Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Działanie wyłacznika RCD 3-fazowego przy jednej fazie.

24 Wrz 2012 09:43 3951 5
  • Poziom 24  
    Witam.
    Jestem właśnie na ukończeniu budowy instalacji w domku jednorodzinnym. Już wszystko połączone, miernik nie pokazuje żadnych zwarć.
    Prąd na budowę jest pożyczany od sąsiada (przedłużaczem). Teraz się zastanawiam żeby przed pomiarami i podłączeniem instalacji do sieci przetestować ją "na gorąco", czyli podłączyć prąd od sąsiada pod bezpieczniki.
    No i tutaj się pojawia pytanie odnośnie zabezpieczenia różnicowoprądowego: czy nie uszkodzi się jeżeli na jego wejściu zewrę wejścia fazowe w jedną fazę i tak podłączę pod przedłużacz (oczywiście do tego przewód N)?
    Teoretycznie powinno zadziałać, ale nie jestem pewny czy taka różnicówka nie bada w jakiś sposób przesunięcia faz i może się uszkodzić jeśli podłączymy wszędzie tą samą fazę...
    Ubiegając pytania to: wszystkie gniazdka i włączniki są podpięte, posiadam SEP do 1kV (oczywiście ten najniższy, konserwacja i eksploatacja).
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Różnicówka jedno jak i trójfazowa bada bilans prądów w obwodzie, może nie być fazy zasilającej czy dwóch czy tam wszystkie mogą okazać się tą samą.
  • Poziom 24  
    O to właśnie mi chodziło, dziękuję.
  • Poziom 42  
    Jaki jest sens takiego "badania"?
    Wyłącznik RCD w taki sposób "zasilony" może nie reagować na użycie przycisku TEST.
    Tu wskazany jest pomiar rezystancji izolacji i sprawdzenie ciągłości przewodów ochronnych.
    Gdy wyniki będą pozytywne można podać napięcie docelowe i przeprowadzić pozostałe badania.
    Nie ulega wątpliwości, że badanie to przeprowadzić może osoba posiadająca stosowne ku temu kwalifikacje.
  • Moderator
    voytaschec napisał:
    Teraz się zastanawiam żeby przed pomiarami i podłączeniem instalacji do sieci przetestować ją "na gorąco", czyli podłączyć prąd od sąsiada pod bezpieczniki.

Jasne, a granat najlepiej sprawdzać wrzucając go do ogniska...
    Co to za pomysł, żeby sprawdzać "na gorąco" zamiast wcześniej sprawdzić i pomierzyć?
    Logika sprawnych umysłowo inaczej chyba się rozszerza...
  • Poziom 24  
    Ciągłość przewodów posprawdzałem. Rezystancję izolacji sprawdziłem jedynie na 100V (miernik do sieci telekomunikacyjnych, innego miernika nie mam). Sensu dla samego sprawdzenia takiego podłączenia może i nie ma, ale jest inny sens: jest już coraz szybciej ciemno na dworze, a jeszcze dużo prac wykończeniowych zostało, no a zrobienie światła dużo by ułatwiło takie prace. Elektryk na pomiary nie wiem kiedy przyjedzie, a do samego podłączenia to pewnie jeszcze miesiąc trzeba czekać jak łaskawie przyjadą.

Dodano po 1 [godziny] 54 [minuty]:

Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź i "troskę". Chodziło mi głównie o to czy podłączyć przed różnicówką czy lepiej za.

Następnym razem proszę darować sobie uwagi pod naszym adresem umieszczając je w " " . Temat zamykam.[kkas12]