Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router z bramką VOIP [sieć osiedlowa]

23 Wrz 2012 14:36 4368 20
  • Poziom 14  
    Witam,

planuję zmienić TP na telefon internetowy VOIP, dlatego chciałbym zakupić router (ponieważ żadnego nie posiadam) z bramką VOIP. Podejrzewam, że tańszym rozwiązaniem będzie zakup jednego urządzenia zamiast osobno routera i bramki VOIP. Posiadam łącze osiedlowe (kabel RJ-45), prosiłbym abyście polecili mi dobre urządzenie najlepiej w cenie do 150 - 250 zł (+-). Chciałbym, aby było ono dobre tzn. nie zrywało połączenia z internetem - a rozmowy były ok. Internet mam w porządku tzn. ping w granicach 15-30ms, a download 25-30Mb/s.

Jakie urządzenie polecacie - podejrzewam, że będę kupował na Allegro.

Dodano po 2 [minuty]:

PS: Do routera będzie podłączony komputer stacjonarny (kablem), a także laptop (połączenie bezprzewodowe).
  • Switche POE
  • Poziom 39  
    Przy łączu 25-30Mbps musisz mieć już router wifi w technologi N aby urządzenia podłączone bezprzewodowo miały odpowiedni transfer oczywiście jeśli posiadają karty wifi N
    Co do routera Voip w cenie 250zł za nowe urządzenie będzie trudno zwłaszcza z wifi N
    Najlepiej to kupić np router TL-WR841N koszt około 100zł i do tego bramka Cisco SPA112 koszt około 165zł
  • Poziom 31  
    No to lecimy:

1.
    Fritz!Box 7170
    3x telefon na kabel (każdy osobno konfigurowalny) (ewentualnie Smartphone jako tel. stacjonarny przy Fritz!App)
    4x LAN 100Mbit
    WLAN g+ 125Mbit/s
    USB (możliwość podłączenia dysku twardego i/lub drikarki jako printserwera)
    cena ok. 150zł

+ 4GB nowy Pendrive Verbatim
    + moje firmware z klientem Torrent Transmission (działa przy wyłączonych komputerach, ściąga pliki na dysk twardy lub pendrive usb podłączony do urządzenia)
    cena 199zł

2.
    Fritz!Box 7240
    Bez Torrenta, Firmware międzynarodowe
    jak wyżej dodatkowo:
    - WLAN n 300Mbit/s
    - DECT do 6 słuchawek
    - modemy usb UMTS/GPRS
    cena 300 zł

Nie będę tu wymieniał cuda wianków i mozliwości bramki VOIP na Fritzach, bo żaden im w tym nie dorównuje (blokady, przekierowania, call through, <10 Numerów voip

3. Fritz!Box 7320
    Jak chcesz zaszaleć, to polecam Ci Fritz!Box 7320 (LAN 2x1Gb), z szybszym procesorem niz u modeli powyżej + własny serwer Asterisk - skonfigurowany z 10 własnymi numerami VOIP :-)
    Możesz znajomym rozdać 10 numerów, stajesz się własnym operatorem VOIP

cena: 375 zł

Acha, nie kupuj kilku urządzeń - tylko jedno do wszystkiego, bramka powinna być dostępna z zewnątrz, nie za routerem - dobra rada, jeśli chodzi o VOIP.
  • Poziom 39  
    Tylko Fritz w tej cenie to używki lub naprawiane/regenerowane czy tak ?
    Do tego okres gwarancji gdzie większość osób zwraca na nią uwagę

freetz_master napisał:
    bramka powinna być dostępna z zewnątrz, nie za routerem - dobra rada, jeśli chodzi o VOIP.

Gdzie i tak w sieci osiedlowej jak nie poprosić/zapłacisz dodatkowo nie otrzymasz zew. IP z resztą bramkę dopisuje sie do DMZ
  • Switche POE
  • Poziom 14  
    A czy jeżeli kupię router w standardzie B,G (do 54Mbs) to faktycznie przy połączeniu bezprzewodowym będzie utrata prędkości ?

Jeden komputer będzie podłączony do takiego routera przez kabel - czy wtedy też odczuję spadek wydajności (w końcu w routerze nadal będzie technologia B,G) ? Czy to dotyczy wyłącznie połączenia bezprzewodowego ?

Tak sobie przeglądałem i z tego co widzę, to nie ma routera z bramką VOIP w technologii N - no chyba, że za kwotę powyżej 400 złotych, a to zdecydowanie za dużo :)

Jeżeli chodzi o VOIP to ma być to do zastosowań domowych - jeden telefon nic nadzwyczajnego :P

Czyli lepiej będzie kupić 1 urządzenie ?

Przeglądałem Allegro i natrafiłem na takie urządzenia:

http://allegro.pl/d-link-dvg-g5402sp-router-wifi-z-bramka-voip-i2623178021.html
    http://allegro.pl/fritz-box-fon-wlan-7170-polskie-menu-gw-f-vat-i2626041188.html
    http://allegro.pl/router-linksys-wrp400-bramka-voip-wlan-modem-usb-i2632828693.html
    http://allegro.pl/fritz-box-7140-router-adsl-wan-wifi-usb-j-polski-i2624490282.html
    http://allegro.pl/fritz-box-fon-wlan-7050-menu-pl-gwarancja-f-vat-i2609244890.html
    http://allegro.pl/fritz-box-fon-wlan-7141-z-mocnym-softem-po-polsku-i2600411771.html
    http://allegro.pl/linksys-wrtp54g-router-bramka-voip-pap2-wifi-i2648350016.html

Która z tych propozycji byłaby najlepsza - może opisywany przez kolegę wyżej Fritz!Box 7170, z tego co widziałem są w kolorze czarnym i czerwonym - to te same urządzenia ?

Dodano po 1 [minuty]:

Bródka napisał:
    Gdzie i tak w sieci osiedlowej jak nie poprosić/zapłacisz dodatkowo nie otrzymasz zew. IP z resztą bramkę dopisuje sie do DMZ

Zewnętrzne IP mam za darmo na swoim komputerze

Dodano po 4 [minuty]:

A może jednak 2 urządzenia - router w technologii N (chyba bardziej niezawodne są) i bramkę VOIP ?? Czy te routery fritz są stabilne, nie rozłączają internetu ?
  • Poziom 39  
    Przemek89k napisał:
    A czy jeżeli kupię router w standardzie B,G (do 54Mbs) to faktycznie przy połączeniu bezprzewodowym będzie utrata prędkości ?

Tak, przy G faktyczny transfer to tak do 2.5 MB ale przy idealnych warunkach czyli mala odległość, dobre radio w routerze i brak innych w sieci w eterze
    Przemek89k napisał:
    Jeden komputer będzie podłączony do takiego routera przez kabel - czy wtedy też odczuję spadek wydajności (w końcu w routerze nadal będzie technologia B,G) ? Czy to dotyczy wyłącznie połączenia bezprzewodowego ?

Tylko wifi
    Cytat:

Sam mam w firmie ten voip ale u mnie łącze to 2 Mb, fajny router ale to już stare urządzenie, produkowane jakieś 4-5 lat temu
    Przemek89k napisał:
    Która z tych propozycji byłaby najlepsza

Fritz owszem jest o wiele lepszy niż to o czym pisałem ale pamiętaj że to zupełnie inna klasa routerów, nowy Fritz to wydatek rzędu 600-1000zł w zależności od modelu, te wszystkie tanie fritz to regenerowane/naprawiane
  • Poziom 31  
    Bródka napisał:
    Fritz owszem jest o wiele lepszy niz to o czym pisałem ale pamiętaj ze to zupełnie inna klasa routerów, nowy Fritz to wydatek rzędu 600-1000zł w zależności od modelu, te wszystkie tanie fritz to regenerowane/naprawiane

Jak nie masz pojęcia ani dojścia do atrakcyjnych cen to nie opowiadaj farmazonów.
    Skoncentruj się może na zaletach przedstawianego przez Ciebie sprzętu, a nie opluwaj czegoś, czego nie widziałeś.

Kto kupuje 7270 u dystrybutowa w Polsce za 800 złotych jest sam sobie winny.
    Ode mnie możesz mieć za połowę tej ceny - używanego oczywiście. I jak go nie potraktujesz młotkiem albo piorunem, to będzie działał tak samo jak ten za 800.

Ku jasności
    -> żadnych regeneracji (co to jest regeneracja, to opony, czy co?)
    -> żadnych napraw - moje frycki nigdy nie widziały śrubokręta ani lutownicy
    -> moje chodzą na 100%, każdy jest sprawdzany, jak się komuś trafi gniot, od razu wymieniam -> jeszcze się nie zdarzyło ;-)

• Poziom 39  
    freetz_master napisał:
    Jak nie masz pojęcia ani dojścia do atrakcyjnych cen to nie opowiadaj farmazonów.

Nie muszę mieć dojścia aby widzieć ceny nie tylko od polskiego dystrybutora
    freetz_master napisał:
    Skoncentruj się może na zaletach przedstawianego przez Ciebie sprzętu, a nie opluwaj czegoś, czego nie widziałeś.

Gdzie napisałem że fritz jest do niczego ?
    freetz_master napisał:
    Kto kupuje 7270 u dystrybutowa w Polsce za 800 złotych jest sam sobie winny.

Nowy fritz nie jest tani czy to u nas czy za granica wiec żadnej winy tu nie widzę, jak by nikt nie kupował nowego sam byś nie miał jak sprzedać "używki"
    freetz_master napisał:
    Ode mnie możesz mieć za połowę tej ceny - używanego oczywiście.

No wiec właśnie, ktoś by ci musiał oddać praktycznie za darmo tego fritza abyś go sprzedał za 150zł i to z zyskiem wiec wybacz ale nie wierze że dostajesz je za darmo i to jeszcze działające
    freetz_master napisał:
    żadnych regeneracji (co to jest regenracja, to opony, czy co?)

Wiesz co to Refurbished ?
    freetz_master napisał:
    żadnych napraw - moje frycki nigdy nie widziały śrubokręta ani lutownicy

Super i gwarancje na nie dajesz 24 miesiące ?
  • Poziom 14  
    freetz_master - piszesz o zaletach tych routerów, dlatego że je chcesz sprzedać ?

Napisz mi skąd one pochodzą i czy spuścisz coś jeszcze z ceny np. koszta wysyłki :) Masz może aukcje na Allegro ? Jak z gwarancją ??

Odnośnie tematu to proszę o dalsze komentarze do listy którą podałem, albo propozycje innych urządzeń - sam się teraz zastanawiam czy nie lepiej faktycznie osobno routera N i osobno bramkę VOIP .... - czy to będzie gorzej działało ...? W tej cenie na pewno coś znajdę, zamiast tego fritz'a :P
  • Poziom 39  
    Przemek89k napisał:
    sam się teraz zastanawiam czy nie lepiej faktycznie osobno routera N i osobno bramkę VOIP .... - czy to będzie gorzej działało ...?

Nie będzie gorzej działało, ale to wszystko zależy czy chcesz nowe czy używane, jak używane to fritz, jak nowe to każdy router DSL'owy z wifi N i do tego bramka Cisco SPA112
  • Poziom 14  
    A dlaczego jak używane to fritz - rzeczywiście są takie dobre, że warto je kupić używane ? Jeżeli chodzi o nowe to nie wiem czy "pierwszy lepszy router będzie dobry" - przecież są lepsze i gorsze a nie chciałbym, aby zrywało mi połączenie z internetem.
  • Poziom 39  
    Przemek89k napisał:
    A dlaczego jak używane to fritz - rzeczywiście są takie dobre, że warto je kupić używane ?

Tak jak pisałem sprzęt dobrej klasy i jak nie przeszkadza ci ze są używane i na krótszej gwarancji niż nowe to kupuj je ale tak jak pisałem nigdy nie wiadomo czy były naprawiane, regenerowane itd.
    Przemek89k napisał:
    Jeżeli chodzi o nowe to nie wiem czy "pierwszy lepszy router będzie dobry" - przecież są lepsze i gorsze a nie chciałbym, aby zrywało mi połączenie z internetem.

WR841N to nie sprzęt pierwszy lepszy ale ty potrzebujesz router bez modemu wiec tu nie ma co zrywać jak to ma miejsce w ADSL gdzie powodów tego zrywania jest wiele i nie koniecznie jest to wina routera
  • Poziom 14  
    A może zamiast WR841N lepszy będzie D-Link DIR-300, albo LINKSYS CISCO WRT160N ?

Czy Voip będzie działał tak samo jak w przypadku gdy będzie to jedno urządzenie router z voip, oraz gdy będą to dwa urządzenia osobne ?

A dlaczego ta bramka voip, którą podałeś - jej koszt to około 160 zł (trochę drogo :P) ?
  • Poziom 31  
    Bródka napisał:
    Nie muszę mieć dojścia aby widzieć ceny nie tylko od polskiego dystrybutora

Bez obaw - moje są wolne "od wad prawnych" - czyli mówiąc jaśniej - nie są kradzione.
    Wszystko reguluje rynek: prawo popytu i podaży.

[quote=="Bródka"]
    Nowy fritz nie jest tani czy to u nas czy za granica wiec żadnej winy tu nie widzę, jak by nikt nie kupował nowego sam byś nie miał jak sprzedać "używki"
    [/quote]
    I znów jesteś w błędzie. Fritze dostaje się za darmo od operatora do umowy - i to co 2 lata.

Bródka napisał:

No wiec właśnie, ktoś by ci musiał oddać praktycznie za darmo tego fritza abyś go sprzedał za 150zł i to z zyskiem wiec wybacz ale nie wierze że dostajesz je za darmo i to jeszcze działające

Pomiędzy 0 a 150 jest jeszcze sporo miejsca, nie sądzisz?
    Bródka napisał:
    Wiesz co to Refurbished ?

boring....

A wiesz czym się różnią czerwone Fritzboxy od czarnych?

http://www.ip-phone-forum.de/showthread.php?t=126305&p=783732&viewfull=1#post783732

kolorem :-)

Ja mam alergie na kolor czerwony ;-)

Jak ktoś miał umowę z 1&1 dostawał 7270 w kolorze czarnym za darmo. Jak ktoś chciał mieć 7270 a miał umowę z Deutsche Telekom to szedł do sklepu i kupował za 200Euro czerwonego Fritza.
    Albo kupował czarnego za połowę z drugiej reki. Ot i cała filozofia.

Bródka napisał:
    Super i gwarancje na nie dajesz 24 miesiące ?

Czy gdzieś pisałem o 24 miesiącach?
    Ale ty chyba nie wierzysz na poważnie, że kupując cos takiego
    http://allegro.pl/fritz-box-wlan-n-7270-modem-dsl-umts-16mb-i2649997281.html
    na allegro z ich fakturą masz gwarancję? Ich fakturą można sobie d...e podetrzeć.
    W to wierzą tylko Ci naiwni, co nie rozumieją, co tutaj jest napisane
    http://www.avm.de/de/Unternehmen/Divers/Garantiebedingungen.html
    Zwracam uwagę na słówko "Kaufbeleg", i to, jak sie okazuje w praktyce, musi być rachunek pierwszego kupca detalicznego
    tak jak jest tutaj opisane
    http://www.ip-phone-forum.de/showthread.php?t=229566
    a nie tabliczki.

Przemek89k napisał:

Napisz mi skąd one pochodzą i czy spuścisz coś jeszcze z ceny np. koszta wysyłki Smile Masz może aukcje na Allegro ? Jak z gwarancją ??

Zapytaj sprzedawców na allegro, skąd pochodzą ich przedmioty, zapewne Ci odpowiedzą.

Nie, nie sprzedaję na allegro. Sprzedaję tylko fanom Fritzów na tym forum i innym zainteresowanym, i nie tylko ze średniej półki. I cena jest więcej niż atrakcyjna.
    Nic nie muszę: nie muszę sprzedać, bo mam inne lepsze źródła dochodu. I nie muszę wyjaśniać wyższości bramek Fritz nad innymi. Każdy, kto miał troche z tym styczności o tym wie.

I na koniec: ryzyko padnięcia używanego Fritza jest conajwyżej takie, jak ryzyko, że bramka za "pierwszym lepszym routerem" nie będzie chodziła.
  • Poziom 39  
    Przemek89k napisał:
    A może zamiast WR841N lepszy będzie D-Link DIR-300, albo LINKSYS CISCO WRT160N ?

Nie będzie, WRT160N nie dość ze drogi to już nie produkowany, do tego antena wew. DIR-300 ma ten plus że możesz do niego wgrac dd-wrt, w przypadku WR841N jest to zależne od wersji sprzętowej
    Przemek89k napisał:
    Czy Voip będzie działał tak samo jak w przypadku gdy będzie to jedno urządzenie router z voip, oraz gdy będą to dwa urządzenia osobne ?

Będzie działał tak samo
    Przemek89k napisał:
    A dlaczego ta bramka voip, którą podałeś - jej koszt to około 160 zł (trochę drogo :P) ?

Bo to bardzo popularna bramka i do tego firmowa, bramki VOIP nie są tanie, ewentualnie szukaj PAP2T to starszy brat SPA 112

Dodano po 5 [minuty]:

freetz_master napisał:
    Czy gdzieś pisałem o 24 miesiącach?
    Nie dlatego pytam
    freetz_master napisał:
    Ale ty chyba nie wierzysz na poważnie, że kupując cos takiego
    http://allegro.pl/fritz-box-wlan-n-7270-modem-dsl-umts-16mb-i2649997281.html
    na allegro z ich fakturą masz gwarancję? Ich fakturą można sobie d...e podetrzeć.

Właśnie to samo można o twoim sprzęcie i gwarancji pomyśleć, a raczej jej braku
    freetz_master napisał:
    Pomiędzy 0 a 150 jest jeszcze sporo miejsca, nie sądzisz?

VAT i podatek od dochodu także ale właśnie widzę że nie bierzesz tego pod uwagę
    freetz_master napisał:
    I znów jesteś w błędzie. Fritze dostaje się za darmo od operatora do umowy - i to co 2 lata

Wiem o tym, dlatego sa przeprogramowane na inny annex, język i sprzedawane w Polsce
  • Poziom 31  
    Tak. W roku 2009-2010. Na firmware i sterownikach z owego czasu.
    Poza tym na linii 1MBit, sorry, to era kamienia łupanego.

Na takich (kiepskich) łączach mogą być problemy - jak i z każdym innym modemem.
    W 99% powinno funkcjonować bez zarzutu i te Fritze synchronizują się na dobrych liniach bez zarzutu (czarne jak i czerwone) - co sam próbowałem i synchronizacja była na poziomie 17Mbit/s. - czego chcieć więcej.

Ponadto - 30 dni gwarancji rozruchowej.
    Jak się komuś nie zsynchronizuje - to może zwrócić. Ponosi tylko koszty wysyłki. Sorry - za darmo sprzętu do testu nie wypożyczam i każdy sam musi ocenić ryzyko problemów synchronizacji.

Co w Twoim przypadku i tak nie ma miejsca, bo u Ciebie bedzie to pracowało w trybie ATA. Nawet na nie zmienienomym niemieckim Annex B wszystko pójdzie.
  • Poziom 14  
    A czy na takim fritzie internet po kablu będzie chodził z normalną prędkością tzn. jeżeli teraz mam około 25Mb/s to nie okaże się nagle 20Mb/s :P albo mniej ?

Nie będzie problemów z jednoczesnym oglądaniem filmów na YT, pobieraniem plików z sieci i rozmawianiem przez Voip ?
  • Poziom 31  
    Przemek89k napisał:

A czy na takim fritzie internet po kablu będzie chodził z normalną prędkością tzn. jeżeli teraz mam około 25Mb/s to nie okaże się nagle 20Mb/s :P albo mniej ?

A jak myślisz, z jaka prędkością chodzi port LAN 100Mbit/s?
    Może wreszciesz coś poczytasz
    http://www.avm.de/en/service/manuals/international/F_BoxFonWLAN7170v2-pl.pdf

Fritze nadają najwyższy priorytet dla voip. W przypadku nadmiernego ruchu w sieci, prędkość tak jest dławiona, aby rozmowa odbywała sie bez przeszkód.
    Jedna rozmowa to ok 180Kbit/s - tak więc problemem jest prędkość upload, nie download. Jak masz 512Kbit/s upload, to mogą byc prowadzone gdzieś 3 rozmowy jednecześnie.
    Fritz więcej niż 3 jednocześnie nie obsłuży.

Mój model ma numer seryjny 258.xxx -> na 100% pójdzie po WAN - poprzez 1 port LAN (nie każdy 7170 pójdzie)
    http://www.router-faq.de/index.php?id=fbinfo&hwf=fbfonwlan7170v2#fbfonwlan7170v2
  • Poziom 14  
    Czekam jeszcze na jakieś dobre propozycje bramek Voip w miarę niedrogich do domowych zastosowań - o ile to możliwe z routerem.
  • Poziom 39  
    Przecież dostałeś propozycje w swoim przedziale cenowym, teraz tylko wybieraj bo nic innego raczej nie znajdziesz