Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lifx jako nowoczesna wersja żarówki

emer2 23 Wrz 2012 23:05 4149 5
 • Lifx jako nowoczesna wersja żarówki
  Lifx to projekt żarówki sterowanej bezprzewodowo, energooszczędnej oraz zmieniającej kolor. Żarówką można sterować z iPhone'a lub z urządzenia opartego na systemie Android. Sterowanie odbywa się poprzez WiFi. Żarówka jest bardzo prosta w konfiguracji, wystarczy wkręcić ją w miejsce starej żarówki i pobrać oprogramowanie na smartfon czy inne urządzenie. Jeżeli w domu mamy kilka takich żarówek nie ma problemu sterować wszystkimi z poziomu oprogramowania. W oprogramowaniu można nadawać nazwy konkretnym żarówką w zależności od pomieszczenia. Np. tak jak na zdjęciu poniżej:
  Lifx jako nowoczesna wersja żarówki
  Można zmieniać jasność dla każdej żarówki oddzielnie, ponadto można również zmieniać niezależnie kolor żarówek. Żarówkę można ustawić tak, aby rano rozświetliła powoli pomieszczenie, a wieczorem równie powoli przygasała. Ciekawą opcją jest wyłączenie wszystkich żarówek jednym przyciśnięciem w oprogramowaniu. Funkcja przydatna przy wychodzeniu z domu, nie trzeba sprawdzać czy gdzieś się świeci światło, albo w sytuacji gdy po wyjściu z domu dostrzegamy, że np. na górze w pokoju świeci się światło i trzeba się wrócić i zgasić. W tym przypadku można zrobić to jednym przyciskiem. Żarówka może zmieniać kolory w rytm muzyki, co może być przydatne przy spotkaniach np. podczas imprezy. Sterowanie żarówką z poziomu oprogramowania nie wyklucza wyłączenia światła zwykłym, mechanicznym włącznikiem. Żarówka bazuje na oświetleniu LED, przez co jest energooszczędna. Projekt jest w trakcie rozwoju, a oprogramowanie ma być dostępne za darmo i możliwe, że powstanie oprogramowanie na systemy Windows, Mac i Linux. Żarówka jest zaprojektowana w trzech wersjach trzonka, tradycyjny gwintowany E27 oraz B22 i podobnie jak przy żarówkach halogenowych i od jakiegoś czasu LED - GU10. Napięcie zasilania wynosi od 110V do 260V, dzięki czemu można zastosować ją w wielu krajach na całym świecie.

  Strona źródłowa

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  emer2
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Specjalizuje się w: projektowanie i montaż elektroniki
  emer2 napisał 434 postów o ocenie 50, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2008 roku.
 • #5
  markovip
  Poziom 34  
  Z dobrze skalibrowanej diody RGB można uzyskać biały kolor, tak jak w przypadku luminoforu 3-pasmowego. Niestety nie będzie ono miała zbyt dobrego CRI, jak i strumienia świetlnego; porównując z diodą białą.

  Projekt ciekawy, chociaż już miesiące przed jego prezentacją dostałem reklamę z chińskiej fabryki o takim kontrolerze. Więc ciekaw jestem czy to nie plagiat.

  Lampki te pracują w sieci kratowej, oraz muszą mieć cały czas włączony "serwer", czyli jedną żarówkę. Mało dopracowane te rozwiązanie moim zdaniem...
 • #6
  franc13
  Poziom 9  
  W ten sposób można zbudować inteligentne sterowanie światłem gdy nikogo nie ma w domu