Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
PLFONPLFON
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router z bramką VOIP [sieć osiedlowa]

23 Sep 2012 14:36 4491 20
  • Level 14  
    Witam,

planuję zmienić TP na telefon internetowy VOIP, dlatego chciałbym zakupić router (ponieważ żadnego nie posiadam) z bramką VOIP. Podejrzewam, że tańszym rozwiązaniem będzie zakup jednego urządzenia zamiast osobno routera i bramki VOIP. Posiadam łącze osiedlowe (kabel RJ-45), prosiłbym abyście polecili mi dobre urządzenie najlepiej w cenie do 150 - 250 zł (+-). Chciałbym, aby było ono dobre tzn. nie zrywało połączenia z internetem - a rozmowy były ok. Internet mam w porządku tzn. ping w granicach 15-30ms, a download 25-30Mb/s.

Jakie urządzenie polecacie - podejrzewam, że będę kupował na Allegro.

Dodano po 2 [minuty]:

PS: Do routera będzie podłączony komputer stacjonarny (kablem), a także laptop (połączenie bezprzewodowe).
  • PLFONPLFON

• Level 40  
    Przy łączu 25-30Mbps musisz mieć już router wifi w technologi N aby urządzenia podłączone bezprzewodowo miały odpowiedni transfer oczywiście jeśli posiadają karty wifi N
    Co do routera Voip w cenie 250zł za nowe urządzenie będzie trudno zwłaszcza z wifi N
    Najlepiej to kupić np router TL-WR841N koszt około 100zł i do tego bramka Cisco SPA112 koszt około 165zł
  • PLFONPLFON
  • Level 31  
    No to lecimy:

1.
    Fritz!Box 7170
    3x telefon na kabel (każdy osobno konfigurowalny) (ewentualnie Smartphone jako tel. stacjonarny przy Fritz!App)
    4x LAN 100Mbit
    WLAN g+ 125Mbit/s
    USB (możliwość podłączenia dysku twardego i/lub drikarki jako printserwera)
    cena ok. 150zł

+ 4GB nowy Pendrive Verbatim
    + moje firmware z klientem Torrent Transmission (działa przy wyłączonych komputerach, ściąga pliki na dysk twardy lub pendrive usb podłączony do urządzenia)
    cena 199zł

2.
    Fritz!Box 7240
    Bez Torrenta, Firmware międzynarodowe
    jak wyżej dodatkowo:
    - WLAN n 300Mbit/s
    - DECT do 6 słuchawek
    - modemy usb UMTS/GPRS
    cena 300 zł

Nie będę tu wymieniał cuda wianków i mozliwości bramki VOIP na Fritzach, bo żaden im w tym nie dorównuje (blokady, przekierowania, call through, <10 Numerów voip

3. Fritz!Box 7320
    Jak chcesz zaszaleć, to polecam Ci Fritz!Box 7320 (LAN 2x1Gb), z szybszym procesorem niz u modeli powyżej + własny serwer Asterisk - skonfigurowany z 10 własnymi numerami VOIP :-)
    Możesz znajomym rozdać 10 numerów, stajesz się własnym operatorem VOIP

cena: 375 zł

Acha, nie kupuj kilku urządzeń - tylko jedno do wszystkiego, bramka powinna być dostępna z zewnątrz, nie za routerem - dobra rada, jeśli chodzi o VOIP.

• Level 40  
    Tylko Fritz w tej cenie to używki lub naprawiane/regenerowane czy tak ?
    Do tego okres gwarancji gdzie większość osób zwraca na nią uwagę

freetz_master wrote:
    bramka powinna być dostępna z zewnątrz, nie za routerem - dobra rada, jeśli chodzi o VOIP.

Gdzie i tak w sieci osiedlowej jak nie poprosić/zapłacisz dodatkowo nie otrzymasz zew. IP z resztą bramkę dopisuje sie do DMZ
  • Level 14  
    A czy jeżeli kupię router w standardzie B,G (do 54Mbs) to faktycznie przy połączeniu bezprzewodowym będzie utrata prędkości ?

Jeden komputer będzie podłączony do takiego routera przez kabel - czy wtedy też odczuję spadek wydajności (w końcu w routerze nadal będzie technologia B,G) ? Czy to dotyczy wyłącznie połączenia bezprzewodowego ?

Tak sobie przeglądałem i z tego co widzę, to nie ma routera z bramką VOIP w technologii N - no chyba, że za kwotę powyżej 400 złotych, a to zdecydowanie za dużo :)

Jeżeli chodzi o VOIP to ma być to do zastosowań domowych - jeden telefon nic nadzwyczajnego :P

Czyli lepiej będzie kupić 1 urządzenie ?

Przeglądałem Allegro i natrafiłem na takie urządzenia:

http://allegro.pl/d-link-dvg-g5402sp-router-wifi-z-bramka-voip-i2623178021.html
    http://allegro.pl/fritz-box-fon-wlan-7170-polskie-menu-gw-f-vat-i2626041188.html
    http://allegro.pl/router-linksys-wrp400-bramka-voip-wlan-modem-usb-i2632828693.html
    http://allegro.pl/fritz-box-7140-router-adsl-wan-wifi-usb-j-polski-i2624490282.html
    http://allegro.pl/fritz-box-fon-wlan-7050-menu-pl-gwarancja-f-vat-i2609244890.html
    http://allegro.pl/fritz-box-fon-wlan-7141-z-mocnym-softem-po-polsku-i2600411771.html
    http://allegro.pl/linksys-wrtp54g-router-bramka-voip-pap2-wifi-i2648350016.html

Która z tych propozycji byłaby najlepsza - może opisywany przez kolegę wyżej Fritz!Box 7170, z tego co widziałem są w kolorze czarnym i czerwonym - to te same urządzenia ?

Dodano po 1 [minuty]:

Bródka wrote:
    Gdzie i tak w sieci osiedlowej jak nie poprosić/zapłacisz dodatkowo nie otrzymasz zew. IP z resztą bramkę dopisuje sie do DMZ

Zewnętrzne IP mam za darmo na swoim komputerze

Dodano po 4 [minuty]:

A może jednak 2 urządzenia - router w technologii N (chyba bardziej niezawodne są) i bramkę VOIP ?? Czy te routery fritz są stabilne, nie rozłączają internetu ?

• Level 40  
    Przemek89k wrote:
    A czy jeżeli kupię router w standardzie B,G (do 54Mbs) to faktycznie przy połączeniu bezprzewodowym będzie utrata prędkości ?

Tak, przy G faktyczny transfer to tak do 2.5 MB ale przy idealnych warunkach czyli mala odległość, dobre radio w routerze i brak innych w sieci w eterze
    Przemek89k wrote:
    Jeden komputer będzie podłączony do takiego routera przez kabel - czy wtedy też odczuję spadek wydajności (w końcu w routerze nadal będzie technologia B,G) ? Czy to dotyczy wyłącznie połączenia bezprzewodowego ?

Tylko wifi
    Quote:

Sam mam w firmie ten voip ale u mnie łącze to 2 Mb, fajny router ale to już stare urządzenie, produkowane jakieś 4-5 lat temu
    Przemek89k wrote:
    Która z tych propozycji byłaby najlepsza

Fritz owszem jest o wiele lepszy niż to o czym pisałem ale pamiętaj że to zupełnie inna klasa routerów, nowy Fritz to wydatek rzędu 600-1000zł w zależności od modelu, te wszystkie tanie fritz to regenerowane/naprawiane
  • Level 31  
    Bródka wrote:
    Fritz owszem jest o wiele lepszy niz to o czym pisałem ale pamiętaj ze to zupełnie inna klasa routerów, nowy Fritz to wydatek rzędu 600-1000zł w zależności od modelu, te wszystkie tanie fritz to regenerowane/naprawiane

Jak nie masz pojęcia ani dojścia do atrakcyjnych cen to nie opowiadaj farmazonów.
    Skoncentruj się może na zaletach przedstawianego przez Ciebie sprzętu, a nie opluwaj czegoś, czego nie widziałeś.

Kto kupuje 7270 u dystrybutowa w Polsce za 800 złotych jest sam sobie winny.
    Ode mnie możesz mieć za połowę tej ceny - używanego oczywiście. I jak go nie potraktujesz młotkiem albo piorunem, to będzie działał tak samo jak ten za 800.

Ku jasności
    -> żadnych regeneracji (co to jest regeneracja, to opony, czy co?)
    -> żadnych napraw - moje frycki nigdy nie widziały śrubokręta ani lutownicy
    -> moje chodzą na 100%, każdy jest sprawdzany, jak się komuś trafi gniot, od razu wymieniam -> jeszcze się nie zdarzyło ;-)

• Level 40  
    freetz_master wrote:
    Jak nie masz pojęcia ani dojścia do atrakcyjnych cen to nie opowiadaj farmazonów.

Nie muszę mieć dojścia aby widzieć ceny nie tylko od polskiego dystrybutora
    freetz_master wrote:
    Skoncentruj się może na zaletach przedstawianego przez Ciebie sprzętu, a nie opluwaj czegoś, czego nie widziałeś.

Gdzie napisałem że fritz jest do niczego ?
    freetz_master wrote:
    Kto kupuje 7270 u dystrybutowa w Polsce za 800 złotych jest sam sobie winny.

Nowy fritz nie jest tani czy to u nas czy za granica wiec żadnej winy tu nie widzę, jak by nikt nie kupował nowego sam byś nie miał jak sprzedać "używki"
    freetz_master wrote:
    Ode mnie możesz mieć za połowę tej ceny - używanego oczywiście.

No wiec właśnie, ktoś by ci musiał oddać praktycznie za darmo tego fritza abyś go sprzedał za 150zł i to z zyskiem wiec wybacz ale nie wierze że dostajesz je za darmo i to jeszcze działające
    freetz_master wrote:
    żadnych regeneracji (co to jest regenracja, to opony, czy co?)

Wiesz co to Refurbished ?
    freetz_master wrote:
    żadnych napraw - moje frycki nigdy nie widziały śrubokręta ani lutownicy

Super i gwarancje na nie dajesz 24 miesiące ?
  • Level 14  
    freetz_master - piszesz o zaletach tych routerów, dlatego że je chcesz sprzedać ?

Napisz mi skąd one pochodzą i czy spuścisz coś jeszcze z ceny np. koszta wysyłki :) Masz może aukcje na Allegro ? Jak z gwarancją ??

Odnośnie tematu to proszę o dalsze komentarze do listy którą podałem, albo propozycje innych urządzeń - sam się teraz zastanawiam czy nie lepiej faktycznie osobno routera N i osobno bramkę VOIP .... - czy to będzie gorzej działało ...? W tej cenie na pewno coś znajdę, zamiast tego fritz'a :P

• Level 40  
    Przemek89k wrote:
    sam się teraz zastanawiam czy nie lepiej faktycznie osobno routera N i osobno bramkę VOIP .... - czy to będzie gorzej działało ...?

Nie będzie gorzej działało, ale to wszystko zależy czy chcesz nowe czy używane, jak używane to fritz, jak nowe to każdy router DSL'owy z wifi N i do tego bramka Cisco SPA112
  • Level 14  
    A dlaczego jak używane to fritz - rzeczywiście są takie dobre, że warto je kupić używane ? Jeżeli chodzi o nowe to nie wiem czy "pierwszy lepszy router będzie dobry" - przecież są lepsze i gorsze a nie chciałbym, aby zrywało mi połączenie z internetem.

• Level 40  
    Przemek89k wrote:
    A dlaczego jak używane to fritz - rzeczywiście są takie dobre, że warto je kupić używane ?

Tak jak pisałem sprzęt dobrej klasy i jak nie przeszkadza ci ze są używane i na krótszej gwarancji niż nowe to kupuj je ale tak jak pisałem nigdy nie wiadomo czy były naprawiane, regenerowane itd.
    Przemek89k wrote:
    Jeżeli chodzi o nowe to nie wiem czy "pierwszy lepszy router będzie dobry" - przecież są lepsze i gorsze a nie chciałbym, aby zrywało mi połączenie z internetem.

WR841N to nie sprzęt pierwszy lepszy ale ty potrzebujesz router bez modemu wiec tu nie ma co zrywać jak to ma miejsce w ADSL gdzie powodów tego zrywania jest wiele i nie koniecznie jest to wina routera
  • Level 14  
    A może zamiast WR841N lepszy będzie D-Link DIR-300, albo LINKSYS CISCO WRT160N ?

Czy Voip będzie działał tak samo jak w przypadku gdy będzie to jedno urządzenie router z voip, oraz gdy będą to dwa urządzenia osobne ?

A dlaczego ta bramka voip, którą podałeś - jej koszt to około 160 zł (trochę drogo :P) ?
  • Level 31  
    Bródka wrote:
    Nie muszę mieć dojścia aby widzieć ceny nie tylko od polskiego dystrybutora

Bez obaw - moje są wolne "od wad prawnych" - czyli mówiąc jaśniej - nie są kradzione.
    Wszystko reguluje rynek: prawo popytu i podaży.

[quote=="Bródka"]
    Nowy fritz nie jest tani czy to u nas czy za granica wiec żadnej winy tu nie widzę, jak by nikt nie kupował nowego sam byś nie miał jak sprzedać "używki"
    [/quote]
    I znów jesteś w błędzie. Fritze dostaje się za darmo od operatora do umowy - i to co 2 lata.

Bródka wrote:

No wiec właśnie, ktoś by ci musiał oddać praktycznie za darmo tego fritza abyś go sprzedał za 150zł i to z zyskiem wiec wybacz ale nie wierze że dostajesz je za darmo i to jeszcze działające

Pomiędzy 0 a 150 jest jeszcze sporo miejsca, nie sądzisz?
    Bródka wrote:
    Wiesz co to Refurbished ?

boring....

A wiesz czym się różnią czerwone Fritzboxy od czarnych?

http://www.ip-phone-forum.de/showthread.php?t=126305&p=783732&viewfull=1#post783732

kolorem :-)

Ja mam alergie na kolor czerwony ;-)

Jak ktoś miał umowę z 1&1 dostawał 7270 w kolorze czarnym za darmo. Jak ktoś chciał mieć 7270 a miał umowę z Deutsche Telekom to szedł do sklepu i kupował za 200Euro czerwonego Fritza.
    Albo kupował czarnego za połowę z drugiej reki. Ot i cała filozofia.

Bródka wrote:
    Super i gwarancje na nie dajesz 24 miesiące ?

Czy gdzieś pisałem o 24 miesiącach?
    Ale ty chyba nie wierzysz na poważnie, że kupując cos takiego
    http://allegro.pl/fritz-box-wlan-n-7270-modem-dsl-umts-16mb-i2649997281.html
    na allegro z ich fakturą masz gwarancję? Ich fakturą można sobie d...e podetrzeć.
    W to wierzą tylko Ci naiwni, co nie rozumieją, co tutaj jest napisane
    http://www.avm.de/de/Unternehmen/Divers/Garantiebedingungen.html
    Zwracam uwagę na słówko "Kaufbeleg", i to, jak sie okazuje w praktyce, musi być rachunek pierwszego kupca detalicznego
    tak jak jest tutaj opisane
    http://www.ip-phone-forum.de/showthread.php?t=229566
    a nie tabliczki.

Przemek89k wrote:

Napisz mi skąd one pochodzą i czy spuścisz coś jeszcze z ceny np. koszta wysyłki Smile Masz może aukcje na Allegro ? Jak z gwarancją ??

Zapytaj sprzedawców na allegro, skąd pochodzą ich przedmioty, zapewne Ci odpowiedzą.

Nie, nie sprzedaję na allegro. Sprzedaję tylko fanom Fritzów na tym forum i innym zainteresowanym, i nie tylko ze średniej półki. I cena jest więcej niż atrakcyjna.
    Nic nie muszę: nie muszę sprzedać, bo mam inne lepsze źródła dochodu. I nie muszę wyjaśniać wyższości bramek Fritz nad innymi. Każdy, kto miał troche z tym styczności o tym wie.

I na koniec: ryzyko padnięcia używanego Fritza jest conajwyżej takie, jak ryzyko, że bramka za "pierwszym lepszym routerem" nie będzie chodziła.

• Level 40  
    Przemek89k wrote:
    A może zamiast WR841N lepszy będzie D-Link DIR-300, albo LINKSYS CISCO WRT160N ?

Nie będzie, WRT160N nie dość ze drogi to już nie produkowany, do tego antena wew. DIR-300 ma ten plus że możesz do niego wgrac dd-wrt, w przypadku WR841N jest to zależne od wersji sprzętowej
    Przemek89k wrote:
    Czy Voip będzie działał tak samo jak w przypadku gdy będzie to jedno urządzenie router z voip, oraz gdy będą to dwa urządzenia osobne ?

Będzie działał tak samo
    Przemek89k wrote:
    A dlaczego ta bramka voip, którą podałeś - jej koszt to około 160 zł (trochę drogo :P) ?

Bo to bardzo popularna bramka i do tego firmowa, bramki VOIP nie są tanie, ewentualnie szukaj PAP2T to starszy brat SPA 112

Dodano po 5 [minuty]:

freetz_master wrote:
    Czy gdzieś pisałem o 24 miesiącach?
    Nie dlatego pytam
    freetz_master wrote:
    Ale ty chyba nie wierzysz na poważnie, że kupując cos takiego
    http://allegro.pl/fritz-box-wlan-n-7270-modem-dsl-umts-16mb-i2649997281.html
    na allegro z ich fakturą masz gwarancję? Ich fakturą można sobie d...e podetrzeć.

Właśnie to samo można o twoim sprzęcie i gwarancji pomyśleć, a raczej jej braku
    freetz_master wrote:
    Pomiędzy 0 a 150 jest jeszcze sporo miejsca, nie sądzisz?

VAT i podatek od dochodu także ale właśnie widzę że nie bierzesz tego pod uwagę
    freetz_master wrote:
    I znów jesteś w błędzie. Fritze dostaje się za darmo od operatora do umowy - i to co 2 lata

Wiem o tym, dlatego sa przeprogramowane na inny annex, język i sprzedawane w Polsce
  • Level 31  
    Tak. W roku 2009-2010. Na firmware i sterownikach z owego czasu.
    Poza tym na linii 1MBit, sorry, to era kamienia łupanego.

Na takich (kiepskich) łączach mogą być problemy - jak i z każdym innym modemem.
    W 99% powinno funkcjonować bez zarzutu i te Fritze synchronizują się na dobrych liniach bez zarzutu (czarne jak i czerwone) - co sam próbowałem i synchronizacja była na poziomie 17Mbit/s. - czego chcieć więcej.

Ponadto - 30 dni gwarancji rozruchowej.
    Jak się komuś nie zsynchronizuje - to może zwrócić. Ponosi tylko koszty wysyłki. Sorry - za darmo sprzętu do testu nie wypożyczam i każdy sam musi ocenić ryzyko problemów synchronizacji.

Co w Twoim przypadku i tak nie ma miejsca, bo u Ciebie bedzie to pracowało w trybie ATA. Nawet na nie zmienienomym niemieckim Annex B wszystko pójdzie.
  • Level 14  
    A czy na takim fritzie internet po kablu będzie chodził z normalną prędkością tzn. jeżeli teraz mam około 25Mb/s to nie okaże się nagle 20Mb/s :P albo mniej ?

Nie będzie problemów z jednoczesnym oglądaniem filmów na YT, pobieraniem plików z sieci i rozmawianiem przez Voip ?
  • Level 31  
    Przemek89k wrote:

A czy na takim fritzie internet po kablu będzie chodził z normalną prędkością tzn. jeżeli teraz mam około 25Mb/s to nie okaże się nagle 20Mb/s :P albo mniej ?

A jak myślisz, z jaka prędkością chodzi port LAN 100Mbit/s?
    Może wreszciesz coś poczytasz
    http://www.avm.de/en/service/manuals/international/F_BoxFonWLAN7170v2-pl.pdf

Fritze nadają najwyższy priorytet dla voip. W przypadku nadmiernego ruchu w sieci, prędkość tak jest dławiona, aby rozmowa odbywała sie bez przeszkód.
    Jedna rozmowa to ok 180Kbit/s - tak więc problemem jest prędkość upload, nie download. Jak masz 512Kbit/s upload, to mogą byc prowadzone gdzieś 3 rozmowy jednecześnie.
    Fritz więcej niż 3 jednocześnie nie obsłuży.

Mój model ma numer seryjny 258.xxx -> na 100% pójdzie po WAN - poprzez 1 port LAN (nie każdy 7170 pójdzie)
    http://www.router-faq.de/index.php?id=fbinfo&hwf=fbfonwlan7170v2#fbfonwlan7170v2
  • Level 14  
    Czekam jeszcze na jakieś dobre propozycje bramek Voip w miarę niedrogich do domowych zastosowań - o ile to możliwe z routerem.

• Level 40  
    Przecież dostałeś propozycje w swoim przedziale cenowym, teraz tylko wybieraj bo nic innego raczej nie znajdziesz