Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System DCS vs system SCADA

23 Wrz 2012 18:08 6198 12
  • Poziom 16  
    Witam,

Szukam w Internecie i nie mogę znaleźć jasnej i klarownej odpowiedzi. Wszystkie różnice wydają mi się tylko subtelnościami.
    Czy moglibyście odpowiedzieć mi na pytania:
    1. Czym różni się system DCS od SCADA?
    2. Kiedy stosuje się DCS, a kiedy SCADA?

Pozdrawiam,

Mateusz
  • SterControlSterControl
  • Specjalista Automatyk
    Definicji pewnie jest 1000 i zaraz każdy podrzuci swoją wersję ale ja rozumiem to tak:):

SCADA - system wizualizacji / archiwizacji pracy instalacji. Pozwalający operatorowi na podgląd kontrole pracy instalacji. SCADA nie realizuje bezpośrednio algorytmów sterowania tym się zajmuje n.p: sterownik PLC

DCS - system sterowania, system rozproszony, często przeznaczony do konkretnych zadań n.p: kontrola pracy turbiny w elektrowni. Więcej informacji myślę otrzymasz wpisując takie hasła jak Emerson Delta V, Emerson Ovation czy Siemens PCS 7. W systemach DCS masz już napisanych wiele dedykowanych bloczków napędy, zaworki, pompy, które są gotowe pod względem kodu i grafiki. A także mechanizmy obsługi zdarzeń, awarii.

Dla mnie pierwotna definicja DCS chyba już trochę straciła na aktualności. Bo obecnie proponowane systemy sterowania PLC, również opierają się o sieci i zdalne IO (choćby AB ControlLogix + Flex IO lub Point IO).

W każdym razie definicja DCS nie jest ani prosta ani oczywista:).
  • Poziom 16  
    Dziękuję za odpowiedź. Niestety ciągle niewiele mi ona rozjaśnia sytuację. No bo przecież DCS również służy do wizualizacji/archiwizacji, prawda?
    Albo dlaczego SCADA nie realizuje algorytmów sterowania, a DCS już tak, skoro obydwa systemy mają w zasadzie identyczną architekturę (komputery + PLC)?

Pytanie: jakie zalety/wady ma SCADA, a jakie DCS? Gdzie którego użyć?
  • SterControlSterControl
  • Specjalista Automatyk
    SCADA jest to tylko i wyłącznie system wizualizacji więc nie realizuje sterowania (no chyba że jakieś wyjątkowe sytuacje) produkty n.p: WinCC, FactoryTalk, Intouch, Indusoft czy też Asix.
    W połączeniu z Scada sterowanie odbywa się na poziomie sterownika PLC.

Systemy DCS są bardziej zintegrowane w jedynym systemie masz wizu + sterowanie + historian.
    Dodatkowo systemy DCS mają większe możliwości i są przeznaczone dla obiektów, gdzie jest duża ilość n.p: pętli ciągłej regulacji (po 80 czy 100 pętli).

Ciekawa dyskusja swego czasu odbywała się na stronie:
    http://www.goldenline.pl/forum/2043324/plc-a-dcs-roznice
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    adamac2 napisał:
    SCADA jest to tylko i wyłącznie system wizualizacji więc nie realizuje sterowania (no chyba że jakieś wyjątkowe sytuacje) produkty n.p: WinCC, FactoryTalk, Intouch, Indusoft czy też Asix.
    W połączeniu z Scada sterowanie odbywa się na poziomie sterownika PLC.

Systemy DCS są bardziej zintegrowane w jedynym systemie masz wizu + sterowanie + historian.
    Dodatkowo systemy DCS mają większe możliwości i są przeznaczone dla obiektów, gdzie jest duża ilość n.p: pętli ciągłej regulacji (po 80 czy 100 pętli).

Ciekawa dyskusja swego czasu odbywała się na stronie:
    http://www.goldenline.pl/forum/2043324/plc-a-dcs-roznice

Skrót SCADA rozwija się następująco: Supervisory Control And Data Aquisition, więc jak sama nazwa wskazuje SCADA nie jest tylko do wizualizacji, ale jak najbardziej również do sterowania.
    DCS (Distributed Control System) jest to po prostu rozproszony system sterowania (czyli oprogramowanie +hardware), natomiast SCADA jest to rodzaj oprogramowania, które także może się znaleźć w DCS. Tak bym to rozumiał :)
  • Poziom 16  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Do tej pory myślałem, że DCS jest rozwinięciem SCADA (czyli tak jak rozumie to przedmówca).
    Po tym co tutaj piszecie i kilku różnych artykułach wnioskuję jednak, że obydwa te systemy mają swoje wady i zalety. Obydwa też dedykowane są do nieco innych zastosowań.
    DCS użył bym tam, gdzie zależało by mi na niezawodności systemu, łatwości modernizacji, realizacji wielu pętli sprzężenia zwrotnego, realizacji bardziej wyszukanych algorytmów sterowania jak regulacja rozmyta, sieci neuronowe, predykcja itp. Minusem (a może plusem?) jest to, że mając DCS decydujemy się na oprogramowanie i sprzęt od jednego producenta.
    SCADA wydaje się nie być tak niezawodna. Jest też więcej konfigurowania i programowania, a więc rozwój systemu trwa dłużej i łatwiej popełnić błąd. Z tego co wyczytałem nadaje się bardziej do sterowania sygnałami cyfrowymi (chociaż w praktyce przecież systemy scadowskie też regulują z wykorzystaniem PIDa itp.) W SCADA nie ma problemu z sprzętem pochodzącym od różnych producentów. No i pewnie jest trochę tańsza od DCS.
    Czytałem coś jeszcze o roli operatora w obydwu systemach itp, ale niestety nie do końca rozumię te różnice...
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Tak jak pisałem granice nie są jednoznaczne:).

Do pana wyżej SCADA oczywiście służy pośrednio do sterowania operator wprowadza nastawy, dokonuje wszelkich operacji zmiany trybów, załączenia w trybie ręcznym, reaguje na awarie. Natomiast SCADA nie realizuje algorytmu sterowania nie obsługuje wejść / wyjść i tak dalej...
  • Poziom 16  
    Oprogramowanie SCADA jak najbardziej może realizować algorytmy sterowania, obsługiwać wejścia/wyjścia itd. Osobiście wykonywałem taki projekt gdzie cały algorytm sterowania był utworzony w SCADA :)

pozdrawiam
  • Specjalista Automatyk
    To szacuneczek...... ciekawe kto zatwierdził tak pewne, bezpieczne oraz stabilne rozwiązanie.
    Całe szczęście że to tylko skrajne przypadki:).
  • Poziom 16  
    Ten sposób sterowania został narzucony przez zamawiającego. Co do pewności i stabilności - system działa 4 lata bez jakiejkolwiek awarii...

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Cytat:
    To szacuneczek...... ciekawe kto zatwierdził tak pewne, bezpieczne oraz stabilne rozwiązanie.
    Całe szczęście że to tylko skrajne przypadki:).

OD 10 już lat działa z powodzeniem duży (jeden z kliku które robiłem) węzeł betoniarski gdzie całość sterowania robi oprogramowanie (moje, autorskie) uruchomione na zwykłym PC dla którego sterownik PLC działa jako zespół wejść / wyjść z najbardziej elementarnymi elementami algorytmu odpowiedzialnymi za to aby nie dopuścić np do otwarcia zrzutu i zasypu jednocześnie.

Jak się potrafi to się da, jak się nie potrafi to się nie robi, ale nie krytykuje bez znajomości szczegółów.

Co do głównego pytania. Dawne podziały zaczynają tracić na znaczeniu a technologie się przeplatać. To do czego 10 lat temu potrzebna była SCADA - na przykład do przygotowania receptury dla mieszalnika to dziś potrafi przeciętny panel operatora i to wcale nie najdroższy. 10 lat temu PLC nie maiły komunikacji z systemami zarządzania przedsiębiorstwem bo i po co. Taką komunikację miały DCSy. Dziś byle systemik via OPC można połączyć ze "światem zewnętrznym" i często tak się robi.
  • Specjalista Automatyk
    Poprostu z praktyki widzę, że takie autorskie dzieła pisane w c++ i innych (pomimo że działają) to gdy w zakładzie pojawia się większa świadomość co tak naprawdę mają na składzie to czym prędzej zastępują czymś co na każdym poziomie jest w pełni wymienialne i z czym nie ma problemu żeby to serwisować. W końcu każdy system powinien być taki żeby zarówno sprzęt jak i ludzie którzy potrafią to serwisować nie byli nie zastępowalni.

A scada to sterowania to niestety ale jest poprostu za mało stabilna.
  • Specjalista Automatyk
    neuron napisał:
    PLC działa jako zespół wejść / wyjść z najbardziej elementarnymi elementami algorytmu odpowiedzialnymi za to aby nie dopuścić np do otwarcia zrzutu i zasypu jednocześnie

Uznałbyś za poprawny system, w którym program na PC realizuje także takie blokady?

W temacie: wg definicji których mnie uczono, kiedyś SCADA to były systemy rozproszonej (także geograficznie) akwizycji danych i sterowania, np. podstacjami energetycznymi, z komunikacją np. przez łącza dzierżawione. Dziś jako SCADA sprzedaje się oprogramowanie na PCty, jak koledzy wyżej pisali.
    DCS to systemy dedykowane do obsługi procesów ciągłych, w których jest wiele pętli regulacji i konieczna jest wysoka dostępność (czyli w praktyce redundancja). Obecnie jako w DCS stosowane są w miarę typowe komponenty (jak PLC) plus specjalne i drogie oprogramowanie do tworzenia i zarządzania systemem jako całością.

Tak naprawdę, każdy producent ma swoją własną wizję. Przykład Siemensa PLC vs. DCS