Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele Fotowolaticzne + falownik + osprzęt 5kWp - co kupić?

24 Wrz 2012 12:01 1281 5
  • Poziom 9  
    Witam,
    w związku z nową ustawą o OZE planuję montaż instalacji 5kWp na dachu swojego domu i w momencie wejścia ustawy w życie chciałbym mieć już wydane Warunki Przyłączenia i zakupiony, zamontowany sprzęt.
    Szukam informacji o konkretnych panelach (najlepiej od instalatorów lub posiadaczy paneli - interesują mnie panele wyłącznie z gwarancją na terenie Polski) o najlepszej relacji jakość/cena oraz o falowniku (np. Delta Solivia?) Czy falownik powinien być z zapasem mocy? Panele będę instalował w czterech rzędach na dachu o pochyleniu ~35 stopni (czyli optymalnie dla mojej szerokości geograficznej), zimą dwa dolne rzędy paneli będą częściowo zacieniane (jak to wpływa na typ falownika?).
    pozdrawiam
  • Fabryka Prądu
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 9  
    http://www.mg.gov.pl/node/16573

W skrócie i uproszczeniu - jeśli ustawa wejdzie w życie w takiej formie, to fotowoltaika (przynajmniej mi ona odpowiada - pozostałych OZE nie sprawdzałem) powinna się opłacać - tzn. przy instalacji na dachu i sprzedawaniu do Zakładu energetycznego.
  • Poziom 32  
    metalblind napisał:
    powinna się opłacać - tzn. przy instalacji na dachu i sprzedawaniu do Zakładu energetycznego.

Jak będziesz miał na dachu z 500 kW to możesz startować do lokalnego ZE, z 5 Kw to mina Pani w okienku (bezcenna ) :D
  • Poziom 9  
    Dlatego właśnie nowa ustawa OZE (jeszcze raz zaznaczę - jeśli wejdzie w życie) wywróci temat do góry nogami. Przy 4PLN za 1Wp panela (nie wiem, czy to dobry szacunek), 1PLN za 1W falownika jestem w stanie zmieścić się w 30000PLN brutto dla instalacji 5kW (licząc 1PLN za W za stal do konstrukcji pod panele + okablowanie, złącza - całą resztę wykonam we własnym zakresie jak będzie trochę luźniej ze zleceniami - projekty, spawanie, cynkowanie). Przy takiej cenie rentowność przekroczy 13% (to dla mnie graniczna wartość dająca odpowiedni zysk przy zakładanej żywotności systemu - 15lat). Jeśli ceny paneli jeszcze spadną, to panie z okienka będą zasypane takimi wnioskami.
  • Poziom 9  
    Odbiegliśmy od tematu. Pytanie jest nadal aktualne - jakie panele/falownik polecacie?