Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele Fotowolaticzne + falownik + osprzęt 5kWp - co kupić?

24 Wrz 2012 12:01 1281 5
 • Poziom 9  
  Witam,
  w związku z nową ustawą o OZE planuję montaż instalacji 5kWp na dachu swojego domu i w momencie wejścia ustawy w życie chciałbym mieć już wydane Warunki Przyłączenia i zakupiony, zamontowany sprzęt.
  Szukam informacji o konkretnych panelach (najlepiej od instalatorów lub posiadaczy paneli - interesują mnie panele wyłącznie z gwarancją na terenie Polski) o najlepszej relacji jakość/cena oraz o falowniku (np. Delta Solivia?) Czy falownik powinien być z zapasem mocy? Panele będę instalował w czterech rzędach na dachu o pochyleniu ~35 stopni (czyli optymalnie dla mojej szerokości geograficznej), zimą dwa dolne rzędy paneli będą częściowo zacieniane (jak to wpływa na typ falownika?).
  pozdrawiam
 • Fabryka Prądu
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 9  
  http://www.mg.gov.pl/node/16573

  W skrócie i uproszczeniu - jeśli ustawa wejdzie w życie w takiej formie, to fotowoltaika (przynajmniej mi ona odpowiada - pozostałych OZE nie sprawdzałem) powinna się opłacać - tzn. przy instalacji na dachu i sprzedawaniu do Zakładu energetycznego.
 • Poziom 32  
  metalblind napisał:
  powinna się opłacać - tzn. przy instalacji na dachu i sprzedawaniu do Zakładu energetycznego.


  Jak będziesz miał na dachu z 500 kW to możesz startować do lokalnego ZE, z 5 Kw to mina Pani w okienku (bezcenna ) :D
 • Poziom 9  
  Dlatego właśnie nowa ustawa OZE (jeszcze raz zaznaczę - jeśli wejdzie w życie) wywróci temat do góry nogami. Przy 4PLN za 1Wp panela (nie wiem, czy to dobry szacunek), 1PLN za 1W falownika jestem w stanie zmieścić się w 30000PLN brutto dla instalacji 5kW (licząc 1PLN za W za stal do konstrukcji pod panele + okablowanie, złącza - całą resztę wykonam we własnym zakresie jak będzie trochę luźniej ze zleceniami - projekty, spawanie, cynkowanie). Przy takiej cenie rentowność przekroczy 13% (to dla mnie graniczna wartość dająca odpowiedni zysk przy zakładanej żywotności systemu - 15lat). Jeśli ceny paneli jeszcze spadną, to panie z okienka będą zasypane takimi wnioskami.
 • Poziom 9  
  Odbiegliśmy od tematu. Pytanie jest nadal aktualne - jakie panele/falownik polecacie?