Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór warystora do układu U2008b

malina555 23 Sep 2012 15:49 4341 5
 • #2
  billy0o
  Level 10  
  W układzie na przepięcia narażony jest tylko triak BT137, który wg noty katalogowej wytrzymuje napięcie do 800 V, jako że w sieci napięcie szczytowe dochodzi do 320V proponowałbym warystor 430V, który powinien być podłączony równolegle z triakiem, czyli miedzy T1 i T2. Są też warystory AC230V które obcinałyby każdą szpilkę napięcia, co jest trochę bez sensu zważywszy na napięcie przebicia półprzewodnika. Zamiast warystora można również obliczyć układ gasikowy RC.
 • #4
  malina555
  Level 14  
  Dziękuje koledze za objaśnienie sytuacji. Mam warystor o oznaczeniu MYG-20K431.
  http://www.szbxy.com/products/RCandMYG/MYG.pdf Chyba będzie dobry tutaj???

  Myślałem żeby zamiast BT137 zastosować w moim przypadku BTA12 600BW, mam zamiar zbudować w oparciu o ten schemat zewnętrzny regulator obrotów do mojej wiertarki :P.

  Jeszcze działbym zapytać o dobór radiatora do triaka??? W jaki sposób obliczyć tutaj moc strat i potrzebny radiator???
 • #5
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Coś Ty się tak na ten warystor uparł? On tam jest potrzebny zupełnie do niczego.
  Warystor działa mniej więcej tak: w momencie gdy przekroczysz jego znamionowe napięcie - jego rezystancja maleje i zaczyna przez niego płynąć duży prąd. Ten element ma chronić przed sporadycznymi skokami napięcia lub w połączeniu z bezpiecznikiem przed wzrostem napięcia ponad normę. W Twoim układzie albo będzie po nic, a jeśli dasz go równolegle z silnikiem, to się po prostu spali.
  Uparłeś się i koniec, nie przyjmujesz niczego do wiadomości. Jeśli tak ma to wyglądać, to zostaw w spokoju ten układ, bo jeszcze Cię prąd porazi albo nie daj Boże zabije.

  A radiator dobierasz tak jak wszystkie inne radiatory - albo możesz obliczyć jego powierzchnię na podstawie znanych wzorów, przyjmując najgorszy przypadek (gdy wydziela się najwięcej ciepła), albo dobrać eksperymentalnie.