Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alinco DJ-X3 - kupiłem używke - kilka pytań/porad/tricków

24 Wrz 2012 10:51 2796 4
 • Poziom 8  
  Witam w moim drugim temacie. W pierwszym szukałem odpowiedzi jaki skaner wybrać. Zastanawiałem się pomiędzy Unidenem UBC72XLT a Unidenen BC72XLT a tymczasem trafił mi się "po sąsiedzku" Alinco DJ-X3 za 430zł. Niestety nie posiada on żadnej rozbudowanej instrukcji w języku polskim więc bardzo mocno liczę na podzielenie się doświadczeniem przez osoby które posiadają ten skanerek, posiadały lub mają jakąś merytoryczną wiedze na jego temat. ;)

  Skaner kupiłem w piątek a juz w sobotę i niedziele miałem pierwszą okazje żeby go przetestować na wyścigach samochodowych. Obsługując go (na razie tylko po omacku) udało mi się zeskanować częstotliwość używaną przez organizatora więc podstawowa rola została spełniona. Jak niektórzy wiedzą wcześniej jedynym skanerm jaki miałem w ręce był Uniden UBC69XLT pożyczany od kumpla na podobne wyjazdy więc od razu go zacząłem z Unidenem porównywać. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy (a raczej w uszy) pomimo ustawienia głośności na max (vol 30) Alinco jest zdecydowanie cichszy niż Uniden również ustawiony na maksymalną głośność... Czy rzeczywiście tak jest?

  Kolejna sprawa dotyczy odbioru. Mając Unidena położonego na biurku w pokoju -oryginalna gumowa antenka, spokojnie odbierałem Policję jak i Straż (obie jednostki oddalone ode mnie 1-2km) natomiast wczoraj pół wieczoru Alinco stało włączone na biurku i nic.. Oczywiście ustawiona była częstotliwość 173.600 w FM tak jak to miałem zawsze w Unidenie i cisza. I teraz pytanie, czy gumowa antenka z zestawu w Alinco jest taka mierna? Czy mogę mieć coś nie przestawione/nie ustawione w skanerze? Dodam, ze po odkręceniu antenki natrafiłem na coś takiego jak na zdjęciu, czyli zjechany gwint z jednej strony. Wygląda jak by ktoś miał na siłę wkręcać jakąś inną antenkę. Czy taki gwint może mieć wpływ na zły odbiór? I przy okazji czy jest to część wymienna?
  Alinco DJ-X3 - kupiłem używke - kilka pytań/porad/tricków Alinco DJ-X3 - kupiłem używke - kilka pytań/porad/tricków
 • Poziom 36  
  jarek-malopolska napisał:
  Niestety nie posiada on żadnej rozbudowanej instrukcji w języku polskim

  Gdzieś mam skan po polsku. Poszukam i podrzucę.
  jarek-malopolska napisał:
  pomimo ustawienia głośności na max (vol 30) Alinco jest zdecydowanie cichszy niż Uniden również ustawiony na maksymalną głośność... Czy rzeczywiście tak jest?

  Tak, głośniczek w tym skanerze jest płaski jak wafelek. Nie jest w stanie oddać dużej siły głosu. Wyjściem jest wsadzenie słuchawek na głowę :)
  jarek-malopolska napisał:
  czy gumowa antenka z zestawu w Alinco jest taka mierna?

  No, rewelacja to to nie jest, ale odebrać "ciekawe nasłuchy" można.
  jarek-malopolska napisał:
  Czy mogę mieć coś nie przestawione/nie ustawione w skanerze?

  Sprawdź czy nie masz włączonego ATT (naciśnij FUNC z boku a następnie wciśnij pokrętło; wybierz ATT i pokręcając pokrętłemwybierz OFF. Następnie jeszcze raz wciśnij FUNC). Osłabia sygnał.
  jarek-malopolska napisał:
  Wygląda jak by ktoś miał na siłę wkręcać jakąś inną antenkę. Czy taki gwint może mieć wpływ na zły odbiór?

  Jeśli nie ma zwarcia gwint z cyckiem w środku gniazda, to nie.
  jarek-malopolska napisał:
  czy jest to część wymienna?

  Nie wiem, pewnie tak, ale trzeba by toto zdobyć. Jak działa poprawnie to nie ma sensu wymieniać.

  Dodano po 14 [minuty]:

  -- EDIT --
  Tu jest instrukcja PL ---> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6967127#6967127
 • Poziom 34  
  jarek-malopolska napisał:
  ...Mając Unidena położonego na biurku w pokoju -oryginalna gumowa antenka, spokojnie odbierałem Policję jak i Straż (obie jednostki oddalone ode mnie 1-2km) natomiast wczoraj pół wieczoru Alinco stało włączone na biurku i nic.. Oczywiście ustawiona była częstotliwość 173.600 w FM tak jak to miałem zawsze w Unidenie i cisza....


  1. Jednocześnie robiłeś pomiar na obu urządzeniach?

  2. Częstotliwość może zmienili?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Przepraszam, że dopiero teraz ale na "jakiś" czas temat skanera zszedł u mnie na dalszy plan.. Gumowa podkładka była już przy skanerze kiedy go kupiłem ;)

  Od ostatniej wizyty wiele się zmieniło. Pozbyłem się Alinco i zaryzykowałem zakup TTI TSC 100RA, na temat którego nie było żadnych opinii na forum. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Jeśli ktoś miałby budżet na poziomie +200zł i szukał czegoś nowego do nasłuchu lotnictwa/służb polecam TTI ;)

  A teraz tradycyjnie pytanie. Chce w końcu zbudować dipola-pierwszego w moim wykonaniu. Poznałem już wzór w który wstawiamy interesującą nas częstotliwość, a czy jest jakiś wzór który dotyczyłby dwóch granicznych częstotliwości? Chciałbym zbudować dipola, który pozwoli mi na poprawienie odbioru wszystkich służb dostępnych w mojej okolicy (straż, karetka, policja) a więc w moim przypadku dotyczyłby częstotliwości: straż-148.750, karetka-168.675 oraz policja-173.600 ?

  Moderowany przez c2h5oh:

  3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
  3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.