Kilka dni temu kupiłem multimetr i od tego czasu wszystko co możliwe nim mierze. Dzisiaj chciałem zmierzyć pobór prądu multiwibratora ale pomiar cały czas skacze. Czy pomiar skacze dlatego że diody różnią się od siebie ? Zastosowałem diodę dyfuzyjną oraz jasną czerwoną diodę.
    Dziękuję i pozdrawiam ;)
    Edit: Czy żarówka samochodowa zasilana z baterii 9V (lekko świecąca) może pobierać ok. 200 mA ?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    baaniuś napisał:
    Kilka dni temu kupiłem multimetr i od tego czasu wszystko co możliwe nim mierze. Dzisiaj chciałem zmierzyć pobór prądu multiwibratora ale pomiar cały czas skacze. Czy pomiar skacze dlatego że diody różnią się od siebie ? Zastosowałem diodę dyfuzyjną oraz jasną czerwoną diodę.

Możliwe, zwłaszcza jeśli "dyfuzyjna" ma inny kolor.

baaniuś napisał:
    Czy żarówka samochodowa zasilana z baterii 9V (lekko świecąca) może pobierać ok. 200 mA ?

Może, nawiasem mówiąc to dyskusja o niebieskich migdałach - nie piszesz jaka to żarówka (moc, napięcie zakładam że 12V).
  • Poziom 16  
    jdubowski napisał:
    Możliwe, zwłaszcza jeśli "dyfuzyjna" ma inny kolor.

Tak dyfuzyjna ma inny kolor. Na mierniku pokazuje się ok. 6 mA i ok. 12 mA.

jdubowski napisał:
    Może, nawiasem mówiąc to dyskusja o niebieskich migdałach - nie piszesz jaka to żarówka (moc, napięcie zakładam że 12V).

Tak to żarówka na napięcie 12V a moc to 5W ;)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Z ciekawości sprawdziłem. Żarówka 12V/5W pobiera prze 9V 370mA. 200mA pobiera przy 2V
  • Poziom 31  
    Z jaką częstotliwością pracuje multiwibrator? Jaki to multimetr?
  • Poziom 16  
    Miernik to DT9208A.
  • Poziom 16  
    Jak sprawdzić z jaką częstotliwością pracuje ? Chodzi o kondensatory ?
  • Poziom 31  
    W jakim urządzeniu masz ten multiwibrator? Czy może sam go budowałeś? Jeśli tak, t do czego on służy? Daj schemat i wartości eementów.

Pomiar prądu o charakterze impulsowym wysokiej częstotliwości jest nie do zrobienia zwykłym miernikiem. Natomiast możesz nim zmierzyć wspmnianą wcześniej częstotliwość pracy, ile zawiera się w przedziale 1 - 200kHz.
  • Poziom 16  
    Zbudowałem go z tego schematu
    Multiwibrator astabilny pobór prądu
    Zaniepokoił mnie post kolegi whyki. U mnie przy pomiarze prądu pobieranego przez żarówkę jest ok. 200 mA. Czy multimetr może być uszkodzony ? A może mierzę źle ? Czerwony do gniazda 20A czarny do gniazda COM, ustawiam na mierniku zakres 20A prąd stały, czarnym przewodem dotykam "-" baterii 9V czerwonym dotykam (nie wiem jak się to nazywa) "obudowy" żarówki a (też nie wiem jak się nazywa :) ) końcem żarówki dotykam "+" baterii na wyświetlaczu pojawia się 0,20.
  • Poziom 17  
    baaniuś napisał:
    U mnie przy pomiarze prądu pobieranego przez żarówkę jest ok. 200 mA. Czy multimetr może być uszkodzony ?

To zmierz napięcie na tej 9V baterii przy obciążeniu żarówką, a okaże się mniejsze niż 9V.
  • Poziom 16  
    Na mierniku pokazuje się więcej niż 3V ale ciągle spada.
  • Poziom 21  
    No widzisz jaka cenna lekcja. Nawet jak na baterii jest napisane 9V, nie znaczy że tyle faktycznie jest.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Napięcie spada szczególnie gdy źródło napięcia którym to zasilasz jest albo rozładowane albo nie może dać większej ilości prądu.
  • Poziom 16  
    Gdy mierzę napięcie baterii bez obciążenia to na mierniku jest ok. 8.52V. 3V jest gdy bateria jest obciążona żarówką.
    Czyli to co pokazuje mój miernik jest prawdziwe ;) ? Aby obliczyć ile ta żarówka będzie świecić na tej baterii mam podzielić pojemność baterii przez pobór prądu żarówki ? Czyli ok. 400 mAh/200mA=2h ?
  • Poziom 17  
    baaniuś napisał:
    Gdy mierzę napięcie baterii bez obciążenia to na mierniku jest ok. 8.52V. 3V jest gdy bateria jest obciążona żarówką.

To chyba oczywiste.
    baaniuś napisał:
    Aby obliczyć ile ta żarówka będzie świecić na tej baterii mam podzielić pojemność baterii przez pobór prądu żarówki ? Czyli ok. 400 mAh/200mA=2h ?

Teoretycznie tak.
  • Pomocny post
    Tylko jeżeli napięcia się zgadzają, bo Twoja żarówka nie pobiera zapewne 200mA przy zasilaniu 9V. Jeżeli wiesz ile pobiera przy 9V to tak. Może Twój akumulator nie mieć takiej wydajności prądowej wszystko zależy od jego wykonania i naładowania. Jego rezystancja wewnętrzna ma pewną wartość i Twój układ działa tak że napięcie 9V jest podzielone, spadek napięcia na rezystancji wewnętrznej źródła w zależności od płynącego prądu przez nie i reszta na żarówce, dlatego przy prądzie I~0A pokazuje Ci miernik 9V.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Co do mutiwibratora, to pracuje on z f = 0,5 Hz. Pomiar w takim układzie skacze z powodu o którym napisałeś w pierwszym poście, bo diody zapalają się naprzemiennie po 2s, czyli co 2s jest inny pobór prądu. A 2s to dla tego miernika za mało, by mógł się "skaibrować", stąd takie a nie inne wskazania.
  • Poziom 16  
    Teraz sprawdzałem pobór prądu tej żarówki zasilając ją ładowarką 4,5-9,5V Max 800 mA. Na mierniku pokazało się 210 mA. Bez obciążenia ładowarka miała ok 6V a pod obciążeniem jakieś 4V.
  • Poziom 38  
    Napięcie na obciążeniu (żarówce): U=E-IRw
    E - siła elektromotoryczna źródła, możesz przyjąć że to napięcie mierzone woltomierzem bez obciążenia,
    I - prąd pobierany przez żarówkę,
    Rw - rezystancja wewnętrzna źródła
  • Poziom 16  
    Jak sprawdzić czy miernik pokazuje prawidłowe pomiary ?
  • Poziom 16  
    Witam,
    Dzisiaj gdy bawiłem się multimetrem rozwaliła mi się sonda. Gniazda od sond w miernikach różnią się rozmiarem ? Czy mogę kupić obojętnie jakie przewody pomiarowe i będą pasować do miernika DT9208A ? Np. takie 2613827042 z alledrogo
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Gniazda są uniwersalne, każdy przewód pasuje.
  • Poziom 16  
    Kolega whyki napisał że przy zasilaniu 2V tej 5W żarówki na 12V żarówka pobiera 200mA, czyli możliwe jest że przy 1,5V pobiera ok. 136mA ?
  • Pomocny post
    Rozmiarowo pasują wszystkie. Te akurat spasują, ale zdarzyło mi się kupić droższe przewody, które miały na końcach plastik a po bokach blaszki i te rozmiarem pasowały, ale do miernika ani jednego ani drugiego nie pasowały , brak styku był i na jednym napięcie 240V pokazywało 0 a na drugim mierniku 50V.

Co do żarówki to pomimo iż ma nieliniową charakterystykę prądowo napięciową to na początku tej charakterystyki jest prawie że liniowa i można przyjąć że może tak być, a wynik 200mA także mógł być podany z przybliżeniem.