Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siłowniki centralnego zamka

24 Wrz 2012 14:26 2517 6
  • Poziom 13  
    Witam,

chciałbym zapytać czy istnieje możliwość wykorzystania siłowników centralnego zamka do zablokowania zwykłych drzwi? (tzn.sterowanie ryglami)
    Chciałbym zabezpieczyć drzwi od piwnicy i pomyślałem, żeby zrobić to w taki sposób, aby siłowniki wpuszczały rygle w podłogę i sufit.
    Pytam, gdyż nie wiem dokładnie jak taki siłownik z zamka centralnego działa, gdzieś wyczytałem, że nie można go ustawić raz w jednej, raz w drugiej pozycji (czyli otwarte i zamknięte).
    A pomyślałem o tym, gdyż wydało mi się to dość tanim rozwiązaniem.

A może ktoś ma inne ciekawsze rozwiązanie?
  • Moderator Robotyka
    A kiedy zamek się zepsuje, wyrwiesz drzwi, razem z futryną, czy przebijesz ścianę z piwnicy sąsiada?

Spokojnie wystarczy ci dobra, patentowa kłódka i mocne drzwi.

Piwnice obrabiają amatorzy. Wybierają takie, do których najłatwiej im się dostać. Wystarczy porządna kłódka i skoble, których nie można szybko przeciąć lub wyrwać i po sprawie. Wystarczy, że konstrukcja skobli i kłódki będzie taka, że nie da się podejść typowymi narzędziami.

W połączeniu z alarmem otwartych drzwi (wyłącznik lodówkowy), odłączanym przy poprawnym otwarciu, nikt ci się do piwnicy nie dostanie. Jak zacznie wyć, to od razu zwieją.
  • Poziom 13  
    jako zabezpieczenie w razie gdyby akumulator się rozładował myślałem, żeby wyprowadzić gdzieś na dole w rogu wyjście na podłączenie dodatkowego źródła zasilania (np. przewiercić małą dziurę i wyjście mały Jack wstawić).

na okoliczność gdyby się zepsuły musiałbym minimalny dostęp zostawić, żeby w razie czego przepiłować rygle (nie sądzę, żeby włamywacz je zauważył, a nawet jeśli to nie wiem, czy chciałoby mu się wszystko przepiłowywać)

ale być może masz racje, szukałem po prostu jakiegoś innego rozwiązania do zabezpieczenia piwnicy
  • Poziom 14  
    A może skobel ?
    Taki, znany już w średniowieczu, a obecnie zapomniany.
    W otwór o przekroju prostokątnym wkłada się "klucz"

"klucz" musi trafić w dziurkę. jest trochę gimnastyki na początku :D

A teraz odsuwamy skobel

Klucz,jaki jest, każdy widzi :D

W tym wypadku, trzeba było trzy razy "obrócić" klucz.
    Kłódka jest niezbędna.
    Na rysunkach nie pokazano mocowania skobla.
    Nigdy, nie sforsowali, ale musiałem przerobić front, gdyż cegły dawało się wyjąć gołą ręką.

IMHO, taki siłownik ma za małą moc. Delikatne "zatrzaski" to się łomem wyważa, a złodzieje doskonale znają prawo "ohma" :cry:
    Wymaga dodatkowego sposoby otwarcia w przypadku uszkodzenia siłownika.
  • Moderator Robotyka
    Tylko, że ten sposób ma jedną wadę. Złodziejowi wystarczy kawałek drutu, jak się zorientuje o co biega. Taki klucz jest niestety za prosty.

Choć pomysł bywa stosowany w zamkach. Niektóre zamki są tak skonstruowane, że włożenie klucza do końca nie powoduje otwarcia zamka.
    Trzeba go w takiej pozycji obrócić i cofnąć, trafiając dopiero we właściwą dziurkę z zapadkami.
  • Poziom 14  
    Madrik napisał:
    Złodziejowi wystarczy kawałek drutu, jak się zorientuje o co biega. Taki klucz jest niestety za prosty.

Jakby był "bystry" to nie okradał by piwnic. :D
    Drutem nie da przesunąć - tu potrzebny jest pręt.
    Sąsiadom okradali piwnice, a ja tylko kłódki wymieniałem. :D
  • Poziom 13  
    ok, zamykam temat, dziękuję za dyskusję