Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dobór dławika- źródło prądowe UC3843

pawel3110 23 Sep 2012 20:56 1821 7
lampy.pl
    pawel3110
    Level 15  
    Witam!

Na początek chciałem zaznaczyć, że w tej dziedzinie jestem laikiem więc liczę na Waszą wyrozumiałość.
    Chciałbym zasilić kilka lamp w których źródłem światła będą ledy o łącznej mocy od 1 do 10W. (najmniejsza pojedyncza dioda 1-3W i ich łączenie).
    Szukając odpowiedniego źródła do ich zasilenia trafiłam na opis przetwornicy pracującej jako źródło prądowe opisanej w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2158519.html
    Teraz najważniejsza rzecz to dobór dławika (jaki rdzeń i ile zwojów) do tej przetwornicy i czy można dać jeden dławik dla największego prądu (3A) i z powodzeniem stosować go do zasilenia led mniejszej mocy (350mA)? Jako źródło zasilania dla przetwornicy planuje zastosować zasilacze elektroniczne na 12V (ze względu na cenę i zajmowane miejsce)
  • lampy.pl
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie możesz stosować takiego samego dławika na 3A i 350mA. Jakbyś posłuchał rady z PW i skorzystał z podanego linka, to wiedziałbyś, jak bardzo różnią się parametry dławików dla tych zastosowań.

Napisz, co rozumiesz pod pojęciem "zasilacze elektroniczne na 12V" - mam nadzieję, że nie masz na myśli tzw. transformatorów elektronicznych do halogenów, bo tych akurat stosować NIE możesz.
  • lampy.pl
    pawel3110
    Level 15  
    ze względu na cenę i rozmiar chodziło mi o zwykłe zasilacze impulsowe wtyczkowe lub nie, na 12V jakie są stosowane np. przy routerach.

Zadałem pytanie o zastosowanie jednego dławika dla różnych prądów wyjściowych ze względu na to, że zyskałoby to na uniwersalności i zakupie tylko jednego typu rdzenia na dławki.
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie ma uniwersalności w zasilaczach impulsowych. Jeśli zbudujesz zasilacz o mocy 10W pracujący przy tej ,mocy stabilnie, to w tym samym układzie, gdy ograniczysz mu moc 10-krotnie, stabilnie pracować nie będzie.
    Najistotniejszy parametr dławika, czy I^2*L jest proporcjonalny do mocy przetwornicy. Żądając przetwornicy o dużej mocy poprawnie pracującej też przy malej mocy wymuszasz stosowanie dławika o dużym prądzie szczytowym i dużej indukcyjności, co jest rozwiązaniem niepoprawnym, podwyższającym koszt dławika i całej przetwornicy. Nie ma to jakiegokolwiek uzasadnienia merytorycznego.

Po raz kolejny: użyj linka do strony pomagającej liczyć dławiki dla step-down i policz sobie kilka wersji - sam się przekonasz, jak różne dławiki wychodzą.
    pawel3110
    Level 15  
    sprawdzałem na stronie, różnica indukcyjności między 0,35 a 3 A jest ok. dziesięciokrotna ale nie mam pojęcia jak zachowa się przetwornica obliczona na 3A z ograniczonym prądem do 0,35A.

A może jakieś inne rozwiązanie będzie bardziej uniwersalne? najlepiej zasilane bezpośrednio z 230V i koniecznie z zewnętrzną regulacją prądu.
    -RoMan-
    Level 42  
    Zachowa się źle. Przejdzie do trybu nieciągłego z prądem szczytowym przekraczającym 0.7A, co dla diod 0.35A jest zabójcze.

Życzę powodzenia w poszukiwaniach - ja się wyłączam.
    pawel3110
    Level 15  
    W takim razie jakiego rdzenia,z jakiego materiału potrzebuje ta przetwornica dla prądów 0,7 i 0,35A? i ile zwoi nawinąć dla określonej indukcyjności?

Nie wiem dlaczego, ale bardzo mało jest opracowań dla łatwo dostępnych przetwornic ze stabilizacją prądu.
    dysk1
    Level 18  
    Jak chcesz z 230V to polecam scalak HV9910 na stronie producenta jest wiele rozwiązań.