Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie zużycie energii przez piekarnik elektryczny, grzałka 2kW?

patryk260983 23 Wrz 2012 19:11 13077 16
  • #1 23 Wrz 2012 19:11
    patryk260983
    Poziom 18  

Witam Forumowiczów.

Od jakiegoś czasu zastanawiam, ile jest w stanie zużyć energii piekarnik mocy 2kW, grzane jest tylko termoobiegiem o tej mocy, podanej przez producenta, grzałka termoobiegu w sprzęcie Amica.

Biorąc pod uwagę koszt 1kWh=65 gr brutto wyszłoby 1,30zł za godzinę pieczenia. niby dużo nie jest, ale chciałbym wiedzieć, jak jest liczone zużycie energii podane przez producenta? Tj. czy faktycznie ten piekarnik tylko tyle zużywa prądu w czasie 1h i na jakiej podstawie/testach producent określa taki pobór?
    Pieczemy głównie w temp. 170 - 180 stopni., 2 razy w tygodniu przez godzinę, co na 2 miesiące dałoby kwotę około 21zł. Rachunki wzrosły nam od czasu zakupu tego piekarnika znacznie więcej niż te 21zł, a resztę sprzętów w domu eksploatujemy tak, jak do tej pory.
    Stąd moje zapytanie:
    Jak się ma stosunek zużycia energii do temp., w której się piecze? Na jakich ustawieniach piekarnika (jakie grzałki, jaka temperatura) jest podawane zużycie prądu/godzinę przez producenta ?

Piekarnik - termoobieg 2kW
    grzałka dolna + górna 2,2 kW (ale tej opcji nie używam).

0 16
  • #2 23 Wrz 2012 19:23
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 23 Wrz 2012 19:27
    vodiczka
    Poziom 43  

patryk260983 napisał:
    Jak się ma stosunek zużycia energii do temp., w której się piecze?

Do wytworzenia i utrzymania wyższej temperatury potrzeba więcej energii.
    patryk260983 napisał:
    Na jakich ustawieniach piekarnika (jakie grzałki, jaka temperatura) jest podawane zużycie prądu/godzinę przez producenta ?

Zapytaj producenta. Napisz jakie zużycie energii podaje producent bo piszesz tylko o mocy grzałek a nie o zużyciu podawanym przez producenta.

0
  • #4 23 Wrz 2012 22:02
    lukiiiii
    Poziom 26  

Kup Watomierz elektroniczny do gniazdka i porób parę pomiarów podczas pieczenia.

0
  • #5 29 Wrz 2012 11:38
    patryk260983
    Poziom 18  

.sk napisał:
    A jakie zużycie podał producent ? Bo Ty tego nie napisałeś w poście.

producent podaje 0,79 kW

.sk napisał:
    Może ktoś pije więcej herbaty, częściej się myje (bojler elektryczny) etc. Po za tym jeżeli rachunki są prognozowane to nie mają niestety związku z aktualnym zużyciem energii :lol:

bojler nie jest elektryczny, tylko woda ciepła jest podgrzewana na piecu co. rachunek za energię zawsze myślałem, że jak jest odczyt licznika, to ilość zużutych watów razy cena + opłaty stałe (przesył, abonament etc.), a nie prognozy do tego stopnia.

Dodano po 8 [minuty]:

vodiczka napisał:

Do wytworzenia i utrzymania wyższej temperatury potrzeba więcej energii.
    patryk260983 napisał:
    Na jakich ustawieniach piekarnika (jakie grzałki, jaka temperatura) jest podawane zużycie prądu/godzinę przez producenta ?

Zapytaj producenta.

właśnie wysłałem wiadomość do producenta. Zobaczymy, co odpiszą :D

Dodano po 4 [minuty]:

lukiiiii napisał:
    Kup Watomierz elektroniczny do gniazdka i porób parę pomiarów podczas pieczenia.

kupiłem miernik i na razie podłączony jest do lodówki
    Ale nie wiem, czy działa prawidłowo (planuję do piekarnika zamontować inny bezpośrednio na listwie, bo nie da rady z dojściem do wtyczki), ponieważ według producenta zużycie energii lodówki wynosi 0,95 kW na dobę, a po 24h miernik pokazywał 100W :?: (koszt około 7 gr)

0
  • #6 29 Wrz 2012 11:47
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 29 Wrz 2012 11:51
    vodiczka
    Poziom 43  

patryk260983 napisał:
    ponieważ według producenta zużycie energii lodówki wynosi 0,95 kW na dobę, a po 24h miernik pokazywał 100W

Zużycia nie podaje się w kW tylko w kWh, jeżeli odczytałeś z miernika moc a nie pobraną energię to mogło tyle być.

0
  • #8 29 Wrz 2012 12:09
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

patryk260983 napisał:

Ale nie wiem, czy działa prawidłowo (planuję do piekarnika zamontować inny bezpośrednio na listwie, bo nie da rady z dojściem do wtyczki), ponieważ według producenta zużycie energii lodówki wynosi 0,95 kW na dobę, a po 24h miernik pokazywał 100W :?: (koszt około 7 gr)

Od kiedy to zużycie energii podaje się z jednostką mocy?
    Chyba raczej 0,95kWh. Zakładając 24h to średnia moc wyjdzie = 950Wh/24 = 39,6W. Mała wartość. 100W gdy nie sprężarka nie pracuje (chyba że to inny rodzaj lodówki - absorpcyjna). 40W i tak nie zgadza się z twoim pomiarem. Albo kiepski watomierz, albo coś źle usłyszałeś od producenta. Albo to klasyczny watomierz a w lodówce są układy impulsowe lub fazowe (wtedy takie pomiary, takim sprzętem tracą wiarygodność).

Ponadto o tym ile energii odbierze lodówka zależy tez od tego jak często ją otwierasz i jak często pakujesz do niej ciepłe towary. Tego chyba się nietrudno
    domyśleć.

A teraz rachunki. Niestety nie płacisz za zużytą energie ale robisz przedpłatę na prognozowane zużycie. Owszem po 6-miesiećznym, okresie rozliczają z Twoje przedpłaty rzeczywiste zużycie.

Jeśli poprzednio były spore zużycia a potem przerwa to niestety nadal będziesz otrzymywał spore rachunki - spore wartości prognozowane. One będą stopniowo maleć. Dojdzie potem do sytuacji że przez rok nie będziesz nic płacił - nadpłaty z prognoz z nadmiarem pokryją rzeczywiste zużycie. Kilka takich wahnięć będą coraz mniejsze aż prognozy wyrównają się do rzeczywistego zużycia.

Na koniec, Ważne - stare elektromechaniczne liczniki energii liczą ja poprawnie tylko gdy przebieg pobieranego natężenia prądu jest sinusoidalny. Obecnie w dobie impulsowych zasilaczy, regulatorów fazowych na triakach itd nie jest to prawdą. Licznik wtedy niepoprawnie zlicza zużytą energię. Robią to dopiero elektroniczne liniki mające przetworniki true RMS (prawdziwa wartość skuteczna).
    Więcej podstawowy dobry podręcznik elektrotechniki i podstawowa wiedza matematyczna niestety z podstawami całek. ale nie są one straszne jak ktoś łopatologocznie wytłumaczy graficzną analogię operacji całkowania.

Ponadto dla odbiorcy indywidualnego nie przewiduje się rozliczania mocy biernej. mocy indukcyjna i pojemnościowa niestety spowoduje że coraz mniej mocy pobranej możesz przeznaczyć np. na te ciepło w grzałce czy energię mechaniczna uzyskaną z silnika. Dopiero od niedawna niektóre sprzęty wyposaża się w korektory współczynnika cosφ (np. nowsze zasilacze komputerów PC).
    Co to jest moc bierne - no indukcyjność i pojemność powoduje że pobierany prąd jest przesunięty w fazie z napięciem. Jest to wyniki pobierania energii na tworzenie energii pola elektrycznego i magnetycznego, których nie można przekształcić w energię cieplną lub mechaniczną. Silnik nieobciążony będzie pobierał sporo mocy ale głownie biernej (niska wartość cosφ), jak w pełni obciążysz to znacznie zwiększy się składowa rzeczywista w mocy pobieranej (wysokie cosφ). Tu tez w opisie teoretycznym będą całki ale pomoże kołowy wykres wektorów faz.

Czyli te nowoczesne układy liczników energii (oraz także lepsiejsze, z wyższej półki mierniki opatrzone logo true RMS) dokonują operacji całkowania mierzonej wartości. Niestety tęz Ciebie zmartwię - porządne mierniki warunków zasilania są dość drogie. Koszt ich przewyższy poczynione oszczędności na podstawie uzyskanych z nich wyników. Niestety dostawca energii obarcza nas odbiorców indywidualnych kosztami mocy biernej (beżuzytecznej dla nas) w oferowanej cenie za kWh. Moc bierna jest droższa od mocy rzeczywistej. (bierna pojemnościowa na dodatek wielokrotnie droższa od rzeczywistej)

Może jednak warto sięgnać do przystępnego podręcznika elektrotechniki. Lepiej jest bvyć świadomy niż dawać się robić w balona przez brednie głoszone w reklamach, sponsorowanych "artykułach" w prasie.

0
  • #9 29 Wrz 2012 16:54
    vodiczka
    Poziom 43  

studisat napisał:
    Zakładając 24h to średnia moc wyjdzie = 950Wh/24 = 39,6W.

Srednia moc z cyklu pracy agregatu, co to takiego? Rozumiem sens liczenia średniej mocy gdy silnik pracuje ze zmiennym obciązeniem ale branie do średniej czasu gdy agregat jest wyłączony?
    Są agregaty sprężarkowe o mocy około 100W.

0
  • #10 29 Wrz 2012 22:49
    jekab
    Poziom 23  

vodiczka napisał:
    studisat napisał:
    Zakładając 24h to średnia moc wyjdzie = 950Wh/24 = 39,6W.

Srednia moc z cyklu pracy agregatu, co to takiego? Rozumiem sens liczenia średniej mocy gdy silnik pracuje ze zmiennym obciązeniem ale branie do średniej czasu gdy agregat jest wyłączony?
    Są agregaty sprężarkowe o mocy około 100W.

Średnia to średnia.
    Średnią prędkość autobusu też można szacować a stoi często na przystankach.

Mój telewizor plazmowy pobiera średnio 100,25 W a lodówka 61,36 W,modem ADSL 9,24 W.

Mi po średniej mocy łatwiej szacować zużycie.

Cytat:
    Co to jest moc bierne - no indukcyjność i pojemność powoduje że pobierany prąd jest przesunięty w fazie z napięciem. Jest to wyniki pobierania energii na tworzenie energii pola elektrycznego i magnetycznego, których nie można przekształcić w energię cieplną lub mechaniczną. Silnik nieobciążony będzie pobierał sporo mocy ale głownie biernej (niska wartość cosφ), jak w pełni obciążysz to znacznie zwiększy się składowa rzeczywista w mocy pobieranej (wysokie cosφ). Tu tez w opisie teoretycznym będą całki ale pomoże kołowy wykres wektorów faz.

Energia bierna jest bardzo prosta do wytłumaczenia.
    Jest to czynna energia pobierana z sieci przez nasze urządzenia.
    Gromadzona w polu magnetycznym lub elektrycznym i jeżeli jest niewykorzystana , oddawana jest do sieci.
    Dzieje się to 100 razy na sekundę.
    Notorycznie mylona z energią która jest pobierana w sposób nieliniowy(prąd i napięcie nie są współbieżne)

0
  • #11 30 Wrz 2012 14:32
    vodiczka
    Poziom 43  

jekab napisał:
    Średnią prędkość autobusu też można szacować a stoi często na przystankach.

Ale to jest średnia prędkość podrózna a nie średnia prędkość pojazdu w ruchu.

jekab napisał:
    "]Mój telewizor plazmowy pobiera średnio 100,25 W

I jaka to jest średnia? Średnia dobowa uwzględniająca pobór energii gdy odbiornik jest "stand by" czy średnia moc odbiornika podczas odbioru programu ?

0
  • #12 30 Wrz 2012 15:00
    jekab
    Poziom 23  

Cytat:
    Ale to jest średnia prędkość podrózna a nie średnia prędkość pojazdu w ruchu.

Dobra niech będzie
    Średnia moc podróżna agregatu mojej lodówki w lecie to 61,36 W.

100,25 W to średnia moc mojej plazmy podczas odbioru programu

0
  • #13 30 Wrz 2012 15:03
    vodiczka
    Poziom 43  

Sam widzisz że wymienianie obok siebie:

jekab napisał:
    Mój telewizor plazmowy pobiera średnio 100,25 W a lodówka 61,36 W

średnich telewizora i lodówki nie ma najmniejszego sensu bo to zupełnie inne średnie.
    A "średnia moc podróżna" telewizora u róznych użytkowników będzie bardziej zróżnicowana niż "średnia podróżna" lodówki.

0
  • #14 30 Wrz 2012 15:10
    jekab
    Poziom 23  

Cytat:
    średnich telewizora i lodówki nie ma najmniejszego sensu bo to zupełnie inne średnie.
    A "średnia moc podróżna" telewizora u róznych użytkowników będzie bardziej zróżnicowana niż "średnia podróżna' lodówki.

Dla mnie ma .Bo ja wiem o co chodzi i jak mam szacować zużycie.

0
  • #15 30 Wrz 2012 16:37
    zbich70
    Specjalista elektryk

jekab napisał:
    Dla mnie ma .Bo ja wiem o co chodzi i jak mam szacować zużycie.

Ale zwróć uwagę Kolego, że Autor tematu niezbyt wie. Więc po co mu jeszcze mieszasz w głowie?

0
  • #16 30 Wrz 2012 18:03
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 30 Wrz 2012 18:27
    patryk260983
    Poziom 18  

Kolega .sk udzielił wystarczającej mi odpowiedzi i utwierdził w moich założeniach. Temat można zamknąć.

0